WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Luty w ogrodzie. Prace ogrodowe w lutym

Luty w ogrodzie to czas rozpoczęcia zimowego cięcia drzew owocowych. Na okiennych parapetach przygotowujemy zaś rozsady kwiatów i warzyw. Choć to jeszcze miesiąc zimowy, między pierwszym, a ostatnim dniem tego miesiąca, przybywa nam o 2 godziny słonecznego światła więcej. Pod koniec lutego na niebie można dostrzec pierwsze klucze gęsi, oznajmiające swoim gęganiem, że wkrótce nadejdzie wiosna. To zapewne najlepsza wiadomość jaką mogą usłyszeć miłośnicy uprawy roślin w ogrodzie! Tymczasem nie zapominajmy jednak o naszych zimowych obowiązkach ogrodnika. Oto najważniejsze prace ogrodowe w lutym.

luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie - na działce rozpoczynamy cięcie drzew owocowych

Poniżej przedstawiamy najważniejsze prace ogrodnicze na luty. Są to tradycyjne zalecenia na dany miesiąc, wynikające z naszego doświadczenia. Kierując się tymi wskazówkami, pamiętajmy jednak, że termin wykonania niektórych prac w ogrodzie uzależniony jest od przebiegu pogody. Planując prace ogrodnicze na styczeń należy uwzględnić warunki atmosferyczne panujące w danym roku. Szczególnie, że w ostatnich latach obserwujemy zmiany w pogodzie wynikające z ocieplania się klimatu.

Wpływ zmian klimatu na rośliny pokazują m. in. mapy stref mrozoodporności roślin, na których widać stopniowe przesuwanie się stref. Obecnie bez przeszkód możemy w ogrodach uprawiać wiele gatunków roślin, które dawniej przemarzały lub wymagały solidnych okryć na zimę. Jak dostosować sposób pielęgnacji ogrodu w lutym do zmian klimatycznych dokładniej opisujemy w artykule Ciepła zima w ogrodzie. Anomalie klimatyczne i ich w pływ na rośliny.

Luty w sadzie

cięcie jabłoniCięcie jabłoni
Jabłonie są najpowszechniej uprawianymi drzewami owocowymi w naszym kraju. Ich owoce mają szereg zastosowań, a drzewa jabłoni najlepiej radzą sobie w naszym klimacie spośród wszystkich drzew owocowych. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych gwarantującym obfity plon jabłek jest cięcie jabłoni. Oto jak prawidłowo wykonać cięcie jabłoni i jakie są właściwe terminy wykonania tego zabiegu. Więcej...

  • W lutym nadal sprawdzamy stan zabezpieczeÅ„ pni drzew przed zajÄ…cami. Jeżeli osÅ‚on nie zaÅ‚ożyÅ‚eÅ› lub zostaÅ‚y one uszkodzone, warto nasady pni posmarować Å›rodkiem odstraszajÄ…cym.
  • Pnie mogÄ… być również obgryzane przez gryzonie. PowstaÅ‚e rany smarujemy tym samym Å›rodkiem, którego użyliÅ›my do smarowania ran powstaÅ‚ych po ciÄ™ciu drzew i krzewów. Możesz również rozsypać zatrute ziarno. Musisz jednak być pewny, że dostÄ™pu do niego nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y szukajÄ…ce pożywienia w ogrodzie ptaki.
  • W zabezpieczeniu pni drzew przed gryzoniami może pomóc nam Å›nieg leżący pod drzewami. Leżący Å›nieg wokół pni drzewek trzeba udeptać. Gdy przydetptany Å›nieg przymarznie i bÄ™dzie stanowiÅ‚ zaporÄ™ dla gryzoni.
  • Åšnieg na dziaÅ‚ce możesz wykorzystać do obsypania krzewów czarnej porzeczki. PÄ…ki porzeczki obsypane Å›niegiem bÄ™dÄ… siÄ™ nieco później rozwijać (okoÅ‚o tydzieÅ„ później). DziÄ™ki temu zmniejszy siÄ™ ryzyko uszkodzenia ich przez wiosenne przymrozki.
  • Podczas przycinania drzew i krzewów w lutym warto przyjrzeć siÄ™ czy na roÅ›linach nie ma oznak wystÄ™powania szkodników roÅ›lin sadowniczych lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkÄ™ należaÅ‚oby rozpocząć już teraz.
  • Jeżeli w okolicznych sadach wystÄ™puje kÄ™dzierzawość liÅ›ci brzoskwini, warto przeprowadzić opryski przeciw tej chorobie. Grzyb jÄ… powodujÄ…cy zimuje na powierzchni kory gaÅ‚Ä™zi i pni, dlatego też pokryj je dokÅ‚adnie odpowiednim Å›rodkiem. Możesz użyć Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.

Uwaga!
Oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini przeprowadza się dopiero, gdy temp. powietrza będzie wyższa niż +6°C. Oprysk należy wykonać w momencie nabrzmiewania pąków brzoskwini, tuż przed ich pękaniem. Dlatego warto regularnie obserwować pąki aby nie przegapić tego momentu.

  • Tych samych preparatów można użyć do zwalczania torbieli Å›liwy. Choroba ta objawia siÄ™ wydÅ‚użeniem, deformacjÄ…, brunatnieniem i zbyt wczesnym opadaniem owoców. Jeżeli w minionym roku zaobserwowaÅ‚eÅ› te objawy - wykonaj opryski tuż przed pÄ™kaniem pÄ…ków.
  • Jeżeli w styczniu nie przygotowaÅ‚eÅ› zrazów do szczepienia drzew owocowych, możesz to wykonać jeszcze w lutym. Wybierz siÄ™ także do sklepu ogrodniczego aby kupić paski foliowe lub rafiÄ™, oraz maść ogrodniczÄ… do szczepienia.
  • W lutym na gaÅ‚Ä™ziach drzew i krzewów owocowych mocujemy opaski filcowe z dobroczynkiem gruszowym. Dobroczynek gruszowy to drobny pajÄ™czak, który żeruje na licznych szkodnikach roÅ›lin. Gdy pogoda siÄ™ ociepla dobroczynki wybudzajÄ… siÄ™, przechodzÄ… z opasek na roÅ›liny oraz rozpoczynajÄ… żerowanie i rozmnażanie siÄ™. SÄ… bardzo dobrÄ…, naturalnÄ… metodÄ… zwalczania przÄ™dziorków, szpecieli i wciornastków.

dobroczynek gruszowy opaski 10 sztuk sklep ogrodniczy

Luty w ogrodzie warzywnym

  • W lutym usuÅ„ z grzÄ…dek liÅ›cie, które jesieniÄ… pozostawiliÅ›my jako Å›ciółkÄ™. Zgrabione liÅ›cie możesz przeznaczyć na kompost.
  • W mroźne dni okryj foliÄ… lub włókninÄ… wczesne odmiany warzyw rosnÄ…ce w gruncie, takie jak saÅ‚ata, kalarepa, rzodkiewka, czy szpinak warzywny.
  • W poÅ‚owie lutego można rozpocząć w dobrze oÅ›wietlonym i ogrzewanym pomieszczeniu produkcjÄ™ rozsady wczesnych warzyw, takich jak cebula zwyczajna, por, seler, saÅ‚ata i warzywa kapustne). Nasiona wysiej do skrzynek wysiewnych lub wiÄ™kszych doniczek. PamiÄ™taj, że minimalna wysokość skrzyneczki do siewu to 5 cm.
  • Możesz rozpocząć również produkcjÄ™ rozsady pomidorów w kieÅ‚kowniku. Za okoÅ‚o 4 tygodnie bÄ™dzie można przenieść je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu.

Pomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmianyPomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmiany
Pomidory to warzywa bardzo lubiane i często pojawiające się na naszych stołach. Jednak w pomidorach jakie dziś kupujemy w sklepach ciężko jest odnaleźć wspaniały smak pomidorów, znany większości z nas z dzieciństwa. Dlatego warto zająć się samodzielną uprawą pomidorów we własnym ogrodzie. Oto podstawowe wymagania uprawowe pomidorów oraz odmiany najlepsze do uprawy amatorskiej. Więcej...

  • Jeżeli masz odpowiednio dużo widnego miejsca, produkcjÄ™ rozsady możesz rozpocząć w wielodoniczkach dobranych rozmiarami do wymagaÅ„ poszczególnych warzyw. Palety wielodoniczkowe pozwalajÄ… zużyć mniej podÅ‚oża do wysiewu, a stosujÄ…c siew punktowy, zużyjesz także mniej nasion.
  • Jeżeli natomiast miejsca nieco brakuje - nasiona wysiej najpierw do doniczek. Potem trzeba bÄ™dzie siewki przepikować w pojedyncze mniejsze doniczki lub po kilka sztuk do wiÄ™kszych pojemników lub do inspektu.
  • Nie posiadasz jeszcze inspektu? Nic straconego! Możesz przygotować sobie inspekt przenoÅ›ny w postaci drewnianej ramy z desek o szerokoÅ›ci okoÅ‚o 25 cm, zbitych ze sobÄ… w ksztaÅ‚t prostokÄ…ta i odpowiednio wzmocnionych. Rozmiary takiej ramy możesz dostosować do wielkoÅ›ci grzÄ…dek na Twojej dziaÅ‚ce, ale pamiÄ™taj, że przede wszystkim musisz mieć możliwość wygodnego przenoszenia jej na inne grzÄ…dki. Nie może wiÄ™c być zbyt duża. RamÄ™ poÅ‚ożonÄ… na grzÄ…dce przykrywa siÄ™ szkÅ‚em lub naciÄ…ga na niÄ… foliÄ™.

Szklarnie, tunele i inspekty ogrodowe
Szklarnie, tunele lub inspekty przydadzą się w niemal każdym ogrodzie. Pozwalają chronić nasze rośliny przed przymrozkami, wiatrami, deszczem i gradem, co wydłuża możliwy okres uprawy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pod osłonami szybciej nagrzewa się gleba i powietrze. Dzięki temu, bez konieczności dodatkowego ogrzewania, możemy uprawiać rośliny ciepłolubne, czy też przyspieszyć kiełkowanie nasion i wzrost roślin. Więcej...

  • ProdukcjÄ™ rozsady możesz też rozpocząć od wysiewu nasion na okiennym parapecie w mieszkaniu. W tym celu pojemniki wypeÅ‚nij ziemiÄ… do produkcji rozsad (powinna być to ziemia odkażona termicznie, żyzna, pulchna, o pH 6,5). W wiÄ™kszoÅ›ci sklepów ogrodniczych można kupić odpowiednio przygotowanÄ… ziemiÄ™ do wysiewu nasion. Nasiona wysiane do pojemników postaw na parapecie i przykryj kawaÅ‚kiem folii lub szkÅ‚a. NastÄ™pnie, gdy nasiona skieÅ‚kujÄ…, zdejmij przykrycie i ustaw pojemniki z siewkami w miejscu najlepiej oÅ›wietlonym. NastÄ™pnie co trzy dni przekrÄ™caj pojemniki w stronÄ™ Å›wiatÅ‚a.
  • Jeżeli nie masz doÅ›wiadczenia w produkcji rozsad na okiennym parapecie, lub obawiasz siÄ™ zabiegu pikowania, możesz zaopatrzyć siÄ™ w krążki lub doniczki torfowe do wysiewu nasion. DziÄ™ki nim, gdy siewki wyrosnÄ…, nie trzeba bezie ich wyciÄ…gać z ziemi żeby przesadzić do wiÄ™kszych doniczek. Siewki sadzi siÄ™ do wiÄ™kszych doniczek razem z krążkiem lub doniczkÄ… torfowÄ…, w której rosnÄ….

Wysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfoweWysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfowe
Pęczniejące krążki i doniczki torfowe Jiffy to doskonałe rozwiązanie dla osób wysiewających nasiona i samodzielnie produkujących rozsadę w domu, choćby na okiennym parapecie. Zapewniają siewkom idealne warunki wzrostu i nie ma obawy o uszkodzenie korzeni podczas przesadzania. Do większych doniczek lub na miejsce stałe do ogrodu rośliny wysadza się razem z krążkami, w których rosną. Więcej...

  • Ostatnio zauważyÅ‚em okrÄ…gÅ‚e otwory w nasionach fasoli. ÅšwiadczÄ… one o obecnoÅ›ci chrzÄ…szczy - stÄ…kowców. Ich larwy żerujÄ… we wnÄ™trzu nasion a po przeobrażeniu dorosÅ‚e wychodzÄ… na zewnÄ…trz przez wygryziony wczeÅ›niej otwór. Aby spowolnić rozwój szkodnika nasiona przenieÅ› do chÅ‚odniejszego pomieszczenia o temperaturze w granicach 6 -8°C. Można też zniszczyć wszystkie chrzÄ…szcze i ich larwy przez przemrożenie nasion w temp -12°C przez 14 godzin lub ich 4 godzinne ogrzewanie w temperaturze okoÅ‚o 60°C.
  • Jeżeli nie kupiÅ‚eÅ› jeszcze nasion, koniecznie wybierz siÄ™ do sklepu. Zanim to uczynisz, zapoznaj siÄ™ z naszÄ… poradÄ… jak kupować nasiona kwiatów i warzyw, w której znajdziesz m. in. objaÅ›nienia oznaczeÅ„ stosowanych na opakowaniach nasion.
  • Przygotuj sobie także narzÄ™dzia i sprzÄ™t do produkcji wczesnych warzyw.

