Stihl Cash Back

Truskawka pnąca - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca, która jest bardzo plenna i owocuje aż do późnej jesieni. Zobacz jak wygląda uprawa truskawki pnącej w doniczkach oraz które odmiany truskawek pnących są najlepsze do uprawy balkonowej w naszym klimacie.

Truskawka pnąca wisząca
Truskawka pnąca wisząca w donicy
Fot. depositphotos

Truskawka pnąca - zalety i zastosowanie

Warto przypomnieć, że truskawki to owoce nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Zawierają mnóstwo mikroelementów (np. fosfor, magnez, wapń), dużo witaminy C oraz kwas foliowy. Najlepiej oczywiście smakują nam te owoce, które sami wyhodowaliśmy i zebraliśmy. A jak było by cudownie, gdyby rosły na naszym balkonie i pięły się po balustradzie lub zwisały girlandami z doniczki!

Odmian truskawek do uprawy balkonowej jest na rynku coraz więcej. Zalet takiego rozwiązania jest też całkiem sporo. Bo przecież jeśli nawet posiadamy działkę, nie zawsze mamy możliwość uprawiania na niej truskawek. Tym bardziej, że owocują one dość krótko, a przez pozostałą część sezonu nie wyglądają szczególnie atrakcyjnie na grządce.

Natomiast truskawki pnące hodowane w pojemnikach zajmują mało miejsca i łatwo się je zbiera. Dojrzewają nie mając kontaktu z podłożem, dzięki czemu rzadziej gniją i zwykle są czyste. A do tego mamy je po prostu zawsze pod ręką. Wystarczy wyjść na balkon lub taras aby zasmakować ich słodkich owoców.

Truskawka pnąca zwisająca
Truskawka pnąca w donicy na tarasie
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Mało kto zapewne wie, że truskawka powstała w Europie na początku XVIII w. ze skrzyżowania dwóch odmian poziomki: wirginijskiej (Fragaria virginiana) i chilijskiej (Fragaria chiloensis). Od tamtej pory hodowcy prześcigali się w tworzeniu coraz lepszych, odporniejszych i obficiej owocujących odmian. Najcenniejsze dla smakoszy są oczywiście te deserowe - duże, słodkie i soczyste.

Właściwie w pojemniku moglibyśmy uprawiać każdy ich rodzaj, jednak są odmiany, które nadają się do tego celu szczególnie, ze względu na swoje specyficzne właściwości. Zwykle możemy je spotkać w handlu pod nazwą truskawek pnących lub zwisających.

Jednak tak naprawdę żadne truskawki same w sobie pnące nie są, co nie oznacza oczywiście, że nie będziemy z nich zadowoleni. Zwykle mianem truskawek pnących są określane te odmiany, które powtarzają owocowanie i tworzą długie, nawet ponad metrowe rozłogi. W ich przypadku owoce pojawiają się nie tylko na samym krzaczku, ale też na zwisających pędach. Pędy z owocami mogą luźno zwisać z pojemników, ale możemy je też poprowadzić właśnie w formie pnącej. Wówczas musimy sami przywiązywać rozłogi do przewidzianych w tym celu podpór (kratek, szczebli balustrady, siatki itp.), gdyż w przeciwieństwie do pnączy, truskawki nie posiadają własnych systemów czepnych.

Truskawka pnąca wisząca
Truskawka pnąca na przemiennie kwitnie i owocuje od wiosny do jesieni
Fot. depositphotos

Truskawka pnąca - uprawa z nasion

Zdecydowana większość osób rozpoczyna uprawę truskawek od zakupu gotowych sadzonek. Te jednak bywają dość drogie, szczególnie w przypadku truskawek pnących, które są szczególnie cenione. Z tego powodu warto spróbować uprawy truskawki pnącej z nasion i tym samym pozyskać te wspaniałe rośliny znacznie taniej.

