Stihl Cash Back

Wawrzynek wilczełyko - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to bardzo oryginalny i efektowny krzew, który pięknie wygląda wczesną wiosną, gdy kwitnie, oraz latem, gdy dojrzewają jego czerwone owoce. Podpowiadamy jak wygląda uprawa wawrzynka wilczełyko i jakie wymagania ma ta roślina. Poznaj ciekawe odmiany wawrzynka, które warto wybrać do ogrodu, oraz zobacz jak przeprowadzić rozmnażanie wawrzynka z nasion. Oto z najciekawszych ozdobnych krzewów liściastych!

wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko w czasie kwitnienia
Fot. pixabay

Wawrzynek wilczełyko to krzew o liściach sezonowych, dorastający do wysokości 1 m o kulistym pokroju i dość grubych, giętkich gałązkach. Kwiaty wawrzynka są różowe lub purpurowoliniowe. Ukazują się od marca do kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści, i zebrane są po 2-3 w kątowe pęczki wzdłuż ubiegłorocznych gałązek.

Krzew ten kwitnie obficie, a przy tym dodatkowo silnie pachnie. Owoce wawrzynka wilczełyko dojrzewają w lipcu, mają kolor czerwony i ok. 1 cm grubości.

Warto wiedzieć, że wawrzynek wilczełyko to roślina miododajna, która wabi pożyteczne pszczoły do naszych ogrodów.

Wawrzynek to roślina trująca!

Decydując się na uprawę tego krzewu, musimy jednak pamiętać, że wawrzynek wilczełyko jest rośliną trującą. Dotyczy to zarówno pędów, kwiatów, liści, jak i atrakcyjnych w wyglądzie owoców wawrzynka. Nie powinien być zatem sadzony w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci, np. w zieleniach osiedlowych, przy szkołach, przedszkolach, ośrodkach wczasowych.

wawrzynek wilczełyko
Trujące owoce wawrzynka wilczełyko
Fot. depositphotos.com

Jest to bardzo ważne, gdyż dla dziecka śmiertelne może być spożycie zaledwie 1-2 owoców wawrzynka. Dawka śmiertelna dla dorosłego wynosi więcej, bo 10-12 owoców.

Za trujące właściwości wawrzynka odpowiadają dwa składniki: glikozyd dafnina i mezereina. Objawy zatrucia wawrzynkiem wilczełyko to: pieczenie i drętwienie ust, puchnięcie warg, krtani i twarzy, ślinotok, chrypka, trudności w połykaniu. Następnie występują silne bóle brzucha i głowy, odurzenie, skurcze, wymioty i krwawe biegunki. W końcu dochodzi do śmierci wskutek zatrzymania krążenia.

Uwaga!
Nie musimy zjeść wawrzynka aby odczuć jego trujące właściwości, gdyż działa on drażniąco także na skórę i błony śluzowe. Już sam kontakt z rośliną może powodować zaczerwienienie, obrzęki i pojawienie się pęcherzy na skórze. Dlatego wawrzynka z daleka powinni omijać alergicy, a wszelkie prace przy tej roślinie wykonujmy w rękawicach ochronnych.

Wawrzynek wilczełyko - odmiany

W szkółkach krzewów ozdobnych można spotkać podstawowy gatunek oraz 2 ciekawe odmiany wawrzynka wilczełyko.

Odmiana wawrzynka wilczełyko 'Alba' jest bardziej zwarta i gęsta w porównaniu z podstawowym gatunkiem. Jej białe kwiaty bardzo gęsto pokrywają pędy i wydzielają intensywny przyjemny zapach roznoszący się dookoła krzewu.

Drugą ciekawą odmianą jest wawrzynek 'Rubra'. Jest ona nieco wyższa od podstawowego gatunku, dorasta do 1,3 m wysokości i do 1 m szerokości. Kwiaty tej odmiany wawrzynka są ciemniejsze, różowofioletowe. Kwitnie od marca do kwietnia, ale w łagodne zimy zaczyna kwitnąć już nawet w lutym.

Wawrzynek wilczełyko - uprawa

Wawrzynek wilczełyko to krzew dość wymagający w stosunku do gleby. Toleruje różne jej rodzaje, ale nie udaje się na glebach zbytnio kwaśnych. Preferuje gleby stale wilgotne, wapienne, o odczynie zasadowym. Stanowisko uprawy wawrzynka wilczełyko powinno być półcieniste lub cieniste. Wszystkie odmiany wawrzynka wilczełyko to świetne rośliny do cienia.

Uwaga!
Wawrzynek jest bardzo wrażliwy na suszę. Podczas długotrwałego braku wody zrzuca liście. Dlatego w okresach suczy roślinę należy regularnie nawadniać. Najlepiej tak, aby ziemia była cały czas umiarkowanie wilgotna.

Ze względu na wrażliwość wawrzynka na przesuszenie, niezwykle korzystne jest aby przed posadzeniem krzewu dodać do ziemi TerraCottem. Należy je wymieszać z ziemią, którą zasypywany będzie dołek wykopany pod wawrzynka. TerraCottem zawiera w składzie hydrożel, którego granulki posiadają zdolność gromadzenia dość sporych ilości wody. Gdy ziemia jest bardzo mokra (np. po deszczu lub podlewaniu), hydrożel zabiera nadmiar wody, zaś gdy gleba wysycha, oddaje tę wodę spowrotem. Dzięki temu wawrzynek wilczełyko będzie mieć stale wilgotną ziemię.

Wawrzynek wilczełyko nie lubi cięcia ani przesadzania, dlatego należy podczas sadzenia wybrać dla niego od razu odpowiednie stanowisko. Dobrze będzie się czuł w osłoniętym miejscu pod koronami drzew. Wawrzynek wilczełyko jest odporny na mróz (strefa mrozoodporności 4). Można go sadzić w każdej części kraju nie obawiając się ryzyka przemarznięcia.

Wawrzynek wilczełyko - rozmnażanie

Wawrzynek wilczełyko rozmnaża się z nasion, które natychmiast po zbiorze należy stratyfikować do wiosny. Stratyfikacja to metoda przerwania spoczynku nasion, w wyniku czego przyśpieszamy proces kiełkowania.

W tym celu nasiona wawrzynka wysiewamy do uprzednio wysterylizowanego podłoża do doniczek, w których mają rosnąć rośliny. Nasiona przysypujemy cienką warstwą podłoża i zraszamy je wodą. Następnie doniczki wkładamy do woreczków strunowych, nakłutych szpilką w celu lepszej cyrkulacji powietrza. Przed zamknięciem woreczków spryskujemy ich wnętrze wodą.

Zamknięte woreczki z doniczkami umieszczamy w lodówce, stale kontrolując wilgotność podłoża i przechowujemy do wiosny, kiedy to pojawią się pierwsze siewki wawrzynka.

Przeczytaj również:

10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie
Wśród wielu pięknych roślin ogrodowych, można znaleźć takie, które w sposób szczególny zachwycają swą urodą - barwą kwiatów, fakturą liści czy ciekawym pokrojem. Zestawienie takich perełek przygotowała dla nas architekt krajobrazu Joanna Białowąs. Poznaj 10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie! Więcej...

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Krzewy ozdobne szczepione na pniuKrzewy ozdobne szczepione na pniu
Krzewy ozdobne szczepione na pniu to ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które chcą aby ich ogród zachwycał niezwykłymi kształtami i formami roślin. Pozwalają uzyskać ciekawy efekt miniaturowych drzewek, które możemy uprawiać nawet na niewielkiej powierzchni małego ogródka przydomowego, tarasu czy balkonu. Przy tym uroczym wyglądzie ich pielęgnacja zazwyczaj jest bardzo łatwa. Więcej...