Stihl Cash Back

Zioła w domu - uprawa w doniczkach, jak sadzić, kiedy siać

Zioła w domu, uprawiane w doniczkach, to doskonały sposób aby świeże zioła mieć zawsze pod ręką. Szczególnie jeśli doniczki z ziołami ustawimy na parapecie w kuchni. Wówczas w każdej chwili można je dodać do potraw i cieszyć się ich smakiem i aromatem. Zobacz jak uprawiać zioła w domu, kiedy siać i sadzić zioła w doniczkach oraz które gatunki ziół są najlepsze do uprawy w doniczkach.

zioła w domu - uprawa ziół w doniczkach
Zioła w domu - uprawa ziół w doniczkach na parapecie

Uprawa ziół w domu ma wiele zalet. Nie tylko pozwala mieć świeże zioła zawsze pod ręką ale też daje nam pewność, że zjadane przez nas zioła są uprawiane bez sztucznych nawozów i innych zbędnych dodatków. Sporo ziół ma dość niewielkie wymagania uprawowe, dlatego też są to dobre rośliny dla osób które nie mają dużego doświadczenia w uprawie roślin, a chciały by cieszyć się swoją własną uprawą w domu.

Jakie zioła uprawiać w domu

W pojemnikach i doniczkach może być uprawiana zdecydowana większość ziół. Nie tylko na słonecznym parapecie kuchennym ale też na balkonie lub tarasie. Możemy je uprawiać w pojemnikach rozstawionych na półkach przy ścianach czy też doniczkach wiszących. Uprawa ziół na balkonie ma tę zaletę, że na okres zimy, doniczki z delikatnymi ziołami można przenieść do pomieszczeń i uprawiać jak inne zioła w domu.

Z ziół jednorocznych polecam: bazylię, cząber ogrodowy i majeranek. Mniej natomiast koper, który bywa kapryśny w uprawie doniczkowej.

Z ziół dwuletnich obowiązkowa jest pietruszka naciowa. Nie tylko łatwa w uprawie ale i często używana w kuchni. Warto też zwrócić uwagę na kminek.

Z ziół bylinowych (wieloletnich) warto posadzić melisę lekarską, miętę, oregano, lebiodkę, rozmaryn lekarski i tymianek.

Pamiętaj tylko, aby te większe zioła uprawiane w domu posadzić w oddzielnych doniczkach, gdyż ich korzenie zajmują sporo miejsca.

bazyliaBazylia pospolita - uprawa i zastosowanie
Bazylia pospolita to jedno z najpowszechniej używanych ziół o bardzo aromatycznych liściach. Roślina jest dość łatwa w uprawie i doskonale nadaje się nie tylko do ogrodu ale też i do uprawy doniczkowej w mieszkaniu. Mając bazylię pod ręką w kuchni będziemy ją wykorzystywać jako dodatek do potraw i sosów, do sałatek, ryb oraz mięs, szczególnie tych grillowanych. Oto jak pielęgnować bazylię aby jak najdłużej zrywać jej aromatyczne listki. Więcej...

oregano, lebiodka pospolitaOregano, lebiodka pospolita. Uprawa i zastosowanie
Oregano, inaczej lebiodka pospolita, to powszechnie używane zioło o bardzo aromatycznych liściach. Są orzeźwiające i korzenne w smaku. Świeże lub suszone mogą być używane jako przyprawa do sosów, zup i potraw mięsnych. Oregano to obowiązkowy dodatek do pizzy i klasycznego włoskiego spagetti! A jak smakuje oregano z własnego ogrodu i czy można je sadzić w domu do doniczek? Oto jak uprawiać oregano aby jego świeże liście mieć zawsze pod ręką! Więcej...

Jak uprawiać zioła w domu

Do uprawy ziół w domu wybierz miejsce dobrze nasłonecznione. Najlepiej parapet okienny (byle nie okno od północy).

Kiedy i jak siać zioła w domu?
Większość ziół można uprawiać z wysiewu nasion. Idealnym okresem na wysiew jest końcówka zimy (początek marca). Wówczas dzień będzie już wystarczająco długi aby Twoje siewki miały odpowiednią porcję słońca. Jeżeli jednak chcesz mieć świeżą dostawę ziół w okresie zimowym, nasiona wysiej także w lipcu lub sierpniu. W ten sposób będziesz cieszyć się smakiem ziół przez cały rok!

