WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Jak zrobić bonsai

Bonsai to sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów. Słowo sztuka jest tu jak najbardziej właściwe. Sztuką praktyczną jest znajomość technik, wymagań drzewa, zdyscyplinowanie w trosce o okaz. Potrzebne jest jednak także wyczucie artystyczne, by odpowiednio kształtować drzewo, dobrać donicę i zaaranżować otoczenie. Nie jest to łatwe ale jeśli chcesz spróbować, przeczytaj ten poradnik jak zrobić bonsai.

Jak zrobić bonsai
Jak zrobić bonsai, by uzyskać taki efekt?

Co to jest bonsai

JapoÅ„skie sÅ‚owo bonsai skÅ‚ada siÄ™ z dwóch czÅ‚onów: bon oznacza tacÄ™ lub pojemnik, a sai - drzewo, roÅ›linÄ™. Dopasowana donica dopeÅ‚nia piÄ™kna miniaturowego drzewka i stanowi z nim nierozÅ‚Ä…cznÄ… caÅ‚ość.

Bonsai to tak kształtowane drzewo, by mimo wieku zachowało mały rozmiar. Dąży się zasadniczo do tego, żeby formą odzwierciedlało kształt dorosłych, starych okazów drzew danego gatunku. Rośliny sadzone są w charakterystycznych płaskich (poza stylem kaskadowym) donicach.

Trzeba koniecznie pamiętać, że bonsai dzieli się na typ indoor i outdoor. Wyrażenia z języka angielskiego, odpowiednio oznaczające: gatunki przeznaczone do wnętrz i do trzymania tylko poza domem, w ogrodzie.

Rośliny na bonsai

PrzykÅ‚adowe gatunki na bonsai do wnÄ™trz to: pieprzowiec chiÅ„ski, fikus, pistacja (Pistacia vera), wiÄ…z drobnolistny (inaczej wiÄ…z chiÅ„ski - Ulmus parvifolia), Sageretia. Przy prowadzeniu bonsai w domu bardzo ważna jest dbaÅ‚ość o to, by zimÄ… nie przechÅ‚odzić okazu ani też nie trzymać go w pobliżu grzejników, by drzewko miaÅ‚o dostatecznÄ… ilość Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego i niezbyt suche powietrze. Lista tych wymagaÅ„ jest bardzo trudna do speÅ‚nienia w caÅ‚oÅ›ci, dlatego - wbrew pozorom - uprawa bonsai w domu jest trudna.

Do uprawy bonsai nadajÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie prawie wszystkie gatunki drzew i krzewów - rosnÄ…ce naturalnie na obszarze Polski: majestatyczny dÄ…b, lipa drobnolistna o urokliwych sercowatych liÅ›ciach, grab, buk, modrzew, wszelkie sosny i inne. WspaniaÅ‚e, efektywne drzewka powstajÄ… z gatunków pochodzÄ…cych z terenów Japonii i Chin, takich jak klon palmowy czy miÅ‚orzÄ…b japoÅ„ski. NajpiÄ™kniej prezentujÄ… siÄ™ oczywiÅ›cie wszelkie odmiany ozdobne.

WażnÄ… cechÄ… roÅ›lin na bonsai jest wielkość liÅ›ci. PrzykÅ‚adowo kasztanowiec nawet po uksztaÅ‚towaniu w formie miniaturowej nadal bÄ™dzie miaÅ‚ stosunkowo bardzo duże liÅ›cie, nawet gdy bÄ™dÄ… dwu- lub trzykrotnie mniejsze, niż u naturalnie rosnÄ…cych okazów. Gatunek ten nadaje siÄ™ do prowadzenia tylko w formie dużych bonsai - wysokoÅ›ci okoÅ‚o metra.

Dlaczego drzewko bonsai gubi liścieDlaczego drzewko bonsai gubi liście?
Bardzo często zdarza się, że drzewko bonsai gubi liście i każdego dnia coraz większą ich ilość znajdujemy wokół doniczki. Dlaczego tak się dzieje i co robić w tej sytuacji? Oto 5 najważniejszych przyczyn opadania liści z drzewka bonsai. Zobacz, jak im zaradzić i uratować ukochaną roślinę! Więcej...

Jak zrobić bonsai - 4 sposoby

1. Sposób najprostszy, ale najmniejsza satysfakcja - zakup gotowego okazu
Zakup gotowego bonsai to metoda pozyskania własnego drzewka najszybsza i zarazem najprostsza, również stosunkowo tania. Należy jednak pamiętać, że sztuka bonsai jest jednak dla wytrwałych i nie oczekujących szybkich efektów. Ponadto rozwiązanie to zazwyczaj niesie za sobą rozczarowania. Sprowadzane masowo drzewka do hipermarketów są często w bardzo słabej kondycji i po czasie przekonujemy się, że zostaje kupującemu rozżalenie i pusta doniczka. Co prawda jest w Polsce kilka profesjonalnych sklepów bonsai oferujących drzewka do wnętrz i do ogrodu, ale ich cena nie jest najniższa, a satysfakcja dużo mniejsza niż z samodzielnie stopniowo osiąganych efektów.

2. Ukształtowanie zakupionej w szkółce rośliny
Krótka droga do celu, jednak dajÄ…ca satysfakcjÄ™ z dokonanych poszukiwaÅ„ w szkółkach, wÅ‚asnego wyboru i samodzielnego uksztaÅ‚towania krzewu lub drzewka. Aby zrobić bonsai trzeba zakupić roÅ›linÄ™ co najmniej kilkuletniÄ…. Kluczowym kryterium jest grubość pnia i gÄ™stość korony. Ważna jest też znajomość podstawowych stylów bonsai i trochÄ™ wyobraźni, by - patrzÄ…c na kupowanÄ… roÅ›linÄ™ - móc wyobrazić sobie, jak jÄ… uksztaÅ‚tujemy, jak bÄ™dzie siÄ™ prezentować.

Po powrocie do domu postawmy krzew na poziomie oczu i obejrzyjmy go kilkakrotnie z każdej strony, aż wybierzemy przedniÄ…, reprezentacyjnÄ… stronÄ™.

Formowanie bonsai rozpoczynamy od wycięcia gałęzi krzyżujących się, nie pasujących do przemyślanego układu, zbyt długich, wybiegających poza koronę. Dla równowagi przytniemy także korzenie. Wycina się przede wszystkim tzw. korzeń palowy, czyli gruby główny korzeń - jest on odpowiedzialny za stabilne utrzymanie drzewa, a mniej za dostarczanie składników odżywczych. Przycinamy także nazbyt długie cienkie korzenie włosowate. Kolejny etap to nadanie kierunku gałęziom poprzez odrutowanie ich proporcjonalnej grubości drutami. Do kształtowania drzewek używa się drutów aluminiowych lub miedzianych. Miedziany drut jest mocniejszy i mniej się odznacza, ale musi być hartowany, żeby posiadał odpowiednią twardość. Drut aluminiowy jest bardziej miękki. Ważne jest, by nie pozostawić drutu zbyt długo, bo mógłby wrosnąć w drzewko. Roślinę sadzimy w doniczkę przejściową, większą niż docelowa. Może to być tańsza plastikowa donica do bonsai. Po tych zabiegach musimy dać roślinie czas do następnego sezonu, by w dalszych etapach przejść do bardziej artystycznych zabiegów formujących.

Jak zrobić bonsai
Czasem najpiękniejsze formy bonsai tworzy sama natura

3. Pozyskanie ciekawych form z natury
Można też zrobić bonsai z rośliny pozyskanej z natury. Ten sposób na zdobycie drzewka nazywa się z języka japońskiego Yamadori. Można znaleźć niesamowite okazy ukształtowane przez samą przyrodę - okazy, które po krótkiej opiece (około 3 lat) i małej "poprawce natury" mogłyby trafić prosto na wystawę. Poszukiwania można rozpocząć wszędzie, ale najbardziej prawdopodobne jest znalezienie "skarbów" w regionach, gdzie warunki nie są łaskawe, czyli w górach między skałami, albo na obrzeżach lasów, gdzie sarny podgryzają regularnie młode przyrosty.

NajlepszÄ… porÄ… do pozyskiwania drzew i krzewów jest wczesna wiosna, tuż przed rozpoczÄ™ciem wegetacji - marzec/kwiecieÅ„ (do koÅ„ca kwietnia). Zanim jednak pozyskamy taki okaz z natury, dobrze jest rok wczeÅ›niej podciąć upatrzonej sztuce korzenie, wbijajÄ…c gÅ‚Ä™boko ostrze szpadla wokół roÅ›liny, w pewnym oddaleniu od jej pnia. W ten sposób, pozostawiajÄ…c jÄ… jeszcze przez jeden sezon w ziemi, pozwolimy na wyksztaÅ‚cenie nowych korzeni tuż przy samym pniu. Można również, jeszcze w lesie, wstÄ™pnie przyciąć drzewko.

Należy nadmienić, że każdy teren ma swojego wÅ‚aÅ›ciciela. Zazwyczaj sÄ… to lasy paÅ„stwowe. By być w zgodzie z prawem, należy uzyskać pozwolenie, w tym wypadku leÅ›niczego, na wykopanie roÅ›liny "z natury".

4. Prowadzenie z nasion lub od młodej siewki
Jest to najdÅ‚uższa droga do osiÄ…gniÄ™cia zamierzonego celu, czyli naszego okazu bonsai. Daje jednak najwiÄ™cej satysfakcji i umożliwia najwiÄ™kszÄ… kontrolÄ™ od samego poczÄ…tku nad ksztaÅ‚towaniem roÅ›liny. Jest to też najtaÅ„sze rozwiÄ…zanie (poza pozyskaniem z natury). Tak naprawdÄ™ dopiero kilkuletnie drzewko można nazwać mianem bonsai. KorzystajÄ…c z tej metody jesteÅ›my nagrodzeni możliwoÅ›ciÄ… obserwacji rozwoju roÅ›liny od samego poczÄ…tku, wymaga ona jednak najwiÄ™cej cierpliwoÅ›ci.

Jak zrobić bonsai
Jak zrobić bonsai - przycinanie i formowanie drzewka

Jak formować bonsai?

W przyrodzie drzewo karłowacieje i nabiera ciekawych kształtów pod działaniem różnych sił natury i na skutek aktywności dzikich zwierząt. Bonzaista stara się te procesy naśladować. Na przykład przygryzanie młodych pędów przez sarny i inne zwierzęta zastępuje się regularnym przycinaniem nowych gałązek.

Innym czynnikiem kształtującym naturalne formy bonsai w przyrodzie, są trudne warunki bytowania. Roślina nie wyrasta do normalnych rozmiarów, gdy nie ma dostatecznej ilości miejsca na rozwój korzeni. Żeby uzyskać ten efekt sadzimy roślinę w płytkim i niewielkich rozmiarów pojemniku, który przyczynić się ma do ograniczenia rozrostu korzeni. Dodatkowo, drzewkom bonsai, zależnie od gatunku i wieku, przycina się korzenie raz lub nawet dwa razy w roku.

Wiatr i mała ilość przestrzeni życiowej kształtują konary drzewa - za pomocą przyciągania (sznurkiem np. w kierunku donicy) lub drutowania gałęzi nadaje się im pożądany pokrój. Konary młodych drzew kierują się ku górze, a starszych bardziej ku dołowi, zatem działania te mają też na celu spowodować wizualne odczucie "starości" okazu.

Style i formy bonsai

Bonsai może być pojedynczym drzewkiem lub ich grupą. Nasadzenie grupowe, tak zwany "lasek" (Yose-uye), to co najmniej pięć (przy ilości mniejszej niż kilkanaście, liczba powinna być nieparzysta) drzew jednego gatunku posadzonych w dużej płytkiej donicy. Innym niestandardowym nasadzeniem jest Saikei, czyli "krajobraz na tacy". Jest to próba odzwierciedlenia całego krajobrazu na obszarze dużej donicy. Kompozycja może składać się z kilku okazów, ze skał, piasku, żwiru, a także z elementów takich jak: miniaturowy domek, figurki postaci ludzkich czy nawet strumień.

Najpopularniejsze formy bonsai:

Forma wzniesiona nieregularna (Moyogi) - zrównoważona korona, pieÅ„ z kilkoma Å‚agodnymi wygiÄ™ciami - odchyleniami prawidÅ‚owo skierowanymi w lewÄ… lub prawÄ… stronÄ™ od ustalonej przedniej strony drzewka. Najczęściej spotykana w naturze a zatem i w sztuce bonsai.

Forma wzniesiona regularna (Chokkan) - forma o prostym pionowym pniu równomiernie zwężajÄ…cym siÄ™ ku górze. GaÅ‚Ä™zie równolegle rozÅ‚ożone, czÄ™sto niemalże na obrysie trójkÄ…ta. Na ksztaÅ‚towanie w ten sposób nadajÄ… siÄ™ drzewa, które taki ukÅ‚ad stożkowy majÄ… w naturze - np. modrzewie i Å›wierki.

Forma z dwoma pniami (Sokan) - cechÄ… charakterystycznÄ… sÄ… dwa pnie o jednej podstawie. Ważne jest, by nie byÅ‚y one podobnej wielkoÅ›ci i gruboÅ›ci, by nie powstaÅ‚ efekt przypominajÄ…cy procÄ™. Jeden z pni musi być wyraźnie mniejszy (1/2 lub 2/3 wysokoÅ›ci wiÄ™kszego) i cieÅ„szy.

Forma pochylona (Shakan) - pieÅ„ pochylony jest ewidentnie w jednym kierunku, jednak z zaÅ‚ożenia pod kÄ…tem nie wiÄ™kszym niż 45° od pionu.

Forma miotlasta (Hokidachi) - zazwyczaj cienkie gaÅ‚Ä™zie tworzÄ… koronÄ™ w formie dość zwartej półkuli przypominajÄ…cej gÄ™stÄ… wachlarzowatÄ… miotÅ‚Ä™. Dobrze prezentujÄ… siÄ™ w tym stylu drzewa posiadajÄ…ce naturalnie gÄ™stÄ… kulistÄ… koronÄ™. Polecić można do prowadzenia w tym stylu lipÄ™ drobnolistnÄ….

Forma literacka (Bunjin) - lekka i subtelna wysmukła forma, raczej wybujała ku górze, z pniem lekko powyginanym, bez bocznych gałęzi do około połowy wysokości.

Forma kaskadowa (Kengai) - pieÅ„ skierowany prawie pionowo ku doÅ‚owi, schodzi w dół, czÄ™sto poniżej podstawy donicy. Donica w tym stylu jest inna niż w pozostaÅ‚ych - jest wÄ…ska i wysoka, żeby mogÅ‚a zrównoważyć ciężar wychylajÄ…cej siÄ™ mocno roÅ›liny.

Bonsai posadzone na kamieniu (Ishizuke) - korzenie oplatają skałę/kamień, schodząc z większej wysokości do podłoża.

Doniczka do bonsai

Ważnym i nierozÅ‚Ä…cznym elementem bonsai jest donica. Pojemnik musi być dobrany proporcjonalnie do rozmiarów drzewka. Szerokość donicy powinna odpowiadać mniej wiÄ™cej szerokoÅ›ci korony. Wysokość donicy dla pojedynczego okazu powinna być taka jak grubość pnia u podstawy lub nie wiÄ™ksza niż dwukrotność gruboÅ›ci pnia u podstawy, ale nie jest to reguÅ‚Ä…. IstotnÄ… funkcjÄ™ peÅ‚niÄ… charakterystyczne duże otwory odpÅ‚ywowe, które osÅ‚ania siÄ™ od wewnÄ…trz siatkÄ… zabezpieczajÄ…cÄ… ziemiÄ™ przed wypadaniem.

Donice polewane w jaskrawych kolorach pasują bardziej do drzew o kolorowych owocach, mocno kwitnących lub najczęściej o silnie wybarwiającym się ulistnieniu, dla podkreślenia tych cech.

Poza standardowymi owalnymi i prostokÄ…tnymi ksztaÅ‚tami donice mogÄ… wystÄ™pować również w formie "skorupy", donice rÄ™cznie lepione podobne do skaÅ‚y lub wydrążone w skale.

Rafał Rynkiewicz
www.palmatum.pl

Przeczytaj również:

jak zrobić bonsaiDrzewko bonsai - pielęgnacja w domu
Drzewko bonsai to niezwykła ozdoba każdej kolekcji roślin. Tego rodzaju rośliny to symbol dużego kunsztu i wiedzy. Pielęgnacja drzewka bonsai w domu wymaga stosowania się do określonych reguł i dużej cierpliwości. Jednak efekt jaki można uzyskać jest wart każdego czasu poświęconego na pielęgnację drzewka bonsai. Oto jak pielęgnować drzewko bonsai w domu aby przez lata zachowało swój niezwykły wygląd. Więcej...

ogród w stylu japońskimOgród w stylu japońskim - aranżacja, jak zaprojektować, zdjęcia
Ogród w stylu japońskim staje się coraz częściej spotykanym pomysłem na zaaranżowanie ogrodu przydomowego i terenu wokół posesji. Namiastki ogrodów japońskich, a przynajmniej rabaty w stylu japońskim, powstają też czasem w ogrodach działkowych. Jeżeli marzysz o choćby japońskim zakątku w Twoim ogrodzie, zobacz jak zaprojektować ogród w stylu japońskim, czym powinien on się charakteryzować oraz zobacz przykładowe aranżacje i zdjęcia. Więcej...