Truskawka pnąca - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca, która jest bardzo plenna i owocuje aż do późnej jesieni. Zobacz jak wygląda uprawa truskawki pnącej w doniczczkach oraz które odmiany truskawek pnących są najlepsze do uprawy balkonowej w naszym klimacie.

Truskawka pnąca
Truskawka pnąca uprawiana w donicy na tarasie

Truskawka pnąca - zalety i zastosowanie

Warto przypomnieć, że truskawki to owoce nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Zawierają mnóstwo mikroelementów (np. fosfor, magnez, wapń), dużo wit. C oraz kwas foliowy. Najlepiej oczywiście smakują nam te owoce, które sami wyhodowaliśmy i zebraliśmy. A jak było by cudownie, gdyby rosły na naszym balkonie i pięły się po balustradzie lub zwisały girlandami z doniczki!

Odmian truskawek do uprawy balkonowej jest na rynku coraz więcej. Zalet takiego rozwiązania jest też całkiem sporo. Bo przecież jeśli nawet posiadamy działkę, nie zawsze mamy możliwość uprawiania na niej truskawek. Tym bardziej, że owocują one dość krótko, a przez pozostałą część sezonu nie wyglądają szczególnie atrakcyjnie na grządce. Natomiast truskawki pnące hodowane w pojemnikach zajmują mało miejsca i łatwo się je zbiera. Dojrzewają nie mając kontaktu z podłożem, dzięki czemu rzadziej gniją i zwykle są czyste. A do tego mamy je po prostu zawsze pod ręką. Wystarczy wyjść na balkon lub taras aby zasmakować ich słodkich owoców.

Mało kto zapewne wie, że truskawka powstała w Europie na początku XVIII w. ze skrzyżowania dwóch odmian poziomki: wirginijskiej (Fragaria virginiana) i chilijskiej (Fragaria chiloensis). Od tamtej pory hodowcy prześcigali się w tworzeniu coraz lepszych, odporniejszych i obficiej owocujących odmian. Najcenniejsze dla smakoszy są oczywiście te deserowe - duże, słodkie i soczyste.

Właściwie w pojemniku moglibyśmy uprawiać każdy ich rodzaj, jednak są odmiany, które nadają się do tego celu szczególnie, ze względu na swoje specyficzne właściwości. Zwykle możemy je spotkać w handlu pod nazwą truskawek pnących lub zwisających. Jednak tak naprawdę żadne truskawki same w sobie pnące nie są, co nie oznacza oczywiście, że nie będziemy z nich zadowoleni. Zwykle mianem truskawek pnących są określane te odmiany, które powtarzają owocowanie i tworzą długie, nawet ponad metrowe rozłogi. W ich przypadku owoce pojawiają się nie tylko na samym krzaczku, ale też na zwisających pędach. Pędy z owocami mogą luźno zwisać z pojemników, ale możemy je też poprowadzić właśnie w formie pnącej. Wówczas musimy sami przywiązywać rozłogi do przewidzianych w tym celu podpór (kratek, szczebli balustrady, siatki itp.), gdyż w przeciwieństwie do pnączy, truskawki nie posiadają własnych systemów czepnych.

truskawki na balkonieTruskawki na balkonie - odmiany, uprawa, kiedy sadzić
Truskawki na balkonie to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które nie mają własnego ogrodu, a chciały by się cieszyć zdrowymi, ekologicznymi owocami z własnej uprawy. Istnieją bardzo ciekawe odmiany truskawek na balkon o długich, zwisających pędach, owocujące nieprzerwanie od końca wiosny aż do jesieni. Zobacz kiedy sadzić truskawki na balkonie i jak wygląda ich uprawa w donicach lub skrzynkach balkonowych. Więcej...

Pierwsze owocowanie truskawki pnące rozpoczynają w terminie właściwym dla większości truskawek, czyli od mają do czerwca. Następne zaczyna się po około miesiącu od zakończenia pierwszych zbiorów.

