Stihl Cash Back

Zielistka Sternberga - właściwości, odmiany, uprawa

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), nazywana również zielistką czubiastą, jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Jest to idealna roślina dla amatorów, ze względu na niewielkie wymagania i łatwą uprawę. W uprawie spotykane są różne odmiany zielistki o malowniczo wybarwionych liściach. Zobacz jak wygląda domowa uprawa zielistki oraz poznaj niezwykłe właściwości zdrowotne zielistki, dla których warto mieć tę roślinę w domu!

Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
Fot. depositphotos

Zielistka Sternberga - właściwości zdrowotne

Zielistka Sternberga to świetna roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze w mieszkaniu. Działa jak filtr, usuwając z powietrza szkodliwe substancje i bakterie chorobotwórcze. Jednocześnie zwiększa ilość tlenu i nawilża powietrze. Warto wykorzystać te właściwości zielistki Sternberga, jeśli chcemy zdrowo mieszkać.

Zielistka ma zdolność wyłapywania z powietrza kurzu oraz substancji toksycznych, takich jak: formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak i metale ciężkie. Zielistka zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego warto ustawiać ją w pobliżu komputera lub telewizora. Jedna roślina średniej wielkości może oczyścić powietrze nawet na 200 m²!

Właściwości zdrowotne zielistki związane są też z faktem, iż roślina ta bardzo aktywnie wytwarza fitoncydy, czyli substancje o działaniu antybakteryjnym, pierwotniakobójczym i grzybobójczym. Ograniczają one żywotność 80% chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego zielistka jest rośliną obowiązkową w domach alergików i osób z chorobami płuc. Zielistki to także dobre kwiaty doniczkowe do pokoju dziecka.

Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga to dobra roślina do pokoju dziecka
Fot. depositphotos

Zielistka Sternberga - odmiany

Gatunek podstawowy zielistki ma liście jednolicie zielone. W ofercie handlowej dostępne są ciekawe odmiany zielistki o liściach dwubarwnych. Najczęściej spotyka się odmiany:

Variegatum - jest to podstawowa, najczęściej uprawiana odmiana zielistki. Liście są ciemnozielone z białymi marginesami, pędy kwiatostanowe zielone.

Ocean - liście jasnozielone, z białymi brzegami. Odmiana zielistki bardzo wrażliwa na przelanie i niedostatek światła.

Vittatum - liście są zielono-szare, z szerokim białym paskiem pośrodku blaszki liściowej, pędy kwiatostanowe białe

Zebra - liście ciemnozielone, z żółtymi paskami na krawędziach,

Bonnie - jest to kompaktowa odmiana zielistki, której liście fantazyjnie zwijają się i zaginają, liście są ciemnozielone z wąskim, białym paskiem w środku, łodygi kwiatostanowe żółte

Zielistka Sternberga
W uprawie najpopularniejsze są odmiany zielistki o liściach w paski. Fot. depositphotos

Zielistka Sternberga - uprawa i pielęgnacja

1. Stanowisko uprawy zielistki i temperatura

Zielistka bardzo łatwo przystosowuje się do warunków świetlnych panujących w miejscu jej uprawy. Zielistka bardzo dobrze rośnie w półcieniu, ale w dobrze oświetlonym miejscu lepiej widoczne są paski na liściach u dwubarwnych odmian. W głębokim cieniu liście zielistki stają się zielone, praktycznie pozbawione jasnego rysunku. W zbyt silnym oświetleniu liście zielistki stają się wyblakłe. Zielistki nie należy uprawiać w miejscu, w którym narażona by była na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, ponieważ jej liście łatwo ulegają poparzeniom.

Zielistka toleruje szeroki zakres temperatur - od 6 do 30°C. Jednak optymalna temperatura uprawy zielistki waha się w przedziale 15-20°C. Zimą zielistka nie może stać koło kaloryfera, ponieważ gorące suche powietrze powoduje bardzo szybkie zasychanie liści.

Warto wiedzieć!
Latem zielistka może być uprawiana na balkonie lub w ogrodzie, jako roślina rabatowa. Jesienią musi jednak powrócić do pomieszczenia.

2. Podlewanie zielistki i wilgotność powietrza

Zielistkę należy podlewać dość często (latem nawet co 2-3 dni) ale umiarkowanie. Zielistce nie szkodzi lekkie przesuszenie podłoża, ponieważ roślina ta posiada mięsiste korzenie, które magazynują wodę.

Krótkotrwałe przesuszenie zielistki stymuluje ją do tworzenia większej liczby rozłogów i szybszego kwitnienia. Zimą zmniejszamy częstotliwość podlewania zielistki do 1 razu w tygodniu. Zbyt silne nawadnianie może doprowadzić do gnicia korzeni i wnętrza rozety. Woda do podlewania zielistki powinna być pozbawiona chloru i fluoru. W przeciwnym razie liście zaczną żółknąć i zasychać.

Zielistka bardzo źle reaguje na niską wilgotność powietrza. Przy suchym powietrzu końcówki liści szybko zasychają. Dlatego w uprawie zielistki jest konieczne jej codzienne zamgławianie. W okresie grzewczym jednak zamgławianie może nie wystarczyć, dlatego należy próbować podnieść poziom wilgotności w całym pomieszczeniu (np. wieszając na kaloryferach mokre ręczniki lub za pomocą nawilżaczy powietrza).

3. Podłoże i nawożenie

Do uprawy zielistki nadaje się uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Ziemię można lekko rozluźnić piaskiem, żwirem lub wermikulitem w stosunku 1 garść na 3 garście ziemi. Do spulchniania ziemi nie powinien być natomiast używany perlit, który zawiera w swoim składzie nietolerowany przez zielistkę fluor. Zielistka bardzo dobrze sprawdza się także w uprawie hydroponicznej.

Zielistkę nawozi się co 10-14 dni, od marca do października, podczas podlewania. Nie można przesadzać z nawożeniem, ponieważ mimo wysokiego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, zielistka źle znosi zasolenie podłoża. Najlepiej stosować naturalny biohumus. Zielistkę można nawozić też uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych, ale wówczas nawozimy zielistkę raz w miesiącu, stosując połowę dawki zalecanej przez producenta nawozu.

4. Przesadzanie zielistki

Zielistka bardzo szybko się rozrasta, dlatego wymaga częstego przesadzania. Młode zielistki wymagają przesadzania 2 razy w roku (wiosną i jesienią). Dorosłe rośliny przesadzany raz w roku, wiosną. Zielistkę należy przesadzić, gdy korzenie zaczynają wystawać z otworów doniczki.

przesadzanie roślin doniczkowychPrzesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je zazwyczaj wykonywać co roku w przypadku roślin młodych, u starszych wystarczy raz na kilka lat. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie, do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe, jak dobierać doniczki do przesadzania oraz jak wykonać samą czynność przesadzania aby nie uszkodzić rośliny. Więcej...

Zielistka Sternberga
Zielistkę łatwo rozmnaża się z odnóżek
Fot. depositphotos

Zielistka Sternberga - rozmnażanie

Zielistkę rozmnaża się bardzo łatwo przy pomocy rozmnóżek rozwijających się na końcach długich pędów kwiatostanowych. Rozmnóżkę odrywamy od łodygi i sadzimy bezpośrednio do doniczki z ziemią. Jeżeli rozmnóżka nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych korzeni, należy umieścić ją w naczyniu z wodą w jasnym miejscu, aby się ukorzeniła. Gdy rozwiną się korzenie, sadzonkę sadzimy do ziemi.

Starsze, silnie rozrośnięte zielistki możemy rozmnożyć przez podział. Roślinę wyciągamy z doniczki, a następnie delikatnie usuwamy spomiędzy korzeni pozostałości starej ziemi. Ostrożnie rozrywamy rękami bryłę korzeniową. U każdej, powstałej w ten sposób sadzonki, skracamy liście i sadzimy rośliny do doniczek.



Przeczytaj również:

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawieKwiaty doniczkowe łatwe w uprawie - 3 najlepsze rośliny!
Rośliny doniczkowe dobrze prezentują się w naszych mieszkaniach ale wymagają pielęgnacji. Na szczęście można wybrać takie kwiaty doniczkowe, które są łatwe w uprawie i nie skomplikują nam życia. Jeśli masz mało czasu, często wyjeżdżasz lub szukasz swojej pierwszej rośliny "dla początkującego" to dobrze trafiłeś! Więcej...

kwiaty doniczkowe do sypialniKwiaty doniczkowe do sypialni - najzdrowsze, nawilżające i oczyszczające powietrze
Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu wprowadzają miły, naturalny akcent, uspokajają nerwy i posiadają wiele pozytywnych właściwości. Jako kwiaty do sypialni warto wybrać te, które posiadają walory terapeutyczne, nawilżają i oczyszczają powietrze, są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Poznaj najlepsze kwiaty doniczkowe do sypialni, a wśród nich rośliny nawilżające i oczyszczające powietrze! Więcej...

Choroby zielistki. Dlaczego zielistka nie kwitnie i ma brązowe liście?Choroby zielistki. Dlaczego zielistka nie kwitnie i ma brązowe liście?
Zielistka cieszy się opinią jednej z najwytrwalszych roślin pokojowych. Choć choroby zielistki pojawiają się rzadko, miłośnicy tej rośliny czasem skarżą się że zielistka nie kwitnie lub ma brązowe liście. Częstą przyczyną tych problemów są błędy w pielęgnacji i uprawie. Więcej...