Stihl Cash Back

Godecja wielkokwiatowa, klarkia wdzięczna - uprawa w ogrodzie i w doniczce

Godecja wielkokwiatowa to łatwa w uprawie roślina o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Można ją sadzić na ogrodowych rabatach lub w donicach na tarasach i balkonach. Kwitnie długo więc będzie ozdobą przez całe lato! Zobacz jak wygląda uprawa godecji wielkokwiatowej w ogrodzie i w doniczce. Wyjaśniamy również kiedy wysiewać godecję i jak ją pielęgnować by długo i obficie kwitła.

Godecja wielkokwiatowa
Godecja wielkokwiatowa - Godetia grandiflora
Fot. depositphotos

Godecja wielkokwiatowa - co to za kwiat?

Godecja wielkokwiatowa, określana też jako klarkia, jest rośliną należącą do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). W związku ze zmianami, które wprowadzono w systematyce, godecję włącza się obecnie do rodzaju Clarkia. Często funkcjonuje jednak pod obiema nazwami i określana jest jako: godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora) lub klarkia wdzięczna (Clarkia amoena). Nasiona tej rośliny sprzedawane są zwykle jako nasiona godecji. I jakby tego było mało, potocznie godecję nazywa się także marszawą, dzierotką lub azalią letnią. Warto wiedzieć, że w tych przypadkach mamy do czynienia z jedną i tą samą rośliną.

Godecja wywodzi się z Kalifornii w Ameryce Północnej ale jako roślina ozdobna uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie. W naszych warunkach klimatycznych jest rośliną jednoroczną.

Jak wygląda godecja wielkokwiatowa

Godecja wielkokwiatowa ma bardzo efektowne, różnobarwne kwiaty podobne do azalii, dlatego często nazywana jest także azalią letnią. Kwiaty godecji mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne o barwach od białej, poprzez kremową, łososiową, pomarańczową, różową, liliową aż do czerwonej. Istnieją także kwiaty dwubarwne, pasiaste lub w plamki.

Kwiaty godecji osiągają około 5-8 cm średnicy. Lekko pofalowane na brzegach płatki są delikatne i mają aksamitny połysk. Kwiaty klarkii wdzięcznej, zebrane po kilka w wierzchołkowe kwiatostany, rozwijają się przez całe lato - od czerwca do września.

Godecja wielkokwiatowa
Godecja wielkokwiatowa - Godetia grandiflora
Fot. depositphotos

Godecja ma krzaczasty pokrój a jej wzniesione i sztywne pędy są rozgałęzione. Dorasta do 20-50 cm wysokości. Lancetowate, zielone liście gęsto pokrywają pędy i mają wyraźnie widoczne unerwienie.

Godecja wielkokwiatowa, klarkia - odmiany

Istnieje wiele barwnych odmian godecji. Oto kilka z nich:

  • Godecja wielkokwiatowa 'Alba plena' – odmiana o pełnych, białych kwiatach;
  • Godecja wielkokwiatowa 'Brillant' – ma kwiaty szkarłatnoczerwone;
  • Godecja wielkokwiatowa 'Zauberin' – odmiana o kwiatach różowych;
  • Godecja wielkokwiatowa 'Orange Glory' – ma jasnopomarańczowe kwiaty z jasnym cieniowaniem;
  • Godecja wielkokwiatowa 'Sybil Sherwood' – odmiana o kwiaty jasnoróżowych;
  • Godecja wielkokwiatowa 'Rubinkӧnig' – ma purpurowo-fioletowe kwiaty.

Godecja wielkokwiatowa
Godecja wielkokwiatowa - Godetia grandiflora
Fot. Stickpen, Public domain, Wikimedia Commons

Godecja wielkokwiatowa - gdzie sadzić

Godecja najpiękniej prezentuje się sadzona w dużej grupie. Może być uprawiana na rabatach w ogrodzie, gdzie niższe odmiany sprawdzą się na obrzeżach jako obwódki. Godecja posadzona w donicach przez kilka miesięcy będzie zdobić taras lub balkon. Nadaje się również na kwiat cięty.

Godecja wielkokwiatowa - uprawa i wymagania

Godecja nie jest trudna w uprawie, jednak aby była obficie obsypana kwiatami przez długi czas, należy jej zapewnić odpowiednie warunki.

Godecja - kiedy wysiewać

Nasiona godecji wysiewa się wprost do gruntu wiosną (od połowy kwietnia do początku maja). Jest to sposób najprostszy, choć kwiaty mogą pojawić się nieco później. Roślina zakwita około 10 tygodni po wysiewie nasion. Nasiona można wysiać także do doniczek lub kuwet w marcu pod osłonami i do gruntu przenieść po połowie maja.

Czasami praktykowany bywa też wysiew nasion godecji jesienią. O ile nasiona nie przemarzną, wschody pojawią się wiosną, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Nasiona klarkii wysiewa się lekko dociskając je do podłoża. Do kiełkowania roślina potrzebuje światła, dlatego nasion nie przysypuje się ziemią. Jeśli siewki wzeszły zbyt gęsto, należy je przerwać, usuwając słabsze. Docelowa odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić ok. 20-30 cm.

Godecja nie lubi przesadzania, dlatego przesadzając małe siewki (w fazie liścieni) przenosimy je z dużą bryłką ziemi, uważając, by nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Godecja wielkokwiatowa
Godecja wielkokwiatowa - Godetia grandiflora
Fot. cogdogblog, CC0, Wikimedia Commons

Godecja - uprawa w ogrodzie

Uprawa godecji w ogrodzie udaje się na ciepłych, osłoniętych od wiatru i słonecznych stanowiskach. W takich warunkach jej kwitnienie jest najbardziej obfite, choć klarkia poradzi sobie także w lekkim półcieniu. Ta efektowna roślina najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, próchniczej i dość żyznej. Jednak podłoże zbyt bogate w składniki pokarmowe może być przyczyną tworzenia się dużej ilości liści, kosztem kwiatów.

Ziemia do uprawy godecji powinna być stale umiarkowanie wilgotna, ale nie mokra. Nadmiar wody może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych np. szarej pleśni. Podczas upalnego lata godecja musi być regularnie podlewana.

Warto wiedzieć!
Ważne w uprawie godecji jest osłanianie jej przed opadami. Deszcz powoduje, że delikatne kwiaty są uszkadzane.

Usuwanie przekwitniętych kwiatów pobudza roślinę do zawiązywania nowych pąków kwiatowych, dzięki czemu okres kwitnienia klarkii się wydłuża.

Godecję zasilamy nawozem dla roślin kwitnących, raz na 3-4 tygodnie. Przenawożenie roślin może doprowadzić do słabszego kwitnienia oraz wyciągania się pędów.

Godecja - uprawa w doniczce

Godecja uprawiana w doniczce potrzebuje takich samych warunków jak roślina uprawiana w gruncie. Pamiętać przy tym należy, że klarkie uprawiane w donicach są bardziej wrażliwe na przesuszenie i zalewanie. Z tego względu sadząc godecję do pojemnika, należy jej zapewnić regularne podlewanie oraz dobry drenaż i otwór odpływowy w dnie donicy.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Scott-Macnab, Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 138;
2. L. Hattatt, 1000 roślin ogrodowych od A-Z, Wydawnictwo Parragon, UK 2008, s. 71.