Byliny - uprawa w ogrodzie

Pierwszy raz byliny zostały wykorzystane przez ogrodników do ozdabiania ogrodów już w XIX wieku. Były one początkowo traktowane po macoszemu i służyły jedynie do uzupełnienia już istniejących nasadzeń z drzew oraz krzewów. Dopiero XX wiek przyniósł modę na te zwykle niewymagające rośliny o ogromnej różnorodności barw i kształtów kwiatów oraz liści. Zobacz jak wykorzystać byliny w ogrodzie i jak wygląda uprawa bylin.

byliny w ogrodzie
Byliny w ogrodzie

Dlaczego warto uprawiać byliny?

Byliny to obecnie jedna z najszerzej uprawianych grup roślin i nie sposób znaleźć ogród, w którym byliny nie były by uprawiane.

Z punktu widzenia botaniki, mianem bylin określa się wszystkie rośliny wieloletnie zimujące w gruncie, które po wydaniu nasion zasychają tworząc jednocześnie podziemne pąki gotowe do ponownego wzrostu w kolejnym sezonie. Zazwyczaj tworzą one organy spichrzowe (cebule, bulwy, zgrubiałe kłącza), w których gromadzone są substancje pokarmowe, konieczne by wystarczająco odżywić młode pędy i liście, zanim te rozpoczną proces fotosyntezy dostarczający im energii niezbędnej do prawidłowego rozwoju.

Jest kilka powodów, dla których warto uprawiać byliny w każdym, nawet najmniejszym, ogrodzie:

  • są to rośliny bardzo łatwo przystosowujące się do nowych warunków,
  • można wśród nich spotkać szereg gatunków porastających zarówno brzegi zbiorników wodnych jak też suche kamieniste skarpy,
  • rozmnażają się zazwyczaj bardzo łatwo przez podział lub wysiew nasion,
  • zdecydowana większość gatunków nie jest atakowana przez szkodniki oraz choroby,
  • wymagają niewielkich nakładów pracy na utrzymanie ich w dobrej kondycji,
  • doskonale sprawdzają się jako towarzystwo dla innych grup roślin ozdobnych na rabatach mieszanych.

Jak sadzić byliny w ogrodzie?

By uprawiać byliny w ogrodzie nie potrzeba ponosić dodatkowych kosztów. Wystarczy jedynie nieco poprawić strukturę gleby przez dodanie do niej dużej ilości kompostu lub solidnie przefermentowanego obornika. Dla gatunków posiadających specyficzne wymagania związane z odczynem pH gleby może być konieczne dodatkowe zakwaszanie gleby siarką, kwaśnym torfem ogrodniczym (obniżenie pH) lub zastosowanie dolomitu w celu podniesienia pH. Jednakże zdecydowana większość gatunków zadowoli się przeciętna glebą ogrodową oraz słonecznym stanowiskiem.

Podczas sadzenia bylin warto pamiętać, że niektóre gatunki rozrastają się dość ekspansywnie i warto odpowiednio wcześnie zastosować przegrody korzeniowe z blachy lub gumolitu, wkopane na głębokość około 50 cm. To sprawi, że nawet szybko rosnące rośliny nie będą zbytnio tłumić wzrostu ich mniejszych towarzyszy na rabatach. Warto także pamiętać o właściwych rozmiarach dorosłych roślin i podczas wysadzania zachować odpowiednie odstępy między poszczególnymi egzemplarzami.

W innym przypadku po kilku latach na rabacie zrobi się zbyt ciasno, co wpłynie zarówno na zdrowotność uprawianych roślin jak i walory dekoracyjne takiego nasadzenia.

Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?
Sadzenie bylin wykonuje niemal każdy ogrodnik, bo trudno sobie wyobrazić ogród bez rabat bylinowych. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, warto zastanowić się jaki jest najlepszy termin sadzenia bylin oraz w jaki sposób wykonać sadzenie bylin do gruntu aby rośliny przyjęły się i niebawem ładnie zakwitły. Zobacz jak i kiedy sadzić byliny w ogrodzie! Więcej...

Jak wybierać byliny do ogrodu?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej granice zostały otwarte i wszystkie nowości odmianowe wyhodowane na terenie Europy bardzo szybko przedostają się do ogrodów w naszym kraju. Należy jednak pamiętać, że ostry klimat Środkowej Europy nie jest najlepszy dla wielu wrażliwszych gatunków, które szybko zamierają w czasie pierwszego zimowania.

Wiele gatunków pochodzących z łagodniejszego klimatu może przetrwać kilka niezbyt mroźnych zim by zmarznąć podczas srogich styczniowych mrozów jakie zdarzają się w Polsce przynajmniej raz na dekadę.

Gatunki bylin, które bez większych kłopotów można uprawiać w ogrodach pochodzą zazwyczaj z podobnej strefy klimatycznej dzięki czemu przystosowane są zarówno do upalnego lata jak i bardzo mroźnych zim. Warto sadzić także ozdobne odmiany bylin występujących w naszym kraju, ponieważ rośliny te są zaadoptowane doskonale to polskiego klimatu. Wówczas powodzenie w ich uprawie jest niemal pewne.

Przy wyborze bylin do ogrodu warto skorzystać ze strony encyklopedia roślin, w której opisane jest kilkaset bylin, a dostępna na stronie wyszukiwarka roślin, pozwala wybrać rośliny dopasowane do naszych ogrodów, zarówno pod względem wymagań uprawowych jak i zestawień z innymi roślinami.

Gwidon

Przeczytaj również:

Kwiaty jesienne do ogrodu
Kwiaty jesienne w ogrodzie mogą znacznie poprawić nasz nastrój w chwilach gdy jest coraz mniej słońca, a dni są coraz chłodniejsze. Jeżeli dobrze zaplanujemy rabaty ze wspaniale kwitnącymi kwiatami jesiennymi w ogrodzie, będziemy mogli się jeszcze długo cieszyć ich pięknem. Jesień to nie koniec kwitnienia, a wśród roślin kwitnących jesienią jest naprawdę z czego wybierać. Więcej...

begoniaBegonia - odmiany i uprawa
Begonia to roślina niezwykle popularna i doceniana w naszym kraju, ozdoba kwietników, ogrodów, tarasów i balkonów. Begonie występują w różnych gatunkach i odmianach. Od kilku lat ich popularność zdecydowanie rośnie, dzięki czemu dzisiaj ich zróżnicowanie jest o wiele większe. Begonie mogą być uprawiane zarówno w pomieszczaniach jak i ogrodach. Jakie gatunki wybrać do uprawy i co trzeba im zapewnić aby pięknie kwitły? Więcej...

Piwonie - uprawa i najlepsze odmiany
Piwonie, to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie zakwitają w naszych ogrodach. Przybyły do Europy z Japonii oraz Chin, gdzie znano i uprawiano je od bardzo dawna. Rodzaj piwonia to ok. 35 gatunków roślin, z czego zdecydowaną większość stanowią byliny, a tylko kilka to niewielkie krzewy. W zdecydowanej większości naszych ogrodów spotykamy piwonię chińską (Paeonia lactiflora). To właśnie ten gatunek posiada najwięcej różnorodnych ogrodowych odmian mieszańcowych, których z roku na rok ciągle przybywa. Więcej...