Stihl Cash Back

Dracena obrzeżona - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Dracena obrzeżona to jeden z najbardziej popularnych gatunków draceny uprawianych w naszych mieszkaniach. Jej ozdobą jest pióropusz przewieszających się, wąskich, zielonych liści z czerwonawym obrzeżeniem, choć są też odmiany draceny obrzeżonej o innym zabarwieniu. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja draceny obrzeżonej i poznaj sposoby na jej rozmnażanie. Podpowiadamy także jak zwalczać choroby i szkodniki atakujące dracenę.

Dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona - Dracaena marginata
Fot. depositphotos

Jak wygląda dracena obrzeżona?

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) wywodzi się z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Jej ojczyzną jest Madagaskar. Posiada charakterystyczne, wąskie liście o długości 30-40 cm. Roślina czysta gatunkowo ma zielone liście z czerwono-brązowym obrzeżeniem.

Draceny uprawiane w donicach wprowadzają do pomieszczeń egzotyczny klimat. W swoim naturalnym środowisku sadzone są w ogrodach. W naszych warunkach klimatycznych dracenę obrzeżoną można latem wystawić na osłonięty przed słońcem i wiatrem taras. Roślina ta doskonale oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu i trichloroetylenu, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego świetnie sprawdzi się w sypialniach i biurach.

Dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona czysta gatunkowo ma zielone liście z czerwono-brązowym obrzeżeniem
Fot. David E Mead, CC0, Wikimedia Commons

Dracena obrzeżona - odmiany

W sprzedaży dostępne są barwne odmiany draceny obrzeżonej, które różnią się barwą ulistnienia:

  • dracena obrzeżona 'Bicolor' o liściach z żółtym brzegiem,
  • dracena obrzeżona 'Colorama' o liściach zielono-różowo-czerwonych,
  • dracena obrzeżona 'Magenta' o liściach ciemnozielonych u nasady z purpurowym brzegiem w części środkowej i wierzchołkowej,
  • dracena obrzeżona 'Tricolor' o liściach w kremowe i różowoczerwone paski.

Dracena obrzeżona - kwitnienie

Drobne, kremowozielone kwiaty draceny obrzeżonej zebrane są w luźne kwiatostany i delikatnie pachną. W uprawie doniczkowej dracena obrzeżona zakwita rzadko. Kwiaty mogą pojawić się tylko u starszych, dobrze pielęgnowanych roślin.

Dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona w czasie kwitnienia
Fot. HQ, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Dracena obrzeżona - jak szybko rośnie

W sprzyjających warunkach dracena obrzeżona rośnie dość szybko. W naturze dorasta maksymalnie do 4-5 m wysokości, natomiast w uprawie doniczkowej osiąga zwykle ok. 130 cm choć na idealnym stanowisku może dorosnąć nawet do 2,5 m wysokości. Warto zaznaczyć, że okres wzrostu draceny trwa od wiosny do późnej jesieni. Na okres zimowy roślina przechodzi w stan spoczynku i wówczas zazwyczaj nie obserwuje się nowych przyrostów.

Dracena obrzeżona - czy jest trująca

Draceny doskonale oczyszczają powietrze i poprawiają jego jakość, jednak należy pamiętać, że mogą być niebezpieczne dla niektórych zwierząt domowych i małych dzieci w przypadku połknięcia fragmentów rośliny.

W liściach i korzeniach draceny obrzeżonej znajdują się saponiny. Związki te w większych dawkach są toksyczne i mogą wywołać objawy zatrucia, dlatego nie wolno spożywać liści draceny ani żadnej części rośliny. Sok draceny może wywołać reakcję alergiczną, dlatego prace przy niej najlepiej wykonywać w rękawiczkach.

Dracena obrzeżona uznawana jest za roślinę trującą dla kotów. Objawy, które mogą się u nich pojawić po zjedzeniu liści to m.in. rozszerzone źrenice, ślinotok, biegunka, wymioty czy zaburzenia równowagi. Dla psów i domowych gryzoni dracena także może być niebezpieczna. Jeśli istnieje podejrzenie, że zwierzę zjadło fragmenty draceny, należy udać się z nim do weterynarza.

Szczególnie uważni powinni być rodzice małych dzieci, u których po zjedzeniu liści draceny mogą pojawić się wymioty. Jeśli podejrzewamy, że dziecko mogło połknąć kawałek liścia draceny, należy udać się z nim do lekarza.

dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona - Dracaena marginata
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Dracena obrzeżona - pielęgnacja i uprawa

Dracena obrzeżona należy do najwytrzymalszych z dracen, ale jeśli chcemy by zdrowo i szybko rosła, powinniśmy zapewnić jej optymalne warunki uprawy.

Uprawa draceny obrzeżonej najlepiej udaje się w miejscach jasnych o rozproszonym świetle lub półcienistych. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować poparzenia liści. Korzystna dla rośliny jest temperatura pokojowa (18-24°C), zimą może być nieco niższa (minimalnie 15°C). Należy unikać zimnych przeciągów.

Jaka ziemia dla draceny?

Dracena obrzeżona wymaga ziemi żyznej i przepuszczalnej o lekko kwaśnym odczynie. Można zastosować uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych wzbogacone perlitem lub gotowe podłoże do dracen, takie jak np. Ziemia do palm juk i dracen Osmocote Substral. Młode egzemplarze draceny przesadza się wiosną, co 1-2 lata, starsze rzadziej. Na dno doniczki sypiemy drenaż i pamiętamy o otworze odpływowym.

