Stihl Cash Back

Nasturcja kanaryjska - uprawa na balkonie i w ogrodzie

Nasturcja kanaryjska to długo kwitnące, efektowne pnącze o egzotycznym wyglądzie. Jest rośliną jednoroczną ale rozrasta się szybko i na optymalnym stanowisku tworzy bujną, zieloną ścianę lub zwieszającą się z donic kaskadę zdobioną intensywnie żółtymi, postrzępionymi kwiatami. Zobacz jak wygląda uprawa nasturcji kanaryjskiej na balkonie i w ogrodzie. Sprawdź jakie wymagania należy spełnić, by nasturcja obficie kwitła przez długie miesiące. Dowiedz się również, kiedy wysiewać nasturcję kanaryjską na rozsadę a kiedy można ją siać wprost do gruntu.

Nasturcja kanaryjska
Nasturcja kanaryjska - Tropaeolum peregrinum
Fot. depositphotos

Jak wygląda nasturcja kanaryjska

Nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum) to roślina pnąca o pędach dorastających do 3-4 m długości. Pochodzi z Ameryki Południowej (z okolic Peru i Ekwadoru) i na naturalnych stanowiskach jest rośliną wieloletnią. W naszych warunkach uprawiana jest wyłącznie jako roślina jednoroczna. Z Wyspami Kanaryjskimi, co mogłaby sugerować jej nazwa, nie ma jednak nic wspólnego. Polskie określenie "kanaryjska" powstało na skutek błędnego tłumaczenia z nazwy angielskiej "canary" (kanarek) nawiązującej do intensywnie żółtej barwy tego ptaka i kwiatów nasturcji.

W optymalnych warunkach nasturcja kanaryjska jest rośliną bardzo żywotną a jej długie i wiotkie pędy bujnie rozrastają w różnych kierunkach Z tego względu potocznie nazywana bywa też nasturcją włóczęgą.

Klapowane liście nasturcji kanaryjskiej mają ciemnozieloną barwę z niebieskawym odcieniem. Kształtem przypominają dłoń - mają od 3-7 klapek z zaokrąglonymi brzegami. Liście są większe od kwiatów i osiągają średnicę do 8 cm.

Nasturcja kanaryjska
Nasturcja kanaryjska - Tropaeolum peregrinum
Fot. Niepokój Zbigniew, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Egzotycznie wyglądające kwiaty nasturcji kanaryjskiej mają wyrazisty, jasnożółty kolor z czerwonymi plamkami u podstawy płatków. Charakterystyczny wygląd nadają im postrzępione płatki (ostrogi) o długości ok. 2,5-4 cm. Nasturcja kanaryjska kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do pierwszych przymrozków, a zatem zazwyczaj do października. Owocami (nasionami) są żebrowane orzeszki.

Warto wiedzieć!
Nasturcja kanaryjska będzie obsypana kwiatami jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki uprawy. Na gorszym stanowisku liści będzie znacznie więcej niż kwiatów.

Nasturcja kanaryjska - zastosowanie

Nasturcja kanaryjska doskonale nadaje się do obsadzania wszelkich podpór, pergoli, balustrad, ogrodzeń czy siatek, wokół których będzie mogła owijać się pędami. Dobrze sprawdzi się w pojemnikach i donicach na tarasach lub balkonach, w których można ją sadzić zarówno przy podporach jak i w formie wiszącej. Wiotkie, obsypane kwiatami pędy nasturcji malowniczo będą się przewieszały z balkonowych skrzynek czy pojemników.

Nasturcja kanaryjska
Nasturcja kanaryjska - Tropaeolum peregrinum
Fot. Niepokój Zbigniew, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Na mniej odpowiadającym jej stanowisku, na którym nasturcja może nie osiągnąć docelowych wymiarów, warto wraz z nią posadzić inne pnącza jednoroczne, takie jak nasturcja większa oraz wilec purpurowy.

Nasturcja kanaryjska jest rośliną jadalną, podobnie jak inne, bardziej popularne gatunki nasturcji. Może być wykorzystywana zarówno w kuchni jak i w ziołolecznictwie.

Nasturcja kanaryjska - uprawa

Nasturcja kanaryjska najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, zacisznym i ciepłym. Wymaga gleby średnio żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale umiarkowanie wilgotnej. Aby spowolnić odparowywanie wody z podłoża i nie dopuszczać do jego przesuszenia, warto je wyściółkować.

Jeśli chcemy uzyskać gęsto rosnące pnącze lub zwieszającą się roślinną kaskadę, nasturcję można posadzić gęściej niż jest to zalecane przez producentów nasion, czyli zamiast 40-50 cm rozstawy, zmniejszyć tę odległość do 25 cm. Przyrost długości pędów nasturcji jest bardzo szybki, dlatego od razu warto zainstalować podpory pod pnącza.

Nasturcja kanaryjska
Nasturcja kanaryjska - Tropaeolum peregrinum
Fot. Niepokój Zbigniew, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Roślina dobrze reaguje na nawóz mineralny do roślin kwitnących i podłoże wzbogacone kompostem. W naszym klimacie nasturcja nie jest mrozoodporna.

W niesprzyjających warunkach uprawy może być atakowana przez mszyce i przędziorki.

Dobra rada!
Aby łatwiej utrzymać wilgoć podłoża, posadź nasturcję kanaryjską na słońcu ale w taki sposób, by jej dolna część była zacieniona lub osłonięta innymi roślinami. Bardzo dobrym pomysłem jest także wzbogacenie ziemi preparatem TerraCottem, który pomaga utrzymać wyższą wilgotność podłoża.

Kiedy siać nasiona nasturcji

Nasturcję kanaryjską można wysiewać wprost do gruntu lub uprawiać z rozsady. Jeśli zastosujemy ten drugi sposób, szybciej zobaczymy jej oryginalne kwiaty.

Kiedy siać nasturcję pod osłonami?

Nasiona nasturcji kanaryjskiej na rozsadę wysiewamy pod osłonami w połowie kwietnia. Doniczki z nasionami umieszczamy w ciepłym miejscu i utrzymujemy wilgotne podłoże. Na miejsce stałe wysadzamy, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.

Kiedy siać nasturcję do gruntu?

Do gruntu nasturcję kanaryjską można wysiewać od początku maja, lub nieco wcześniej, jeśli jest dostatecznie ciepło. Nasturcja kanaryjska wysiewana wprost do gruntu zakwitnie później niż ta uzyskana z rozsady.

Po jakim czasie wschodzi nasturcja?

W temperaturze ok. 15°C wschody nasturcji pojawiają się po 2-3 tygodniach. Aby przyśpieszyć kiełkowanie nasturcji, przed wysiewem jej nasiona można zalać letnią wodą i pozostawić do namoczenia na kilka godzin.

nasiona warzyw i kwiatów

Przeczytaj również: