Stihl Cash Back

Aspidistra wyniosła - odmiany, uprawa, choroby

Aspidistra wyniosła to wyjątkowo odporna na zaniedbania roślina doniczkowa, której ozdobę stanowią owalne, ciemnozielone liście. Doskonale znosi niedostatki światła i nieregularne podlewanie, dzięki czemu zyskała też określenie "żelazny liść". Wyjaśniamy czy są jakieś ciekawe odmiany aspidistry do uprawy w domu, jakie są wymagania aspidistry oraz czy mimo dużej odporności roślinę tę mogą atakować jakieś choroby lub szkodniki.

Aspidistra wyniosła
Aspidistra wyniosła - Aspidistra elatior
Fot. depositphotos

Jak wygląda aspidistra wyniosła?

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) to gatunek ozdobnej byliny pochodzącej z cienistych lasów Chin i Japonii. W polskim klimacie może być uprawiana wyłącznie jako roślina doniczkowa, która zimę spędza w pomieszczeniu.

Główną ozdobą są ciemnozielone liście aspidistry. Są one owalne, lekko się wyginają i mogą osiągać długość od 30 do 45 cm. Wyrastają na długich ogonkach bezpośrednio z płożącego, podziemnego kłącza. Roślina ta nie wytwarza nadziemnej łodygi. Całkowita wysokość rośliny może wynieść do około 70 - 80 cm.

Choć roślina może zakwitnąć, to kwiaty aspidistry wyniosłej nie stanowią szczególnej ozdoby, gdyż rozwijają się tuż nad ziemią (w naturze są zapylane przez węże) i często pozostają niezauważone. Roślina może zakwitać późną zimą lub wczesną wiosną ale w uprawie doniczkowej zdarza się to rzadko. Jeśli już to się zdarzy, ujrzymy drobne, pojedyncze kwiaty w kształcie gwiazdek, które są matowopurpurowe.

Aspidistra wyniosła najlepiej wygląda jako pojedynczy okaz, zaś w pełni rozwinięta, z dużymi już liśćmi, wygląda szczególnie dostojnie w przedpokoju. Jest to także doskonała roślina doniczkowa do biura i do salonu.

Aspidistra wyniosła - odmiany

Aspidistra wyniosła to jedyny gatunek rodzaju Aspidistra, który jest uprawiany w naszych domach. Mimo, iż do rodzaju tego zalicza się ponad 170 gatunków roślin.

Aspidistra wyniosła nie doczekała się także wielu ciekawych odmian, poza jedną pstrolisną. Aspidistra wyniosła 'Variegata' posiada zielone liście z podłużnymi, żółtymi paskami. Wymaga nieco lepszego oświetlenia i bardziej skąpego nawożenia, gdyż w przeciwnym razie jej atrakcyjne zabarwienie liści będzie zanikać.

Aspidistra wyniosła - uprawa i wymagania

Aspidistra wyniosła wymaga niewiele światła. Najlepsze dla niej jest umiarkowane, rozproszone światło słoneczne ale znosi też dość spore zacienienie. Jest to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych w uprawie kwiatów doniczkowych, które lubią cień. Tym bardziej, że aspidistra jest też odporna na wahania temperatury i suche powietrze, a więc warunki panujące w naszych mieszkaniach szczególnie zimą, w okresie grzewczym.

Latem, w okresie wzrostu, aspidistra wymaga temperatury około 21°C, a zatem przeciętnej temperatury pokojowej. Nie ustawiajmy jej jedynie w miejscach nadmiernie nasłonecznionych i nagrzewających się. Można ją natomiast wystawić na zewnątrz, np. w cieniste miejsce ogrodu. Zimą temperatura uprawy aspidistry powinna być znacznie niższa, oby nie była jednak niższa niż 10°C.

kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie - aspidistra wyniosła
Aspidistra wyniosła - Aspidistra elatior
Fot. Nino Barbieri, CC BY 2.5, Wikimedia Commons

Aspidistrę podlewa się umiarkowanie, pozwalając ziemi lekko przeschnąć między jednym a drugim podlaniem. Raz na 2 tygodnie wykonuje się nawożenie aspidistry, podając jednak jedynie połowę zalecanej dawki nawozu dla roślin o zielonych liściach.

Raz na jakiś czas warto zakurzone liście aspidistry przetrzeć miękką, lekko wilgotną szmatką. Dzięki temu wydobędziemy ich połysk, a roślina lepiej zniesie zacienienie.

Przesadzanie aspidistry wyniosłej wykonuje się raz na kilka lat, gdy doniczka wyraźnie jest zbyt mała. Do wypełnienia nowej doniczki używamy uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych, pamiętając aby na dnie doniczki utworzyć warstwę drenażu z keramzytu. Gdy średnica doniczki wynosi 30 cm, aspidistry nie przesadzamy już do większych doniczek. Można jedynie przyciąć nadmiar korzeni wyrastających poza doniczkę i wymieniać wierzchnią warstwę ziemi na świeżą.

Aspidistra wyniosła - rozmnażanie

Rozmnażanie aspidistry wyniosłej wykonuje się wiosną. Podczas przesadzania rośliny nadmiernie zagęszczonej kępę można podzielić (np. odciąć nożem), w taki sposób aby każdy z uzyskanych nowych fragmentów kłącza miał po 3-4 liście. Uzyskane nowe rośliny sadzimy do doniczek o średnicy około 12 cm.

Aspidistra wyniosła - choroby i szkodniki

Problemy w uprawie aspidistry zdarzają się niezmiernie rzadko, a większości z nich możemy zaradzić poprawiając warunki, w jakich hodowana jest roślina.

Brązowe plamy na liściach aspidistry mogą oznaczać, że roślina stoi w miejscu zbyt mocno nasłonecznionym lub za blisko gorącego kaloryfera. Plamistość liści może być też efektem zbyt obfitego lub niedostatecznego podlewania.

Rozdwajanie końcówek liści aspidistry zazwyczaj spowodowane jest zbyt obfitym nawożeniem. W takiej sytuacji dawki nawozów zmniejszamy o połowę.

Ciepłe i suche powietrze, które aspidistra znosi dość dobrze, sprzyja niestety rozwojowi szkodników z grupy czerwców, takich jak wełnowce i tarczniki. O obecności wełnowców świadczy pojawienie się drobnych, białawych kłaczków przypominających wełnę na liściach i ogonkach liściowych. Tarczniki zaś objawiają się w postaci lekko wypukłych, czerwonych, owalnych tarczek, które pokrywają ciała tych owadów.

Po zauważeniu obecności szkodników na aspidistrze, zainfekowane miejsca przecieramy wacikiem nasączonym mieszanką denaturatu lub spirytusu z wodą (zmieszanymi w stosunku 1:10) aby zetrzeć owady z rośliny. Następnie całą roślinę opryskujemy dostępnymi w sklepach ogrodniczych preparatami przeciwko szkodnikom Emulpar Spray 750 ml lub Substral Multi-Insekt. Oba te preparaty są oparte na składnikach naturalnych i bezpieczne do użycia w domu. Jeżeli szkodniki aspidistrę zaatakują bardzo licznie, można sięgnąć po silniejszy środek owadobójczy Polysect Hobby 750 ml.

Wszystkie w/w preparaty przeciwko szkodnikom aspidistry można zamówić w sklepie naszego poradnika. Gwarantujemy sprawną obługę, atrakcyjne ceny i szybką dostawę. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Opracowano na podstawie:
1. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Chemil, Warszawa 1990, s. 48-49;
2. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu. Jak dobierać i pielęgnować rośliny doniczkowe, Przegląd Readers Digest, Warszawa 1998; s. 42;
3. Scott-Macnab J., Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 63.

Przeczytaj również:

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawieKwiaty doniczkowe łatwe w uprawie - 3 najlepsze rośliny!
Rośliny doniczkowe dobrze prezentują się w naszych mieszkaniach ale wymagają pielęgnacji. Na szczęście można wybrać takie kwiaty doniczkowe, które są łatwe w uprawie i nie skomplikują nam życia. Jeśli masz mało czasu, często wyjeżdżasz lub szukasz swojej pierwszej rośliny "dla początkującego" to dobrze trafiłeś! Więcej...

Kwiaty doniczkowe, które lubią cieńKwiaty doniczkowe, które lubią cień i nie potrzebują dużo światła dziennego
Chcesz cieszyć się zielenią, jednak twój pokój przez większość dnia tonie w cieniu? Poznaj 5 najlepszych kwiatów doniczkowych, które lubią cień i nie potrzebują dużo światła dziennego. Dzięki nim nawet ciemny pokój może się zazielenić! Więcej...

zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, rozmnażanie, chorobyZamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby
Zamiokulkas to doskonała roślina doniczkowa do pomieszczeń, w których brakuje słońca. Nie trzeba go też często podlewać i jest mało wymagający. Oto wszystko o uprawie zamiokulkasa. Więcej...