Stihl Cash Back

Choroby anturium. Dlaczego liście schną, żółkną, mają plamy?

Choroby anturium mogą zniweczyć trud włożony w pielęgnację tej rośliny. Gdy anturium choruje możemy zaobserwować, że jego liście schną, żółkną lub na liściach anturium są plamy. Często też osłabiony jest wzrost całej rośliny i anturium nie kwitnie. Takie problemy mogą wynikać z błędów w pielęgnacji rośliny, być oznaką porażenia przez choroby anturium o podłożu grzybowym lub bakteryjnym, a także wynikać z ataku szkodników. Zobacz jak rozpoznawać objawy chorób na anturium oraz jak pomóc niedomagającej roślinie.

choroby anturium
Choroby anturium - żółknące liście

Nieinfekcyjne choroby anturium

Bardzo często choroby anturium wynikają z niewłaściwej pielęgnacji rośliny i aby jej pomóc wystarczy zapewnić lepsze warunki uprawy. Przede wszystkim pamiętajmy, że liście anturium łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, dlatego zadbajmy aby roślina stała w miejscu niezbyt mocno nasłonecznionym. Stanowisko powinno być jasne ale światło rozproszone.

Ważna jest też woda, jaką podlewamy roślinę. Powinna być to woda odstała przez co najmniej jeden dzień, aby odparował z niej chlor, a temperatura wyrównała się z temperaturą otoczenia. Przy stosowaniu wapiennej, chlorowanej i zimnej wody prosto z kranu na brzegach liści anturium pojawiają się brunatne plamy psujące wartość dekoracyjną rośliny.

Anturium nie lubi też przeciągów i dużych wahań temperatury, które mogą być problemem głównie zimą przy otwieranym oknie. W wyniku nagłych zmian temperatury przy jednoczesnym niedoborze światła słonecznego i nadmiernym podlewaniu na kwiatach anturium pojawiają się ciemne, nieregularne plamy. Aby temu zapobiec w okresie zimowym ograniczamy podlewanie i nie otwieramy okna w pobliżu roślin. Czasem warto też anturium przestawić w miejsce jaśniejsze.

Kolejną nieinfekcyjną chorobą anturium jest brązowienie brzegów liści, będące skutkiem nadmiernego nawożenia azotem przy jednoczesnym niedoborze potasu. W tym przypadku można zaobserwować, że brzegi i wierzchołki liści anturium żółkną, a następnie zasychają. Pomoże ograniczenie nawożenia oraz zmiana nawozu na nawóz z mikroelementami, ubogi w azot, a bogaty w potas. Takie cechy mają zazwyczaj nawozy do roślin kwitnących.

Żółte liście anturium mogą świadczyć też o tym, że roślina ma zbyt chłodno i wilgotno lub za sucho.

Choroby infekcyjne anturium

Objawy chorobowe na anturium mogą także wynikać z porażenia patogenem, np. szkodliwym grzybem. Najczęściej występującą chorobą grzybową jest szara pleśń anturium. W wyniku porażenia szarą pleśnią ogonki liściowe brązowieją od nasady, potem także całe liście. Widać także niewielkie ciemne plamy na kwiatach anturium, które z czasem się powiększają i czernieją. Na porażonych częściach rośliny może pojawić się też pylący, szary nalot grzybni.

Zwalczanie tej choroby anturium polega na opryskaniu rośliny 2-3 razy w odstępach co 7-10 dni środkami grzybobójczymi, takimi jak Topsin M 500 SC lub Teldor 500 SC. Środków tych nie wolno stosować w mieszkaniach, dlatego na czas oprysków roślinę trzeba gdzieś przenieść. Jeżeli nie ma takiej możliwości, spróbujmy w mieszkaniu wyleczyć roślinę stosując biopreparat Biosept 33 SL.

Szara pleśń - objawy, zwalczanie naturalne, opryskiSzara pleśń - objawy, zwalczanie naturalne, opryski
Szara pleśń to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych roślin. W ogrodzie szara pleśń bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda zwalczanie szarej pleśni i co robić gdy zobaczymy pierwsze objawy szarej pleśni na naszych roślinach. Poznaj najlepsze naturalne metody zapobiegania tej chorobie roślin oraz dowiedz się jakie opryski przeciw szarej pleśni są najskuteczniejsze. Więcej...

Jeżeli na liściach i kwiatach anturium pojawiają się szarawe lub brunatne, okrągławe plamy, może to świadczyć o porażeniu antraknozą. Zazwyczaj na powierzchni plam widoczne są ciemne skupienia zarodników grzyba. Aby zahamować rozwój choroby zaprzestańmy spryskiwania liści anturium wodą oraz w odstępach co 10-14 dni wykonajmy klika oprysków preparatem Biosept Active.

Jeżeli liście anturium żółkną, brązowieją i zamierają, a jednocześnie obserwujemy brązowienie podstawy pędu i zamieranie korzeni rośliny, najprawdopodobniej będzie to fytoftoroza anturium. Mocno chore rośliny trzeba wyrzucić, a wszystkie rosnące w pobliżu podlać oraz opryskać środkami grzybobójczymi Gwarant 500 SC, Discus 500 WG, środkiem biologicznym Polywersum WP lub biopreparatami Biosept Active i Bioczos.

Poza chorobami grzybowymi anturium na roślinie może wystąpić również choroba o podłożu bakteryjnym, tzw. bakteryjna zaraza anturium. W jej przypadku na liściach anturium pojawiają się brązowe, rozmazane na brzegach plamy, które z czasem brunatnieją. Wokół plam tkanka liścia żółknie. Chore liście trzeba usuwać, a przy silnym porażeniu - wyrzucić całą roślinę. Pomagają opryski środkiem bakteriobójczym Miedzian 50 WP oraz biopreparatami Biosept 33 SL, Biochikol 020 PC, Bioczos. Opryski należy powtarzać co 7-10 dni.

Szkodniki anturium

Anturium może być też atakowane przez szkodniki roślin doniczkowych, takie jak wełnowce (na liściach widoczne małe białe kłaczki przypominające wełnę), miseczniki (na liściach widoczne małe, twarde, brązowe lub czerwone, podłużne tarczki), wciornastki (drobne, srebrzystobiałe plamki na powierzchni liścia) oraz mszyce (na liściach widać kolonie drobnych owadów i lepką wydzielinę). W przypadku wystąpienia tych szkodników należy zastosować opryski środkami owadobójczymi do roślin doniczkowych, np. Provado Plus AE lub zastosować pałeczki doglebowe Provado Combi Pin (obecnie dostęne pod nową nazwą - Provado Care). Polecam też, oparty na naturalnych składnikach i bezpieczny dla domowników środek Emulpar Spray.

Przeczytaj również:

Dlaczego anturium nie kwitnieDlaczego anturium nie kwitnie?
Anturium zazwyczaj kwitnie od wiosny do początku jesieni. Jego kwiaty są trwałe (pojedynczy kwiatostan utrzymuje się nawet przez dwa miesiące) i stanowią główną ozdobę rośliny. Czasem jednak zdarza się, że anturium nie kwitnie. Wówczas zastanawiamy się jakie mogą być przyczyny i co zrobić aby wreszcie zakwitło. Zobacz dlaczego anturium nie kwitnie i jak temu zaradzić! Więcej...

Anturium - pielęgnacja, przesadzanie, podlewanie, nawożenieAnturium - pielęgnacja, przesadzanie, podlewanie, nawożenie
Anturium jest piękne ale bywa kłopotliwe w uprawie. Zobacz jak wygląda pielęgnacja anturium w doniczce, jak prawidłowo wykonywać podlewanie i nawożenie anturium oraz kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie tej rośliny. Oto wszystkie sekrety pielęgnacji anturium, dzięki którym roślina będzie zdrowo rosła i obficie kwitła! Więcej...

choroby roślin doniczkowychChoroby roślin doniczkowych
Choroby roślin doniczkowych przyczyniają się do utraty ładnego wyglądu i osłabienia wzrostu naszych kwiatów. Często spotykanie objawy chorób roślin doniczkowych to przebarwienia lub plamy na liściach, opadanie kwiatów czy więdnięcie. Ich pojawienie się najczęściej jest efektem niewłaściwej pielęgnacji roślin doniczkowych. Oto jak rozpoznawać najczęściej występujące choroby kwiatów doniczkowych i jak pomóc niedomagającym roślinom. Więcej...

Opracowano na podstawie: Jane Courtier, Graham Clarke, Kwiaty w domu, Przegląd Ridger's Digest, Warszawa 1998, s. 39 i 148; Kazimierz Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Chemil, Warszawa 1990, s. 45; G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe - choroby i szkodniki, Multico, Warszawa 2011, s 14-19. Fot. Aurora, forum.PoradnikOgrodniczy.pl