Odrosty korzeniowe - ekspansywne drzewa i krzewy

Ekspansywne drzewa i krzewy, rozrastające się przez odrosty korzeniowe, mogą stać się prawdziwym utrapieniem w ogrodzie. Lepiej zawczasu dowiedzieć się, które to gatunki, aby nie rozrosły się nadmiernie i nie zagłuszyły rosnących w ich sąsiedztwie cennych bylin. W małym ogrodzie odbijające z odrostów korzeniowych nowe pędy krzewów są niewątpliwą wadą. Natomiast na skarpie, którą chcemy umocnić albo w żywopłocie, który powinien się zagęścić, odrosty korzeniowe mogą być cenną zaletą.

odrosty korzeniowe - rokitnik zwyczajny
Rośliny tworzące odrosty korzeniowe - rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny
Bardzo silnie się rozrasta. Nowe pędy wyrastające z korzeni mogą pojawić się nawet w odległości 1,5-2 metrów od krzewu. W małym ogrodzie może sprawić kłopot. Ale ma też niewątpliwe zalety. Jest odporny na suszę, zasolenie gleby, może rosnąć na piaszczystych, lekkich glebach. Rokitnik zwyczajny jest bardzo dobry do umacniania osypujących się skarp na terenie miejskim, gdzie powietrze często jest zanieczyszczone. Doskonały na żywopłoty, które szybko się zagęszczą i będą trudne do przebycia dla intruzów, ale za to przyjazne dla ptaków, które chętnie zakładają gniazda w ciernistych gałązkach, gdyż tam czują się bezpiecznie.

Rokitnik jest nie tylko atrakcyjnym krzewem dzięki oliwkowo-srebrzystym liściom i pomarańczowym owocom, ale także pożytecznym, gdyż z owoców można robić rozmaite przetwory.

Rokitnik zwyczajny - uprawa, właściwości lecznicze, zastosowanieRokitnik zwyczajny - uprawa, właściwości lecznicze, zastosowanie
Rokitnik zwyczajny to liściasty krzew o dekoracyjnych owocach. Doskonale odnajduje się w trudnych warunkach, jest łatwy w uprawie, a do tego cenione są właściwości lecznicze rokitnika. Zobacz jak wygląda uprawa rokitnika zwyczajnego w ogrodzie. Już za chwilę dowiesz się jak zagwarantować obfite owocowanie rokitnika i jak wykorzystać jego naturalne właściwości lecznicze! Więcej...

odrosty korzeniowe - róża błyszcząca
Rośliny tworzące odrosty korzeniowe - róża błyszcząca

Róża błyszcząca
W ogrodzie warto ją mieć nie ze względu na kwiaty, które są raczej skromne, ale ze względu na przepiękne, ogniste barwy liści jesienią, czerwonawe gałązki i czerwone, malutkie, błyszczące kuleczki owoców ozdabiające ogród zimą. Aby zapobiec rozrastaniu przez odrosty korzeniowe, najlepiej posadzić ją w dużym pojemniku bez dna, na przykład w wiadrze po farbie.

Bardzo przydatna do zadarniania większych powierzchni, nie wymaga pielęgnacji. Dorasta do wysokości niewiele ponad pół metra. Kupując kilka krzewów, bardzo szybko można uzyskać z odrostów dużo nowych sadzonek i tym sposobem tanim kosztem obsadzić spory kawałek gruntu.

odrosty korzeniowe - migdał karłowy
Rośliny tworzące odrosty korzeniowe - migdał karłowy

Migdał karłowy
Jest ślicznym, niewielkim krzewem odpornym na mrozy i suszę. Nie wymaga specjalnej opieki, poza tym, że trzeba go pilnować, aby pozostał na swoim miejscu. Różowopurpurowe, pachnące kwiaty, bardzo gęsto wyrastające na gałązkach w kwietniu mogą być atrakcyjną ozdobą skalniaka, pod warunkiem, że migdał posadzicie w donicy zagłębionej w gruncie. Można też co roku odkopywać i odcinać odrosty korzeniowe, ale trzeba mieć świadomość, że to pobudza wyrastanie nowych.

