Stihl Cash Back

Kostrzewa sina - odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanie

Kostrzewa sina (Festuca glauca) to spotykana jest w całej Europie, przede wszystkim w słonecznych kamienistych miejscach i w górach. W ogrodach kostrzewę można sadzić na skalniakach lub zestawiać z niskimi bylinami, wykorzystując liczne ciekawe odmiany kostrzewy sinej. Zobacz jak wygląda uprawa kostrzewy sinej w ogrodzie, jak prawidłowo przycinać kostrzewę siną, a także poznaj sposób na samodzielne rozmnażanie tego gatunku kostrzewy.

kostrzewa sina Intense Blues
Kostrzewa sina 'Intense Blue'
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Odmiany kostrzewy sinej

Kostrzewa sina ma srebrno-niebieskie liście i nie wypuszcza rozłogów, lecz tworzy kuliste kępy wysokości około 20 cm. Trawa ta posiada rozległy system korzeniowy i zwinięte liście, które pozwalają jej przystosować się do trudnych warunków życia w niesprzyjającym środowisku. Kwiaty kostrzewy ukazują się od czerwca do lipca i są zebrane w kłosokształtne wiechy. Roślina jest też często spotykana pod nazwą kostrzewa popielata.

Poniżej prezentujemy ciekawe odmiany kostrzewy do uprawy ogrodowej:

Kostrzwa sina 'Intense Blue' (na fotografii powyżej) - osiąga 30cm wysokości, tworząc stalowo niebieskie kępy liści. Preferuje ona suche i słoneczne stanowisko, na którym najlepiej się wybarwia. Ta odmiana kostrzewy doskonale radzi sobie w naszym klimacie i dobrze zimuje.

Kostrzewa sina 'Silberreiher' - to kolejna odmiana o pięknej niebieskiej barwie, dorasta do 20 cm wysokości, kwitnie od czerwca do sierpnia.

Kostrzewa sina 'Azurit' - jest mało wymagającą odmianą rozrastającą się w gęste, kuliste kępy o niebieskim zabarwieniu, których liście pokryte są woskowatym nalotem potęgującym odcień odmiany. Kwitnie od maja do lipca. Dorasta również do 20 cm wysokości.

Kostrzewa sina 'Blauglut' - osiąga wysokość 15 cm, przy czym w okresie kwitnienia do 30cm, ta odmiana kostrzewy sinej tworzy od lipca do sierpnia nieliczne kwiatostany, które początkowo są niebieskie, z purpurowym odcieniem, w trakcie wegetacji szarzeją, aż w końcu stają się brązowe.

Kostrzwa sina 'Elijah Blue' - posiada szaroniebieski odcień utrzymujący się przez całe lato. Roślina osiąga wysokość ok. 20 cm, a jej szerokość wynosi 25 cm. Kwitnie od maja do czerwca początkowo ma niebieskawe kwiatostany, a w trakcie rozwoju stają się stopniowo żółte.

Kostrzewa sina 'Golden Toupee' (fotografia poniżej) - liście tej odmiany kostrzewy wiosną są jaskrawożółte, później zielenieją. Wysokość do 20 cm, pędy kwiatostanowe do 35 cm. Kwitnie od czerwca do lipca. W pełni mrozoodporna.

kostrzewa sina Golden Toupee
Kostrzewa sina 'Golden Toupee'
Fot. ©Herbi

Uprawa kostrzewy sinej

Kostrzewa sina nadaje się do ogrodów skalnych i wszystkich swobodnych kompozycji, szczególnie typowo trawiastych. Dobrze prezentuje się także sadzona w grupie bylin.

W uprawie kostrzewy sinej warto zwrócić uwagę na zapewnienie trawie słonecznego stanowiska, bowiem aby zachować piękny niebieski kolor, kostrzewa sina powinna rosnąć w pełnym słońcu na glebie lekkiej, możliwie bez nawożenia. Na glebie ciężkiej szybko się starzeje, a nadmiar wilgoci prowadzi do gnicia.

Uprawiając kostrzewę siną nie powinniśmy martwić się o suszę czy silne wiatry, bowiem poradzi sobie ona nawet w tak ekstremalnych warunkach. Kostrzewa preferuje przepuszczalne, piaszczyste podłoże, raczej suche i ubogie zasobne w składniki pokarmowe. Jest to zatem świetna roślina odporna na suszę!

Kostrzewa kwitnie od czerwca. Jej kwiatostany początkowo są dekoracyjne, jednak z czasem żółkną. Dlatego po kwitnieniu warto je usunąć. Odpowiednio wczesne przycięcie kwiatostanów zapobiegnie samoistnemu rozsianu się nasion tej trawy.

Przycinanie kostrzewy sinej

Kostrzewę siną z reguły wyczesujemy wczesną wiosną w celu pozbycia się suchych i podgniłych źdźbeł. Jednak jeśli nasza kostrzewa nie wygląda atrakcyjnie i samo odświeżenie przez wyczesanie nie pomoże, należy przyciąć kostrzewę siną również wczesną wiosną. Takie cięcie pobudzi kostrzewę do wypuszczania nowych źdźbeł, a jej wygląd stanie się atrakcyjniejszy.

Do przycinania kostrzewy sinej potrzebny nam będzie ostry sekator, którym wycinamy wszystkie suche i obumarłe źdźbła, do długości zielonych części trawy, przeważnie na wysokość około 3 cm. Po wykonaniu cięcia kostrzewa sina dosyć szybko zacznie się rozrastać i nabierze pożądanego wyglądu.

kostrzewa sina Intense Blues
Sadzonki kosterzwy sinej 'Intense Blue' w doniczkach
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Rozmnażanie kostrzewy sinej

Rozmnażanie kostrzewy sinej najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną poprzez przez podział kępy. W tym celu w marcu należy wykopać kostrzewę, podzielić ją za pomocą noża i porozsadzać w kilku miejscach ogrodu. Możemy także wbić szpadel bezpośrednio w kępę trawy, oddzieloną cześć wykopać, a nastęnie posadzić na nowe stanowisko.

Rozmnażanie kostrzewy sinej wykonujemy na roślinach 2-3 letnich. Co ciekawe kostrzewa sina sama się rozsiewa, jeśli jej kwiatostany nie zostaną w porę ścięte.

Więcej o uprawie traw ozdobnych

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował i chcesz więcej informacji o uprawie traw, koniecznie zajrzyj do książki "Trawy Ozdobne" autorstwa Alicji Maj. Znajdziesz w niej zdjęcia i opisy 70 gatunków traw ozdobnych i kilkuset odmian ogrodowych. Ta książka to katalog roślin z wykazem gatunków i odmian oraz praktyczny poradnik uprawy i pielęgnacji traw ozdobnych. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego ogrodnika uprawiającego trawy.

Trawy Ozdobne Książka

Przeczytaj również:

trawy ozdobne w ogrodzieTrawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne to bardzo ciekawa i zróżnicowana grupa roślin, nadających się do uprawy w ogrodzie. Wiele traw to gatunki odporne i wytrzymałe, wśród nich są rośliny nadające się na rabaty bylinowe, skalniaki, do obsadzania brzegów oczek wodnych czy nawet na skarpy. Poznaj najciekawsze gatunki i odmiany traw ozdobnych oraz zobacz jak wygląda uprawa traw ozdobnych w ogrodzie. Więcej...

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimęJak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę
Po przepięknym jesiennym kwitnieniu traw, gdy tylko nadchodzą mrozy, warto zastanowić się jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę. Wiele gatunków, takich jak rozplenica japońska, imperata cylindryczna 'Red Baron' czy ostnica cieniutka 'Pony Tails', wymaga dodatkowego okrycia przeciwmrozowego. Więcej...

Rozplenica japońska - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie
Rozplenica japońska to obecnie jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych sadzonych w ogrodach, na tarasach i balkonach. Przedstawiamy najciekawsze odmiany rozplenicy japońskiej polecane do ogrodów. Zobacz jak wygląda uprawa rozplenicy japońskiej, a także jak pielęgnować tę trawę, wykonać cięcie i jakie są łatwe sposoby na jej rozmnażanie. Więcej...