Zapylanie pomidorów. Jak zapylać pomidory pod folią?

Aby cieszyć się smacznymi owocami pomidorów, musi dojść do zapylenia kwiatów i zawiązania owocu. Niestety w uprawie pod folią pomidory trudniej się zapylają. Dzieje się tak, gdyż nie ma tu deszczu, wiatru i owadów, które naturalnie występują na terenie otwartym. Jeżeli chcemy mieć obfite zbiory, zapylanie pomidorów trzeba wspomóc. Zobacz jak zapylać pomidory pod folią aby uzyskać dużo smacznych owoców!

zapylanie pomidorów
Trzmiel zapylający kwiaty pomidora
Fot. depositphotos.com

Dlaczego pomidory trzeba zapylać?

Zawiązywanie owoców pomidora następuje po zapyleniu rozwiniętych, pylących kwiatów lub zastosowaniu oprysków substancjami wzrostowymi, czyli tzw. hormonizacji. Hormonizację przeprowadza się, gdy przynajmniej połowa kwiatów w gronie jest otwarta. Zabieg ten jednak stosowany jest głównie w towarowej (profesjonalnej) uprawie pomidorów.

Z kolei warunkiem koniecznym dla naturalnego zapylania kwiatów pomidora jest ich prawidłowy rozwój, wytworzenie dostatecznej ilości pyłku, odpowiednie jego kiełkowanie oraz prawidłowa temperatura i wilgotność powietrza w tunelu foliowym lub szklarni. Brak zapylenia, mimo rozwinięcia kwiatów, może być spowodowany zbyt małą ilością pyłku kwiatowego lub jego słabym kiełkowaniem. Jeśli chcemy zwiększyć intensywność zawiązywania owoców przez nasze pomidory, możemy wprowadzić zabiegi zapylania kwiatów. Jest na to kilka sposobów.

Ręczne zapylanie pomidorów

Ręczne zapylanie pomidorów polega na potrząsaniu kwiatostanami w okresie wysypywania się pyłku. Najlepiej robić to w godzinach popołudniowych, bowiem wtedy to kwiaty się otwierają. Przed samym potrząsaniem kwiatów należy zmniejszyć wilgotność w tunelu, sprawdzić na pojedynczej roślinie czy pyłek się osypuje i przystąpić do potrząsania roślinami lub samymi gronami kwiatowymi. Ten sposób zapylania pomidorów pod folią doskonale sprawdza się w uprawie amatorskiej, gdy roślin do zapylenia mamy niewiele.

Zapylanie pomidorów przez sztuczną pszczołę

Innym sposobem zapylania pomidorów pod folią jest stosowane tak zwanej sztucznej pszczoły. Sztuczna lub inaczej elektryczna pszczoła to zasilane na baterie urządzenie wibrujące, którym dotyka się grona pomidora u nasady. Z wprowadzonych w wibracje gron pyłek obsypuje się bardzo obficie. Po zapyleniu zwiększamy wilgotność pod folią, aby pyłek lepiej przyklejał się do słupka, co ułatwi jego kiełkowanie.

uprawa warzyw pod osłonamiUprawa pomidorów w tunelu foliowym
Uprawa pomidorów w tunelu ma wiele zalet, gdyż tunel zapewnia pomidorom ciepło potrzebne do ich wzrostu, chroni je przed wiatrami i deszczem, a także stanowi barierę dla szkodników. Zobacz jak wygląda uprawa pomidorów w tunelu foliowym i jakie są najlepsze odmiany pomidorów do takiej uprawy. Więcej...

Zapylanie pomidorów przez trzmiele

Bardzo skuteczną metodą zapylania pomidorów jest wykorzystanie trzmieli ziemnych (Bombus terrestris). Dlaczego właśnie trzmieli, a nie pszczół? Otóż pszczoła miodna kiepsko radzi sobie w zamkniętych pomieszczeniach, ginie uderzając o ściany tunelu lub szklarni przy próbie wylotu, przejawia też mniejszą aktywność w niższych temperaturach i przy mniejszej ilości światła.

Trzmiele zaś są doskonałym roziązaniem. Dzięki ich naturalnemu działaniu zyskujemy nie tylko więcej owoców pomidora ale też są one smaczniejsze, zwiększa się ich twardość, mają ładniejszy kształt i nie ulegają deformacjom. Trzmiele wprowadza się do tunelu z pomidorami w czasie otwierania się pierwszych kwiatów. Ule ustawia się na statywie z pułapką wodną lub lepną na mrówki. Można też zawiesić ule nad roślinami.

Ule, które kupujemy zaopatrzone są w pożywienie dla trzmieli na cały sezon. Trzmiele wymagają dodatkowego pożywienia, ponieważ pomidory nie mają dostatecznej ilości nektaru.

W handlu dostępne są ule na różne powierzchnie uprawy pomidora. Małe ule zapewniają dobre zapylenie na 500m² powierzchni. Zazwyczaj wymagane jest ich uzupełnienie po 5-6 tygodniach. Przy małej liczbie rozwiniętych kwiatów lub małych obiektach, trzmiele mogą kilkukrotnie odwiedzać ten sam kwiat. Dla ochrony przed przepyleniem i powstałymi przez to uszkodzeniami trzeba dostosować liczbę trzmieli na powierzchnię lub zamykać ule i regulować przez to pracę trzmieli. Obecnie można dostać także tzw. mini ule zapewniające dobre zapylenie na powierzchni 250m² przez 4-5 tygodni.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Jak sadzić pomidory w szklarniJak sadzić pomidory w szklarni?
Pomidor jest rośliną o wysokich wymaganiach cieplnych oraz świetlnych. Z tego względu uprawa pomidorów w szklarni niesie liczne korzyści. Zobacz kiedy najlepiej sadzić pomidory w szklarni oraz jak to robić aby wszystkie sadzonki się przyjęły, zdrowo rosły i obficie owocowały! Więcej...

Jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym?Jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym?
W tunelach foliowych możemy uprawiać wiele gatunków warzyw, a nasze zbiory będą obfite i zdrowe. Zobacz jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym aby uzyskać jak najlepsze efekty. Oto sprawdzone sposoby na smaczne i zdrowe warzywa spod folii + praktyczna tabelka z terminarzem wysiewów warzyw w tunelu! Więcej...

Nawóz z pokrzyw do pomidorów. Jak zrobić i stosować aby pomidory rosły jak szalone?Nawóz z pokrzyw do pomidorów. Jak zrobić i stosować aby pomidory rosły jak szalone?
Pokrzywa i pomidor to duet niepozorny, a jednak stosując nawóz z pokrzyw do pomidorów osiągniemy niesamowite efekty! Zobacz jak zrobić i stosować nawóz z pokrzyw, aby pomidory rosły jak szalone! Poznaj sprawdzony ekologiczny sposób na zdrowe i dorodne pomidory :-) Więcej...