Trawnik z rolki - jak założyć, cena

Użycie trawy z rolki jest dosyć drogą metodą zakładania trawnika, pozwala jednak w szybki i prosty sposób uzyskać oczekiwany efekt. Trawnik z rolki możemy w łatwy sposób dopasować poprzez odpowiednie przycinanie darni, jest to również łatwy i trwały sposób na zazielenienie zboczy i pochyłości. Zobacz jak prawidłowo założyć trawnik z rolki i jak jest cena trawy w rolkach.

Trawnik z rolki
Układanie trawnika z rolki
Fot. depositphotos.com

Trawnik z rolki - cena

Trawnik z rolki można zakładać w dowolnym momencie, od marca aż do końca października. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje trawnków z rolki. Może być to darń przenośna w formie kwadratów o wymiarach 50 x 50 cm, darń cięta z rolki na kilkumetrowe odcinki (z reguły w pasmach szerokości 1 m) lub mata z włókniny z wsianymi nasionami traw. Trawniki "z gruntu" są zazwyczaj tańsze, natomiast te na matach, często określane też jako "trawnik z folii" są nieco droższe. Cena trawnika z rolki zależy też od przeznaczenia trawnika, np. czy ma to być trawnik uniwersalny, ozdobny, intensywnie lub rzadko użytkowany.

Ceny większości oferowanych trawników z rolki wahają się w przedziale od 8,50 do 15 zł/m². Przykładowa cena za trawnik z rolki uniwersalny to 9,50 zł/m², a trawnik ozdobny - 11,50 zł/m². Pamiętajmy też, że cena trawnika z rolki może być uzależniona od wielkości zamówienia. Kupując więcej, można uzyskać rabat i zazwyczaj zapłacimy mniej w przeliczeniu na m².

Oczywiście, jeżeli trawnika nie będziemy kłaść sami, a ma to wykonać wyspecjalizowana firma, do ceny trawy z rolki trzeba doliczyć koszt robocizny. Ten uzależniony jest m. in. od czynności jakie trzeba wykonać, np. tylko ułożenie trawy czy też odpowiednie przygotowanie gleby pod trawnik. Tu ceny są ustalane indywidualnie.

Przygotowanie ziemi pod trawnik z rolki

Zanim rozłożymy trawnik z rolki glebę musimy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powierzchnię oczyszczamy z kamieni i chwastów i wyrównujemy. W razie potrzeby do ziemi można dodać kompost, ziemię ogrodniczą lub nawozy mineralne. Bezpośrednio przed rozłożeniem darni całą powierzchnię wzruszamy grabiami na głębokość około 2 cm. Można również rozsypać warstwę piasku i próchnicy oraz podlać. Tę ostatnią czynność warto wykonać, gdyż trawnik z rolki rozłożony na wilgotnej ziemi szybciej się ukorzeni.

Aby zapewnić trawnikowi z rolki odpowiednią ilość wilgoci, warto także do gleby dodać hydrożel. Hydrożele to substancje magazynujące wodę. Dodane do ziemi utrzymują wilgoć wokół korzeni i zapobiegają usychaniu trawy.

Jak przygotować ziemię pod trawnik
To jak przygotować ziemię pod trawnik jest kluczową sprawą jeżeli chcemy uzyskać równe wschody wysianej trawy, a w przyszłości ładną darń. Niezależnie czy jest to powiększenie obecnego trawnika czy tworzenie od podstaw nowego trawnika zawsze należy zacząć od odpowiedniego przygotowania ziemi. Oto jak przygotować ziemię pod trawnik w sposób prawidłowy i gwarantujący sukces. Więcej...

Jak ułożyć trawnik z rolki

Układając trawnik z rolki musimy postarać się aby kolejne kawałki trawnika były ułożone równo, dobrze i ściśle do siebie przylegając. Pierwszy rząd darni najlepiej ułożyć wzdłuż krawędzi ścieżki lub dziecińca. Kolejne fragmenty układamy ściśle, jeden przy drugim. Kostki trawnikowe najlepiej układać naprzemianlegle, w taki sposób w jaki układa się cegły w murze. Gdy zakończymy układanie trawnika z rolki powinniśmy darń docisnąć do powierzchni gleby ugniatając grzbietem grabi lub wykonując wałowanie trawnika. Wałowania nie stosujemy w przypadku układania włókniny z wsianymi ziarnami trawy.

Aby trawnik z rolki się ukorzenił i zaczął rosnąć konieczne jest odpowiednio silne i regularne zraszanie, dlatego też najlepiej ułożyć trawnik z rolki w dni, po których mają nastąpić opady deszczu. Trawnik możemy używać po około 4 tygodniach, wtedy też możliwe jest pierwsze koszenie.

Więcej sekretów pielęgnacji trawnika

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym jak prawidłowo zadbać o trawnik, polecamy fantastyczną książkę "Piękny Trawnik". Cenieni specjaliści od pięknej darni zdradzają w niej wszystkie sekrety zakładania i pielęgnacji trawników. Od prawidłowego przygotowania ziemi pod wysiew trawy, poprzez wybór właściwej mieszanki trawnikowej, po dokładne instrukcje zakładania i pielęgnacji trawnika krok po kroku.

Po przeczytaniu tej książki przekonasz się, że na każdy problem z trawnikiem jest rozwiązanie. Wystarczy zdobyć potrzebą wiedzę w tym zakresie. A wszystko co trzeba wiedzieć, jest w tej książce :-)

Piękny Trawnik Książka

Zobacz także:

Zakładanie trawnika
Zakładanie trawnika zazwyczaj sprawia wiele przyjemności. Na każdym etapie wykonywanych prac myślimy o pięknej, soczyście zielonej murawie, jaka niebawem pojawi się w ogrodzie. Aby jednak efekt był naprawdę imponujący, a bujna zieleń trawy utrzymywała się przez wiele lat, wszystkie etapy zakładania trawnika trzeba przeprowadzić z należytą starannością. Oto krok po kroku, jak założyć ogrodowy trawnik. Więcej...

Nasiona traw - mieszanki trawnikowe
Przed założeniem trawnika należy wybrać odpowiednie nasiona traw. Na trawniki stosuje się specjalne mieszanki trawnikowe, w których dobrane są nasiona różnych gatunków traw. Na rynku dostępne są różne rodzaje mieszanek nasion traw, różniące się przeznaczeniem oraz ceną. Poznaj kilka praktycznych wskazówek czym się kierować przy wyborze odpowiedniej mieszanki nasion traw do Twojego ogrodu. Więcej...

Jak szybko i skutecznie przywrócić piękny wygląd trawnika?
Twój trawnik żółknie, przerzedza się i zasycha? Sen z powiek spędzają Ci ubytki na trawniku? Robisz dosiewy ale trawa nijak nie chce rosnąć? Specjalista od pielęgnacji trawnika polecał Ci zakup drogiego sprzętu, tzw. aeratora lub nawet założenie trawnika od nowa? Ale przecież to zbyt drogo, już kosiarka kosztowała fortunę, a teraz znowu taki wydatek! Dlatego lepiej poznaj inny, zaskakująco tani i skuteczny sposób na przywrócenie doskonałego wyglądu trawnika. Więcej...

Opracowano na podstawie: P. Urbański, Trawniki z rolki, Działkowiec, nr 5/2003, s. 5 oraz 3 sposoby na idealny trawnik, numer specjalny NAJ - W ogrodzie i na balkonie 2/04, s. 46.