Stihl Cash Back

Wałowanie trawnika. Kiedy i czym wałować trawnik?

Wałowanie trawnika pozwala zagęścić ziemię, wyrównuje powierzchnię darni oraz sprzyja lepszemu ukorzenianiu się trawy. Zabieg ten warto wykonywać przed założeniem nowego trawnika, jak również w czasie jego dalszej pielęgnacji. Podpowiadamy kiedy i czym wałować trawnik aby był równy i gęsty!

wałowanie trawnika
Wałowanie trawnika
Fot. depositphotos

Kiedy wałować trawnik?

Pierwsze wałowanie trawnika wykonywane jest przy jego zakładaniu. Stosuje się je do zagęszczania gleby i wyrównania powierzchni przed siewem nasion, a także bezpośrednio po siewie (dzięki temu nasiona traw nie są wywiewane przez wiatr i szybciej kiełkują).

Wałowanie trawnika warto wykonać także podczas zakładania trawnika z rolki. Wałujemy przed ułożeniem pasków darni, zagęszczając tym sposobem podłoże, a także po ułożeniu trawnika z rolki, dzięki czemu trawa będzie ściślej przylegać do powierzchni ziemi i szybciej się ukorzeni.

Wałowanie trawnika wykonujemy także przed pierwszym koszeniem. Przy całorocznej pielęgnacji trawnika już użytkowanego, wałowanie stosuje się tylko raz. Podczas wałowania gleba nie może być mokra aby nie zniszczyć struktury ziemi.

Zabieg wałowania trawnika już rosnącego, który ma więcej niż jeden sezon, wykonuje się wczesną wiosną, najlepiej w marcu. Jest to szczególnie konieczne, jeżeli zaobserwujemy uwypuklenia i nierówności w trawniku. Oznaczają one, iż w czasie zimy woda gromadziła się pod powierzchnią darni, a następnie zamarzała i odmarzała, powodując uszkodzenia i wybrzuszenia trawnika.

Poprzez wałowanie trawnika wyrównany powierzchnie, zaś ciężar wału złamie źdźbła traw, co poprawi ich ukorzenienie. Jest to zatem ważny zabieg pomagający zregenerować trawnik po zimie. Wałowanie trawnika przeprowadzone po zimie pomoże uniknąć zasychania trawy w okresie wiosennym.

wałowanie trawnika
Wałowanie przed założeniem trawnika

Czym wałować trawnik?

Do wałowania trawnika wykorzystuje się wał ogrodowy. W sprzedaży dostępne są wały metalowe i z tworzywa sztucznego. Te drugie, w celu ich dociążenia, wypełnia się wodą lub piaskiem. W przypadku napełniania wału wodą ciężar będzie mniejszy, niż wału wypełnionego piaskiem. Pusty wał o wadze 15 kg, napełniony wodą osiągnie wagę ok. 65 kg, zaś wypełniony piaskiem - ponad 125 kg.

Zdecydowanie bardziej praktyczny i trwały okazuje się być wał metalowy. Warto wybrać taki, który jest malowany proszkowo, co dodatkowo wydłuża jego trwałość.

Niekiedy w zestawie z wałem ogrodowym otrzymamy kolce do napowietrzania trawnika (aeracji). Po zamontowaniu kolców do napowietrzania znacznie poprawia się struktura gleby, co pozytywnie wpływa na kondycję trawy. Wał ogrodowy może być dodatkowo wyposażony w listwę zgarniającą glebę. Dzięki temu będzie szczególnie przydatny przy pracach podczas zakładania trawnika.

W przypadku wałowania trawnika zaraz po jego założeniu, wykorzystujemy wał o wadze do 50 kg. Natomiast wałując trawnik po zimie warto wykorzystać znacznie cięższy wał, o wadze ok. 150 kg.

Jeśli zastosujemy zbyt ciężki wał, na przykład powyżej 300 kg, należy liczyć się z utratą płaskiej powierzchni trawnika, ponieważ tak ciężki wał rozerwie darń i spowoduje jej nierównomierne osiadanie. Z kolei zbyt lekki wał nie będzie spełniał swojego zadania.

Ciężkie wały stosuje się tylko na powierzchniach intensywnie użytkowanych, na przykład na boiskach sportowych.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Zakładanie trawnika
Zakładanie trawnika zazwyczaj sprawia wiele przyjemności. Na każdym etapie wykonywanych prac myślimy o pięknej, soczyście zielonej murawie, jaka niebawem pojawi się w ogrodzie. Zobacz krok po kroku, jak założyć ogrodowy trawnik. Więcej...

pielęgnacja trawnika na wiosnęPielęgnacja trawnika na wiosnę
Kiedy stopnieje śnieg, zazwyczaj stan naszego trawnika pozostawia wiele do życzenia. Co roku wiosną ogrodnicy zastanawiają się, jak przywrócić blask murawie oraz jak zaplanować prace porządkowe. Podpowiadamy jak wybrać najlepsze narzędzia i w jakiej kolejności wykonywać prace w ogrodzie aby stan murawy szybko wrócił do normy. Więcej...

Wertykulacja i aeracja trawnikaWertykulacja i aeracja trawnika
Czasami zdarza się, że pomimo regularnego koszenia, podlewania i nawożenia, trawnik nie wygląda tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Powodem gorszego stanu darni w naszym ogrodzie może być zaniechanie dwóch ważnych zabiegów - wertykulacji i aeracji. Te dwa zabiegi służą rozluźnianiu podłoża i pobudzają trawy do krzewienia się. Więcej...