Stihl Cash Back

Warzywa poplonowe. Jakie warzywa siać i sadzić na poplon?

Sierpień to czas zakończenia zbioru wielu warzyw uprawianych od wczesnej wiosny. Pozostałe po tych uprawach puste miejsca na grządkach warto wykorzystać wysiewając lub sadząc z rozsady warzywa poplonowe. Zapewni to możliwość zbioru warzyw do późnej jesieni oraz pomoże utrzymać glebę w dobrym stanie. Zobacz jakie warzywa siać w sierpniu jako poplon na zbiór jesienny!

warzywa poplonowe
Rzodkiewka i sałata to świetne warzywa poplonowe

Po zakończeniu zbioru głównego plonu warzyw, zazwyczaj przeznaczonych na wczesny zbiór, warto wysiać warzywa poplonowe, cechujące się krótkim okresem wegetacji. Zdążą one wydać plon jeszcze w tym samym roku (we wrześniu lub październiku). I tak poplony możemy siać lub sadzić m. in. po zakończeniu uprawy wczesnej marchwi, kapusty, cebuli z dymki, kalarepy z rozsady, rzodkwi czy koperku.

1. Zanim wysiejesz warzywa poplonowe, przygotuj grządki!

Zanim jednak wysiejemy warzywa poplonowe, trzeba odpowiednio przygotować grządki pozostałe po wcześniejszych uprawach. Chodzi tu o dokładne usunięcie resztek po zebranych warzywach z plonu głównego i dokładne spulchnienie lub przekopanie grządek widłami. Jeżeli ziemia jest bardzo sucha, warto grządki nawodnić jeszcze przed przekopaniem.

2. Nigdy na poplon nie wysiewaj warzyw z tej samej rodziny, która rosła wcześniej

Dobierając gatunki warzyw na poplon warto zachować zasadę zmianowania, lub inaczej - płodozmianu warzyw. Unikamy wysiewania lub sadzenia w danym miejscu warzyw z tej samej rodziny botanicznej, która rosła tu wcześniej.

3. Jakie warzywa nadają się na poplon?

Na poplon nadają się warzywa o krótkim okresie wegetacji, które zdążą wydać plon jesienią, a także takie, które zniosą pierwsze jesienne przymrozki. Wśród nich znajdziemy warzywa, które jako poplon można wysiewać bezpośrednio na grządki, jak i takie, które wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady.

rzodkiewka z uprawy poplonowej
Rzodkiewka z uprawy poplonowej

Rzodkiewka - to pierwsze warzywo, które przychodzi mi do głowy na myśl o poplonach. Ma bardzo krótki okres wegetacji (około 4 tygodni), co pozwala ją uprawiać zarówno jako przedplon, śródplon, jak i poplon. Możemy ją wysiewać w sierpniu, a nawet jeszcze we wrześniu. Pamiętajmy jedynie o regularnym podlewaniu grządki z rzodkiewką (w przeciwnym razie zgrubienia korzeniowe mogą popękać) oraz wybraniu stanowiska dostateczne słonecznego (w przeciwnym razie zgrubienia korzeniowe będą mizerne). Wybierając rzodkiewkę jako warzywo poplonowe trzeba jednak uwzględnić fakt (co może być dla wielu osób zaskoczeniem), że należy ona do rodziny kapustowatych (określanych też jako krzyżowe). Z tego względu nie powinna być prowadzona uprawa rzodkiewki po kapuście, kalarepie, kalafiorach czy innych warzywach kapustnych.

