nawozy z m¹czk¹ bazaltow¹ Target

Konstrukcja ogrodu zimowego

Konstrukcja nośna ogrodu zimowego musi być wykonana w taki sposób aby zapewniała wysoki stopień bezpieczeństwa oraz odpowiednią funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest także rodzaj i jakość materiałów z jakich zostanie wykonana konstrukcja ogrodu zimowego. Jakie są wady i zalety konstrukcji z drewna, aluminium i PCV? Jaki rodzaj oszklenia zastosować i jakie znaczenie mają elementy ruchome w konstrukcji ogrodu zimowego?

Konstrukcja ogrodu zimowego
Ogród zimowy

Wybrana przez nas funkcja, jaką ma spełniać ogród zimowy będzie wpływała na wybór odpowiednich materiałów do wykonania konstrukcji. Najważniejsze, aby konstrukcja ogrodu zimowego była bezpieczna i trwała. Jego bryła musi być tak zaprojektowana, aby nie zaszkodził jej ciężki, zalegający śnieg oraz silne podmuchy wiatru. Dach ogrodu zimowego musi mieć odpowiednie pochylenie (z reguły 10 do 45°), żeby śnieg mógł się z niego swobodnie zsuwać. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak izolacja termiczna profili, szkło termoizolacyjne oraz izolacje posadzki, oranżeria stanie się powierzchnią mieszkalną. Już przy wyjątkowo oszczędnych sposobach ogrzewania, w ogrodzie zimowym można pracować, odpoczywać i korzystać z bliskości przyrody przez cały rok.

Konstrukcja nośna ogrodu zimowego

Konstrukcję nośnią ogrodu zimowego, czyli jego szkielet, wykonuje się z trzech podstawowych materiałów: drewna, aluminium lub PCV. Czasem stosuje się również systemy zespolone drewniano-aluminiowe.

Drewno jest najbardziej tradycyjnym materiałem wykorzystywanym do tworzenia konstrukcji ogrodu zimowego. Stosuje się tu, odporne na wypaczanie, drewno klejone. Konstrukcja drewniana jest z reguły wystarczająco wytrzymała i sztywna. Drewno zapewnia też dobrą izolację cieplną. Drewniane elementy szkieletu wyglądają dość naturalnie i tworzą przyjemny nastrój wewnątrz ogrodu zimowego.

Niestety szkielety drewniane mają też wiele wad. Grube przekroje elementów drewnianych decydują o masywności konstrukcji ogrodu zimowego. Ponad to nie są wystarczająco odporne na działanie czynników atmosferycznych i wymagają dość regularnych zabiegów konserwacyjnych. Z upływem czasu może się pojawić problem szczelności dachu. W dużej mierze problemy te rozwiązuje zastosowanie drewna zespolonego od zewnątrz z aluminium. Aluminium zapewnia ochronę drewna przed działaniem czynników zewnętrznych i daje pewność szczelności konstrukcji, a od wewnątrz nadal możemy obserwować naturalną konstrukcję drewnianą.

Ze względu na niedoskonałości konstrukcji drewnianych do powszechnego użycia w konstrukcjach nośnych ogrodów zimowych stosuje się aluminium. Jest to materiał dość lekki, łatwy w montażu i konserwacji, a także odporny na korozję. Szkielety aluminiowe cechuje duża szczelność i łatwość w kształtowaniu (można stworzyć konstrukcje o dość skomplikowanych bryłach). Dodatkowo możliwe jest użycie profili aluminiowych z przekładkami termoizolacyjnymi, co daje wysoki poziom izolacji cieplnej - jest to rozwiązanie doskonałe do ogrodów zimowych, które mają mieć zastosowanie całoroczne i stanowić formę powiększenia powierzchni mieszkalnej. Konstrukcja nośna ogrodu zimowego z aluminium dobrze się komponuje z zabudowaniami o charakterze nowoczesnym.

Czasami można spotkać również konstrukcje z PCV. Stosuje się tu wielokomorowe profile PCV wzmocnione kształtownikami stalowymi. Niestety ze względu na niewystarczającą sztywność tego materiału, może mieć on zastosowanie jedynie przy konstrukcjach małych rozmiarów. Poza tym szkielety z PCV łatwo tracą nadany im kolor i szarzeją. Z tych względów nie polecam tego materiału do konstrukcji ogrodu zimowego.

