Stihl Cash Back

Bananowiec - uprawa i pielęgnacja w domu

Uprawa bananowca w domu może dostarczyć wiele satysfakcji, a ta niezwykła roślina egzotyczna niejednokrotnie nas zadziwi. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja bananowca rosnącego w doniczce wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad uprawy i zapewnienia roślinie jak najlepszych warunków. Oto sekrety uprawy i pielęgnacji bananowca w domu!

bananowiec
Bananowiec - Musa
Fot. freeimages.com

Bananowiec pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Azji płd-wsch (Półwysep Malajski) i Australii, skąd jego uprawa rozprzestrzeniła się na wyspy Pacyfiku oraz wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Amerykę Południową i Środkową. Rodzaj bananowiec - Musa obejmuje kilkadziesiąt gatunków potężnych bylin (do 10 m wysokości). Z ich podziemnego, bulwiastego kłącza o licznych korzeniach przybyszowych, wyrasta nibyłodyga zbudowana ze ściśle przylegających do siebie pochew liściowych zakończona czubem liści kilkumetrowej długości, pojedynczych, często postrzępionych przez wiatr. Również owocostany są ogromne, nawet 2-3-metrowe. Rośliny dają dobrze nam znane owoce, które spożywa się na surowo lub przetwarza na mączki, soki i napoje alkoholowe.

Ze względu na wymagania cieplne i brak mrozoodporności, bananowiec nie może być uprawiany w ogrodzie (co najwyżej na lato można go wystawiać na zewnątrz, a jesienią ponownie chować do pomieszczenia). Możliwa jest natomiast uprawa bananowca w domu jako rośliny doniczkowej. Do tego celu najlepiej nadaje się bananowiec karłowy do 2 m wysokości. Prawidłowo pielęgnowana roślina może sprawić wielką radość, gdy po 4-5 latach uprawy utworzy kwiatostan. Jego formowanie trwa kilka miesięcy, a później powstają owoce - banany. Nie są wprawdzie tak smaczne jak te dojrzewające w tropikach, ale także jadalne. Bananowce pozwalają stworzyć tropikalną atmosferę w oranżeriach i dużych słonecznych pomieszczeniach.

Do uprawy doniczkowej w mieszkaniach nadaje się bananowiec karłowy (Musa Acuminata), który osiąga zaledwie do 2 m wysokości.

Uprawa bananowca

Bananowce są roślinami klimatu gorącego (temperatura powyżej 20°C), jednostajnie wilgotnego, uprawianymi dzięki nawadnianiu. Nie lubią wiatru ze względu na słabe łodygi i kruche liście. Najlepszymi glebami do ich uprawy są gleby drobnoziarniste, piaszczysto-gliniaste, dobrze nawodnione.

Zapewnienie właściwych warunków uprawy bananowca karłowego w mieszkaniu wymaga nieco wysiłku. Przede wszystkim roślina potrzebuje jak najwięcej światła i dużej wilgotności. Doskonale będzie się czuła na przeszklonej werandzie. Jeżeli nie masz werandy, dla młodych, niewielkich egzemplarzy wystarczy parapet okna południowego. Potem, gdy już wyrosną, trzeba je umieścić jak najbliżej okna, w miejscu nasłonecznionym.

Bananowiec karłowy
Bananowiec karłowy
Fot. depositphotos

Pamiętaj także, iż bananowiec lubi ciepło - wymaga temperatury co najmniej 15°C (także w okresie zimowego spoczynku).

Podłoże dla bananowca powinno być żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6,0). Doskonały będzie duży pojemnik lub donica wypełniona podłożem złożonym z ziemi kompostowej liściowej i darniowej z niewielką domieszką torfu i piasku. Warto dać donicę większą, gdyż roślina szybko rośnie, a nie lubi zbyt częstego przesadzania. Jeżeli obecna doniczka będzie już zbyt mała, roślinę przesadzamy do większej donicy w okresie wiosennym.

Właściwa pielęgnacja bananowca wymaga też utrzymania stałej wilgotności gleby w doniczce. Z reguły konieczne jest podlewanie dwa razy w tygodniu. Pilnuj jednak aby po podlaniu woda nie pozostawała na podstawce. W okresie jesienno-zimowym, trzeba roślinie zapewnić okres spoczynku i nieco ograniczyć podlewanie.

W okresie wegetacji bananowca dokarmiaj co 2 tygodnie nawozem dla roślin o ozdobnych liściach (np. Osmocote w płynie). Jesienią i zimą, jeśli roślina pozostaje w jasnym i ciepłym miejscu, zalecane jest nawożenie co 4 tygodnie.

Pamiętaj, iż roślina nie znosi przeciągów i potrącania, gdyż ma bardzo kruche liście, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Przy nieostrożnym dotknięciu liści, mogą one popękać wzdłuż nerwów i więdnąć.

Gdy lato jest ciepłe, bananowca można wystawić na zewnątrz w zaciszne, ciepłe i słoneczne miejsce. Trzeba jednak uważać aby w czasie przenosin nie uszkodzić kruchych liści rośliny.

Jeżeli pielęgnacja bananowca jest waściwa to po 4 lub 5 latach uprawy roślina pięknie zakwitnie. Kiedy zaczną się tworzyć owoce zastosuj nawóz bogaty w związki fosforu i potasu (np. nawóz dla pomidorów).

Bananowiec - problemy w uprawie

Prawidłowo pielęgnowany bananowiec, któremu w sposób mechaniczny nie uszkodziliśmy liści, nie powinien w zasadzie chorować. Jeżeli na liściach zaczną się pojawiać plamy - najczęściej świadczy to o tym, iż roślina przebywa w zbyt chłodnym i ciemnym miejscu oraz jest zbyt obficie podlewana.

Jeśli chodzi o szkodniki roślin doniczkowych to mogą pojawić się przędziorki. Ich występowaniu sprzyja zbyt mała wilgotność powietrza w domu.

Rozmnażanie bananowca

Niestety bananowiec kwitnie tylko raz i potem obumiera. Dlatego bardzo ważne jest aby uzyskać z niego nowe egzemplarze, zanim będzie za późno. Bananowca możesz rozmnożyć z odrostów korzeniowych. Aby to zrobić, gdy owoce dojrzeją i liście zaczną żółknąć, usuń owocujący pęd. Powstające młode odrosty zaczną wtedy szybko rosnąć i staną się nowymi roślinami.

Zdobycie sadzonki bananowca może być trudne i za pewne będzie ona dość droga. Jako alternatywy, można spróbować uprawy z nasion. Nasiona bananowców mają bardzo twarde łupiny. Dlatego przed siewem należy lekko uszkodzić ich łupiny np. pocierając papierem ściernym, a następnie moczyć (ok. 72 godz.) w letniej wodzie.

Opracowano na podstawie: Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 414.

Przeczytaj również:

uprawa bananowca z nasionUprawa bananowca z nasion
Uprawa bananowca z nasion nie jest skomplikowana o ile będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Wymaga jednak nieco cierpliwości, gdyż czas oczekiwania na wykiełkowanie nasion bananowca może być dość długi. Oto jak przyspieszyć kiełkowanie nasion bananowca, jak przygotować ziemię do wysiewu, jak wysiewać nasiona bananowca i jak dbać o kiełkujące bananowce. Więcej...

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...