Podkaszarki do trawy - jaką kupić

Na dużym trawniku dobrej kosiarki nic nie zastąpi. Jednak podczas koszenia małych powierzchni, równie dobrze może się sprawdzić znacznie tańsza podkaszarka. Podkaszarki do trawy świetnie nadają się do koszenia kępek trawy przy krawężnikach, oraz brzegów trawnika pod krzewami, przy rabatach czy przy płocie. Z podkaszarką dostaniemy się w wiele miejsc niedostępnych dla znacznie większej kosiarki. Łatwiej jest się poruszać i kosić na wąskich, krętych dróżkach pomiędzy rabatami. Skosimy też nierówną powierzchnię, na której koła kosiarki by się zapadały. A która podkaszarka do trawy będzie najlepsza? Zobacz jaką podkaszarkę kupić, w zależności od Twoich potrzeb!

podkaszarki do trawy
Podkaszarki do trawy to urządzenia dość lekkie, wygodne do przenoszenia i stosunkowo niedrogie. Doskonale sprawdzają się na niewielkich trawnikach i w zakamarkach, do których tradycyjna kosiarka nie dotrze

Jeżeli już zdecydujemy się na odkaszarkę do trawy, warto zastanowić się jaką podkaszarkę kupić aby spełniła wszystkie nasze oczekiwania. Do wyboru, podobnie jak w przypadku kosiarek, mamy podkaszarki do trawy elektryczne (zasilane z gniazdka sieciowego lub akumulatora) oraz podkaszarki spalinowe.

Podkaszarki elektryczne

Podkaszarki elektryczne do trawy są przeważnie urządzeniami tanimi, lekkimi i bardzo łatwymi w eksploatacji. Moc podkaszarek zasilanych z gniazdka sieciowego waha się od 450 do 550 W. Zdarzają się jednak modele o znacznie większej mocy (np. 900 W). Średnica cięcia tych urządzeń dochodzi do 40 cm.

Najtańsze podkaszarki elektryczne do trawy to modele, w których drążek z wałem napędowym jest umieszczony w plastikowej obudowie bez możliwości regulacji długości. Jeżeli mamy nietypowy wzrost, zdecydowanie warto kupić nieco droższy model, z teleskopowo regulowaną rękojeścią. Dzięki temu dostosujemy długość podkaszarki do naszego wzrostu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy od drążka odchodzi dodatkowy uchwyt pozwalający podtrzymywać podkaszarkę drugą dłonią. Jest to już w zasadzie standard. Dodatkowego uchwytu może brakować w najtańszych urządzeniach i tych nie warto kupować, bo podczas koszenia szybko się zmęczymy.

Narzędziem tnącym w podkaszarkach elektrycznych najczęściej jest głowica z nylonową żyłką. Dwa wąsy żyłki wprowadzone w szybki ruch tną niczym ostre noże. W droższych modelach zamiast żyłki spotykane są plastikowe lub metalowe noże tnące. Mają one większą trwałość niż żyłka i są odporniejsze na kontakt z kamieniami czy twardszymi łodygami roślin. W podkaszarkę z nożami warto zainwestować, jeżeli nasz ogród jest zaniedbany i żyłka mogła by ciągle pękać.

W podkaszarkach żyłkowych występują 3 typy głowic, zapewniające różny komfort pracy:

  • głowice ręczne, w których po zerwaniu żyłki trzeba ją wysunąć ręcznie (tracimy czas, jest to niewygodne),
  • głowice półautomatyczne, w których wysunięcie żyłki następuje po lekkim dociśnięciu głowicy do ziemi (polecam, te urządzenia są jeszcze w miarę tanie),
  • głowice automatyczne, w których żyłka jest automatycznie wysuwana na właściwą długość (najwygodniejsze ale i najdroższe rozwiązanie).

Zarówno żyłka jak i noże w głowicy powinny pracować pod półokrągłymi osłonami z tworzyw sztucznych, chroniącymi nas przed fragmentami zerwanej żyłki, odrzucanymi cząstkami roślin czy wybijanymi kamykami.

podkaszarki do trawy
Podkaszarki do trawy można użyć do koszenia wysokich traw, zanieczyszczonych chwastami oraz na nierównościach, po których tradycyjna kosiarka nie może przejechać

Warto też zwrócić uwagę, czy kąt nachylenia głowicy tnącej jest regulowany. Przyda się to gdy będziemy chcieli głębiej sięgnąć pod krzewy czy kosić trawę na powierzchniach pochyłych (np. na stromej skarpie).

Ciekawym rozwiązaniem jest też kółko prowadzące (znajdziemy je w nowych modelach podkaszarek Black&Decker), które pozwala na precyzyjne przycinanie trawy przy krawędziach chodnika oraz stabilną pracę podkaszarki w pionie.

Podstawową wadą podkaszarek do trawy zasilanych z gniazdka elektrycznego jest konieczność podłączenia kabla. Nie może on być zbyt długi, gdyż wraz ze wzrostem długości kabla spada napięcie. Utrudnione może być też poruszanie się między rabatami i grupami krzewów.

