Róże historyczne - najciekawsze odmiany

Róże historyczne woją nazwę wzięły z okresu jakiego pochodzą te piękne krzewy. Większość odmian róż historycznych zostało wyhodowanych w XVIII i XIX wieku. Niektóre odmiany pochodzą nawet z XV wieku. Początkowo było ich niewiele. Swój rozkwit w dziedzinie produkcji nowych odmian zawdzięczają swoim odpowiednikom z Dalekiego Wschodu, gdyż to właśnie z nimi hodowcy krzyżowali odmiany europejskie produkując nowe odmiany.

róże historyczne
Róża damasceńska 'Madame Hardy' to krzew osiągający do 1,5 wysokości. Kwiaty pełne barwy białej, wydzielają cytrynowy zapach. Niestety kwitnie tylko raz w sezonie

Wszystkie róże historyczne można podzielić na kilka grup:

Róże francuskie - jedne z najstarszych róż pochodzących od róż R. gallica. Ich kwiaty mają zwykle ok. 7-10 cm. Kwitną w połowie lata i mają słodki zapach. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub w grupach po 3. Kwiaty mają barwę w odcieniach różu lub czerwieni.

Róże damasceńskie - pochodzące od skrzyżowania róż R. gallica i R. phoenica lub R. gallica i R. moschata. Ich kwiaty są półpełne lub pełne i mają ok. 7 cm średnicy i bardzo intensywny zapach. Wyrastają zwykle w luźnych gronach. Kwitną tylko raz (R. gallica i R. phoenica) lub powtarzają kwitnienie (R. gallica i R. moschata). Kolorystyka tych róż oscyluje między bielą a różem.

Róże białe - R. x alba, są znane z tego, że nie wymagają idealnych warunków glebowych. Większość z nich również dobrze radzi sobie na stanowiskach zacienionych. Ich pokrój jest luźny, pędy przewieszają się pod wpływem kwiatów, które mają do 11cm. Kwiaty zwykle są barwy białej lub lekko różowej.

Róże burbońskie - powstałe ze skrzyżowania róży damasceńskiej i chińskiej. Rośliny z tej grupy zwykle kwitną kilka razy w ciągu sezonu. Ich kwiaty osiągają do 10cm, są pełne i pięknie pachną. Krzewy są bujne i rozłożyste. Kwiaty róż burbońskich mogą być różnego koloru: białe, różowe, purpurowe, a nawet pstre.

róże historyczne
Róża burbońska 'Louis Odier' dorasta do 2 m wysokości. Kwitnie w odcieniach różu i fioletu, powtarzając kwitnienie od czerwca do października. Kwiaty duże, pełne, o intensywnym zapachu

Róże portlandzkie - podobnie jak róże burbońskie, powstały ze skrzyżowania tej samej grupy róż. Powstały jednak nieco wcześniej niż róże burbońskie. Ich kwiaty, w kolorach różowych i karminowych, są bardzo pełne i intensywnie pachną. Ich pokrój jest wyniosły, a pędy sztywne i proste.

Róże stulistne - R. x centifolia, posiadają pełne lub półpełne kuliste kwiaty w odcieniach białym różowym lub purpurowym. Wyrastają w pękach, które są bardzo ciężkie, a pędy uginają się pod ich ciężarem. Kwitną zwykle tylko raz w sezonie i bardzo intensywnie pachną.

Róże mchowe - swoją nazwę wzięły z tego, że pąki kwiatowe i pędy tych róż są pokryte grubą warstwą mszystego nalotu, wydzielającego intensywny zapach. Są łatwe w uprawie, nie wymagają specjalnych warunków, a ich kwiaty są wielkości ok. 10cm. Kwitną w połowie lata, zwykle w grupach.

Wszystkie róże historyczne są warte uwagi ze względu na piękne kwiaty i bardzo intensywny zapach. Swoim pokrojem nadają ogrodom średniowiecznego uroku. Wśród nich za najbardziej znane i polecane uważa się takie odmiany róż historycznych jak: Louise Odier, Cardinal de Richelieu, Königin von Dänemark, Madame Hardy, Rose de Resht, Souvenir de la Malmaison, Shailer’s White Moss, Baron Girod de l’Ain, Jacques Cartier, Comte de Chambord.

Przemysław Martyniak

Przeczytaj również:

róże ogrodoweRóże ogrodowe - odmiany, uprawa, jak pielęgnować
Róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz blisko 20 tys. odmian szlachetnych. Co sprawia, że jedne róże wspaniale kwitną i bujnie rosną, a inne niedomagają i łatwo zapadają na choroby? Poznaj sekrety uprawy róż oraz odmiany najlepsze do uprawy w ogrodzie. Więcej...

sadzenie różSadzenie róż
Zalecaną porą sadzenia krzewów róż jest jesień. Krzewy sadzone o tej porze roku łatwiej się ukorzeniają i łatwiej będzie nam je przyciąć. Wiosną zaleca się jedynie sadzenie róż piennych, gdyż sadzone jesienią wymagają dosyć kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem ich przed mrozami. Zobacz jak wykonać sadzenie róż w ogrodzie. Więcej...

przycinanie różPrzycinanie róż. Jak i kiedy przycinać róże?
Przycinanie róż to jeden z podstawowych zabiegów w uprawie tych krzewów. Zasady cięcia nie są bardzo skomplikowane ale różnią się dla różnych grup róż. Zobacz jak i kiedy przycinać róże aby zdrowo rosły i obficie kwitły! Więcej...

Autorami fotografii są K. Stüber i A. Barra. Źródło: Wikimedia Commons. Fotografie publikowane w oparciu o GNU Free Documentation License.