Truskawka pnąca - sadzenie

Jak sadzić truskawkę pnącą?
O truskawki uprawiane w pojemnikach, musimy zadbać ze szczególną troską, głównie ze względu na niewielką ilość dostępnego miejsca i podłoża. Minimalna średnica donicy, w jakiej możemy posadzić truskawki, to 25-30 cm. Warto też zastanowić się jaka ziemia dla truskawki pnącej będzie najlepsza. Do posadzenia roślin wybieramy ziemię próchniczą, do której dodaje się kompost lub torf i niewielką ilość piasku. Odpowiedni odczyn gleby to obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5 - 6,5). Truskawki nie lubią gleb zasadowych ani zbyt kwaśnych.

Sadząc truskawki pnące musimy uważać, by nie przysypać ich środka ziemią, gdyż młode liście mogą zachorować. Niezbędny jest również drenaż, ponieważ nadmiar wody zalegający na dnie doniczki, będzie powodował gnicie korzeni. Sadzonki sadzimy tak, aby ich korzenie nie były podwinięte. Problem ten nie istnieje, kiedy wiosną kupujemy sadzonki już posadzone w pojemnikach.

Kiedy sadzić truskawkę pnącą?
Preferowaną porą sadzenia truskawki pnącej, jest wczesna wiosna. Odmiany truskawek powtarzające owocowanie są na ogół dość wrażliwe na mróz, więc warto, aby miały dość długi okres czasu na dobre i solidne zadomowienie się w pojemniku. Na okres zimy należy je bardzo starannie zabezpieczyć za pomocą grubej włókniny lub słomianych mat. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu roślin włókniną, przed wiosennymi przymrozkami. Pojemniki musimy koniecznie umieścić na stanowisku słonecznym, gdyż tylko wtedy doczekamy się dużych, soczystych i słodkich owoców.

Kiedy sadzić truskawkiKiedy sadzić truskawki
Truskawki to jedne z najbardziej popularnych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że tak chętnie uprawiamy je na naszych działkach, a od niedawna nawet na balkonach. Sukces w powodzeniu uprawy w dużej mierze zależy od właściwego sposobu oraz terminu sadzenia truskawki. A termin ten musimy dopasować w zależności od kupowanego rodzaju sadzonek oraz sposobu uprawy. Zobacz kiedy sadzić truskawki frigo, w doniczkach, a kiedy sadzonki zielone. Więcej...

Truskawka pnąca - uprawa, pielęgnacja

Następnym warunkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i wzrostu truskawki pnącej jest odpowiednia wilgotność podłoża. Musimy bardzo dbać, aby krzaczki nie wysychały. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zastosować specjalne systemy nawadniające, dostępne w centrach ogrodniczych, ale wbita w ziemię rurka o odpowiedniej średnicy, w którą będziemy wlewać wodę, też dobrze spełni swoje zadanie. Dobrze zrobimy też, gdy przed sadzeniem glebę wymieszamy z hydrożelem. Pomoże on utrzymać stałą wilgotność gleby i ochronić rośliny przed niedoborem wody. Więcej na temat zalet i sposobu stosowania hydrożeli napisaliśmy w artykule jak stosować hydrożele. Dodatkowo możemy podłoże wokół krzaczków okryć warstwą ściółki np. słomą. Poza zabezpieczeniem przed utratą wilgoci, ściółka zatrzyma rozwój chwastów w truskawkach.

Truskawki pnące uprawiane na balkonach i tarasach musimy koniecznie nawozić, gdyż w pojemniku mają dość ograniczoną ilość składników pokarmowych. Najlepiej jest stosować nawozy organiczne w 1-2 miesięcznych odstępach - pierwsza dawka po ok. miesiącu od posadzenia, ostatnia pod koniec sierpnia.

Jesienią po ostatnich zbiorach lub wczesną wiosną następnego roku, truskawkom pnącym powtarzającym owocowanie, należy obciąć pędy na których już owocowały. Jest to bardzo ważny zabieg w pielęgnacji truskawki pnącej. Krzaczki najlepiej owocują przez 2-3 lata po posadzeniu, następnie należy je wymienić wraz z całym podłożem na młode sadzonki.

jak przezimować truskawki pnące - zwisające balkonoweJak przezimować truskawki pnące - zwisające balkonowe
Truskawki pnące - zwisające stały się prawdziwym hitem wśród roślin balkonowych. Trudno się dziwić skoro przez cały sezon, od wiosny do jesieni, zdobią je na przemian kwiaty i przepyszne owoce truskawek, tak lubiane przez większość z nas. Z nadejściem jesieni i pierwszych chłodów pojawia się jednak pytanie jak przezimować truskawki pnące balkonowe? Oto 3 sprawdzone sposoby zimowania truskawek zwisających! Więcej...

Truskawka pnąca - odmiany

Najczęściej polecane odmiany truskawek pnących powtarzających owocowanie to: 'Selva', 'Everest' (mniej smaczne), 'Ostara', 'Evie II' (nowa odm.), 'Albion' (bardzo smaczne owoce), 'Super Star' (tworzy wyjątkowo długie rozłogi) i nieco odporniejszy na mróz 'Temptation'.

Jako ciekawostkę można również polecić ozdobną odmianę truskawki 'Pink Panda'. Ma bowiem piękne, różowe lub ciemnoróżowe kwiaty, pojawiające się od maja do jesieni na wielu rozłogach. Oczywiście rodzi też owoce, są one co prawda mniejsze niż u większości truskawek, ale równie smaczne i bardzo aromatyczne.

Jak na wstępie wspomniałam, co roku odmian truskawki pnącej pojawia się coraz więcej. Rośłiny te charakteryzują się jeszcze bardziej smacznymi owocami i coraz dłuższymi pędami. Hodowcy starają się też stworzyć odmiany odporniejsze na mrozy i choroby truskawek. Tak więc truskawki pnące-zwisające mają przed sobą całkiem świetlaną przyszłość, a troskliwie pielęgnowane, na pewno odwdzięczą się nam pysznymi i dorodnymi owocami, przy czym dodatkowo będą stanowiły bardzo oryginalną i wspaniałą ozdobę balkonów i tarasów.

Katarzyna Józefowicz

Przeczytaj również:

pomidory na balkoniePomidory na balkonie - odmiany, uprawa, jak dbać
Coraz modniejsza staje się uprawa pomidorów na balkonie. Modzie tej sprzyja dostępność ciekawych odmian pomidorów, nadających się do uprawy w donicach. Poza walorami smakowymi, pomidory na balkonie mogą też pełnić funkcje ozdobne. Ciekawość wzbudzają pomidory o różnych kolorach - czerwone, pomarańczowe, żółte, czy też w kształcie gruszek. Zobacz jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy na balkonie oraz jak o nie dbać. Więcej...

zioła w domu - uprawa ziół w doniczkachZioła w domu - uprawa w doniczkach, jak sadzić, kiedy siać
Zioła w domu, uprawiane w doniczkach, to doskonały sposób aby świeże zioła mieć zawsze pod ręką. Szczególnie jeśli doniczki z ziołami ustawimy na parapecie w kuchni. Wówczas w każdej chwili można je dodać do potraw i cieszyć się ich smakiem i aromatem. Zobacz jak uprawiać zioła w domu, kiedy siać i sadzić zioła w doniczkach oraz które gatunki ziół są najlepsze do uprawy w doniczkach. Więcej...

Warzywa na balkonieWarzywa na balkonie - uprawa krok po kroku
Uprawa warzyw na balkonie to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy nie posiadają własnego ogrodu. Uprawiając warzywa na balkonie mamy pod ręką nieco świeżej i ekologicznej żywności, o znanym pochodzeniu. Coraz popularniejsze stają się także mniej znane, ciekawe warzywa, mogące na balkonach pełnić funkcje ozdobne. Zobacz jakie warzywa na balkon wybrać oraz jak przebiega uprawa warzyw na balkonie krok po kroku. Więcej...

Opracowano na podstawie: dr Jolanta Lisiecka, Truskawki w pojemnikach, Działkowiec nr 5/09, str. 42-43.