WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Styczeń w ogrodzie

Choć dni już coraz dłuższe, styczeń w ogrodzie jest jednym z najzimniejszych miesięcy roku. Miesiąc ten wyróżnia się także dużą sumą opadów i zalegającą pokrywą śnieżną. Dla roślin ogrodowych styczeń to okres pełnego spoczynku, choć mimo to na wielu drzewach i krzewach liściastych można zobaczyć pąki, z których wiosną rozwiną się liście i kwiaty. Dla miłośników ogrodnictwa to czas aby rozpocząć cięcie drzew w sadzie, doglądać zimujących roślin, przygotować się do następnego sezonu i zaplanować wiosenne nasadzenia. Jest zatem co robić w ogrodzie w styczniu.

Styczeń w ogrodzie to czas aby pobielić pnie drzew owocowych
Styczeń w ogrodzie to czas aby pobielić pnie drzew owocowych

Poniżej przedstawiamy najważniejsze prace ogrodnicze na styczeń. Są to tradycyjne zalecenia ogrodnicze na dany miesiąc, wynikające z naszego doświadczenia. Kierując się tymi wskazówkami, pamiętajmy jednak, że termin wykonania niektórych prac w ogrodzie w dużym stopniu uzależniony jest od przebiegu pogody. Planując prace ogrodnicze na styczeń należy uwzględnić warunki atmosferyczne panujące w danym roku.

Wpływ zmian klimatu na rośliny pokazują m. in. mapy stref mrozoodporności roślin, na których widać stopniowe przesuwanie się stref. Obecnie bez przeszkód możemy w ogrodach uprawiać wiele gatunków roślin, które dawniej przemarzały lub wymagały solidnych okryć na zimę. Jak dostosować sposób pielęgnacji ogrodu w styczniu do zmian klimatycznych dokładniej opisujemy w artykule Ciepła zima w ogrodzie. Anomalie klimatyczne i ich w pływ na rośliny.

Styczeń w sadzie

  • StyczeÅ„ uchodzi za najzimniejszy miesiÄ…c naszej zimy. Zatem już na poczÄ…tku miesiÄ…ca (jeżeli zapomnieliÅ›my o tym pod koniec grudnia) wykonujemy bielenie pni drzew owocowych. Zapobiegnie to powstawaniu uszkodzeÅ„ mrozowych kory, ran zgorzelinowych i pÄ™knięć pni. Stan wybielonych pni sprawdzamy regularnie. Jeżeli wapno zostanie zmyte, zabieg bielenia powtarzamy.

wapno do bielenia drzew owocowych Target

  • JeÅ›li jeszcze nie zabezpieczyÅ‚eÅ› drzew w sadzie przed zajÄ…cami, to koniecznie trzeba to zrobić. OsÅ‚ony pni można wykonać ze sÅ‚omy, kartonu lub kupić gotowÄ… osÅ‚onkÄ™ sadowniczÄ… w sklepie ogrodniczym. PieÅ„ oraz nasadÄ™ konarów dokÅ‚adnie otocz jednym z wybranych materiałów i przywiąż przy pomocy sznurka (izolacja musi otaczać caÅ‚y pieÅ„ i mocno siÄ™ trzymać). Jeżeli kupiÅ‚eÅ› gotowe osÅ‚onki w sklepie to nie bÄ™dÄ… one wymagać dodatkowego mocowania (sÄ… elastyczne i same zaciskajÄ… siÄ™ nia pniu). Niezależnie od tego czy kupisz gotowe osÅ‚onki, czy wykonasz je samodzielnie, bÄ™dÄ… one stanowiÅ‚y bardzo dobre zabezpieczenie drzew owocowych na zimÄ™.

osłonka sadownicza

  • Przy dużych mrozach sprawdzamy temperaturÄ™ w pomieszczeniach, w których przechowujemy owoce. Ujemne temperatury zaszkodzÄ… przechowywanym owocom. PamiÄ™taj także aby usuwać owoce gnijÄ…ce. Toksyny wydzielane przez grzyby, powodujÄ…ce gnicie owoców, sÄ… niebezpieczne także dla naszego zdrowia. Dlatego też nadgniÅ‚e owoce wyrzuć i nie spożywaj nawet ich nieuszkodzonych części.
  • Zbliża siÄ™ pora zimowego ciÄ™cia krzewów i drzew w sadzie. Warto już teraz siÄ™ do tego przygotować i sprawdzić w jakim stanie sÄ… nasze narzÄ™dzia do ciÄ™cia.

Jaki sekator wybrać - kowadełkowy czy nożycowy
Zima to dobry czas aby ściąć dzikie pędy i prześwietlić drzewa owocowe, a do tego niezbędny jest sekator. Zobacz jakie cechy powiniem mieć dobry sekator, który będzie Ci służyć przez wiele lat! Więcej...

  • W pierwszej poÅ‚owie miesiÄ…ca tniemy i przechowujemy w odpowiednich warunkach pÄ™dy jednoroczne, przeznaczone na zrazy do szczepienia wiosennego. PÄ™dy na zrazy tniemy w pogodne dni, gdy temperatura przekracza +5°C. PÄ™dy do szczepienia powinny być dobrze zdrewniaÅ‚e, zdrowe i wyroÅ›niÄ™te (dÅ‚ugoÅ›ci 60 cm i Å›rednicy nie mniejszej niż 5 mm). Przechowujemy je do wiosny w chÅ‚odnej piwnicy (w temperaturze okoÅ‚o 2°C). Najlepiej powiÄ…zać je w pÄ™czki, zaetykietować i przesypać wilgotnym piaskiem lub trocinami.
  • W bezmroźne dni pod koniec stycznia możemy rozpocząć ciÄ™cie krzewów owocowych najbardziej odpornych na mróz. Wczesne rozpoczÄ™cie cięć jest szczególnie ważne przy dużej iloÅ›ci roÅ›lin sadowniczych na dziaÅ‚ce. W tym terminie tniemy krzewy agrestu, jagody kamczackiej, porzeczki czerwonej i rokitnika. Z ciÄ™ciem drzew lepiej poczekać do poczÄ…tku lutego. Zawczasu warto jednak zaopatrzyć siÄ™ w maść ogrodniczÄ…, która przyda siÄ™ do zabezpieczania ran po ciÄ™ciu.

Szkoła Cięcia 2

  • W tym miesiÄ…cu nie przeprowadza siÄ™ ważnych zabiegów ochrony przed chorobami i szkodnikami drzew owocowych. Gdy jednak bÄ™dziesz na dziaÅ‚ce, zobaczysz jak przydatna okaże siÄ™ zimowa lustracja w sadzie. Otóż wiÄ™kszość szkodników pozostaje teraz w kryjówkach zimowych na pniach i konarach, w gniazdach zimowych i zÅ‚ożach jaj. Warto nieco siÄ™ rozejrzeć - możesz dostrzec min. jaja, które zÅ‚ożyÅ‚ przÄ™dziorek owocowiec (rozpoznać je można po czerwonej barwie i kulistym ksztaÅ‚cie) oraz charakterystyczne pierÅ›cienie, niby-naroÅ›la, owiniÄ™te wokół pÄ™dów lub gaÅ‚Ä™zi, tworzone przez pierÅ›cienicÄ™ nadrzewkÄ™. Znalezione gniazda zimowe oraz zÅ‚oża jaj szkodników warto usunąć z drzew, szczególnie jeÅ›li jest ich dużo.
  • Jeżeli w ubiegÅ‚ych latach w sadzie wystÄ™powaÅ‚y przÄ™dziorki bÄ…dź szpeciele, warto już teraz rozejrzeć siÄ™ za opaskami z dobroczynkiem gruszowym. Dobroczynek gruszowy to drobny pajÄ™czak, który żeruje na licznych szkodnikach roÅ›lin. Opaski z dobroczynkiem mocuje siÄ™ na gaÅ‚Ä™ziach drzew i krzewów owocowych oraz winoroÅ›li w okresie od lutego do marca. Gdy pogoda siÄ™ ociepla dobroczynki wybudzajÄ… siÄ™, przechodzÄ… na roÅ›liny oraz rozpoczynajÄ… żerowanie i rozmnażanie siÄ™. SÄ… bardzo dobrÄ…, naturalnÄ… metodÄ… zwalczania przÄ™dziorków, szpecieli i wciornastków.