Dracena obrzeżona - podlewanie i nawożenie

Dracenę obrzeżoną podlewamy regularnie odstaną, miękką wodą. Zimą podlewanie ograniczamy, szczególnie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa. Bryła korzeniowa nie powinna stać w wodzie (wodę z podstawka po podlewaniu wylewamy) ani całkiem przesychać. Dracena obrzeżona lubi zraszanie i przecieranie liści z kurzu. Preparatów do nabłyszczania liści lepiej nie stosować.

dracena obrzeżona
Dracena obrzeżona lubi zraszanie liści
Fot. depositphotos

Od marca do sierpnia dracenę obrzeżoną nawozimy co 2 tygodnie nawozem przeznaczonym dla roślin zielonych lub specjalnym nawozem dla dracen, takim jak Nawóz w płynie do draceny, juki i palmy Target. Jesienią i zimą rośliny nie nawozimy.

Dracena obrzeżona - przycinanie

Dracena obrzeżona czasem wymaga przycinania. Starsze okazy naturalnie tracą dolne liście a ogołocony pień prezentuje się mało atrakcyjnie. Bywa też, że wieloletnie rośliny dosięgają sufitu a pień nie ma już miejsca na swobodny wzrost i wygina się. W takich sytuacjach wierzchołek (lub wierzchołki) draceny można przyciąć lub uszczykiwać. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić wiosną. Przycinanie draceny pobudzi roślinę do wytwarzania nowych, niżej położonych pędów, dzięki czemu mało rozkrzewione egzemplarze zagęszczą się i zyskają ładniejszy wygląd.

Przycinanie draceny obrzeżonej
Przycinanie draceny obrzeżonej
Fot. depositphotos

Dracena obrzeżona - rozmnażanie

Dracenę obrzeżoną można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe lub z fragmentów łodygi.

Rozmnażanie draceny przez sadzonki wierzchołkowe

Odcinamy pęd wierzchołkowy o długości 8-10 cm, dolne liście usuwamy. Sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w mieszaninie torfu i piasku. Utrzymujemy wysoką wilgotność przy temperaturze podłoża ok. 24°C.

Sadzonkę wierzchołkową można również ukorzenić w wodzie i następnie posadzić w ziemi.

Rozmnażanie draceny z fragmentów łodygi

Fragmenty łodygi draceny o długości 8-10 cm umieszczamy w mieszaninie torfu i piasku. Podłoże powinno być ciepłe (temp. 24°C) i lekko wilgotne. Metodę tę najlepiej zastosować przy wybujałych okazach z ogołoconym pniem.

Rozmnażanie draceny obrzeżonej
Rozmnażanie draceny obrzeżonej
Fot. depositphotos

Dracena obrzeżona - choroby i szkodniki

Dracena obrzeżona jest dość odporna, ale przy nieprawidłowych warunkach uprawy roślina jest osłabiona a przez to bardziej podatna na infekcje i atak szkodników.

Przy nadmiernym podlewaniu i pozostawianiu wody na podstawce korzenie i łodygi draceny gniją. Warunki takie sprzyjają pojawieniu się plamistości liści draceny - choroby grzybowej, której objawem są żółto-brązowe plamy na liściach z widocznym nalotem grzybni. Po przelaniu pozwalamy ziemi przeschnąć i ograniczamy podlewanie. W razie konieczności przesadzamy roślinę do nowego podłoża. Zainfekowane liście usuwamy a do oprysku stosujemy Biosept Active lub Bioczos Płynny.

Biosept Active sklep ogrodniczy

Jeśli na liściach draceny pojawią się ciemnobrązowe, wodniste plamy, oznacza to, że roślinę zaatakowała bakteryjna plamistość liści. Silnie porażoną roślinę należy usunąć, przy słabym porażeniu podłoże opryskujemy w/w środkiem Biosept Active.

Zbyt suche powietrze wokół draceny powoduje zasychanie końcówek i brzegów liści. Jeśli przy zbyt małej wilgotności powietrza, temperatura w pomieszczeniu będzie wysoka, a bryła korzeniowa przesuszona, dracena zacznie gubić liście. Wilgotność powietrza zwiększymy przez częstsze zraszanie liści i ustawienia obok rośliny pojemnika z wodą. Ważne jest także regularne podlewanie.

Zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu sprzyja pojawieniu się szkodników roślin doniczkowych takich jak:

  • przędziorki - liście żółkną i opadają, na ich spodzie widoczna może być pajęczynka;
  • tarczniki - na dolnej stronie liści widoczne są czarne, płaskie tarczki.

Aby zwalczyć szkodniki draceny w pomieszczeniu zwiększamy wilgotność powietrza. Tarczniki można usunąć za pomocą wacika nasączonego roztworem wody z szarym mydłem, płynem do mycia naczyń i denaturatem lub mydłem potasowym. Domowy oprysk na przędziorka sporządzamy mieszając denaturat z szarym mydłem (20 g mydła i 10 ml denaturatu/ 1 L wody). Do oprysku można zastosować także gotowe preparaty takie jak: Agrocover Spray, Emulpar Spray lub Spruzit Spray na szkodniki AL.

Spruzit Spray

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. D. Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Multico i Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1992, s. 84-85;
2. H. Heitz, Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe, Wiedza i Życie, Warszawa 1992, s. 161;
3. M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 197-199.