Róże parkowe - odmiany, uprawa, przycinanie
Róże parkowe są dosyć mocno zróżnicowaną grupą róż. Cechują się przede wszystkim silnym wzrostem oraz obfitym kwitnieniem, a także mają mają niewygórowane wymagania. Doskonale nadają się do sadzenia w parkach i dużych ogrodach. Zobacz, które odmiany róż parkowych najlepiej sprawdzają się w naszym klimacie oraz jak wygląda uprawa róż parkowych w ogrodzie. Podpowiadamy też jak przycinać krzewy należące do grupy róż parkowych.
Róża parkowa 'Graham Thomas' tworzy kwiaty pełne, barwy żółtej
Jak wyglądają róże parkowe?
Róże parkowe to silnie rosnące krzewy, które osiągają 1-3 metrów wysokości. Charakteryzują się krzaczastym pokrojem, mocnymi, często rozgałęzionymi pędami oraz gęstym ulistnieniem. Róże parkowe obficie kwitną pojedynczymi lub pełnymi kwiatami, zazwyczaj pachnącymi.
Jak długo kwitną róże parkowe?
Kwitnienie róż parkowych może trwać od późnej wiosny aż do jesieni, w zależności od odmiany. Istnieją dwie główne grupy róż parkowych:
- odmiany jednokrotnie kwitnące - kwitną obficie wiosną lub wczesnym latem,
- odmiany powtarzające kwitnienie - mogą kwitnąć kilkukrotnie w ciągu sezonu, często aż do pierwszych przymrozków.
Długość kwitnienia można wydłużyć poprzez regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co stymuluje roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.
Jak szybko rosną róże parkowe?
Róże parkowe to krzewy o stosunkowo szybkim wzroście. W sprzyjających warunkach mogą przyrastać 30-60 cm rocznie, a niektóre silnie rosnące odmiany nawet szybciej. Tempo wzrostu zależy od wielu czynników, takich jak odmiana, warunki glebowe, dostęp do światła oraz odpowiednia pielęgnacja.
Róże parkowe - zastosowanie, gdzie sadzić
Ze względu na swe cechy, róże parkowe szczególnie nadają się do obsadzania parków i ogrodów. Niektóre z odmian mogą być wykorzystywane jako róże pnące. Doskonale prezentują się przy altankach, pergolach, swymi rozmiarami potrafią zasłonić brzydką część ogrodu. Wiele z nich wymaga dodatkowych podpór i podwiązywania pędów. Aby cieszyć się ciągłym kwitnieniem krzewów, zaleca się systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów.
Róża 'Jubilee Celebration' tworzy rozetowe kwiaty, o uroczej, łososiowo-różowej barwie
Róże parkowe - odmiany
Grupa róż parkowych jest bardzo rozległa i można ją podzielić na kilka podgrup. Należą do nich:
- Stare róże ogrodowe oraz niektóre róże dzikie;
- Nowoczesne odmiany róż krzewiastych, powstałe w wyniku krzyżowania wielu gatunków rodzicielskich;
- Róże historyczne - róże francuskie (R. gallica), róże damasceńskie (R. x damascena), róże białe (R. x alba), róże stulistne (R. x centifolia), róże portlandzkie, róże burbońskie, róże piżmowe;
- Róże angielskie - powstałe z połączenia róż historycznych i współczesnych.
Róże parkowe, a w szczególności róże historyczne i angielskie cenione są ze względu na swój specyficzny, bardzo intensywny zapach. Wiele gatunków róż historycznych i dzikich wydaje ozdobne owoce, które wraz z płatkami służą do sporządzania różnego rodzaju olejków, naparów, konfitur i nalewek.
Oto szczególnie polecane odmiany róż parkowych:
- Róża 'Abraham Darby' - róża angielska o pełnych morelowych, pachnących kwiatach kwitnąca całe lato;
- Róża 'Ballerina' - róża piżmowa o kwiatach różowych z białym oczkiem, które są zebrane w bujne kiście, doskonała na żywopłoty, dobrze rośnie w półcieniu;
- Róża 'Bukavu' - róża piżmowa o pojedynczych kwiatach w czereśniowym kolorze z białym oczkiem, kwitnie całe lato;
- Róża 'Frühlingsgold' - odmiana o bladożółtych, pojedynczych kwiatach, dobrze rośnie w półcieniu, kwitnie IV-VI;
- Róża 'Jubilee Celebration' - róża angielska o pełnych, różowych kwiatach i pięknym aromacie;
- Róża 'Lichtkönigin Lucia' - o dużych, żółtych, delikatnie pachnących kwiatach, kwitnie aż do października;
- Róża 'Madame Hardy' - róża damasceńska o intensywnym zapachu i pełnych, białych kwiatach, znosi półcień, odporna na choroby;
- Róża 'Mrs John Laing' - remontantka o dużych, pełnych, pachnących i różowych kwiatach;
- Róża 'Port Sunlight' - o rozetowych, morelowych kwiatach i subtelnym zapachu, dobra na bukiety, toleruje półcień;
- Róża 'Westerland' - o półpełnych, łososiowych kwiatach zebranych w kiście, ma piękny korzenny zapach.
Róże parkowe - uprawa i pielęgnacja
Róże parkowe są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, im więcej słońca, tym obfitsze kwitnienie. Preferują żyzną, próchniczą, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.
Pielęgnując róże parkowe należy regularne podlewać krzewy, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. Należy to robić w taki sposób tak żeby unikać moczenia liści i kwiatów - róże są wrażliwe na choroby grzybowe.
Obficie kwitnące róże parkowe wymagają intensywnego nawożenia nawozami organicznymi, takimi jak obornik i kompost. Do prawidłowego wzrostu róże parkowe potrzebują także nawozów mineralnych bogatych w azot (stosowanych wczesną wiosną) oraz nawozów fosforowo-potasowych (stosowanych w okresie wegetacyjnym). We wrześniu lub październiku warto zastosować nawozy jesienne do róż bogate w potas, dzięki którym krzewy dobrze przetrwają mrozy.
Jak przycinać róże parkowe?
Róże parkowe najlepiej przycinać wczesną wiosną, zanim rozpoczną one wegetację. W pierwszej kolejności usuwamy pędy chore i uszkodzone. Następnie przeprowadzamy cięcie korygujące. Przycinamy wybrane pędy maksymalnie o 1/3 długości, natomiast cienkie, wiotkie pędy wycinamy u podstawy. Co kilka lat warto wycinać pojedyncze, całkiem zdrewniałe 4-6 letnie pędy, aby stymulować wyrastanie nowych gałązek.
Przeczytaj również:
- Róże rabatowe, wielokwiatowe - odmiany, pielęgnacja
- Sadzenie róż. Jak i kiedy sadzić róże w ogrodzie?
- Przycinanie róż. Jak i kiedy przycinać róże?