dobroczynek gruszowy opaski 10 sztuk sklep ogrodniczy

Styczeń w ogrodzie warzywnym

  • Warzywa korzeniowe (marchew, pasternak, skorzonerÄ™) możemy przechowywać w piwnicy przesypane piaskiem lub ziemiÄ… okrywowÄ…. Aby nie dopuÅ›cić do wiÄ™dniÄ™cia warzyw, piasek lub ziemiÄ™ lekko zwilżamy. Temperatura w pomieszczeniu przechowalniczym nie powinna przekroczyć 4°C (w wyższej temperaturze warzywa zacznÄ… gnić). Dlatego warto je regularnie wietrzyć, a gnijÄ…ce egzemplarze usuwać.
  • Na dziaÅ‚ce, przy Å‚adnej pogodzie, można zebrać liÅ›cie zimujÄ…cego jarmużu i pietruszki naciowej.
  • Warto również sprawdzić stan miejsc przygotowanych pod lokalizacjÄ™ rozsadnika i pod tunele foliowe. Jeżeli spodziewamy siÄ™ nadejÅ›cia silnych mrozów, glebÄ™ warto zabezpieczyć przed przemarzniÄ™ciem rozsypujÄ…c na niej rozdrobnionÄ… sÅ‚omÄ™ lub liÅ›cie.
  • W domu na sÅ‚onecznym parapecie możemy postawić pojemniki z posadzonÄ… cebulÄ… Å›redniej wielkoÅ›ci do pÄ™dzenia na szczypior. CebulÄ™ do pÄ™dzenia na szczypior zakop w ziemi na okoÅ‚o 2/3 wysokoÅ›ci (ponad ziemiÄ™ ma wystawać 1/3 lub cebuli), a nastÄ™pnie ziemiÄ™ regularnie podlewaj, żeby nie wysychaÅ‚a.
  • Warto powoli zabrać siÄ™ za planowanie ogrodu warzywnego na bieżący rok. W drugiej poÅ‚owie stycznia w wiÄ™kszoÅ›ci sklepów ogrodniczych można już kupować nasiona warzyw.

nasiona warzyw i kwiatów

Styczeń w ogrodzie ozdobnym

  • CaÅ‚y czas ważna jest ochrona roÅ›lin przed mrozem i wiatrem. O tej porze roku szczególnie niebezpieczne jest sÅ‚oÅ„ce, które ogrzewa roÅ›liny w ciÄ…gu dnia, a nastÄ™pnie gwaÅ‚towne spadki temperatur w ciÄ…gu nocy. Dlatego też pamiÄ™tajmy aby regularnie sprawdzać stan osÅ‚on, które zaÅ‚ożyliÅ›my przed nadejÅ›ciem zimy.
  • Jeżeli wystÄ…piÅ‚y obfite opady Å›niegu, jego nadmiar otrzepujemy z gaÅ‚Ä™zi roÅ›lin iglastych. W przeciwnym razie, pod wpÅ‚ywem nadmiernego obciążenia, gaÅ‚Ä™zie mogÄ… siÄ™ poÅ‚amać.
  • Podczas bezÅ›nieżnych zim, w dni kiedy temperatura wzrasta powyżej 0°C, dobrze jest podlać roÅ›liny zimozielone. Jaki sens ma podlewanie roÅ›lin w zimie? Otóż roÅ›liny zimozielone caÅ‚y czas tracÄ… wodÄ™ przez swoje liÅ›cie i igÅ‚y. JednoczeÅ›nie gleba jest zamarzniÄ™ta i roÅ›lina nie może pobrać wody przez korzenie. Do tego dochodzi suche mroźne powietrze i szczególnie wysuszajÄ…ce mroźne wiatry. Dlatego, gdy zobaczysz, że w okresach dÅ‚ugich mrozów liÅ›cie sÄ… pozwijane, a krzewy przybierajÄ… niezdrowy wyglÄ…d, co jest objawem braku wody w glebie, przy najbliższym ociepleniu podlej roÅ›liny obficie.
  • KwitnÄ…cym zimÄ… roÅ›linom wrzosowiskowym należy zapewnić wystarczajÄ…cÄ… ilość wilgoci. Nie należy ich jednak podlewać w dni kiedy temperatura spada poniżej 0°C.
  • W styczniu można pozyskiwać sadzonki zdrewniaÅ‚e z krzewów liÅ›ciastych zrzucajÄ…cych liÅ›cie na zimÄ™ (ale uwaga - nie można tego robić w czasie silnych mrozów!). Sadzonki pobiera siÄ™ z jednorocznych, dostatecznie zdrewniaÅ‚ych pÄ™dów, a nastÄ™pnie przechowuje w wilgotnym piasku w chÅ‚odnej piwnicy w temperaturze nieco powyżej 0°C.
  • PamiÄ™tajmy aby doglÄ…dać cebule, kÅ‚Ä…cza i bulwy kwiatowe, które przechowujemy przez zimÄ™ w zamkniÄ™tym pomieszczeniu. Egzemplarze z widocznymi porażeniami przez choroby grzybowe usuwamy aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu siÄ™ infekcji.
  • Nasiona niektórych bylin warto już teraz, w styczniu, wysiać i wystawić na dwór na dziaÅ‚anie niskich temperatur. Dlaczego? Otóż dopiero po przemrożeniu nasiona te bÄ™dÄ… zdolne do kieÅ‚kowania. Chodzi tu m. in. o nasiona takich gatunków, jak: chaber wielkogłówkowy, ciemiernik biaÅ‚y, dzwonek dalmatyÅ„ski, dzwonek drobny, dzwonek karpacki, jeżówka purpurowa, trytoma ogrodowa, tojad mocny, a także orliki, pierwiosnki i ostnice. Wysiewy zabezpieczamy przed gryzoniami i ptakami, przykrywajÄ…c je szklanÄ… szybÄ…. Po okoÅ‚o 6 tygodniach skrzyneczki zabieramy do jasnego pomieszczenia o temperaturze okoÅ‚o 12°C.

rośliny ozdobne w zimieRośliny ozdobne zimą - zimowe kwiaty i kolorowe pędy
Nawet zimą Twój ogród może nabrać ciepłych barw. Mogą go zdobić czerwone pędy dereni, magicznie powykręcane gałęzie wierzb, przepiękne kwiaty ciemierników oraz krzewy iglaste o różnobarwnych igłach. Więcej...

