Stihl Cash Back

Dzwonek karpacki - uprawa z nasion, rozmnażanie, odmiany

Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) to bylina pochodząca z Karpat i Siedmiogrodu. Doskonale rośnie w pełnym słońcu, wśród skał i na żwirowych rabatach. W ogrodzie możliwa jest uprawa dzwonka karpackiego z nasion, jak również sadzenie gotowych roślin sprzedawanych w doniczkach. Zobacz jak zadbać o dzwonka karpackiego aby pięknie kwitł. Podpowiadamy jak przeprowadzić rozmnażanie dzwonka we własnym zakresie oraz jakie odmiany dzwonka karpackiego warto wybrać do uprawy.

dzwonek karpacki
Dzwonek karpacki - Campanula carpatica
Fot. Igor I Savin, Public Domain, Wikimedia Commons

Jak wygląda dzwonek karpacki?

Dzwonki karpackie odznaczają się krzaczastym pokrojem i osiągają wysokość do 30 cm. Mają okrągło sercowate ogonkowe liście, które zawierają sok mleczny. Dzwonek karpacki tworzy duże, szerokodzwonkowate, jasnofioletowe lub niebieskie kwiaty, które rosną pojedynczo na długich, nagich łodygach. Roślina ta kwitnie od czerwca do lipca.

Gdzie sadzić dzwonka karpackiego?

Dzwonek karpacki lubi podłoże wapienne, gliniaste, lekko wilgotne. Doskonale radzi sobie pomiędzy kamieniami, wyrasta w spękaniach skał i murków. Jest to zatem świetna roślina wieloletnia na skalniak. Świetnie radzi sobie posadzony w murkach z gazonów betonowych. Na rabatach dobrze komponuje się z zawciągiem nadmorskim, goździkiem sinym czy łyszczcem rozesłanym.

Co ciekawe, dzwonek karpacki nadaje się także do dekoracji wnętrz. W okresie kwitnienia może zdobić nasze stoły, ustawiony w dekoracyjnych osłonkach, zaś po zakończeniu kwitnienia warto przesadzić go do gruntu, na ogrodowe rabaty, gdzie zakwitnie znów za rok.

Dzwonek karpacki - uprawa z nasion

Kiedy wysiewać nasiona dzwonka karpackiego?

Dzwonek karpacki uprawia się z nasion wysiewanych zwykle w czerwcu lub lipcu. Nasion dzwonka nie przykrywa się warstwą piasku czy podłoża - kiełkują one w świetle już po 5-8 dniach w temperaturze 20-22°. Po 8 tygodniach siewki dzwonka karpackiego pikujemy kępkami, sadząc je do plastikowych doniczek o średnicy 10 cm.

Jaka ziemia dla dzwonka karpackiego?

Do uprawy dzwonka karpackiego z nasion należy przygotować podłoże przepuszczalne, zasobne w wapń i umiarkowanie wilgotne. Może być to mieszanina torfu wysokiego z ziemią inspektową w proporcji 1:1.

dzwonek karpacki
Dzwonek karpacki - Campanula carpatica
fot. forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Pielęgnacja dzwonka karpackiego

Uprawiając dzwonka karpackiego należy pamiętać o jego systematycznym ale racjonalnym dokarmianiu. Zbyt duże i częste dawki nawozów wpływają na jakość i trwałość roślin. Rośliny dokarmiane nawozami o wysokim stężeniu tworzą kwiaty słabej jakości, drobne i przedwcześnie tracące kolor. Nawożenie dzwonka karpackiego należy zakończyć do połowy września, gdyż przedłużenie tego zabiegu powoduje gorsze kwitnienie.

Wiosną wysadzamy dzwonka karpackiego do gruntu, najlepiej będzie czuł się na glebach suchych i średnio wilgotnych, zasobnych w wapń.

Przycinanie dzwonka karpackiego

Po zakończonym kwitnieniu, należy wszystkie pędy dzwonka karpackiego ściąć tuż nad ziemią. Taki zabieg pobudzi roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych i powtórnego kwitnienia we wrześniu.

Zimowanie dzwonka karpackiego

Dzwonek karpacki dobrze zimuje w gruncie. Przed zimą należy ściąć jego pędy nisko nad ziemią.

Jak rozmnażać dzwonka karpackiego?

Dzwonka karpackiego możemy rozmnażać przez podział. Jest to prosty i dobry sposób na pozyskanie nowych roślin, które już w następnym roku zaczynają kwitnąć. Rozmnażanie dzwonka karpackiego przez podział wykonujemy w sierpniu, poza okresem kwitnienia rośliny.

Aby rozmnożyć dzwonka karpackiego przez podział musimy rozluźnić glebę wokół rośliny i delikatnie wyjąć ją za pomocą wideł. Następnie otrząsamy roślinę z ziemi i usuwamy uschnięte liście, po czym przepłukujemy ją wodą. Należy dokładnie obejrzeć bylinę, by wybrać do podziału tylko jej zdrowe części, stare fragmenty nie będą produktywne. Dzwonek ma cienkie korzenie, więc bez problemu rozdzielimy go dłońmi.

Podzielonego dzwonka karpackiego sadzimy na takiej samej głębokości jak rósł do tej pory, lekko ubijając glebę wokół niego. Na koniec mocno podlewamy roślinę.

Odmiany dzwonka karpackiego

Dzwonek karpacki występuje w kilku ciekawych odmianach. Odmiany dzwonka karpackiego różnią się od siebie barwą kwiatów i ich kształtem, natomiast większość z nich osiąga podobną wysokość. W tabelce przedstawiono najciekawsze odmiany tej efektownej byliny.

Dzwonek karpacki odmiany

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: Szczepaniak S., Uprawa bylin do dekoracji wnętrz, w: Owoce, warzywa, kwiaty, 03/2002; Janowska B., Dzwoń dzwoneczku, w: Działkowiec, 07/2009.