Stihl Cash Back

Araukaria wyniosła - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to jedna z nielicznych roślin iglastych nadających się do uprawy w domu. Rośnie powoli, osiągając wysokość 150 cm. Jej największą zaletą, oprócz urody, jest zdolność poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Podobnie jak paprocie, ujemnie jonizuje powietrze, co ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja araukarii wyniosłej, aby nie traciła igieł i zachowała świeży, zielony kolor.

Araukaria wyniosła
Araukaria wyniosła - Araucaria heterophylla

Jak wygląda araukaria wyniosła

Araukaria wyniosła to wiecznie zielone drzewo z rodziny araukariowatych (Araucariaceae). Wywodzi się z wyspy Norfolk na Pacyfiku, na której pod koniec XVIII w została odkryta przez kapitana Cooka. W naturze roślina ta dorasta do 60 m, w uprawie doniczkowej osiąga zaledwie 150 -200 cm wysokości. Potocznie nazywana jest pokojową jodełką i dobrze sprawdza się jako bożonarodzeniowe drzewko.

Araukaria wyniosła ma stożkowy pokrój a jej boczne gałęzie rozmieszczone są na głównym pędzie poziomo i ułożone w regularnych okółkach. Liście araukarii wyniosłej nazywane też igłami wyglądają zupełnie inaczej niż u araukarii chilijskiej. Mają bardziej „koronkowy” wygląd. Są dość miękkie i gęsto porastają pędy. Młode ulistnienie jest jasnozielone, starsze igły mają ciemniejszą barwę. Na gałęziach z czasem pojawiają się jajowate szyszki z małymi kolcami.

Araukaria wyniosła
Araukaria wyniosła - Araucaria heterophylla
Fot. depositphotos

Czy araukaria jest trująca?

Araukaria nie jest rośliną trującą i jest uważana za bezpieczną dla ludzi i domowych zwierząt. Co więcej, ujemnie jonizuje i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Może mieć zatem zbawienny wpływ na nasze zdrowie!

Araukaria wyniosła - uprawa i pielęgnacja

Powodzenie w uprawie araukarii zapewni nam wprowadzenie jej do naszego domu w odpowiednim czasie. Najlepszą porą na zakup araukarii jest przedwiośnie lub początek jesieni. W tym czasie roślina łagodnie przechodzi okres adaptacji do zmiany długości dnia oraz warunków wilgotnościowych i cieplnych w mieszkaniu. Zdecydowanie najmniej właściwą porą zakupu araukarii jest zima, gdy roślina powinna przechodzić okres spoczynku.

Araukaria wyniosła - stanowisko uprawy

W mieszkaniu odpowiednim miejscem do uprawy araukarii będzie południowo-wschodnie okno, a latem ocieniony balkon. Araukaria wymaga dużo przestrzeni, dlatego powinna rosnąc samotnie. W okresie wegetacji araukarii należy zapewnić stałą temperaturę w granicach 20°C. Zimą, gdy araukaria przechodzi w okres spoczynku, temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 5-10°C.

Araukaria wyniosła
Araukaria wyniosła - Araucaria heterophylla
Fot. depositphotos

Araukaria wyniosła - zraszanie

Właściwa pielęgnacja araukarii wyniosłej wymaga też zapewnienia roślinie wysokiej wilgotności powietrza. Latem zraszamy araukarię minimum 2 razy w tygodniu miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Zimą, jeżeli araukaria stoi w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem, kontynuujemy zraszanie, jednak zabieg ten wykonujemy jedynie 1 raz w tygodniu. Jeżeli araukarię będziemy uprawiać zimą w zbyt suchym i ciepłym (w temperaturze powyżej 20°C) pomieszczeniu, możemy narazić ją na żółknięcie i opadanie igiełek, a także atak szkodników roślin doniczkowych, takich jak np. wełnowce.

Araukaria wyniosła - podlewanie

Araukaria wymaga regularnego i obfitego podlewania. W okresie wegetacji (marzec-wrzesień) araukarię należy podlewać co najmniej 2 razy w tygodniu. Zimą częstotliwość nawadniana możemy zmniejszyć do jednego razu w tygodniu. Ważne by odbywało się ono regularnie, ponieważ araukaria jest bardzo wrażliwa na przesuszenie podłoża. Niedostateczne podlewanie powoduje żółknięcie i brązowienie igieł araukarii. Woda używana do podlewania araukarii musi być pozbawiana wapnia, podnoszącego pH podłoża. Doniczka do uprawy araukarii koniecznie musi być wyposażona w drenaż (w postaci kamieni lub grubego żwiru na dnie doniczki), umożliwiający odpływ nadmiaru wody z podłoża. Zalegająca w strefie korzeniowej woda, prowadzi do uszkodzenia korzeni, co objawia się nagłym więdnięciem araukarii.

