Ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna

Kwitnący w połowie marca ziarnopłon wiosenny (łac. Ficaria verna) to niewielka i skromna roślina. Zwraca na siebie uwagę pięknymi, choć niewielkimi kwiatami w kolorze złoto - żółtym oraz soczyście zielonymi, błyszczącymi liśćmi. Jednak prawdziwy urok pokazują rośliny rosnące w dużej grupie, tworzące prawdziwie piękne żywe dywany, ozdobione całą masą kwiatów. Ziarnopłon wiosenny w naturze porasta skraje lasów, zarośla przydrożne oraz mokradła czyli miejsca, gdzie jest w stanie znaleźć dla siebie wystarczająco dużo wilgoci w okresie wiosny.

ziarnopłon wiosenny
Ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna

Ziarnopłon wiosenny - uprawa w ogrodzie

Jeśli chcemy aby ziarnopłon wiosenny zagościł na stałe w naszym ogrodzie to w lipcu, gdy liście już zaschną, a rośliny przejdą w stan spoczynku (trwający do wiosny przyszłego roku), wystarczy zebrać dwie, trzy garście ziemi z miejsca gdzie rosły ziarnopłony i przenieść na rabatę. W takiej objętości podłoża będzie cała masa bulwiastych korzonków, dzięki którym rośliny wiosną pojawią się także u nas.

W ogrodzie dla ziarnopłonu wosennego należy wybrać miejsce z glebą wilgotną w ciągu całej wiosny oraz zasobną w próchnicę i składniki pokarmowe. W takich warunkach rośliny nie tylko będą cieszyły nas pięknymi kwiatami, ale również szybko się rozrosną tworząc efektowne dywany. Ziarnopłony znakomicie spisują się na skalnikach, na rabatach kwiatowych, w półcieniu wzdłuż żywopłotów, ale także doskonale dadzą sobie radę w cieniu pod większymi drzewami.

Musimy pamiętać, że już w czerwcu część nadziemna rośliny zamiera. Dobrym pomysłem uzupełnienia pustych miejsc jest dosadzenie niewielkich roślin jednorocznych, które będą zdobić rabatę przez resztę sezonu. W moim ogrodzie ziarnopłony rosną wokół podstawy wyższych krzewów zrzucających liście na zimę. Dzięki temu mają dużo światła wiosną, a więc w okresie wzrostu, a w maju, gdy słońce zaczyna mocniej przygrzewać zyskują przed nim osłonę w postaci świeżo rozwiniętych liści na krzewach.

Ziarnopłon wiosenny - odmiany ogrodowe

Oprócz podstawowego gatunku uprawia się także kilkanaście odmian ogrodowych tej filigranowej rośliny. Coraz częściej w ofercie specjalistycznych szkółek produkujących byliny można spotkać kilka bardzo ciekawych odmian. Wszystkie one posiadają niewielkie kwiaty, ale liczba i kolor płatków są już inne niż u gatunku wyjściowego. Kilka z nich posiada również bardzo ciekawy rysunek na powierzchni liści, a niektóre odmiany ziarnopłonów charakteryzują się brązową lub bordową barwą całych blaszek liściowych.

Najpopularniejsze z nich to ziarnopłon wiosenny 'E.A. Bowles' o pięknych kanarkowo - żółtych, pełnych kwiatach nieco większych niż u gatunku podstawowego. Ziarnopłon wiosenny 'Colarette' również o żółtych, pełnych kwiatach, ale o silnie skróconych płatkach, które tworzą piękne pomponiki z zielonym centrum. Dodatkowo wzdłuż głównego nerwu widoczny jest bardzo ozdobny, bordowy rysunek ciągnący się aż do 2/3 długości liścia. Na koniec prawdziwa perełka wśród odmian - ziarnopłon wiosenny 'Brazzen Hussy' o bordowo - brązowych liściach stanowiących piękne tło dla rozwoju kwiatów o soczyście żółtych barwach. Odmiana trudna do zdobycia, ale warto o nią pytać podczas wiosennych zakupów w centrum ogrodniczym, bo stanowi ona jeden z najpiękniejszych wiosennych akcentów w każdym ogrodzie.

Gwidon

Zobacz również:

Śnieżyczka przebiśnieg - opis, zdjęcia, sadzenie i uprawa
Byliny cebulowe to jedne z najwcześniejszych kwiatów przedwiośnia. Wśród nich jako pierwsza zakwita śnieżyczka przebiśnieg, często już w lutym przebijając się przez topniejący śnieg. Warto mieć tę roślinę w ogrodzie, gdyż zwiastuje przedwiośnie i stanowi jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół. Zobacz wszystkie potrzebne informacje o przebiśniegach - opis jak wygląda przebiśnieg, zdjęcia przebiśniegów i jak uprawiać przebiśniegi w ogrodzie. Więcej...

Miłek wiosenny, amurski i letni - uprawa, rozmnażanieMiłek wiosenny, amurski i letni - uprawa, rozmnażanie
Miłki to pełne uroku rośliny zielne. Wiosną w ogrodach zakwitają miłek amurski i miłek wiosenny, nieco później zaś kwitnie miłek letni. Gatunki te zyskują coraz więcej sympatyków gdyż są łatwe w uprawie i potrafią zauroczyć swoimi żółto-złotymi kwiatami. Zobacz jakich warunków uprawy wymagają miłki oraz jak rozmnażać te rośliny i powiększyć ich kolekcję na ogrodowej rabacie. Więcej...

Żeniszek meksykański, Ageratum houstonianum - uprawa z nasion
Żeniszek meksykański to niewysoka roślina, pochodząca z Meksyku i Ameryki Południowej, u nas uprawiana jako jednoroczna z siewu nasion w terminie zimowym. Żeniszki charakteryzują się ładnym, krzaczastym pokrojem. Największą ozdobą tych roślin są jednak kwiaty zebrane na szczytach pędów w luźne wiechy lub baldachogrona, barwy niebieskiej, purpurowej, fioletowej lub białej. Więcej...