Kwiaty doniczkowe w styczniu

  • RoÅ›liny domowe kwitnÄ…ce zimÄ…, takie jak azalie doniczkowe czy cyklameny, wymagajÄ… obecnie starannej pielÄ™gnacji, regularnego podlewania i lekkiego nawożenia. Uważajmy jednak na begonie, które sÄ… podatne na mÄ…czniaka i, nawet jeÅ›li stojÄ… w ciepÅ‚ym i suchym pokoju, nie należy ich nadmiernie podlewać!
  • PozostaÅ‚e roÅ›liny podlewamy w styczniu bardzo umiarkowanie. Nie można jednak tak przesuszyć ziemi, aby staÅ‚a siÄ™ sypka jak popiół lub zeschniÄ™ta na bryÅ‚Ä™. Do podlewania używajmy wody o temperaturze pokojowej (woda nalana prosto z kranu może być zbyt zimna, warto zatem aby przez jakiÅ› czas siÄ™ odstaÅ‚a).
  • WiÄ™kszość roÅ›lin co pewien czas (co 2 tygodnie) koniecznie trzeba myć letniÄ… wodÄ… lub lekko spryskiwać. Trzeba też usuwać zasychajÄ…ce lub zwiÄ™dÅ‚e liÅ›cie, gdyż w tym okresie domowe kwiaty sÄ… dość czÄ™sto atakowane przez choroby i szkodniki roÅ›lin doniczkowych.
  • Ponieważ styczeÅ„ jest u nas miesiÄ…cem najzimniejszym, należy odpowiednio regulować temperaturÄ™ w mieszkaniu. W razie bardzo silnych mrozów zdejmujemy roÅ›liny z parapetów okiennych lub przynajmniej odsuwamy je od szyb. Mieszkanie najlepiej wietrzyć w poÅ‚udnie, kiedy jest najcieplej. Delikatniejsze roÅ›liny na ten czas wynosimy do innego pokoju albo odstawiamy jak najdalej od otwieranego okna.
  • W zwiÄ…zku zmniejszÄ… iloÅ›ciÄ… Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego w miesiÄ…cach zimowych, wiele roÅ›lin doniczkowych cierpi z powodu niedoÅ›wietlenia. MogÄ… tracić swojÄ… atrakcyjnÄ… barwÄ™ liÅ›ci, a ich pÄ™dy stajÄ… siÄ™ wiotkie. W takich sytuacjach konieczne bÄ™dzie doÅ›wietlanie roÅ›lin za pomocÄ… specjalnych lamp (muszÄ… one emitować fale Å›wietlne umożliwiajÄ…ce roÅ›linom przeprowadzanie fotosyntezy).

żarówka LED do doświetlania roślin

  • RoÅ›liny uprawiane w domu, które przedwczeÅ›nie wypuÅ›ciÅ‚y pÄ™dy, przycinamy i umieszczamy w innym pomieszczeniu.
  • Pod koniec miesiÄ…ca niektóre roÅ›liny możemy już rozmnażać przez sadzonkowanie (np. mirt i fuksjÄ™) oraz wysiewać nasiona szparaga, cytryn i pomaraÅ„czy.
  • JeÅ›li dysponujemy kwitnÄ…cÄ… zimÄ… begoniÄ… o wielu liÅ›ciach i kwiatach, możemy spróbować rozmnożyć jÄ… z sadzonek liÅ›ciowych. W tym celu zdrowy, soczysto-zielony, w peÅ‚ni wyksztaÅ‚cony liść z krótkim kawaÅ‚kiem ogonka wtykamy w piaszczystÄ… ziemiÄ™ kwiatowÄ… lub torf. Należy zapewnić warunki cieplarniane i wysokÄ… wilgotność powietrza. Gdy pojawi siÄ™ mÅ‚oda roÅ›lina, zapewniamy jej stanowisko jasne i niezbyt ciepÅ‚e.

Trawnik w styczniu

  • W tym okresie nie wykonujemy żadnych prac przy trawniku. PamiÄ™tajmy jednak aby nie deptać pokrytego Å›niegiem trawnika, gdyż podmarzniÄ™tÄ… trawÄ™ Å‚atwo uszkodzić. W tych miejscach trawa bÄ™dzie gniÅ‚a i znacznie utrudniona bÄ™dzie regeneracja trawnika po zimie.

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do prac ogrodniczych na dany miesiąc oraz mieć pewność, że już nigdy nie przegapisz nic ważnego, co trzeba zrobić w ogrodzie, skorzystaj z książko-kalendarza Planer zaradnego ogrodnika. To praktyczny poradnik ogrodniczy z kalendarzem prac w ogrodzie na cały rok oraz miejscem na własne notatki. Więcej informacji w opisie na stronie naszego sklepu :-)

planer zaradnego ogrodnika

Opracowano na podstawie: Mój Ogród, Delta, Warszawa 1993, str. 536 - 543 oraz artykułów umieszczonych w Kwiaty na działce i balkonie, nr 2(35)/03, Mój Piękny Ogród, nr 1/99 oraz Działkowiec, nr 1/2004.

Przeczytaj również: