Stihl Cash Back

Zioła wśród kwiatów

Zioła wśród kwiatów mogą wspaniale wyglądać i sprawić, że kwiatowe rabaty nabiorą wyjątkowego aromatu. Nie tylko będą zdobić ale też wspaniale pachnieć. Aby to się udało, trzeba jednak skomponować właściwe zioła i odpowiednie kwiaty. Zobacz jakie zioła można sadzić wśród kwiatów, jak je razem komponować i jakie stwarza to możliwości. Oto wszystko o wspólnej uprawie ziół z kwiatami.

Zioła wśród kwiatów
Zioła wśród kwiatów

Już w starożytności niektóre rośliny traktowano z niezwykłym poważaniem, poświęcając je często bogom oraz uważając za rośliny magiczne. Wiele z nich miało swój udział w rytuałach i obrzędach, wiele stosowano w medycynie i kuchni...

Mowa tu oczywiście o grupie roślin, które zaliczamy obecnie do ziół, charakteryzujących się obecnością w liściach, kwiatach, owocach, korzeniach lub nawet korze specyficznych substancji chemicznych. Owe związki mają ogromny wpływ na ludzki organizm i mogą niejednokrotnie zastąpić kosztowne, syntetyczne odpowiedniki naturalnych leków. Lecz tylko część roślin zielarskich wykorzystuje się w farmakologii, pozostałe służą jako dodatki aromatyzujące dania trafiające na nasze stoły.

Ostatnio coraz modniejsze są uroczyste obiady lub kolacje oprawione w aromatyczne zapachy pochodzące właśnie od ziół. Przyczyniła się do tego nie tylko moda na zdrową i smaczną kuchnię, lecz większa dostępność różnych gatunków oraz odmian tych roślin, dzięki czemu teraz każdy może wybrać coś dla siebie.

Jeśli nie mamy możliwości lub ochoty wygospodarować ziołom prywatnej kwatery na naszej działce lub w ogrodzie, równie dobrze możemy wiele gatunków uprawiać razem z innymi roślinami na ozdobnych rabatach lub w warzywniku.

Wymagania glebowe ziół

Większość gatunków roślin zielarskich ma naprawdę niewielkie wymagania w stosunku do rodzaju gleby, jej zasobności w substancje pokarmowe oraz wodę. Jednakże ciężkie zbite podłoże nie służy żadnej roślinie, więc jeśli mamy w ogrodzie właśnie takie podłoże warto jego strukturę rozluźnić gruboziarnistym piaskiem oraz dodać sporo kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Na ciężkich, zlewnych glebach bez żadnych dodatkowych wysiłków z naszej strony możemy uprawiać z powodzeniem kilka gatunków mięty oraz jej odmiany ogrodowe.

Jakie zioła można sadzić razem?Jakie zioła można sadzić razem?
Zioła, podobnie jak inne rośliny, mają różne wymagania. Jedne lubią cieniste i wilgotne stanowiska, inne zaś preferują tylko słońce i lekkie gleby. Dowiedz się jakie zioła można sadzić razem i skomponuj idealny zestaw ziół. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem ziół, które warto sadzić obok siebie! Więcej...

Dobór ziół do innych roślin na rabacie

Zioła, tak samo jak pozostałe gatunki ozdobne, mogą być wykorzystane jako rośliny strukturalne, wypełniające i zadarniające. Mogą tworzyć kolorowe plamy lub tło, które podkreśli piękno innych, oryginalnych gatunków. Mogą także z powodzeniem być sadzone pojedynczo na trawniku lub na obrzeżach wyższych drzew i krzewów jako solitery.

W moim ogrodzie już od samego początku starałem się łączyć różne rodzaje ziół z bylinami, krzewinkami, roślinami cebulowymi oraz gatunkami jednorocznymi. Metodą prób i błędów udało mi się uzyskać ciekawe zestawienia barwne, kontrastowe połączenia kształtu i faktury liści, a także interesujące tandemy złożone z rośliny i elementów martwej natury.

By rozpocząć swoją przygodę z roślinami zielarskimi, jako oryginalną dekoracją rabat ozdobnych, warto odwiedzić najbliższe centrum ogrodnicze lub szkółkę roślin w poszukiwaniu możliwie największego wyboru gatunków i odmian. Podczas zakupów warto kierować się zasadą, że mniej oznacza lepiej i ograniczyć ilość wybranych roślin do minimum. To pomoże później uniknąć dosadzania nadmiaru zakupionych roślin byle gdzie, przez co ogród może się stać zbyt pstry, a jego charakter zostanie zatracony gdzieś po drodze.

Gdy już zdecydujemy się na konkretne gatunki warto zastanowić się czy nie wyglądały by lepiej posadzone na rabacie po kilka sztuk. W ten sposób w krótkim czasie uzyskamy założony efekt, a rośliny będą tworzyć dużą barwną plamę wyglądającą o niebo lepiej niż porozrzucane po całej grządce pojedyncze egzemplarze.

Jadalne kwiaty ogrodoweJadalne kwiaty ogrodowe
W przydomowych ogrodach spotyka się nieprzebraną mnogość gatunków oraz odmian kwiatów ozdobnych, które swoją obecnością upiększają rabaty przez niemal cały rok. Jednak wiele z nich może pełnić także inną, bardziej przyziemną rolę - mogą stać się przydatne w kuchni podczas przygotowywania posiłków dla całej rodziny. Więcej...

Jakie zioła posadzić w poszczególnych miejscach rabaty?

Przy tworzeniu nowych lub zagospodarowywaniu istniejących już rabat należy kierować się niezmiennymi zasadami, by wysokie rośliny sadzić z tyłu, średniej wysokości po środku, a front przeznaczyć na najniższe gatunki. Pozwoli to nam już na wstępie uniknąć niepotrzebnego zamieszania i sprawi, że rabaty nabiorą bardziej harmonijnego, naturalnego wyglądu.

Jako rośliny strukturalne, tworzące tło dla pozostałych oraz często przyciągające najpierw wzrok gościa w ogrodzie, warto wybrać sprawdzone gatunki ziół dwuletnich oraz bylin. I tak np. doskonale zdadzą egzamin arcydzięgle litwory (Angelica archangelica) tworzące w drugim roku uprawy wyskie łodygi i baldachy drobniutkich kwiatów, dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus) o smukłych łodygach z całą masą żółtych delikatnych kwiatów, traktowany jako bylina - piękny stączyniec południowy (Senna marylandica) oraz aromatyczny lubczyk ogrodowy (Leavisticum officinale). Piękne, delikatne tło stanowi także gęsty szpaler z kopru ogrodowego (Anethum graveolens) oraz fenkułu o purpurowych listkach (Feonicuculum vulgare 'Atropurpurea').

Część środkową rabaty powinny stanowić rośliny o dekoracyjnych kwiatach oraz aromatycznych liściach, dzięki czemu ogród znacznie zyska na uroku, a my zafundujemy sobie darmową aromaterapię. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na niezastąpioną lebiodkę pospolitą (Origanum vulgare), częściej znaną pod spolszczoną nazwą oregano. Jest to zioło, które dało początek całej serii pięknych odmian ogrodowych o aromatycznych listkach i miododajnych kwiatach, które są całe lato licznie odwiedzane przez pszczoły. Moimi faworytami jeśli chodzi o oregano są odmiany 'Variegata' o biało obrzeżonych listkach oraz 'Aurea' o złocistym ulistnieniu przez cały sezon. Rośliny te można śmiało sadzić na każdej glebie bez obawy, że stracą coś ze swojej urody. Spisują się doskonale zarówno na piaskach jak też na ciężkich i zlewnych ziemiach gliniastych, rozrastając się szybko w barwne plamy przykuwające wzrok każdego gościa.

W środkowej części rabaty ozdobnej nie powinno zabraknąć także kocimiętki właściwej (Nepeta cataria), odmian lawendy wąskolistnej (Lavendula angustifolia) oraz jednorocznych roślin zielarskich - ogórecznika lekarskiego (Borago officinalis) i nagietka lekarskiego (Calendula officinalis). Dwa ostatnie gatunki tworzą piękny duet uzupełniając się kształtem i fakturą liści oraz kontrastowym zestawieniem barw błękitnej i wściekle pomarańczowej.

Dla kochających mocne apteczne zapachy oraz różnokolorowe liście godnym polecenia mogą się okazać odmiany szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) takie jak np. 'Citrina' bądź 'Tricolor', które znakomicie znoszą nasze zimy jedynie po lekkim zabezpieczeniu stroiszem, a ich listki mogą stać się interesującym dodatkiem do sałatek, chłodników oraz orzeźwiających deserów.

Również aromatyczne liście pysznogłówki ogrodowej (Monada hybrida) znajdują swoje zastosowanie w kuchni do przyrządzania aromatycznych herbat i sosów ziołowych. Jednakże roślina zawdzięcza swoją coraz większą popularność pięknym kwiatostanom złożonych z zebranych w okółkach wargowych kwiatów o intensywnych barwach i subtelnym aromacie.

Kolejną zielarską perełką, która bezwarunkowo powinna znaleźć swoje miejsce na ozdobnej rabacie jest ruta zwyczajna (Ruta graveolens). Ta bylina o śródziemnomorskim pochodzeniu urozmaica każde założenie pierzastymi listkami o specyficznym, lekko cierpkim aromacie oraz żółtymi kwiatami o bardzo oryginalnej budowie.

Pięknym akcentem każdej rabaty stanie się także miejsce, w którym posadzimy dwie lub trzy rośliny purpurowej odmiany bazylii pospolitej (Ocimum basilicum 'Atropurpurea'). Założenie zyska na uroku gdy jako tło dla bazylii posadzimy sporą kępkę bylicy (Artemisia sp.) o drobnych pierzastych listkach i gorzkim aromacie unoszącym się po potarciu rośliny.

Na samym skraju rabaty, tuż obok ścieżek warto sadzić całymi kępami aromatyczne odmiany macierzanki, tymianku, niskich odmian oregano, rozmarynu i kocimiętki. Rośliny będą stanowiły piękne wykończenie kompozycji, a ich intensywny aromat wyczuwalny będzie po każdym potarciu gałązek przez przechodzących ścieżką domowników.

Bardzo ciekawy pomysł, który warto zastosować w różnych miejscach ogrodu, które są rzadko odwiedzane, a słoneczne i dość suche, to obsadzenie całej powierzchni odpornymi odmianami macierzanki cytrynowej (Thymus citrodorus) lub pospolitej (Thymus vulgaris). Po roku lub dwóch rośliny pokryją cały wolny teren a spacer po takim "pachnącym trawniku" stanie się naszym ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu w ogrodzie.

Zachęcam wszystkich do sadzenia ziół razem z roślinami ozdobnymi, bo dzięki temu nasz ogród zyska nie tylko niepowtarzalny charakter, ale stanie się także miejscem, gdzie rośliny zachwycać nas będą zarówno kolorami jak też niezapomnianymi zapachami.



Przeczytaj również:

Ogródek ziołowy - uprawa ziół w domu i na balkonieOgródek ziołowy - uprawa ziół w domu i na balkonie
Aby cieszyć się smakiem potraw doprawionych aromatycznymi, świeżymi ziołami z własnej uprawy wcale nie trzeba być właścicielem działki czy nawet przydomowego ogródka. Dla tych roślin, rosnących w naturze często w skrajnych warunkach, wystarczająca może okazać się nawet niewielka gliniana donica lub skrzynka balkonowa, w której zazwyczaj sadzi się pelargonie. Zobacz jak założyć ogródek ziołowy w domu lub na balkonie. Więcej...

zioła w domu - uprawa ziół w doniczkachZioła w domu - uprawa w doniczkach, jak sadzić, kiedy siać
Zioła w domu, uprawiane w doniczkach, to doskonały sposób aby świeże zioła mieć zawsze pod ręką. Szczególnie jeśli doniczki z ziołami ustawimy na parapecie w kuchni. Wówczas w każdej chwili można je dodać do potraw i cieszyć się ich smakiem i aromatem. Zobacz jak uprawiać zioła w domu, kiedy siać i sadzić zioła w doniczkach oraz które gatunki ziół są najlepsze do uprawy w doniczkach. Więcej...

Ogródek ziołowy - jak założyć na działceJak założyć ogród ziołowy?
Wiele osób chciałoby aby na ich działce zagościły również zioła. Aby taki ogródek ziołowy spełniał nasze oczekiwania musimy go w odpowiedni sposób rozplanować, w zależności od gatunków ziół jakie chcielibyśmy posiadać. Zobacz jak założyć ogródek ziołowy i jakie zioła warto w nim posadzić. Więcej...