Jeżeli źródło prądu jest zbyt daleko oddalone od trawnika, na działce w ogóle nie mamy gniazdka elektrycznego, bądź poruszanie się z kablem sprawia nam trudności, możemy wybrać podkaszarkę akumulatorową. Wówczas będziemy musieli jedynie pamiętać aby odpowiednio wcześniej przed koszeniem naładować akumulator (w zestawie powinna być też ładowarka). Akumulator o pojemności 1,5 Ah powinien wystarczyć na skoszenie trawnika o powierzchni 500m².

kosiarka automatyczna - robot do koszenia trawyKosiarka automatyczna - robot do koszenia trawy
Prawidłowa pielęgnacja trawnika wymaga regularnego koszenia. Szybko rosnące, gęste trawniki ozdobne kosi się nawet co tydzień. Nie każdy jednak posiadacz ogrodu potrafi co tydzień znaleźć czas na skoszenie trawy, a problem narasta w okresie urlopowym, kiedy wyjeżdżamy i nie doglądamy naszej posesji nieraz przez dwa tygodnie lub nawet dłużej. Wówczas z pomocą przychodzi kosiarka automatyczna, czyli robot do koszenia trawy. Więcej...

Podkaszarki spalinowe

Do koszenia większych powierzchni przyda się podkaszarka spalinowa. Często nazywana też kosą spalinową. Urządzenia te są wyposażone z reguły w silniki o mocy 1,2 do 2,2 KM. Są cięższe od podkaszarek elektrycznych i z tego względu powinny być wyposażone w pas podtrzymujący i szelki. To pozwala odciążyć ręce i przenieść część ciężaru na barki i plecy.

W głowicy tnącej znajduje się najczęściej żyłka, ale mogą być to też tarcze tnące, co daje urządzeniom miano podkaszarek. Podkaszarki mają większą średnicę cięcia (do 45 cm) i przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych - w leśnictwie lub zieleni miejskiej.

podkaszarki do trawy
Podkaszarki do trawy Black&Decker wyposażone są w specjalne kółko prowadzące. Pozwala ono na precyzyjne przycinanie trawy przy krawędziach chodnika oraz stabilną pracę podkaszarki w pionie

Podkaszarka spalinowa do trawy przyda się gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego. Niestety urządzenia te są droższe od elektrycznych, silniki głośniej pracują (ze względu na hałas trzeba nosić nauszniki ochronne) i będzie nam dokuczał zapach spalin. Dlatego urządzenie to warto kupić jedynie gdy mamy do skoszenia większą powierzchnię, a trawnik jest zaniedbany (konieczne jest karczowanie chwastów i małych krzewów). Podkaszarka spalinowa skosi trawy zbyt wysokie na zastosowanie tradycyjnej kosiarki (a więc przydaje się gdy trawnik jest koszony rzadko) oraz gdy teren jest nierówny (kosiarka nie mogła by po nim jeździć). To dlatego pracownicy zieleni miejskiej koszący osiedlowe trawniki, posługują się najczęściej właśnie podkaszarkami spalinowymi. I tak można by podsumować sens zastosowania podkaszarek - poradzą sobie tam, gdzie kosiarka nie da rady :-)

Ważny element podkaszarki

Zachęcam, aby podczas zakupu podkaszarki, zwrócić uwagę czy od głowicy koszącej odchodzi kabłąk ochronny. Ten, przeważnie półokrągły, kawałek drutu nie podnosi znacznie ceny urządzenia, a podczas pracy pomoże nam zachować odpowiedni dystans głowicy tnącej od murków, płotów czy pni i łodyg roślin. Unikniemy dzięki temu niechcianego przycięcia gałązek krzewów wystających nad trawnik czy uszkodzenia kory przy podstawie pni drzew.

Podkaszarki można zazwyczaj kupić w większych sklepach i centrach ogrodniczych oraz marketach budowlanych. Największy wybór tych urządzeń i najniższe ceny znajdziemy jednak coraz częściej w sklepach internetowych.

Przeczytaj również:

jaką kosiarkę kupićJaką kosiarkę kupić
Jaką kosiarkę kupić - spalinową czy elektryczną, rotacyjną czy bębnową, z koszem czy bez? Zobacz od czego powinien zależeć wybór kosiarki, na jakie cechy kosiarek warto zwrócić uwagę gdy chcemy kupić kosiarkę, jaka kosiarka będzie lepsza do niewielkiego ogrodu przydomowego, a jaka lepiej się sprawdzi na dużej działce za miastem. Oto wszystko co powinieneś wiedzieć, aby kupić kosiarkę, która spełni Twoje oczekiwania. Więcej...

Mulczowanie trawy - co to jest, jaka kosiarka z mulczowaniemMulczowanie trawy - co to jest, jaka kosiarka z mulczowaniem
Coraz więcej ekspertów wymienia mulczowanie trawy jako ważny zabieg w pielęgnacji trawnika. Dzięki zabiegowi mulczowania dostarczamy trawie pożywienia i w dużej mierze rozwiązujemy problem pozbywania się ścinanej trawy. Dowiedz się dokładnie co to jest mulczowanie, kiedy najlepiej wykonywać ten zabieg i jaka kosiarka z mulczowaniem jest najlepsza. Więcej...

pielęgnacja trawnikaPielęgnacja trawnika
Właściwa pielęgnacja trawnika ma znaczący wpływ na zdrowy wzrost traw i wygląd darni. Każdy trawnik wymaga regularnego koszenia, podlewania oraz nawożenia. Poszczególne zabiegi w pielęgnacji trawnika należy wykonać nie tylko we właściwy sposób ale i w odpowiednim terminie. Zobacz jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika aby trawa w Twoim ogrodzie rosła pięknie i zdrowo. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnicta, Muza SA, Warszawa 1994, s. 465 - 466; R. Murat, Gdzie kosiarka nie może..., Zrób to sam (Poradnik Murator), nr 3/2008, s. 38-40; oraz materiałów reklamowych producentów podkaszarek. Fot. materiały prasowe Black&Decker.