Co siejemy w lutymCo siejemy w lutym?
Luty to miesiąc, w którym przyroda zaczyna budzić się do życia, a dzień wyraźnie się wydłuża. Jest to dobry moment, aby pomyśleć o pierwszych zasiewach warzyw i kwiatów uprawianych się z rozsady. Zobacz co siejemy w lutym i jakich zasad przestrzegać aby uzyskać najlepsze efekty siewów. Oto najpopularniejsze kwiaty, warzywa i zioła, które siejemy w lutym! Więcej...

Luty w ogrodzie ozdobnym

  • Jeżeli w Twoim ogrodzie rosnÄ… oczary, w tym miesiÄ…cu bÄ™dziesz mógÅ‚ podziwiać jak piÄ™knie kwitnÄ… te wspaniaÅ‚e krzewy. W lutym w ogrodzie wspaniale prezentuje siÄ™ także kwitnÄ…ca leszczyna 'Contorta' o bajecznie powykrÄ™canych pÄ™dach. Pod koniec miesiÄ…ca być może również dostrzeżesz pojawiajÄ…ce siÄ™ krokusy.
  • OdwiedzajÄ…c ogród w lutym bÄ…dź jednak ostrożny. Ponieważ koniec stycznia byÅ‚ ciepÅ‚y, w rozmiÄ™kÅ‚ej ziemi mogÅ‚y pojawić siÄ™ kieÅ‚ki wiosennych kwiatów cebulowych. Uważaj zatem aby ich nie zdeptać. Wiele osób na naszym forum dyskusyjnym pytaÅ‚o siÄ™ czy roÅ›liny te jeszcze uda siÄ™ uratować - otóż jest szansa że kieÅ‚ki jedynie sczerwieniejÄ… pod wpÅ‚ywem mrozu, ale nie zostanÄ… uszkodzone. Wczesnowiosenne kwiaty sÄ… naturalnie przystosowane do pogodowych niespodzianek. WiÄ™cej na ten temat w artykule: co robić gdy wiosenne kwiaty przedwczeÅ›nie wzeszÅ‚y?.
  • Silne promienie sÅ‚oÅ„ca w poÅ‚Ä…czeniu z ostrymi wiatrami przy mroźnej i bezÅ›nieżnej pogodzie, mogÄ… dokonać szkód w naszych ogrodach. Szczególnie wÅ›ród zimozielonych krzewów i bylin. Dlatego też koniecznie sprawdź stan zimowych okryć roÅ›lin.
  • Możesz posiać roÅ›liny kieÅ‚kujÄ…ce w niskich temperaturach, takie jak tojad, miÅ‚ek, czy goryczka.
  • W oczekiwaniu na wiosnÄ™ rozpocznij wÅ‚asnÄ… produkcjÄ™ rozsad kwiatów. Wysiej roÅ›liny jednoroczne o dÅ‚ugim okresie wegetacji, takie jak lobelia, petunia, szaÅ‚wia bÅ‚yszczÄ…ca oraz żeniszek meksykaÅ„ski.

Rośliny jednoroczne uprawiane z rozsadyRośliny jednoroczne uprawiane z rozsady
Kwitnące rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady goszczą na większości rabat ogrodowych. Rozsada to inaczej młode rośliny wyhodowane z nasion w inspektach, szklarniach lub na rozsadnikach, przeznaczone do wysadzenia na stałe. Choć przygotowanie rozsady wydaje się skomplikowane, rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady można uzyskać nawet na okiennym parapecie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Więcej...