Co ciekawe, z nasion udają się najczęściej właśnie truskawki pnące, powtarzające owocowanie. Warto jednak kupić nasiona dobrej jakość, odpowiednio zabezpieczone przez producenta. Przykładem jest truskawka pnąca Elan, dostępna w sklepie naszego poradnika. Nasiona nie znajdują się w opakowaniu luzem, a są zapakowane w zabezpieczający pojemnik, w którym znajdziemy 8 pigułek z nasionami. Pigułki delikatnie wciska się w ziemię, jednak niezbyt głęboko, aby pozostawały cały czas widoczne na powierzchni (nasiona truskawki do wykiełkowania potrzebują dostępu światła).

truskawka pnąca nasiona

Nasiona truskawki pnącej wysiewa się w lutym lub marcu po pojemnika lub doniczek wypełnionych ziemią do siewu nasion, w miejscu ciepłym, zapewniając temperaturę podłoża 18-25°C. Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności, warto je przykryć folią na około 2 tygodnie (do uzyskania wschodów). Po miesiącu, gdy rośliny wytworzą po 3-4 liście, wykonuje się pikowanie do większych doniczek lub na rozsadnik.

Do wysadzenia na miejsce stałe tak przygotowana rozsada truskawki pnącej powinna być gotowa w drugiej połowie maja. W tym właśnie terminie, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków, rośliny można wysadzić do ogrodu lub do doniczek czy skrzynek na balkonie.

Truskawka pnąca zwisająca
Sadzonki truskawek uzyskane z siewu nasion
Fot. depositphotos

Sadzonki truskawki pnącej uzyskane z nasion mogą nie wydawać się tak dorodne, jak te kupowane w sklepie, a ich pierwsze owocowanie może nie być bardzo obfite. Dzieje się tak, gdyż pełnię swoich możliwości rozrostu i owocowania osiągną dopiero w następnym roku uprawy. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że pierwszych owoców truskawki możemy się spodziewać już po 4-5 miesiącach od wysiewu nasion. A zatem pierwszymi owocami truskawki pnącej będziemy się cieszyć już od czerwca lub lipca.

Pierwsze owocowanie truskawki pnące rozpoczynają w terminie właściwym dla większości truskawek, czyli od mają do czerwca. Następne zaczyna się po około miesiącu od zakończenia pierwszych zbiorów.

Truskawka pnąca - sadzenie

O truskawki uprawiane w pojemnikach, musimy zadbać ze szczególną troską, głównie ze względu na niewielką ilość dostępnego miejsca i podłoża. Minimalna średnica donicy, w jakiej możemy posadzić truskawki, to 25-30 cm.

Jaka ziemia do truskawek pnących?

Warto też zastanowić się jaka ziemia dla truskawki pnącej będzie najlepsza. Do posadzenia roślin wybieramy ziemię próchniczą, do której dodaje się kompost lub torf i niewielką ilość piasku. Odpowiedni odczyn gleby to obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5 - 6,5). Truskawki nie lubią gleb zasadowych ani zbyt kwaśnych.

Truskawka pnąca zwisająca
Sadzenie truskawek do skrzynek na balkonie
Fot. depositphotos

Jak sadzić truskawkę pnącą?

Truskawki pnące sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły na rozsadniku lub w doniczkach produkcyjnych.

Sadząc truskawki pnące musimy uważać, by nie przysypać ich środka ziemią, gdyż młode liście mogą zachorować. Niezbędny jest również drenaż, ponieważ nadmiar wody zalegający na dnie doniczki, będzie powodował gnicie korzeni. Jako warstwę drenażową na dno doniczki najlepiej wsypać keramzyt. Sadzonki sadzimy tak, aby ich korzenie nie były podwinięte.

Kiedy sadzić truskawkę pnącą?

Preferowaną porą sadzenia truskawki pnącej, jest wczesna wiosna. Odmiany truskawek powtarzające owocowanie są na ogół dość wrażliwe na mróz, więc warto, aby miały dość długi okres czasu na dobre i solidne zadomowienie się w pojemniku. Na okres zimy należy je bardzo starannie zabezpieczyć za pomocą grubej włókniny lub słomianych mat. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu roślin włókniną, przed wiosennymi przymrozkami. Pojemniki musimy koniecznie umieścić na stanowisku słonecznym, gdyż tylko wtedy doczekamy się dużych, soczystych i słodkich owoców.

Truskawka pnąca - uprawa, pielęgnacja

Następnym warunkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i wzrostu truskawki pnącej jest odpowiednia wilgotność podłoża. Musimy bardzo dbać, aby krzaczki nie wysychały. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zastosować specjalne systemy nawadniające, dostępne w centrach ogrodniczych, ale wbita w ziemię rurka o odpowiedniej średnicy, w którą będziemy wlewać wodę, też dobrze spełni swoje zadanie. Dobrze zrobimy też, gdy przed sadzeniem glebę wymieszamy z hydrożelem. Pomoże on utrzymać stałą wilgotność gleby i ochronić rośliny przed niedoborem wody. Więcej na temat zalet i sposobu stosowania hydrożeli napisaliśmy w artykule jak stosować hydrożele. Dodatkowo możemy podłoże wokół krzaczków okryć warstwą ściółki np. słomą. Poza zabezpieczeniem przed utratą wilgoci, ściółka zatrzyma rozwój chwastów w truskawkach.

Truskawka pnąca zwisająca
Truskawka pnąca zwisająca
Fot. depositphotos

Truskawki pnące uprawiane na balkonach i tarasach musimy koniecznie nawozić, gdyż w pojemniku mają dość ograniczoną ilość składników pokarmowych. Najlepiej jest stosować nawozy organiczne w 1-2 miesięcznych odstępach - pierwsza dawka po ok. miesiącu od posadzenia, ostatnia pod koniec sierpnia.

Jesienią po ostatnich zbiorach lub wczesną wiosną następnego roku, truskawkom pnącym powtarzającym owocowanie, należy obciąć pędy na których już owocowały. Jest to bardzo ważny zabieg w pielęgnacji truskawki pnącej. Krzaczki najlepiej owocują przez 2-3 lata po posadzeniu, następnie należy je wymienić wraz z całym podłożem na młode sadzonki.

Truskawka pnąca - odmiany

Najczęściej polecane odmiany truskawek pnących powtarzających owocowanie to: 'Selva', 'Everest' (mniej smaczne), 'Ostara', 'Evie II' (nowa odm.), 'Albion' (bardzo smaczne owoce), 'Super Star' (tworzy wyjątkowo długie rozłogi) i nieco odporniejszy na mróz 'Temptation'.

Jako ciekawostkę można również polecić ozdobną odmianę truskawki 'Pink Panda'. Ma bowiem piękne, różowe lub ciemnoróżowe kwiaty, pojawiające się od maja do jesieni na wielu rozłogach. Oczywiście rodzi też owoce, są one co prawda mniejsze niż u większości truskawek, ale równie smaczne i bardzo aromatyczne.

Jak na wstępie wspomniałam, co roku odmian truskawki pnącej pojawia się coraz więcej. Rośliny te charakteryzują się jeszcze bardziej smacznymi owocami i coraz dłuższymi pędami. Hodowcy starają się też stworzyć odmiany odporniejsze na mrozy i choroby truskawek. Tak więc truskawki pnące-zwisające mają przed sobą całkiem świetlaną przyszłość, a troskliwie pielęgnowane, na pewno odwdzięczą się nam pysznymi i dorodnymi owocami, przy czym dodatkowo będą stanowiły bardzo oryginalną i wspaniałą ozdobę balkonów i tarasów.

Katarzyna Józefowicz

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: dr Jolanta Lisiecka, Truskawki w pojemnikach, Działkowiec nr 5/09, str. 42-43.