Stihl Cash Back

Lwia paszcza - odmiany i uprawa

Lwia paszcza to roślina jednoroczna o dość wszechstronnym zastosowaniu. Znajdziemy ją na rabatach, sadzoną w kompozycjach z letnimi kwiatami oraz w wazonach. Kwiaty przypominają, jak sama nazwa wskazuje, małe pyszczki. Przedstawiamy ciekawe odmiany lwiej paszczy oraz podpowiadamy jak wyglądać powinna uprawa lwiej paszczy w ogrodzie.

lwia paszcza
Lwia paszcza
Fot. depositphotos

Lwia paszcza - odmiany

Lwia paszcza, nazywana również wyżlinem wielkim (Antirrhinum majus), jest jednoroczną rośliną o krzaczastym pokroju i lancetowatych świeżo zielonych liściach. Tworzy wzniesione grona kwiatostanowe w różowym kolorze, o wysokości ok. 60 cm. Kwiaty pojawiają się od lipca do pierwszych przymrozków.

Od różowego podstawowego gatunku wyżlinu wysokiego wywodzi się wiele pięknych odmian lwiej paszczy. Kwitną one w niemal wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego i mają, zależnie od odmiany, wysokość od 25 do 90cm.

Wśród wysokich odmian lwiej paszczy o krzaczastym pokroju, można wymienić odmianę 'Jan' w kolorze ciemnokarminowym czy różową 'Samuraj' oraz atrakcyjną odmianę 'Sułtan' o cynobrowoczerwonych kwiatach. Odmiany te świetnie sprawdzą się uprawiane w gruncie. Ich kwiaty osiągają ok. 25 cm wysokości, zaś całe rośliny - 70 cm. Kwitną od czerwca do października.

Karłową odmianą lwiej paszczy o zwartym i silnie krzewiastym pokroju jest seria odmian 'Nina'.

Do uprawy pod osłony na kwiat cięty mamy do wyboru odmiany wczesne lwiej paszczy, które kwitną od kwietnia do maja oraz późniejsze odmiany, kwitnące od maja do czerwca, osiągające wysokość nawet 120 cm. Zestawienie ciekawych odmian lwiej paszczy umieściliśmy w tabeli poniżej.

lwia paszcza

Pobierz zestawienie odmiany lwiej paszczy w wersji do wydrukowania:

Lwia paszcza - uprawa

Lwia paszcza dobrze rośnie w każdej glebie. Nnajlepsze rezultaty osiągniemy jednak w podłożu przepuszczalnym, piaszczysto-próchnicznym, świeżym i na słonecznym stanowisku. Lwią paszczę można uprawiać pod osłonami>, w szczególności na kwiat cięty, a także w gruncie.

W przypadku uprawy lwiej paszczy w gruncie, nasiona wysiewamy pod koniec lutego pod osłonami, zaś w uprawie na kwiat cięty, zaprawione nasiona wysiewamy do połowy stycznia w szklarni. Podłoże do wysiewu powinno składać się z torfu i piasku, zmieszanych w stosunku 2:1. Zalecane jest pH 5,5-6,6.

Po około 4 tygodniach od wysiewu pikujemy rozsadę do multiplatów lub do skrzynek w rozstawie 4x4. Uprawiając lwią paszczę na kwiat cięty rozsadę sadzimy w szklarni do końca lutego, w tunelach do połowy marca w rozstawie 10x15cm.

W przypadku uprawy lwiej paszczy w gruncie, gdy rozsada osiągnie około 10 cm (w połowie kwietnia, początku maja) można ją przesadzić na miejsce stałe. Odmiany niskie sadzi się w odległości 20cm, wysokie co 35 cm. Stanowisko do uprawy lwiej paszczy w ogrodzie powinno być całkowicie nasłonecznione, gleba zaś dobrze nawieziona.

Lwia paszcza wymaga obfitego podlewania podczas całego okresu kwitnienia. W zależności do kondycji roślin, nawozimy je dolistnie lub doglebowo nawozami wieloskładnikowymi.

Warto wiedzieć!
Lwie paszcze, które nie są przeznaczone na kwiaty cięte, nabiorą bardziej krzaczastego, zwartego pokroju, jeśli będziemy wyłamywać wierzchołki ich pędów na wysokości 10 cm.

Lwia paszcza nadaje się na różnokolorowe rabaty lub do tworzenia barwnych kobierców. Można ją łączyć z innymi roślinami o podobnym wyglądzie. Ponieważ jej kwiaty nie płowieją, rośliny uzupełniające mogą mieć bledsze kolory, co daje ciekawy kontrast. Białe i żółte odmiany lwiej paszczy dobrze wyglądają z gailardią, zaś prostą i elegancką kompozycję stworzymy łącząc lwią paszczę z nagietkami.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Oto 10 najciekawszych wieloletnich niskich kwiatów ogrodowych! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...