Stihl Cash Back

Kobea pnąca - kiedy siać, uprawa, wymagania, zimowanie

Kobea pnąca to tropikalne pnącze o pachnących, niebieskofioletowych kwiatach, które pojawiają się przez kilka miesięcy. Dzięki tak intensywnemu wzrostowi kobea może szybko stworzyć kwitnącą przesłonę. Dowiedz się jak wygląda uprawa kobei pnącej w ogrodzie i na balkonie. Poznaj jej wymagania i sprawdź kiedy siać kobeę, by jak najdłużej cieszyć się jej urodą. Z tego artykułu dowiesz się także, czy możliwe jest zimowanie kobei pnącej i przechowanie jej do następnego roku.

kobea pnąca
Kobea pnąca - Cobaea scandens
Fot. depositphotos

Jak wygląda kobea pnąca

Kobea pnąca (Cobaea scandens) to pnącze z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae), pochodzące z Meksyku. Nazywana bywa też sępotą pnącą. W naturalnym środowisku jest wieloletnią byliną, zapylaną m. in. przez nietoperze. W naszych warunkach klimatycznych kobea uprawiana jest zazwyczaj jako pnącze jednoroczne, choć można podjąć próby jej przezimowania.

Kobea zwykle dorasta do 4-5 m wysokości ale w sprzyjających warunkach jej pędy mogą osiągnąć długość nawet 7 lub więcej metrów. Są długie, wiotkie, kanciaste i dość kruche.

Pierzasto złożone liście kobei pnącej składają się z 4-6 listków. Mają czepne wąsy i jesienią przebarwiają się na fioletowoczerwono.

Dzwonkowate, dość duże (ok. 7 cm średnicy) kwiaty osadzone są na długich szypułkach. Początkowo są kremowozielone, później zmieniają kolor na fioletowy. Istnieją także odmiany kobei o kwiatach białych (Cobaea scandens alba). Kobea kwitnie bardzo długo, od lipca aż do października, a jej urodziwe kwiaty pachną miodem. Pojedynczy kwiat najlepiej wygląda przez 1-2 dni ale wciąż pojawiają się nowe. Dość atrakcyjne są także owoce w postaci torebek nasiennych.

kobea pnąca Alba
Kobea pnąca 'Alba' - Cobaea scandens alba
Fot. depositphotos

Kobea pnąca - zastosowanie

Jako szybko rosnące pnącze, potrafiące w krótkim czasie stworzyć optyczną przegrodę, kobea najczęściej sadzona jest przy ażurowych konstrukcjach czy ściankach działowych (np. na balkonach w blokach). Jeśli posadzimy ją przy podporach w pojemniku lub donicy na kółkach, możemy zyskać ruchomy, roślinny parawan, przestawiany tam, gdzie będzie potrzebny :-)

kobea pnąca
Kobea pnąca - Cobaea scandens
Fot. Dinkum, CCO, Wikimedia Commons

Kobea pnąca - kiedy siać

Nasiona kobei wysiewa się pod koniec lutego lub na początku marca w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C. W donicy umieszczamy po 2-3 nasiona. Kiełkują one po około 3 tygodniach. Nastąpi to szybciej, jeśli przed siewem namoczymy je przez noc w odstanej wodzie. W donicach, przy młodych siewkach umieszczamy podpory. Przycięcie pędu spowoduje lepsze rozkrzewianie się rośliny. Rozsadę kobei pnącej na miejsce stałe sadzi się po wcześniejszym zahartowaniu, w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Zalecana rozstawa sadzenia kobei pnącej to odstępy po 50 cm pomiędzy roślinami.

Zapamiętaj!
Jeśli nasiona kobei będą wysiane zbyt późno, roślina może zakwitnąć dopiero jesienią lub w najgorszym przypadku kwitnienia nie doczekamy się wcale.

Kobea pnąca - uprawa i wymagania

Kobea rośnie bardzo szybko, dlatego potrzebuje żyznej, bogatej w substancje pokarmowe, próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Roślina ta lubi upalne lata, gdyż panują wtedy warunki zbliżone do tych, z których się wywodzi. Najkorzystniejsze do uprawy kobei są miejsca słoneczne i osłonięte. Pnącze to poradzi sobie także w półcieniu, ale kwitnienie będzie mniej obfite.

kobea pnąca Alba
Kobea pnąca 'Alba' - Cobaea scandens alba
Fot. depositphotos

Ziemia do uprawy kobei pnącej powinna być stale umiarkowanie wilgotna, o co należy szczególnie zadbać w miejscu nasłonecznionym, gdzie podłoże szybciej przesycha. Podłoże warto więc wyściółkować, co ograniczy parowanie wody.

Kobea wymaga nawożenia co 2 tygodnie. Najlepiej stosować nawóz dla roślin kwitnących, który zawiera więcej fosforu i potasu a mniej azotu. Dzięki takim składnikom kwitnienie kobei będzie bardziej obfite a liście nie będą dominować nad kwiatami.

Kobea wymaga podpór pod pnącza, wokół których owija się czepnymi wąsami. Roślina jest dość odporna na choroby, ale mogą ją atakować szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki. Nie jest mrozoodporna.

Warto wiedzieć!
Wycinanie przekwitłych kwiatów pobudza roślinę do dalszego kwitnienia. Jednak jeśli chcemy pozyskać własne nasiona, kilka kwiatów warto zostawić aby wytworzyły się owoce. Najlepiej pozostawić kwiaty, które pojawiły się jako pierwsze, żeby nasiona zdążyły dojrzeć.

Kobea pnąca - zimowanie

Kobeę można spróbować przezimować. Najwygodniej na zimowanie przenosić rośliny uprawiane w donicach. Pędy przycinamy do wysokości około 15 cm. Roślinę przetrzymujemy w jasnym ale chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 10-12°C. Podlewanie ograniczamy ale dbamy by roślina nie uschła. W lutym przenosimy ją do pomieszczenia o wyższej temperaturze. Wiosną przesadzamy kobeę do nowego podłoża i zaczynamy regularnie podlewać. Przezimowana kobea pnąca zakwitnie szybciej niż uprawiana z nasion, dlatego warto spróbować przechowania rośliny przez zimę.

Z przezimowanej kobei można także pozyskać sadzonki. W tym celu wierzchołki pędów o długości około 15 cm należy ukorzenić w przepuszczalnym, wilgotnym podłożu i przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej pod przykryciem. Rośliny będzie można wysadzić na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.

nasiona warzyw i kwiatów

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. L. Hattatt, 1000 roślin ogrodowych od A-Z, Wydawnictwo Parragon, UK 2008, s. 283;
2. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 78;
3. Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 151.