Araukaria wyniosła
Araukaria wyniosła - Araucaria heterophylla

Araukaria wyniosła - nawożenie

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także nawożenie araukarii przy zastosowaniu nawozu dla roślin lubiących kwaśne podłoże. Od maja do września nawozimy araukarię nawozem do rododendronów lub iglaków. Stosujemy połowę zalecanej przez producenta dawki nawozu, rozcieńczonego w miękkiej wodzie.

Araukaria wyniosła - przesadzanie

Młode rośliny araukarii należy co 2-3 lata przesadzać do nowego podłoża i większej doniczki.

Uwaga!
Araukarię przesadzamy w sierpniu, a nie na wiosnę, jak większość roślin doniczkowych.

W nowej donicy araukaria musi być posadzona dokładnie na takiej samej głębokości, na której rosła poprzednio. Gdy araukaria osiągnie 1 m wysokości, rośliny już nie przesadzamy, a jedynie raz na rok (wiosną) wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Bardzo ważnym elementem uprawy araukarii jest dobór odpowiedniego podłoża. Najodpowiedniejszym podłożem dla araukarii jest ziemia do rododendronów i azalii lub ziemia dla iglaków (o pH 4,0-5,0), wymieszana z ziemią gliniastą z ogrodu i piaskiem w stosunki 3:1:1.

Araukaria wyniosła - przycinanie

Podczas pielęgnacji araukarii regularnie należy usuwać starzejące się gałązki, które oszpecają roślinę. Przy pomocy sekatora odcinamy, tuż przy łodydze suche gałązki. Następnie wacikiem z wazeliną tamujemy wyciek żywicy. Razy po cięciu możemy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, aby zapobiec infekcji grzybowej.

Uwaga!
W trakcie pielęgnacji araukarii nie wolno stosować żadnych preparatów nabłyszczających, które uszkadzają igły. Regularne zraszanie rośliny pozwala nam usunąć z jej gałęzi kurz i zanieczyszczenia.

Araukaria wyniosła - rozmnażanie

Araukarię możemy rozmnożyć poprzez sadzonki półzdrewniałe, które pobieramy ze zdrowych pędów zimą (grudzień-styczeń). Aby przyszłe rośliny miały odpowiedni pokrój, najlepiej pobierać sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki do ukorzeniania pobieramy, ścinając roślinę około 4 cm pod pierwszym okółkiem pędów bocznych.

Rany po cięciu wydzielają żywicę, dlatego sadzonki pozostawiamy na kilkanaście godzin w wodzie, pozwalając wyciec żywicy. Na roślinie matecznej tamujemy wyciek żywicy za pomocą wacika z wazeliną. Gdy wyciek żywicy ustanie, końcówkę sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych i sadzimy w wilgotnym, torfowym podłożu. Posadzone rośliny owijamy folią, aby zapewnić im wysoką wilgotność powietrza.

Sadzonki araukarii ukorzeniamy w temperaturze 18-20°C i stale wilgotnym podłożu. Proces ukorzeniania sadzonek araukarii trwa kilka miesięcy. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Araukaria wyniosła - choroby

Araukaria jest rośliną dość odporną na choroby. Jednak, w wyniku nieprawidłowego nawadniania, mogą pojawić się zgnilizna korzeni oraz antraknoza.

Zgnilizna korzeni araukarii rozwija się na roślinie w wyniku nadmiernego podlewania. W takich warunkach roślina jest podatna na infekcję przez grzyby z rodzaju Pythium. Chore rośliny, mimo wystarczającej wilgotności podłoża, tracą turgor. Igły na dolnych pędach w szybkim tempie żółkną, brązowieją i osypują się. Po wyciągnięciu rośliny z doniczki widoczna jest zgnilizna, a od walca osiowego korzeni odchodzi tkanka. Tej chorobie araukarii możemy zapobiec stosując drenaż w donicach oraz uprawiając araukarię w donicach z otworami w dnie. Dzięki temu woda, która nie zostanie wchłonięta przez korzenie, będzie mogła wypłynąć z donicy. Po zaobserwowaniu objawów choroby wymieniamy podłoże, a donicę dokładnie myjemy. Porażone rośliny niestety musimy wyrzucić.

Antraknoza araukarii to choroba wywoływana przez grzyb Colletotrichum derridis. Objawia się żółtymi, zlewającymi się plamkami, które pojawiają się na igłach araukarii, w dolnych partiach rośliny. Gdy plama obejmie cały obwód igły, dochodzi do zamierania. Chore igły opadają. Niekiedy na plamach można zaobserwować czarne skupienia zarodników grzyba. Ta choroba araukarii rozwija się w wyniku moczenia igieł w trakcie podlewania. Dlatego podczas podlewania należy wlewać wodę bezpośrednio do podłoża. Gałązki, na których wystąpiły objawy antraknozy usuwamy, a całą roślinę opryskujemy 3-4 razy w odstępach co 7-10 dni preparatem Biosept Active.

Warto wiedzieć!
U starszych egzemplarzy araukarii gałązki z dolnych pięter samoistnie zasychają i opadają, co jest procesem naturalnym.



Przeczytaj również: