Stihl Cash Back

Tulipanowiec amerykański - uprawa, odmiany, choroby

Tulipanowiec amerykański był pierwszym z drzew północnoamerykańskich przywiezionych do Europy. Doskonale sprawdzi się jako soliter sadzony w ogrodzie w miejscach szczególnie eksponowanych, a odmiany tulipanowca amerykańskiego zaskoczą nie jednego konesera ogrodnictwa. Dowiedz się co warto wiedzieć o tej roślinie i na co zwrócić uwagę decydując się na uprawę tulipanowca amerykańskiego we własnym ogródku!

Tulipanowiec amerykański
Tulipanowiec amerykański - kwiat

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) ze względu na oryginalne liście i kwiaty szybko rozprzestrzenił się w parkach głównie w zachodniej i środkowej Europie. W Polsce spotykany jest w wielu starych parkach często w postaci okazałych drzew o wysokich, gładkich lub nisko rozgałęzionych przy ziemi pniach.

Tulipanowiec amerykański dorasta do 25 m wysokości, przy podobnej szerokości, kwitnie zaś w maju. Kwiaty tulipanowca trudno zauważyć wśród młodych liści drzewa, ale są niezwykle dekoracyjne, kielichowatego kształtu, z jasnozielonkawymi działkami kielicha i żółtymi płatkami korony. Swoim wyglądem przypominają tulipany i od nich wywodzi się nazwa rośliny. Jesienią liście tulipanowca cudownie przebarwiają się na kolor żółty lub brązowożółty.

Tulipanowiec amerykański - uprawa

Uprawa tulipanowca amerykańskiego udaje się na żyznej, świeżej i dostatecznie wilgotnej glebie oraz słonecznych stanowiskach. Drzewo to jest wrażliwe na zalegającą wodę i nie wolno go sadzić na stanowiskach podmokłych lub glebach ciężkich i bardzo mokrych. Ze względu na mięsiste korzenie, najlepszą porą do sadzenia tulipanowca będzie wiosna.

W upalne lato nie zapomnijmy o intensywnym podlewaniu tulipanowca amerykańskiego, gdyż przy braku wody liście drzewa żółkną i opadają. Podobnie się dzieje przy nadmiarze wody.

Tulipanowiec amerykański rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać bezpośrednio po zbiorze jesienią lub wiosną po stratyfikacji. Wysiewamy je szklarni w skrzyniach inspektowych lub w namiocie foliowym. Młode siewki wymagają troskliwej pielęgnacji.

Tulipanowiec amerykański
Tulipanowiec amerykański - liście

Tulipanowiec amerykański - odmiany

Tulipanowiec amerykański występuje w kilku ciekawych odmianach, które czynią go jeszcze bardziej oryginalną i godną uwagi rośliną. Odmiany tulipanowca amerykańskiego różnią się między sobą kolorem liści, pokrojem i wysokością. Oto 3 najciekawsze z nich:

Tulipanowiec amerykański 'Aureomarginatum' - szybkorosnąca odmiana tulipanowca o piramidalnej koronie i dwubarwnych liściach, po środku zielonych, z zewnątrz z nieregularną kremową obwódką. Tulipanowiec 'Aureomarginatum' osiąga 25 m wysokości.

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - charakteryzuje się powolnym wzrostem i kulistym pokrojem. Można spotkać ją w postaci zaszczepionej na pniu, tworzącej ładne zwarte korony. Liście odmiany 'Edward Gursztyn' są nieco mniejsze niż u podstawowego gatunku. Co ciekawe 'Edward Gursztyn' to najbardziej odporna na mróz odmiana tulipanowca. Wymienione zalety predysponują tę odmianę do uprawy w polskich ogrodach.

Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum' - ta odmiana tulipanowca charakteryzuje się kolumnowym pokrojem i wysokością do 25 m.

Tulipanowiec amerykański Aureomarginatum
Tulipanowiec amerykański 'Aureomarginatum'

Tulipanowiec amerykański - choroby

Bezapelacyjną zaletą tulipanowca amerykańskiego jest jego wysoka odporność na choroby. Drzewo to zapada na nie z rzadka, a jeśli już się tak zdarzy, dotyka go najczęściej choroba grzybowa - plamistość liści tulipanowca.

Objawy tej choroby tulipanowca amerykańskiego rozpoznamy po pojawiających się w drugiej połowie lata pojedynczych, drobnych, okrągłych plamkach na liściach. Przy silnym porażeniu dochodzi do zamierania całości lub części liści.

Aby zapobiec rozwojowi plamistości liści u tulipanowca jesienią należy zgrabić opadłe liście i spalić je. Latem po zaobserwowaniu objawów powinno się wykonać oprysk preparatem Topsin M 500 SC.

Inną chorobą tulipanowca amerykańskiego jest rak pnia. Jeżeli na pniu tulipanowca pojawiają się brązowe, wydłużone plamy, stopniowo przemieszczające się ku górze, obejmując jego obwód, mamy do czynienia z objawami raka pnia. Po pewnym czasie dochodzi do zamierania najmłodszych łodyg, a w miejscu wystąpienia raka na pniu, pień drzewa się wyłamuje. Porażone pędy rośliny należy wycinać, a tulipanowca opryskać środkiem ochrony roślin Topsin M 500 SC.

Zawinięte charakterystycznie do góry, od wierzchołka do połowy blaszki, liście świadczą o występowaniu szkodnika tulipanowca amerykańskiego. W charakterystycznym zawiniątku chowa się bowiem gąsienica zwójki różóweczki, która w czerwcu wychodzi z ukrycia. W celu ochrony tulipanowca amerykańskiego przed występowaniem tego szkodnika, należy zimą z konarów i pnia usuwać złoża jaj, a w maju w okresie wylęgania larw wykonać oprysk preparatem o działaniu kontaktowym np. Karate Zeon 050 CS.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: Bartels A., Wszystko o drzewach i krzewach. 1500 drzew i krzewów do ogrodu, Świat Książki, s.145; Bugała W., Drzewa i krzewy, PWRiL, s. 343; Muras P., Katalog roślin - drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni. Fot. pixabay oraz archiwum własne.