odrosty korzeniowe - złotlin japoński
Rośliny tworzące odrosty korzeniowe - złotlin japoński

Złotlin japoński
Złotlin japoński to kolejny krzew, który z biegiem lat coraz bardziej panoszy się w ogrodzie. Warto jednak mieć cierpliwość i usuwać odrosty korzeniowe, gdyż złotlin wyjątkowo długo i pięknie kwitnie. Jego pełnokwiatowa odmiana 'Pleniflora' ma żółte kwiaty, podobne do małych różyczek rozwijające się masowo od początku czerwca przez kilka tygodni. Latem i na początku jesieni kwiaty nadal się ukazują, choć już nie w tak dużych ilościach. Ta cecha złotlinu (nazywanego także kerią) jest bardzo cenna, gdyż inne krzewy szybko kończą kwitnienie. Zimą ozdobne są także zielone gałązki.

odrosty korzeniowe - sumak octowiec
Rośliny tworzące odrosty korzeniowe - symak octowiec

Sumak octowiec
Sumak octowiec może być dużym krzewem, albo niewielkim drzewkiem atrakcyjnym o każdej porze roku. Latem można podziwiać jego zgrabną, kulistą koronę i aksamitne, purpurowe kwiatostany w kształcie stożka, utrzymujące się na wielu drzewkach także zimą, a jesienią zachwyca jaskrawo pomarańczową lub czerwoną barwą liści.

Korzenie sumaka znajdują się bardzo płytko, tuż pod powierzchnią gruntu, dlatego często pod drzewkiem wyrasta mnóstwo małych sumaków. Odrosty korzeniowe pojawiają się masowo zwłaszcza tam, gdzie korzenie zostaną zranione szpadlem lub choćby grabiami.

Dobrze rośnie wszędzie, nawet na suchych, gorszych glebach, byle miejsce było słoneczne. Doskonała roślina do umacniania skarp i zagospodarowania nieużytków. Kępy sumaków są bardzo malownicze jesienią. Niestety - również też jedna z najbardziej problematycznych roślin ekspansywnych, szybko rozrastających się przez odrosty korzeniowe i z czasem trudnych do wytępienia.

Źródło: Miesięcznik Twój Ogrodnik, styczeń 2010 (nr 87).

Lucyna Grabowska

Przeczytaj również:

iglaki szybkorosnące na żywopłotIglaki szybkorosnące na żywopłot
Iglaki to bardzo dobre rośliny do tworzenia żywopłotów. Są ozdobne cały rok i szybko rosną, dzięki czemu tworzą wysoki żywopłot w krótkim czasie. Mogą być przycinane lub rosnąć bez cięcia. Dowiedz się jakie są najlepsze iglaki szybkorosnące na żywopłot. W poniższym artykule wymieniono najlepsze odmiany iglaków szybkorosnących na żywopłoty, a także krótko opisano ich wymagania. Więcej...

rośliny na żywopłot liściastyRośliny na żywopłot liściasty - buk, grab, ligustr czy berberys
Rośliny na żywopłot liściasty to najczęściej takie, które są mało wymagające, szybko rosną i dobrze znoszą cięcie. Dzięki temu mocno się rozkrzewiają, tworząc ozdobną i gęstą barierę. Ważna jest też dostępność i niska cena sadzonek. Najczęściej sadzone rośliny na żywopłot liściasty to buk, grab, ligustr, berberys, a także bukszpan. Jakie są ich wady i zalety, która z nich jest najlepsza na żywopłot? Więcej...

żywopłot z ałyczyŻywopłot z ałyczy - jak sadzić, pielęgnacja, kiedy ciąć
Żywopłot z ałyczy może stworzyć niezwykle gęstą i ozdobną barierę w naszym ogrodzie, wiosną zdobioną przez biało-różowe kwiaty. Ałycza nie jest wymagającym gatunkiem, a prawidłowo pielęgnowana odpłaci nam się swoją niezwykłą urodą. Zobacz jak sadzić sadzonki ałyczy na żywopłot, jak wygląda pielęgnacja żywopłotu z ałyczy oraz w jaki sposób i kiedy ciąć żywopłot z ałyczy. Więcej...