Stihl Cash Back

Dereń pagodowy - odmiany, uprawa, cięcie

Dereń pagodowy to orientalne drzewo o horyzontalnie ułożonych gałęziach i szerokim pokroju. Efektownie prezentuje się za sprawą białych kwiatów oraz liści, które jesienią mogą przybierać intensywnie pomarańczowo-czerwoną barwę. Poznaj odmiany derenia pagodowego do małych i większych ogrodów. Wyjaśniamy jak wygląda uprawa derenia pagodowego i jak wykonać cięcie derenia posadzonego w ogródku.

dereń pagodowy Variegata
Dereń pagodowy 'Variegata' - Cornus controversa 'Variegata'
Fot. depositphotos

Jak wygląda dereń pagodowy

Dereń pagodowy (Cornus controversa), znany także pod nazwą derenia drzewiastego, to niewielkie drzewo lub rozłożysty krzew należący do rodziny dereniowatych (Cornaceae). Łacińska nazwa gatunku - z powodu twardości drewna - nawiązuje do słowa róg (cornu). Ten efektowny gatunek derenia w naturze występuje na terenie Chin, Japonii oraz Korei i dorasta tam do 20 m wysokości. W Europie jest znany i uprawiany od 1880 r.

Okazały dereń pagodowy w naszych warunkach klimatycznych osiąga najczęściej 5-8 m wysokości i podobnej szerokości. Wyraźnie wyodrębniony, prosty pień z piętrowo, horyzontalnie ułożonymi, bocznymi gałęziami sprawiają, że drzewo wyróżnia się nietypowym pokrojem.

dereń pagodowy Variegata
Dereń pagodowy 'Variegata'
Fot. Daderot, Public domain, Wikimedia Commons

Brązowopurpurowe pędy porośnięte są przez eliptyczne liście derenia o długości 7-15 cm, które jesienią przebarwiają się na szkarłatno i pomarańczowo.

W czerwcu pojawiają się kwiaty derenia pagodowego - drobne, kremowozielone, zebrane w płaskie baldachy ułożone wzdłuż górnej strony pędów. Po kwitnieniu na drzewie można dostrzec owoce derenia pagodowego - niewielkie, kuliste, granatowe jagody.

dereń pagodowy
Dereń pagodowy - Cornus controversa
Fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dereń pagodowy - jak szybko rośnie

Dereń pagodowy rośnie umiarkowanie szybko, przyrastając o 30-60 cm w wciągu roku. W sprzyjających warunkach po 10 latach uprawy osiaga 5-8 m wysokości.

Dereń pagodowy - odmiany

Dereń pagodowy jest polecany do ogrodów minimalistycznych, nowoczesnych oraz oczywiście tych w stylu japońskim. Sadzony w parkach i na terenach zieleni publicznej może tworzyć luźne grupy lub być soliterem. Na rynku dostępnych jest kilka odmian derenia pagodowego o różnym tempie wzrostu i maksymalnych osiąganych rozmiarach.

Dereń pagodowy 'Green Carpet' - nadaje się do małych ogrodów, ponieważ dorasta zaledwie do 2 m wysokości oraz podobnej szerokości. Jest polecany na rabaty oraz do tworzenia nieformalnych żywopłotów.

dereń pagodowy
Dereń pagodowy 'Green Carpet'
Fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dereń pagodowy 'Golden Wedding' - drzewo zwykle dorasta do 8 m wysokości i 5 m szerokości. Liście tej odmiany wiosną mają odcień miedzi, latem stają się złocistozielone, a jesienią bordowobrązowe.

Dereń pagodowy 'Lucia' - to odmiana dorastająca od 5 do 8 m wysokości. Odmiana jest mrozoodporna, wytrzymuje mrozy do -32°C.

Dereń pagodowy 'Marginata Nord' - dorasta do 4 m wysokości. Zielone liście derenia mają niewielki, białokremowy margines.

Dereń pagodowy 'Pagoda' - ma piramidalny pokrój i owalne, ciemnozielone, błyszczące liście, które jesienią przebarwiają się na bordowo. Ma potencjał, aby stać się dużym drzewem, osiągającym do 8-12 m wysokości i takiej samej szerokości.

Dereń pagodowy 'Troja Dwarf' - to niska, karłowa odmiana, która po 10 latach dorasta zaledwie do 80 cm wysokości.

Dereń pagodowy 'Variegata' - dorasta do 6-8 m wysokości i odznacza się jasnozielonymi liśćmi z szerokim, nieregularnym, kremowobiałym marginesem. Odmiana jest odporna na antraknozę. Ze względu na okazały rozmiar jest polecana jako soliter do większych ogrodów.

dereń pagodowy Variegata
Dereń pagodowy 'Variegata'
Fot. depositphotos

Dereń pagodowy - uprawa

Uprawa derenia pagodowego najlepiej udaje się w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru, słonecznych lub półcienistych. Roślina ta ma duże wymagania co do gleby - powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o odczynie od obojętnego do kwaśnego. Ważne by ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie podmokła.

Po posadzeniu warto ściółkować derenia dojrzałym kompostem lub przekompostowaną korą drzew iglastych. Dzięki temu gleba nie będzie zbyt szybko oddawała wilgoci oraz będzie miała odpowiedni dla derenia odczyn.

dereń pagodowy Variegata
Dereń pagodowy 'Variegata'
Fot. Wzwz, CC0, Wikimedia Commons

Dereń pagodowy jest średnio odporny na mróz. Wytrzymuje spadki temperatury do ok. -23°C i jest zaliczany do strefy mrozoodporności roślin 6A. Dlatego jesienią, przed nadejściem mrozów, należy rośliny osłonić od góry zimową agrowłókniną, a u podstawy pnia usypać 20-30 cm kopczyk z igliwia, liści lub trocin. W mroźniejszych rejonach kraju można młode rośliny w całości owinąć słomianymi matami.

Ze względu na wczesną wegetację derenia pagodowego, szczególne niebezpieczne są dla niego wiosenne przymrozki. Dlatego efektowne derenie pagodowe najlepiej rosną w zachodniej części kraju, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim, gdzie temperatura zimą rzadko spada poniżej -10°C.

Dereń pagodowy - cięcie

Dereń pagodowy ma naturalnie regularny i ładny pokrój, który nie wymaga korygowania. Jedynie wiosną powinno się wykonać cięcie sanitarne derenia usuwając chore i uszkodzone pędy.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. W. Bugała, Drzewa i krzewy, PWRiL, Warszawa 1979, s. 455;
2. J. Bykowska, Derenie dla każdego w Działkowiec 10/2013 s. 18-19;
3. P. Latocha, Na każdą porę roku w Działkowiec 11/2010 s. 20-22;
4. P. Latocha, Inspirujące derenie w Działkowiec 12/2007, s. 8-11;
5. A. Marosz, Derenie w Szkółkarstwo 02/2001, s. 7-12.