Stihl Cash Back

Baptysja błękitna - uprawa, odmiany, rozmnażanie

Baptysja błękitna to cenna bylina rabatowa, która wspaniale kwitnie i ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie w przeciętnej glebie w pełnym słońcu. Poznaj ciekawe odmiany baptysji błękitnej, które możesz posadzić w swoim ogrodzie. Przekonaj się jak łatwa jest uprawa babtysji na ogrodowych rabatach i poznaj sposoby na rozmnażanie tej ciekawej byliny. Czytając ten artykuł dowiesz się także, dlaczego baptysja błękitna bywa określana jako fałszywe indygo!

baptysja błękitna
Baptysja błękitna - Baptisia australis
Fot. depositphotos

Jak wygląda baptysja błękitna

Baptysja błękitna (Baptisia australis) to długowieczna bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Zaliczana jest do rodziny bobowatych (Fabaceae). Baptysja błękitna dorasta do 100 - 150 cm wysokości i ma zwarty, wzniesiony pokrój. Ciemnozielone liście baptysji są trójdzielne o owalnych listkach.

Długie grona fioletowoniebieskich, motylkowych kwiatów baptysji błękitnej rozwijają się od dołu kwiatostanu ku górze. Okres kwitnienia tej byliny przypada od maja do lipca. Czerniejące w miarę dojrzewania strąki baptysji zawierają liczne nasiona. Strąki bywają wykorzystywane na suche bukiety.

Warto wiedzieć!
Pochodząca ze Ameryki Północnej baptysja błękitna zwana fałszywym indygo miała dawnej wiele zastosowań. Roślina była przede wszystkim używana do produkcji niebieskiego barwnika służącego głównie do barwienia tkanin. Właściwości lecznicze baptysji rdzenni Amerykanie wykorzystywali do leczenia bólu zębów, łagodzenia stanów zapalnych oczu oraz problemów trawiennych.

Baptysja błękitna - odmiany

Baptysje to rośliny, które zasługują na szersze zastosowanie w ogrodzie. Nie dość, że wspaniale kwitną to mają małe wymagania i nie są lubiane przez zwierzynę płową. Rośliny te doskonale wyglądają jako solitery, ale sadzi się je także na rabatach oraz na terenach zieleni publicznej.

Oprócz baptysji błękitnej sporą popularnością cieszą się także:

  • baptysja biała (Baptisia alba) o śnieżnobiałych kwiatach;
  • baptysja barwierska (Baptisia tinctoria) o kwiatach kremowych;
  • baptysja żółta (Baptisia tinctoria) o kwiatach barwy żółtej.

W sprzedaży dostępne są najczęściej międzygatunkowe hybrydy baptysji o wspaniałych kolorach i wyjątkowo obfitym kwitnieniu. Oto najpiękniejsze odmiany babtysji, obok których nie można przejść obojętnie:

Baptysja 'Blueberry Sundae' - to kompaktowa odmiana o niebieskich kwiatach, gęstym pokroju i obfitym kwitnieniu.

Baptysja 'Cherries Jubilee' - wyróżnia się nasyconym kolorem kwiatów oraz wyjątkowo gęstym pokrojem. Dwukolorowe bordowo - żółte kwiaty od późnej wiosny do wczesnego lata utrzymują się na roślinie. Z czasem kwiaty stają się złociste.

baptysja błękitna
Baptysja błękitna - Baptisia australis
Fot. depositphotos

Baptysja 'Dark Chocolate' - odmiana ta ma bardzo ciemne, fioletowobrązowe kwiaty tworzące wyjątkowo długie grona. Wysokie rośliny mają gęsty, krzaczasty pokrój.

Baptysja 'Lunar Eclipse' - to odmiana o niezwykle efektownych, cieniowanych kwiatostanach. Na pojedynczej roślinie kwiaty mają kolor fioletowy, liliowy, cytrynowy i kremowy. Niebieskozielone liście pięknie kontrastują z atrakcyjnymi kwiatostanami.

Baptysja 'Midnight' - to bardzo wysoka, długo kwitnąca odmiana o wyjątkowo długich, intensywnie niebieskich kwiatostanach. Odmiana ma dość luźny, nieporządny pokrój.

Baptysja 'Pink Lemonade' - to odmiana o dwukolorowych żółto - różowych kwiatostanach. Roślina ma zwarty pokrój i dorasta do 120 cm wysokości.

Baptysja 'Plum Rosy' - to odmiana o fioletowo - różowych kwiatach które z czasem rozjaśniają się do koloru białego. Ta długowieczna bylina sprawdza się sadzona zamiast krzewów.

Baptysja 'Purple Smoke' - to krzewiasta hybryda dorastająca do 120 - 150 cm wysokości. Charakteryzuje się różowofioletowymi kwiatami i szarozielonymi liśćmi. Atrakcyjne ulistnienie pozostaje efektowne przez cały sezon wegetacyjny.

Baptysja 'Solar Flare' - jest byliną silnie rozgałęzioną i obficie kwitnącą. Dwukolorowe kwiatostany w odcieniach żółci i pomarańczu są ciemniejsze u dołu.

baptysja błękitna
Baptysja błękitna - Baptisia australis
Fot. depositphotos

Baptysja błękitna - uprawa

Baptysja błękitna jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań siedliskowych. Najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu, choć toleruje lekkie zacienienie. Sadzona w cieniu słabiej rośnie oraz mniej obficie kwitnie. Ta długowieczna bylina toleruje większość gleb, o ile są one lekkie i przepuszczalne. Preferuje gleby piaszczyste, piaszczysto - gliniaste i żwirowe.

Wybierając w ogrodzie miejsce dla baptysji należy pamiętać, że roślina źle znosi przesadzanie. Jej system korzeniowym jest mocno rozwinięty i głęboki więc podczas przesadzanie ulega znacznemu uszkodzeniu. Długowieczna baptysja może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat bez odmładzania.

baptysja błękitna
Baptysja błękitna - Baptisia australis
Fot. pixabay

Baptysja nie wymaga wiele pielęgnacji. Roślinę należy obficie podlewać do momentu ukorzenienia, po czym staje się ona odporna na suszę. Ponieważ baptysja, podobnie jak inne rośliny strączkowe, wiąże azot z powietrza, nie wymaga specjalnego nawożenia. Wystarczy raz w roku - wiosną - zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu.

Usuwanie przekwitłych kwiatów może przedłużyć okres kwitnienia baptysji oraz poprawić jej estetykę. Pod koniec jesieni warto przyciąć wszystkie pędy tuż nad ziemią, gdyż uschnięte pędy rośliny nie dodają ogrodowi uroku. Poza tym, dbając o porządek w ogrodzie, ograniczamy rozwój patogenów i szkodników.

baptysja błękitna
Baptysja błękitna - Baptisia australis
Fot. depositphotos

Całkowicie mrozoodporna baptysja doskonale znosi niskie temperatury i nie wymaga ściółkowania oraz osłaniania na zimę.

Baptysja błękitna - rozmnażanie

Baptysję można łatwo rozmnożyć z nasion. Rośliny wyhodowane tym sposobem potrzebują jednak 3 - 4 lat, aby zakwitnąć. Nasiona wymagają skaryfikacji, czyli uszkodzenia twardej otoczki, która utrudnia kiełkowanie. Można to zrobić ścierając ją pilniczkiem lub papierem ściernym, a następnie zalewając nasiona gorącą wodą na 6 - 8 godzin.

Tak przygotowane nasiona wymagają jeszcze stratyfikacji, czyli przechłodzenia. Dlatego należy je umieścić w wilgotnym podłożu i zamknięte w pojemniku wstawić do lodówki na około 30 dni przed wysiewem.

Po stratyfikacji wysiewamy nasiona na miejsce docelowe jesienią lub wczesną wiosną na głębokość około 1 cm. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu nasion, a siewki baptysji powinny pojawić się w ciągu 2 - 3 tygodni.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. B. Grabowska, T. Kubala, Encyklopedia bylin t. 1, Wydawnictwo Zysk i S-KA, Poznań 2011, s. 166-167;
2. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 163.