Oszklenie ogrodu zimowego

Kolejnym aspektem mającym wpływ na funkcjonalność i wygląd ogrodu zimowego jest rodzaj zastosowanego szkła. Jakość zastosowanego materiału do oszklenia zadecyduje o ilości pozyskiwania światła, izolacji cieplnej oraz estetyce i elegancji ogrodu zimowego. Rodzaj szkła trzeba dobrać w zależności od przeznaczenia ogrodu zimowego, czyli funkcji jaką będzie on spełniał. Jeśli ogród zimowy ma pełnić funkcję jedynie szklarni uprawowej, do wykonania powłoki szklanej może wystarczyć oszklenie typu float. W tym wypadku pomieszczenie będzie ulegało szybkiemu wychłodzeniu, a na powierzchniach może występować roszenie szyb. Ponieważ jednak prawdopodobnie będziesz miał większe oczekiwania co do możliwości utrzymywania ciepła wewnątrz ogrodu zimowego, konieczne jest użycie szkła o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Dlatego też warto zastosować specjalne oszklenie wykonane ze szkła organicznego lub poliwęglanu litego, posiadającego duży współczynnik przewodności energii (wysokie pozyskiwanie energii słonecznej) oraz jednocześnie niski współczynnik przenikania ciepła (dobra ochrona przed stratami ciepła). Poliwęglan charakteryzuje się dużą odpornością na uderzenia i obciążenia mechaniczne. Jest materiałem bardziej wytrzymałym od "zwykłego" szkła hartowanego. To ważne, gdyż konstrukcja ogrodu zimowego będzie przecież narażona na obciążenia związane z opadami śniegu, silnymi podmuchami wiatru i możliwościami uszkodzenia mechanicznego podczas użytkowania. Stosując te materiały zwiększysz zatem bezpieczeństwo swoje i innych domowników spędzających czas w ogrodzie zimowym.

Powłoki ogrodów zimowych mogą być wykonane również z przezroczystych tworzyw sztucznych. Płyty te uzyskiwane są z mas plastycznych, głównie żywic akrylowych oraz PCV. Są lekkie i sprężyste. Dają się łatwo formować w dowolne kształty. Mają też stosunkowo dobry współczynnik przepuszczalności światła i współczynnik przewodności cieplnej. Niestety są zbyt miękkie i łatwo ulegają zarysowaniu, tracąc równocześnie swą przezroczystość. Są zatem znacznie mniej trwałe niż szkło i jeżeli Twój ogród zimowy ma być ozdobą domu przez wiele lat, powinieneś wybrać "tradycyjne" oszklenie.

Elementy ruchome w konstrukcji ogrodu zimowego

Nie bez znaczenia dla funkcjonalności ogrodu zimowego będzie miało zastosowanie elementów ruchomych, takich jak okna i drzwi. Szczególnie polecane są okna rozwieralno-uchylne oraz drzwi podnośno-przesuwne, oraz dwuskrzydłowe drzwi rozwieralne. Możliwość rozsuwania lub podnoszenia ścian bocznych ogrodu zimowego pozwoli z zamkniętej konstrukcji przekształcić go (np. latem gdy jest ciepło) w zadaszenie chroniące jedynie przed deszczem. Z kolei otwieranie lub rozsuwanie powierzchni dachu, umożliwi uzyskanie powierzchni otwartej od góry. Będzie można używać kąpieli słonecznych jednocześnie będąc chronionym przez boczne ściany od podmuchów wiatru. Okna i drzwi nie pozostaną też bez znaczenia dla możliwości właściwego przewietrzania i wentylacji.

Przeczytaj również:

lokalizacja ogrodu zimowegoLokalizacja ogrodu zimowego
Ogród zimowy to miejsce, w którym niezależnie od pory roku można spędzać czas w otoczeniu roślin. Może powstać dzięki zabudowaniu części przydomowego ogrodu, tarasu czy nawet zaledwie balkonu. Właściwa lokalizacja ogrodu zimowego ma ogromny wpływ na jego funkcjonalność i warunki w nim panujące. Oto czym się kierować wybierając miejsce na budowę ogrodu zimowego. Więcej...

budowa ogrodu zimowego - wentylacja, ogrzewanie i posadzkaBudowa ogrodu zimowego - wentylacja, ogrzewanie i posadzka
Budowa ogrodu zimowego wiąże się z wykonaniem konstrukcji nośnej oranżerii oraz jej oszklenia. Aby przebywanie w ogrodzie zimowym sprawiało przyjemność trzeba jednak też pomyśleć o elementach, które zapewnią nam odpowiedni komfort, takich jak wentylacja, ogrzewanie, a także użycie odpowiednich materiałów na podłogę lub posadzkę ogrodu zimowego. Więcej...

rośliny do ogrodu zimowegoRośliny do ogrodu zimowego
Dla miłośnika uprawy roślin, rośliny to najważniejszy element ogrodu zimowego. Rośliny do ogrodu zimowego powinny stworzyć przyjemną dla oka kompozycję ale również muszą być dobrane odpowiednio do warunków klimatycznych panujących w ogrodzie zimowym. Nie bez znaczenia są inne elementy, takie jak położenie ogrodu względem stron świata, nasłonecznienie, wentylacja i ogrzewanie, które warunkują dobór roślin do ogrodu zimowego. Więcej...

Opracowano na podstawie: H. Masternak, Ogród Zimowy (3), Mój Piękny Ogród, Nr 1/97; H. Masternak, Ogród Zimowy (4), Mój Piękny Ogród, Nr 2/97; K. Walus, Zimą ogród nie śpi, Pomysł na dom, Nr 1/2005; M. Jaworska, Ogród zimowy, Stylowy dom, Nr 12/2005.