Nasiona ziół wysiewa się najpierw do niewielkich pojemników (mogą być to małe doniczki, opakowania po jogurtach itp.) z otworami w dnie. Przez otwory odpłynie nadmiar wody po podlewaniu. Najlepiej użyć specjalnej ziemi do wysiewu nasion. Taka ziemia jest odkażona i dzięki temu zmniejszysz ryzyko chorób delikatnych siewek.

Gdy siewki podrosną, przesadź je do docelowych, większych doniczek. Te mogą być już wypełnione zwykłą ziemią dla roślin doniczkowych, wymieszaną dla rozluźnienia z piaskiem. Bardziej wymagający mogą kupić specjalną mieszankę ziemi dla warzyw i ziół.

Jakie zioła można sadzić razem?Jakie zioła można sadzić razem?
Zioła, podobnie jak inne rośliny, mają różne wymagania. Jedne lubią cieniste i wilgotne stanowiska, inne zaś preferują tylko słońce i lekkie gleby. Dowiedz się jakie zioła można sadzić razem i skomponuj idealny zestaw ziół. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem ziół, które warto sadzić obok siebie! Więcej...

Na dnie każdej doniczki z ziołami umieść warstwę drenażową z drobnych kamyków lub keramzytu (zapobiega zaleganiu wody na dnie doniczki).

Jak pielęgnować zioła w domu
Zioła potrzebują dużo wilgoci. Przesuszone już nie odżyją. Zioła w domu podlewaj więc regularnie, ale uważaj też żeby nie przelać. Do podlewania możesz używać wody prosto z kranu, ale zioła będą lepiej rosły podlewane wodą o temperaturze pokojowej, odstawioną w konewce przynajmniej na dobę.

Zioła uprawiane w doniczkach najlepiej rosną w temperaturze od 15 do 20°C. Lepiej ich zatem nie przegrzewać. Nie narażaj ich też na przeciągi. Jeżeli otwierasz okno, przy którym uprawiasz zioła, to na czas wietrzenia odstaw rośliny nieco dalej.

Zioła jednoroczne rosnące w świeżej, dobrej jakościowo ziemi, poradzą sobie bez dodatkowego nawożenia. Zioła wieloletnie zasilaj nawozem płynnym co 2 tygodnie, szczególnie późną wiosną i latem. Stosuj wyłącznie nawozy oparte o składniki naturalne.

Czym nawozić zioła w doniczkach? Oto najlepszy nawóz do ziół!Czym nawozić zioła w doniczkach? Oto najlepszy nawóz do ziół!
Jasne liście, a na nich plamki, przebarwienia, do tego powolny wzrost. Jeśli tak wyglądają Twoje zioła w doniczkach, pomyśl o dostarczeniu im potrzebnych nawozów! Ale czym nawozić zioła w doniczkach aby nie skazić ich chemią? Jak wybrać najlepszy nawóz do ziół? Odpowiedź jest bardzo prosta! Dziś opowiemy Ci o najlepszym, naturalnym sposobie nawożenia ziół. Więcej...

Zioła z sadzonek w doniczce
Oczywiście zakup nasion to nie jedyny sposób na rozpoczęcie uprawy ziół. Można też kupić gotowe sadzonki w doniczkach, coraz częściej sprzedawane w marketach spożywczych. Wybieraj tylko rośliny zdrowe, o dobrym wyglądzie. Przechyl je i zobacz czy pod spodem liści nie ma rdzawych plamek lub białego nalotu. Jeżeli sadzonki mają przetrwać, to w domu trzeba je przesadzić do większych doniczek.

Sam mam jednak nie najlepsze doświadczenia z takimi sadzonkami. Ich żywotność jest wątpliwa. Kto wie w jakich warunkach były hodowane i czym pędzone? Uprawiając zioła samodzielnie "od nasionka" mamy jednak większą pewność, że uzyskane w ten sposób rośliny są zdrowe. Dlatego właśnie do wysiewu nasion Cię zachęcam.

zioła w domu - uprawa ziół w doniczkach
Zioła w domu - uprawa ziół w doniczkach

Zbiór i przechowywanie ziół uprawianych w domu

Zbierając zioła z uprawy w domu, staraj się nie zakłócać zbytnio ich naturalnego wzrostu. Jeżeli zbierasz zioła tworzące kępy, jak np. pietruszka, zbieraj wyłącznie zewnętrzne liście. Dzięki temu pobudzisz roślinę do wypuszczania nowych pędów ze środka kępy.

Do spożycia na świeżo zioła zbieraj tuż przed posiłkiem. Jeżeli chcesz zioła przechowywać, możesz je zasuszyć lub zamrozić. Zabiegi te też trzeba przeprowadzić natychmiast po zbiorze, gdyż ścięte zioła szybko tracą swoje walory.

Suszenie ziół w domu przeprowadź w ciepłym, suchym i dobrze wietrzonym miejscu. Najlepiej je rozwiesić.

Kto się niecierpliwi, może wysuszyć zioła w kuchence mikrofalowej. Takie suszenie przeprowadza się przy minimalnej mocy urządzenia, przez 2 do 3 minut, sprawdzając stan ziół co 30 sekund (najlepiej najpierw przeprowadzić suszenie próbne małej ilości ziół). Po wysuszeniu zioła rozkrusz.

Suszone zioła przechowuje się pojemnikach ceramicznych, chroniących je przed dostępem światła i wilgoci.

Zioła w domu możesz też zamrozić. Dzięki temu lepiej zachowasz aromat pietruszki czy bazylii. Do mrożenia zioła popakuj w foliowe torebki (opisane, jakie zioło jest w środku!) i włóż do zamrażarki. Jeżeli zioła mają być w stanie zamrożenia przechowywane długo, warto je przed mrożeniem blanszować. Polega to na zanurzeniu ziół we wrzątku, a następnie schłodzeniu w lodowatej wodzie. Po tym zabiegu trzeba je osuszyć i już można mrozić.

A jeżeli chcesz uzyskać coś niezwykłego, zioła możesz też mrozić w kostkach lodu. Jest to dobry sposób przechowywania kwiatów ogórecznika lekarskiego i liści mięty, używanych jako dekoracyjny dodatek do napojów. Przed użyciem, kostki lodu z zamrożonymi ziołami umieść na sitku aby odsączyć wodę po rozmrożeniu. No i... smacznego!

Przeczytaj również:

zbiór i przechowywanie ziółZbiór i przechowywanie ziół
Lato to znakomity czas na uzupełnienie zapasów zielarskich w naszych apteczkach i spiżarniach. Dzięki ciepłej i słonecznej pogodzie, właśnie teraz wiele ziół osiąga najsilniejszy aromat, związany z obecnością w liściach, łodygach, nasionach lub korzeniach ogromnej ilości związków organicznych, a także olejków aromatycznych. Zobacz jak przeprowadzić zbiór ziół oraz jak suszyć i przechowywać zebrane zioła aby zachować jak najwięcej ich aromatu. Więcej...

miniaturowy ogródek ziołowyMiniaturowy ogródek ziołowy
Aby cieszyć się smakiem potraw doprawionych aromatycznymi, świeżymi ziołami wcale nie trzeba być właścicielem działki czy nawet przydomowego ogródka. Dla tych roślin, rosnących w naturze często w skrajnych warunkach, wystarczająca może okazać się nawet niewielka gliniana donica lub skrzynka balkonowa, w której zazwyczaj sadzi się pelargonie. Więcej...

Stewia - uprawa, właściwości, zastosowanie
Galopujący rozwój cywilizacji oraz łatwy dostęp do medykamentów pochodzących z laboratoriów chemicznych, odsunął w cień dobrodziejstwa płynące z natury. A przecież wiele związków zawartych w roślinach niczym nie ustępuje siłą działania ich chemicznym odpowiednikom. Przy czym zioła stosowane umiejętnie, nie niosą ryzyka wystąienia skutkó ubocznych. Jedną z takich niedocenionych w Europie wspaniałych roślin jest stewia - niezwykle skuteczny i bezpieczny naturalny słodzik. Więcej...

Fot. depositphotos i sxc.hu