Kalarepa - to kolejne warzywo kapustowate o krótkim okresie wegetacji (w zależności od odmiany od 40 do 60 dni), które może być stosowane zarówno jako poplon jak i przedplon. Polecam, gdyż ma najmniejsze wymagania spośród wszystkich kapustowatych. Wymaga jednak uprawy z rozsady. Kalarepa na zbiór jesienny powinna być wysiana na rozsadniku na przełomie czerwca i lipca, zaś na grządki jako warzywo poplonowe wysadzamy ją w sierpniu.

kalarepa z uprawy poplonowej
Rozsadę kalarepy jako poplon wysadzamy w sierpniu

Kapusta pekińska - to kolejne świetne warzywo poplonowe, które możemy sadzić z rozsady, jak i wysiewać bezpośrednio na grządki. Ten drugi sposób bez użycia osłon uda się jednak tylko, jeśli kapustę wysiejemy w połowie lipca. Będzie wówczas dostatecznie ciepło aby zminimalizować ryzyko jarowizacji, czyli wybijania w pęd kwiatostanowy. Choć kapusta pekińska znosi lekkie przymrozki, wybierajmy odmiany odmiany wczesne, o okresie wegetacji do 60 dni. Dzięki temu zbiory zakończymy do października.

Jarmuż - to jeszcze jedna propozycja poplonowa z warzyw kapustowatych. Ma on wprawdzie długi okres wegetacji (od wysadzenia rozsady do zbioru około 120 dni) ale można go zbierać do późnej jesieni, a nawet zimą. Rozsadę jarmużu wysadza się na grządki w czerwcu lub lipcu, zaś zbiory rozpoczyna się w listopadzie, po pierwszych przymrozkach, gdyż lekko przemrożony jest najsmaczniejszy. Jest to świetna, świeża zielenina dostępna jesienią i zimą, bogata w witaminy i minerały, o silnych właściwościach antynowotworowych i wspomagająca odporność, co przyda się w okresie przeziębień.

Jarmuż - właściwości zdrowotne, uprawa, przepisy kulinarneJarmuż - właściwości zdrowotne, uprawa, przepisy kulinarne
Jarmuż jest warzywem bardzo zdrowym, cenionym za właściwości antynowotworowe i wspomagającym odchudzanie. Odpowiednio przyrządzony może być też smaczny. Choć w ostatnich dziesięcioleciach był nieco zapomniany, obecnie stał się popularnym składnikiem zdrowej diety. A najzdrowszy będzie ten z własnej uprawy w ogródku! Więcej...

Sałata głowiasta - świetnie sprawdza się jako poplon wszędzie tam, gdzie nie możemy wysiać rzodkiewki (czyli po warzywach kapustowatych). Letnie i jesienne odmiany sałaty, uprawiane z rozsady, są także doskonałym poplonem po ziemniakach, cebuli zwyczajnej, porze i fasoli karłowej. Sałatę do posadzenia w sierpniu, siejemy na rozsadniku w drugiej połowie czerwca.

Roszponka - to świetne warzywo poplonowe, zdobywające coraz większą popularność. Możemy ją siać bezpośrednio do gruntu, bez konieczności przygotowywania rozsady, ma małe wymagania glebowe i cieplne (może w gruncie nawet zimować do wiosny). Na zbiór jesienny roszponka może być wysiewana przez cały sierpień.

Rukola - świetnie sprawdza się jako sierpniowy poplon na grządkach, które nie są tak dobrze nasłonecznione. Rukola wymaga jednak regularnego nawadniania, gdyż podczas suszy jej liście mocno gorzknieją. Zbiór listków rukoli będzie można przeprowadzić po 6-8 tygodniach od wysiewu.

Koper - to warzywo jako poplon możemy wysiewać do połowy sierpnia. Ma niewielkie wymagania glebowe. Doskonale rośnie w towarzystwie sałat i warzyw kapustnych. Koper ogrodowy można wysiewać rzutowo w różnych częściach ogrodu. Zbiór będzie możliwy po 4-6 tygodniach od wysiewu.

koperek z uprawy poplonowej
W sierpniu jako warzywo poplonowe warto wysiać koperek