  • RoÅ›liny wysiej powierzchniowo do pojemników wypeÅ‚nionych niezbyt zasobnym podÅ‚ożem i przysyp cienkÄ… warstwÄ… piasku. NastÄ™pnie pojemniki umieść w oszklonej i ciepÅ‚ej werandzie lub na parapetach okiennych, a nastÄ™pnie przykryj je szybÄ…, co zapewni roÅ›linom odpowiedniÄ… ilość wilgoci. Gdy nasiona zacznÄ… kieÅ‚kować, szybÄ™ stopniowo odchylaj, aż w koÅ„cu zdejmiesz jÄ… caÅ‚kowicie.
  • Nasiona takich roÅ›lin jak begonia stale kwitnÄ…ca i pelargonia, należaÅ‚o wysiać już w styczniu. Jeżeli jednak tego nie zrobiÅ‚eÅ›, możesz je wysiać na samym poczÄ…tku lutego.
  • Jeżeli nasiona powyższych roÅ›lin byÅ‚y wysiane w styczniu, teraz pamiÄ™taj o dalszej ich pielÄ™gnacji. Po okoÅ‚o 2 tygodniach od wzejÅ›cia zasil je sÅ‚abym roztworem nawozu wieloskÅ‚adnikowego (0,5 do 1 g na litr wody) i nastÄ™pnie dokarmiaj raz na tydzieÅ„. Usuwaj także roÅ›liny z objawami chorobowymi aby nie dopuÅ›cić do rozprzestrzenienia siÄ™ infekcji na caÅ‚Ä… rozsadÄ™.
  • Kolejnym ważnym zabiegiem jest pikowanie. Wykonaj je gdy siewki wytworzÄ… po 3 lub 4 listki. MaÅ‚e roÅ›linki z niewielkimi bryÅ‚ami ziemi przesadzaj do nowych pojemników, w których bÄ™dÄ… rosÅ‚y w wiÄ™kszej rozstawie. MajÄ…c lepszy dostÄ™p Å›wiatÅ‚a i wiÄ™cej przestrzeni, bÄ™dÄ… bujnie siÄ™ rozrastać.
  • Podczas bezmroźnych dni możesz wykonać ciÄ™cie drzew i krzewów ozdobnych. Wykonaj ciÄ™cie odmÅ‚adzajÄ…co-formujÄ…ce krzewów i drzew kwitnÄ…cych latem i jesieniÄ…. Nie wolno natomiast przycinać gatunków kwitnÄ…cych wiosnÄ…, które tworzÄ… pÄ…ki kwiatowe latem ubiegÅ‚ego roku. GdybyÅ› je przyciÄ…Å‚ przed kwitnieniem, nie mogÅ‚y by zakwitnąć tego roku. WiÄ™cej na ten temat w artykule: Jakie krzewy przycinamy w lutym?
  • Do koÅ„ca lutego dokonaj odmÅ‚adzajÄ…cego przyciÄ™cia żywopÅ‚otów, szczególnie, jeÅ›li staÅ‚y siÄ™ zbyt wybujaÅ‚e.
  • Jeżeli w ogrodowym stawku zimujÄ… ryby, pamiÄ™taj aby tafla wody nie zamarzaÅ‚a. Jeżeli pojawiÅ‚a siÄ™ tafla lodu, należy wyrÄ…bać przerÄ™bel, w zapobieganiu zamarzaniu tafli wody może pomóc tzw. styropianowy przerÄ™bel.
  • Jeżeli roÅ›liny wodne zimujÄ… w pojemnikach umieszczonych w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem, pamiÄ™taj aby uzupeÅ‚niać im wodÄ™ i sprawdzać czy roÅ›liny nie gnijÄ…. Egzemplarze z objawami chorób niestety trzeba wyrzucić.

Kwiaty w domu, balkony i tarasy

  • RoÅ›liny doniczkowe podlewaj tak samo jak w styczniu. Pod koniec lutego możesz zacząć podlewać nieco obficiej.
  • W doniczkach z roÅ›linami, które wymagajÄ… wysokiej wilgotnoÅ›ci podÅ‚oża także zimÄ… rozwija siÄ™ kremowy lub biaÅ‚y kożuch grzybni. Nie wyglÄ…da to zbyt efektownie i lepiej aby jak najszybciej znikÅ‚o. Jednak oprócz pogorszenia estetyki rosnÄ…ca grzybnia wpÅ‚ywa na ograniczenie wyparowywania wody, co może spowodować gnicie korzeni i osÅ‚abienie pobierania skÅ‚adników odżywczych z gleby. W skrajnych przypadkach strzÄ™pki grzybni przerastajÄ…ce podÅ‚oże mogÄ… doprowadzić do zamierania roÅ›liny. Chociaż można je zwalczać chemicznie, to jednak dużo Å‚atwiej i zdrowiej jest po prostu ograniczyć podlewanie i po okoÅ‚o 2 tygodniach pożegnać siÄ™ z nimi na dobre.

Biały nalot na ziemi w doniczceBiały nalot na ziemi w doniczce
Biały nalot na ziemi w doniczce to częsty problem z jakim zmagają się właściciele kolekcji roślin domowych. Takie zjawisko może mieć dwojakie pochodzenie. Biały nalot może być skutkiem złej wody jaką podlewamy rośliny lub może być spowodowany rozwojem grzybów pleśniowych. Poznaj te dwie przyczyny pojawienia się białego nalotu na ziemi w doniczce i zobacz jak się go pozbyć. Więcej...

  • Mieszkanie wietrz częściej, a roÅ›liny stojÄ…ce na oknach poÅ‚udniowych chroÅ„ w dni sÅ‚oneczne przed zbytnim nagrzaniem, aby nie byÅ‚y narażone na duże wahania temperatury miÄ™dzy dniem i nocÄ….
  • WiÄ™cej uwagi należy poÅ›wiÄ™cić domowej hodowli kaktusów. Powinny one nadal stać w miejscu jasnym i chÅ‚odnym, jednak należy już zacząć delikatnie je podlewać. Obserwuj czy nie pojawiÅ‚y siÄ™ oznaki wystÄ™powania chorób lub szkodników roÅ›lin doniczkowych.
  • W lutym, pod koniec okresu spoczynku, warto też przyciąć starsze egzemplarze roÅ›lin zimujÄ…cych w chÅ‚odnych pomieszczeniach, takich jak fuksja, bugenwilla czy oleander pospolity. Uszkodzone i suche pÄ™dy tych roÅ›lin wytnij, a zdrowe, jeżeli sÄ… przeroÅ›niÄ™te, możesz skrócić nawet o poÅ‚owÄ™ ich dÅ‚ugoÅ›ci (standardowo skracamy o 3 lub 4 oczka). Po przyciÄ™ciu, pod koniec lutego, można je już przenieść je do cieplejszego, jasnego pomieszczenia i rozpocząć ich nawożenie. DziÄ™ki tym zabiegom roÅ›liny bÄ™dÄ… miaÅ‚y nie tylko Å‚adniejszy, zwarty pokrój ale też obficiej zakwitnÄ….
  • Już teraz w Twoim mieszkaniu może zagoÅ›cić wiosna, jeżeli przyniesiesz pÄ™dzone w doniczkach kwiaty cebulowe. Aby wyglÄ…daÅ‚y piÄ™knie, najpierw przenieÅ› je do pomieszczenia przejÅ›ciowego o niższej temperaturze, a dopiero potem na wÅ‚aÅ›ciwe, dobrze oÅ›wietlone miejsce w mieszkaniu.
  • PrzygotowujÄ…c siÄ™ do nadejÅ›cia wiosny nie można zapomnieć o jakoÅ›ci nasion przeznaczonych do siewu. Na parapecie okiennym przeprowadź co roku test żywotnoÅ›ci przechowywanych nasion, polegajÄ…cy na wysiewie kilkudziesiÄ™ciu nasion na ciÄ…gle wilgotnÄ… bibuÅ‚Ä™. Po okresie przewidzianym dla skieÅ‚kowania wiÄ™kszoÅ›ci nasion danego gatunku, oblicza siÄ™ procentowÄ… żywotność sprawdzanej partii materiaÅ‚u siewnego.

Trawnik:

  • Rozbijamy skorupÄ™ Å›nieżnÄ…, która tworzy siÄ™, gdy nocÄ… zamarza nadtopiony w dzieÅ„ Å›nieg. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu pleÅ›ni Å›niegowej, która może zniszczyć trawnik.
  • Pod koniec lutego możesz wysiać na trawniku nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniaÅ‚ Å›nieg. DziÄ™ki temu zabiegowi, gdy tylko siÄ™ ociepli, trawa zacznie Å‚adnie rosnąć.

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do prac ogrodniczych na dany miesiąc oraz mieć pewność, że już nigdy nie przegapisz nic ważnego, co trzeba zrobić w ogrodzie, skorzystaj z książko-kalendarza Planer zaradnego ogrodnika. To praktyczny poradnik ogrodniczy z kalendarzem prac w ogrodzie na cały rok oraz miejscem na własne notatki. Więcej informacji w opisie na stronie naszego sklepu :-)

planer zaradnego ogrodnika

Przeczytaj również:

Tekst opracowano na podstawie artykułów umieszczonych w Mój Piękny Ogród nr 2/97 oraz 2/99; Kwiaty na Działce i Balkonie, nr 2/2003, oraz Działkowiec, nr 2/98, s. 46 - 48, oraz nr 2/2004, s. 68 - 69.