WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Choroby zielistki. Dlaczego zielistka nie kwitnie i ma brązowe liście?

Zielistka to popularna roślina doniczkowa, ciesząca się opinią jednej z najwytrwalszych roślin pokojowych. Choć choroby zielistki pojawiają się rzadko, miłośnicy tej rośliny czasem skarżą się że zielistka nie kwitnie lub ma brązowe liście. Częstą przyczyną tych problemów są błędy w pielęgnacji i uprawie. Oto 5 najważniejszych powodów dlaczego zielistka nie kwitnie oraz dlaczego liście zielistki brązowieją.

Zielistka Sternberga
Zielistka to łatwa w uprawie roślina ale czasem i ona może chorować. Fot. depositphotos

1. Zbyt suche powietrze

Przyczyną brązowienia końcówek liści zielistki może być suche powietrze. Problem ten nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy zaczynają grzać kaloryfery. Zielistkę należy przez cały rok codziennie zamgławiać. Dodatkowo w okresie grzewczym należy podnosić wilgotność powietrza w całym pomieszczeniu (np. wykorzystując nawilżacze). Szybkie zasychanie końcówek liści potęguje wysoka temperatura, dlatego nie można uprawiać zielistki w pobliżu gorących kaloryferów.

2. Złe oświetlenie

Zielistka Sternberga nie kwitnie, jeżeli nie ma zapewnionych odpowiednich warunków świetlnych. Zbyt głęboki cień hamuje rozwój pędów kwiatowych. Podobnie działa zbyt silne oświetlenie. Aby zielistka kwitła regularnie, należy uprawiać ją w miejscu o dużej ilości rozproszonego światła. Dodatkowo warto co jakiś czas obracać doniczkę, aby roślina była równomiernie oświetlona z każdej strony.

Zbyt silne nasłonecznienie powoduje brązowe plamy na liściach zielistki, będące wynikiem oparzenia słonecznego. Roślinę należy przenieść w miejsce bardziej osłonięte od słońca, a wszystkie chore liście usunąć.

3. Błędy w podlewaniu zielistki

Zielistka może nie kwitnąć jeżeli jest zbyt silnie podlewana. Zielistka powinna być podlewana dość często, ale małymi ilościami wody, żeby nie doprowadzać do zalewania korzeni. Aby dodatkowo uniknąć zalewania korzeni, doniczka powinna mieć warstwę drenażu i otwory w dni. Dzięki mięsistym korzeniom, magazynującym wodę, zielistce nie szkodzą dłuższe przerwy w podlewaniu. Lekkie przesuszenie pobudza zielistkę do wytwarzania pędów kwiatostanowych. Nie należy jednak przesadzać z przesuszeniem, ponieważ więdnąca i zasychająca roślina będzie potrzebowała energi na regenerację i również nie zakwitnie.

Zbyt silne podlewanie powoduje brązowienie liści zielistki. Plamy pojawiają się na całej powierzchni blaszki liściowej. Szczególnie niebezpiecznie są brązowe plamy widoczne są u nasady liści. Świadczy to o zagniwaniu wnętrza rozety. Gdy zauważymy pierwsze objawy zalania korzeni należy zaprzestać podlewania, aż do momentu całkowitego wyschnięcia podłoża. Warto wyjąć roślinę z doniczki, aby sprawdzić, czy nie pojawiła się zgnilizna korzeni. Jeśli zauważymy ślady zgnilizny na korzeniach, wszystkie chore korzenie usuwamy, a roślinę przesadzamy do świeżego podłoża i czystej doniczki. Czerwonobrązowe zabarwienie końcówek i brzegów liści zielistki może być reakcją na obecność fluoru lub chloru w wodzie. Roślinę należy jak najszybciej przesadzić do świeżej ziemi i podlewać tylko wodą mineralną lub deszczową.

4. Nadmierne nawożenie zielistki

Zbyt silne nawożenie może hamować kwitnienie zielistki. Do nawożenia zielistki należy stosować niskie dawki nawozów mineralnych, a najlepiej stosować nawozy naturalne, jak np. biohumus. Również brak nawożenia hamuje kwitnienie zielistki. Zielistkę nawozi się od wiosny do jesieni, co 14 dni.

Ciemnobrązowe lub szare końcówki liści zielistki są objawem przenawożenia. Nadmiar składników odżywczych odkłada się w końcówkach liści, powodując ich palenie. Przenawożoną roślinę należy wyciągnąć z podłoża i opłukać jej korzenie wodą mineralną. Oczyszczoną roślinę sadzimy do świeżego podłoża.

5. Za niska temperatura

Zielistka nie kwitnie jeżeli temperatura jest zbyt niska. Gdy temperatura spada poniżej 15°C zielistka przechodzi w stan spoczynku, co oznacza zatrzymanie jej wzrostu. Zawiązywaniu kwiatów zielistki sprzyja temperatura w przedziale 18-23°C.

6. Zielistkę zaatakowały szkodniki

Przyczyną pogorszenia wyglądu i osłabienia wzrostu zielistki mogą być też szkodniki roślin doniczkowych. Na zielistce najczęściej występują: miseczniki i tarczniki (na liściach, zazwyczaj na spodniej stronie, można zauważyć drobne, owalne, wypukłe twarde zgrubienia będące ciałami szkodników, w tych miejscach liście mogą żółknąć, pokryte są lepką rosą miodową wydzielaną przez szkodniki) mszyce (drobne bezskrzydłe lub uskrzydlone owady, przypominające muszki) lub wciornastki (drobne owady powodują plamki i żółknięcie liści). Po zauważeniu szkodników, wykonuje się opryski niechemicznymi preparatami do roślin doniczkowych, jak np. Agrocover Spray lub Emulpar Spray. Do ziemi można też włożyć pałeczki doglebowe ze środkiem owadobójczym, np. Sanium PIN.



Przeczytaj również:

choroby roślin doniczkowychChoroby roślin doniczkowych
Choroby roślin doniczkowych przyczyniają się do utraty ładnego wyglądu i osłabienia wzrostu naszych kwiatów. Często spotykanie objawy chorób roślin doniczkowych to przebarwienia lub plamy na liściach, opadanie kwiatów czy więdnięcie. Ich pojawienie się najczęściej jest efektem niewłaściwej pielęgnacji roślin doniczkowych. Oto jak rozpoznawać najczęściej występujące choroby kwiatów doniczkowych i jak pomóc niedomagającym roślinom. Więcej...

Biały nalot na ziemi w doniczceBiały nalot na ziemi w doniczce
Biały nalot na ziemi w doniczce to częsty problem z jakim zmagają się właściciele kolekcji roślin domowych. Takie zjawisko może mieć dwojakie pochodzenie. Biały nalot może być skutkiem złej wody jaką podlewamy rośliny lub może być spowodowany rozwojem grzybów pleśniowych. Poznaj te dwie przyczyny pojawienia się białego nalotu na ziemi w doniczce i zobacz jak się go pozbyć. Więcej...

muszki w kwiatach doniczkowychMuszki w kwiatach doniczkowych - jak się ich pozbyć, zwalczanie
Podczas podlewania roślin zdarza Ci się dostrzec małe muszki w kwiatach doniczkowych? Drobne, latające owady w pobliżu doniczek to problem, z którym chyba każdy z nas się borykał. Mogą być to zarówno białe jak i czarne muszki w kwiatach doniczkowych. Zobacz skąd się biorą te muszki, czy szkodzą naszym roślinom i poznaj sposoby jak się pozbyć muszek w kwiatach doniczkowych. Więcej...