Szpinak - jest cenionym za wartości odżywcze warzywem o krótkim okresie wegetacji, które świetnie nadaje się na przedplon lub poplon. Nie uprawia się zaś szpinaku jako plon główny, gdyż wysiany latem szybko wybija w pędy kwiatostanowe, przez co liście tracą na wartości. Jako poplon szpinak wysiewa się w pierwszej połowie sierpnia na zbiór w październiku. W późniejszym terminie można wysiewać mrozoodporne odmiany szpinaku na zbiór wiosenny. Szpinak sprawdzi się jako poplon po grochu, wczesnych odmianach roślin kapustnych i marchwi oraz po wczesnych ziemniakach.

szpinak z uprawy poplonowej
Szpinak to dobre warzywo poplonowe

Rzeżucha - to nasza ostatnia propozycja poplonowa. Rzeżucha jest warzywem, które można wysiewać w ogrodzie w zasadzie przez cały sezon od marca do października. W zależności od warunków pogodowych okres wegetacji w gruncie może wynosić od 2 do 4 tygodni. Pod folią będzie nieco krótszy. Nasiona rzeżuchy wysiewamy nie przykrywając ich ziemią, a jedynie lekko ugniatając. Młode łodyżki ścina się tuż nad ziemią za pomocą zwykłych nożyczek. Ze zbiorem rzeżuchy nie warto czekać zbyt długo, gdyż starsze listki szybko tracą swoje wartości odżywcze.

Dobrej jakości nasiona warzyw na poplon można zamówić w naszym sklepie. Specjalnie dla Was wybraliśmy z naszej oferty te nasiona warzyw, które świetnie nadają się na poplony - do wysiewu w sierpniu, a niektóre nawet później! Aby zobaczyć ofertę naciśnij grafikę poniżej :-)

Na koniec pragnę zwrócić uwagę, iż wysiew lub sadzenie warzyw poplonowych nie zawsze jest wskazane. Jeśli brakowało nawożenia organicznego, a gleba wydaje się już "zmęczona", zbyt uboga lub zbierane plony przestają być zadowalające, wtedy lepiej zadbać o jakość gleby i jako poplon wysiać rośliny na zielony nawóz.

Przeczytaj również:

Jak zaplanować ogród warzywnyJak zaplanować ogród warzywny
Prawidłowe zaplanowanie ogrodu warzywnego ma wpływ na jakość i wielkość plonów oraz możliwości pielęgnacji takiego warzywnika. Każdy ogród warzywny musi być dokładnie zaplanowany pod względem stanowiska, mikroklimatu panującego w danym regionie, ilości i wielkości zagonów czy oddalenia od ulicy. Zobacz jak zaplanować ogród warzywny aby warzywa rosły smaczne i zdrowe, a ich uprawa nie sprawiała problemów. Więcej...

Jesienny zbiór warzyw. Kiedy je zbierać i jak przechowywać?Jesienny zbiór warzyw. Kiedy je zbierać i jak przechowywać?
Niemal w każdym ogrodzie znajduje się grządka warzywna, gdyż wielu z nas jest zwolennikami własnych upraw. Zwykle jednak nasiona ulubionych buraków, marchwi czy pietruszki wysiewamy w nadmiarze i w ciągu sezonu nie jesteśmy w stanie wszystkiego przejeść, warto zatem spróbować przechować nasze "witaminki" przez zimę. Więcej...

Warzywa ozime. Jakie warzywa siejemy jesienią na wczesny zbiór?Warzywa ozime. Jakie warzywa siejemy jesienią na wczesny zbiór?
W celu przyspieszenia terminu zbioru niektórych warzyw możemy stosować siew przedzimowy. Warzywa ozime możemy siać w listopadzie lub nawet na początku grudnia. Najczęściej w ten sposób uprawiana jest cebula ozima i czosnek ozimy. Ale jako warzywa na wczesny zbiór, wysiewane jesienią, możemy uprawiać też mrozoodporne, wczesne odmiany marchwi, pietruszki, kopru i szpinaku. Oto sekrety uprawy warzyw ozimych. Więcej...