Stihl Cash Back

Lawenda szerokolistna - uprawa i wymagania

Lawenda szerokolistna nazywana jest też lawendą spiką, lawendą hiszpańską lub portugalską. Otrzymywany z niej olejek spikowy o kwiatowo-kamforowym zapachu ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Zobacz jak wygląda lawenda szerokolistna i czym różni się od znacznie bardziej popularnej lawendy wąskolistnej. Podpowiadamy jak wygląda uprawa lawendy szerokolistnej w ogrodzie i jakie są wymagania tej rośliny.

lawenda szerokolistna
Lawenda szerokolistna - Lavandula latifolia
Fot. depositphotos

Jak wygląda lawenda szerokolistna

Lawenda szerokolistna (Lavandula latifolia) to zimozielona krzewinka z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W naturalnym środowisku lawenda ta porasta zachodnie rejony Morza Śródziemnego. Można ją spotkać w południowo-wschodniej Hiszpanii, południowej Francji oraz w Portugalii.

Lawenda szerokolistna dorasta do około 50 cm wysokości. Ma charakterystyczne, szerokie, karbowane, szarozielone liście. Na dłuższych łodyżkach znajdują się niebieskofioletowe kwiaty. Tworzy kępy o zwartym pokroju. Kwitnie od czerwca czasem aż do października.

Warto wiedzieć!
Lawenda szerokolistna łatwo krzyżuje się z lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia). W wyniku tej krzyżówki powstał kolejny gatunek lawendy - lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia).

Lawenda szerokolistna - zastosowanie

Lawenda szerokolistna uprawiana jest jako roślina ozdobna, ale otrzymywany jest z niej również żółtobrązowy olejek spikowy. Jego zapach różni się od olejku lawendowego i jest określany jako świeży, kwiatowo-ziołowy. Bardziej wyczuwalna jest w nim kamfora, ponieważ ten gatunek lawendy zawiera jej więcej.

Kamfora łagodzi objawy dolegliwości układu oddechowego oraz bóle głowy. Olejek spikowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wykorzystywany jest również jako składnik kompozycji zapachowych odświeżaczy powietrza, świec zapachowych czy środków piorących.

lawenda szerokolistna
Lawenda szerokolistna - Lavandula latifolia
Fot. depositphotos

Lawenda szerokolistna a wąskolistna - różnice

Na pozór obie rośliny wyglądają podobnie, ale liście lawendy szerokolistnej są szersze niż u lawendy wąskolistnej. Kwiaty nie mają tak intensywnych barw. W jej zapachu, bardziej niż u innych gatunków lawendy, wyczuwalna jest kamfora. W porównaniu do lawendy wąskolistnej, lawenda szerokolistna jest bardziej wrażliwa na niskie temperatury i z tego powodu nie spotyka się jej zbyt często w naszym klimacie.

Lawenda szerokolistna - uprawa

Uprawa lawendy szerokolistnej udaje się w miejscach ciepłych, słonecznych i dość suchych. Niekorzystne są dla niej miejsca cieniste, w których słabiej kwitnie a jej pędy wyciągają się. Dobrze rośnie w podłożu przepuszczalnym z zawartością wapnia, o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 6,5 - 7,5). Lawenda szerokolistna nie toleruje nadmiaru wody, zastoisk wodnych i ciężkiej, gliniastej ziemi. W gorszych warunkach uprawowych może być porażana przez choroby grzybowe: fytoftorozę i szarą pleśń.

Lawenda szerokolistna preferuje gleby niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Wskazane jest jednak używanie nawozów specjalnie przeznaczonych dla lawendy. Zawierają one w składzie więcej potasu i fosforu a mniej azotu, w stężeniu korzystnym dla tej rośliny.

nawóz do lawendy

Na zimę lawendę szerokolistną należy zabezpieczyć przed mrozem. Wokół lawendy można usypać kopczyk z torfu, który ochroni jej korzenie lub okryć ją stroiszem albo białą agrowłókniną. W cieplejsze dni roślinę wietrzymy. Rośliny uprawiane w donicach najlepiej odizolować od podłoża, ustawiając donice np. na styropianie lub desce albo owinąć kocem.

Lawenda szerokolistna uprawiana w donicy (podobnie jak każda inna lawenda) wymaga dobrego drenażu i otworu odpływowego. Najkorzystniej jest podlewać ją małymi dawkami wody. Kolejne podlewanie lawendy szerokolistnej wykonujemy dopiero, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie.

Cięcie lawendy szerokolistnej bardzo dobrze wpływa na rozkrzewianie się rośliny i nadaje jej ładniejszy, półokrągły kształt. Wykonuje się je w dwóch terminach: na wiosnę (w kwietniu) i w drugiej połowie lata. Tniemy ją zatem podobnie jak lawendę wąskolistną.

Warto wiedzieć!
Lawenda szerokolistna w ogrodach może przemarzać, dlatego w naszym klimacie częściej uprawiana jest w pojemnikach i donicach. Wówczas można rośliny łatwo zabezpieczyć przed niskimi temperaturami przenosząc je na zimę do chłodnego, widnego pomieszczenia.

Przeczytaj również: