Stihl Cash Back

Budleja skrętolistna - odmiany, uprawa, cięcie

Budleja skrętolistna to krzew o gęstym, rozłożystym i zaokrąglonym pokroju. Jej pachnące, kuliste kwiatostany ukazują się na łukowato wygiętych pędach zeszłorocznych, co znacząco odróżnia ją od popularnej budlei Dawida. W czasie kwitnienia budleja skrętolistna prezentuje się bardzo malowniczo i może stać się główną ozdobą ogrodu czy tarasu. Wyjaśniamy jak wygląda uprawa budlei skrętolistnej i które odmiany tego krzewu warto posadzić w ogrodzie.

Budleja skrętolistna
Budleja skrętolistna - Buddleja alternifolia
Fot. I.Sáček, senior, CC0, Wikimedia Commons

Jak wygląda budleja skrętolistna

Budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia) należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) i wywodzi się z Chin. W naturze dorasta do 4 m, w naszych warunkach osiąga ok 2 - 3 m wysokości. Cienkie pędy tego gatunku budlei są na całej długości ulistnione i łukowato wygięte. Wąskie liście budlei skrętolistnej o długości około 7 cm ułożone są na pędach skrętolegle (stąd nazwa gatunku) i mogą nieco przypominać liście wierzby. Mają kolor ciemnozielony, po spodniej stronie są omszone i na zimę opadają.

Kwiaty budlei skrętolistnej, w przeciwieństwie do kwiatów budlei Dawida (Buddleja davidii), nie są zebrane w wiechy lecz przyjmują kształt kulistych kwiatostanów o długości ok. 4 cm. Mają barwę różowo-fioletową. Kwiaty budlei skrętolistnej rozmieszczone są na niemal całej długości zeszłorocznych pędów. Silnie pachną i przyciągają liczne motyle.

Budleja skrętolistna - kiedy kwitnie

Okres kwitnienia budlei skrętolistnej trwa od czerwca do lipca, czasem do sierpnia.

Budleja skrętolistna
Budleja skrętolistna - Buddleja alternifolia
Fot. Cillas, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Budleja skrętolistna - odmiany

W szkółkach i sklepach ogrodniczych dostępne są ciekawe odmiany budlei skrętolistnej, różniące się od gatunku tempem wzrostu i osiąganymi rozmiarami oraz barwą kwiatów.

Budleja skrętolistna 'Unique' - to karłowa odmiana budlei skrętolistnej, dorastająca do zaledwie 1 metra wysokości i 0,7 m szerokości. Nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz do mniejszych ogrodów.

Budleja skrętolistna 'Argentea' - osiąga do 3 m wysokości. Jej pędy o długości ok. 1 m pokrywają się w czerwcu i w lipcu liliowymi kwiatami. Ma dekoracyjne, srebrzyste liście i pędy.

Budleja skrętolistna
Budleja skrętolistna - Buddleja alternifolia
Fot. Kurt Stueber, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Budleja skrętolistna na pniu

Wyjątkowo atrakcyjnie wygląda też budleja skrętolistna na pniu. Taką roślinę można kupić gotową lub spróbować formę pienną uzyskać samodzielnie. W tym celu wybieramy najsilniejszy pęd, który przywiązujemy do palika, natomiast pozostałe pędy regularnie usuwamy. Budleja skrętolistna na pniu, uprawiana w dużej donicy i przyjmująca formę małego, płaczącego drzewka, będzie piękną dekoracją tarasów i balkonów.

Budleja skrętolistna - uprawa

Uprawa budlei skrętolistnej najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Krzew ten wymaga gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej.

Budleja skrętolistna
Budleja skrętolistna - Buddleja alternifolia
Fot. Matthias Kaiser, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Podczas usuwania chwastów należy uważać by nie uszkodzić płytko położonych korzeni budlei. Z tego względu wokół rośliny warto wyspać ściółkę, która nie tylko ograniczy wzrost chwastów ale tez pomoże utrzymać wilgoć w podłożu. Cennych składników pokarmowych dostarczy budlei kompost, którym podsypujemy roślinę na wiosnę. Zamiast niego można użyć nawóz mineralny wieloskładnikowy.

Budleja skrętolistna jest dość wytrzymała na mróz (strefa mrozoodporności 6B) ale w ostre zimy może przemarzać. Szczególnie narażone są na to młode okazy. Wprawdzie wiosną roślina łatwo się regeneruje i z dolnej części wypuszcza nowe pędy, ale po przemarznięciu budleja skrętolistna nie zakwitnie w danym sezonie, ponieważ kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Z tego względu tak ważne jest zaciszne stanowisko, na którym budleja nie będzie narażona na mroźne wiatry oraz kopczykowanie i okrywanie młodych roślin.

Budleja skrętolistna
Budleja skrętolistna - Buddleja alternifolia
Fot. Kurt Stueber, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Starszy, nieprzycinany krzew budlei skrętolistnej może być dość rozłożysty, dlatego aby jego atrakcyjny pokrój był widoczny, sadzi się go w odległości ok. 2 m od innych roślin. Budleja skrętolistna na pniu, zwykle jest bardziej utrzymywana w ryzach i przycinana. Zajmuje mniej miejsca więc łatwiej zabezpieczyć ją na zimę.

Jeśli budleja skrętolistna jest uprawiana w donicy, pamiętać należy o przepuszczalnym podłożu, dobrym drenażu oraz regularnym podlewaniu i zasilaniu, ponieważ podłoże w donicach łatwiej przesycha i szybciej wyczerpują się w nim składniki pokarmowe.

Budleja skrętolistna
Budleja skrętolistna - Buddleja alternifolia
Fot. Kurt Stueber, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Budleja skrętolistna - cięcie

Cięcie budlei skrętolistnej wygląda inaczej niż u innych gatunków budlei. Kwiaty budlei skrętolistnej pojawiają się w czerwcu na zeszłorocznych pędach. W związku z tym główne cięcie, korygujące kształt rośliny, przeprowadza się po kwitnieniu. Cięcie krzewu przed kwitnieniem spowodowałoby brak kwiatów w danym sezonie. Wiosną, przed kwitnieniem, można jedynie usunąć pędy chore i przemarznięte, wycinając je w całości.

Budleja skrętolistna - rozmnażanie

Budleję skrętolistną rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe lub sadzonki zdrewniałe.

Budleja skrętolistna
Budleja skrętolistna - Buddleja alternifolia
Fot. Kurt Stueber, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Pędy budlei na sadzonki półzdrewniałe pobieramy w drugiej połowie lata. Fragmenty pędów grubości ołówka tniemy na odcinki 10-15 cm. Dolne części zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w mieszaninie torfu i piasku. Przez zimę przechowujemy je w zimnym inspekcie lub szklarni a na miejsce stałe wysadzamy wiosną.

Pędy budlei na sadzonki zdrewniałe pozyskujemy jesienią, w październiku i listopadzie. Odcinamy fragment grubości ołówka, o długości ok 15 cm z przynajmniej dwiema parami pąków. Sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczce z piaskiem. Do wiosny przechowujemy w pomieszczeniu o temp. 0-5°C lub w zimnym inspekcie, dbając o to, by podłoże było stale lekko wilgotne.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Scott-Macnab, Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 91;
2. L. Hattatt, 1000 roślin ogrodowych od A-Z, Wydawnictwo Parragon, UK 2008, s. 50.