Trawnik po zimie - pielęgnacja, nawożenie, renowacja

Zimę mamy już za sobą. Gdy się ociepla wielu z nas wchodzi do ogrodu po długiej zimowej przerwie w przekonaniu, iż rośliny były uśpione w zimowym śnie i nic w ogrodzie się nie działo. Tymczasem okazuje się, że trawnik po zimie nie wygląda już tak samo - uległ poważnym uszkodzeniom. Aby przywrócić jego zeszłoroczną świetność konieczne jest wykonanie szeregu prac pielęgnacyjnych. Zobacz jak wygląda pielęgnacja trawnika po zimie, kiedy przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika po zimie oraz jak wygląda renowacja zniszczonego trawnika i uzupełnianie ubytków w darni.

trawnik po zimie
Trawnik po zimie - pogorszenie jakości darni i kretowiska

Uszkodzenia trawnika po zimie

Przede wszystkim trawnik po zimie mógł ulec uszkodzeniom mrozowym. W czasie mrozów darń może być odrywana od podłoża. Woda, która się pod nią gromadzi na przemian zamarza i odmarza, podnosząc darń do góry. Powoduje to, że wiosną darń, która została oderwana od korzeni, najczęściej usycha.

Kolejnym problemem jaki możemy zaobserwować na trawniku po zimie jest pleśń śniegowa, która występuje najczęściej na trawnikach z przewagą życicy trwałej lub wiechliny łąkowej. Jej powstawaniu sprzyja długie utrzymywanie się grubej i zaskorupionej pokrywy śnieżnej. Objawem jest biała grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni, widoczna w okresach wysokiej wilgotności.

Szereg zniszczeń mogły spowodować również krety. Aktywność tych zwierząt wzrasta pod koniec jesieni (koniec października) kiedy to przygotowują się do przetrwania zimy. Ich aktywność ponownie wzrasta wiosną, kiedy to w żyznej i wilgotnej glebie pojawiają się liczne larwy i pędraki, będące przysmakiem kretów. Pojawienie się licznych kretowisk może być dla nas zatem niemiłym zaskoczeniem.

Jak zatem poradzić sobie z tymi wszystkimi problemami oszpecającymi nasz trawnik po zimie?

Pielęgnacja trawnika po zimie

Podstawowym zabiegiem, jaki należy wykonać wiosną, jest wygrabienie trawnika po zimie. Zabieg ten należy wykonać jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca.

Do grabienia najlepiej użyć grabki wachlarzowe (miotłograbie). Trawnik po zimie grabimy na krzyż, aby dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostały po zimie i obumarłe resztki roślin, mogące być siedliskiem chorób i szkodników.

trawnik po zimie
Trawnik po zimie - wygrabianie suchej trawy i liści

Często zaniedbywanymi pracami w pielęgnacji trawnika po zimiewertykulacja i aeracja trawnika. Oba te zabiegi należy również wykonać zanim jeszcze pojawią się symptomy wzrostu traw.

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą wertykulatora. Zabieg ten rozluźnia i wspomaga odmłodzenie trawnika, a także pozwala usunąć nagromadzoną powłokę filcu. Aeracja natomiast to nakłuwanie darni kolami, w celu napowietrzenia korzeni traw. Zabieg ten wykonuje się aeratorem, a na małych trawnikach przydomowych wystarczą specjalne kolce zakładane na buty. Od biedy można darń nakłuwać również widłami ale jest to szalenie pracochłonne. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup dwufunkcyjnego aeratora-wertykulatora, w którym noże do wertykulacji można wymieniać na wał z kolcami do aeracji.

Jeszcze zanim trawnik po zimie wygrabimy i napowietrzymy, może okazać się konieczne wykonanie wałowania. Dotyczy to trawników, u których darń została poodrywana od podłoża. Wałowanie trawnika po zimie wykonuje się przy pomocy walca ogrodowego. Wałowanie dociska darń do podłoża zapewniając jej dostęp do wody i zapobiega wypadaniu fragmentów trawnika.

Jak uzupełnić dziury w trawnikuJak uzupełnić dziury w trawniku? 3 najlepsze sposoby!
Bardzo często na trawnikach pojawiają się nieestetyczne dziury, szare plamy suchej trawy i łyse placki, które psują wygląd darni i nasz humor. Na szczęście jest na to rada. Poznaj 3 najlepsze sposoby aby uzupełnić dziury w trawniku i zobacz co naprawdę działa! Więcej...

Nawożenie trawnika po zimie

Nieco później, gdy zauważymy już pierwsze symptomy wzrostu trawy, należy wykonać nawożenie trawnika po zimie. Szczególnie ważne jest w tym okresie dostarczenie trawnikowi odpowiedniej dawki azotu. W tym celu możę być zastosowana saletra amonowa w ilości 1,2 do 1,8 kg/100m² trawnika. Dzięki temu nawożeniu trawnik szybciej się zregeneruje i nabierze soczystych barw. Ważne jest jednak aby nawóz azotowy rozsypać na powierzchni trawnika równomiernie. Efekt nierównomiernego zastosowania nawozu będzie długo widoczny poprzez nierównomierne wybarwienie i nierównomierny wzrost trawy.

trawnik po zimie - koszenie
Odpowiednio zadbany trawnik po zimie szybko odzyska swój piękny wygląd

Poza nawożeniem azotowym, korzystne będzie też wysianie nawozu potasowego (1 kg 60% soli potasowej na 100m²) oraz nawozu fosforowego, jeżeli zapomnieliśmy o tym zabiegu jesienią. Gdy szukamy rozwiązania prostszego, można zastosować granulowany nawóz wieloskładnikowy do trawnika. Nawożenie trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie w ciągu sezonu. Rozwiązaniem dla osób, które nie mają wiele czasu na pielęgnację ogrodu, jest nawóz o spowolnionym działaniu, np. Osmocote. Granulki tego nawozu powlekane są specjalnym polimerem, dzięki któremu składniki odżywcze z nawozu są uwalniane do gleby bardzo wolno. Nawóz taki stosuje się tylko raz w sezonie, najlepiej tuż po rozpoczęciu okresu wegetacji.

Pamiętajmy też, że dla prawidłowego wzrostu trawnika po zimie, poza nawożeniem mineralnym, konieczne jest wzbogacanie gleby w substancje organiczne. W tym celu można używać kosiarki z funkcją mulczowania (skoszona trawa jest rozdrabniana i rozrzucana z powrotem na trawnik, z czasem ulega rozkładowi i użyźnia glebę) lub dawać kompostu. Jeżeli nie mamy kosiarki z opcją mulczowania ani własnego źródła kompostu, warto do nawożenia trawnika stosować nawozy organiczno-mineralne.

Wapnowanie trawnika. Jak i kiedy wapnować trawnik?Wapnowanie trawnika. Jak i kiedy wapnować trawnik?
Wapnowanie trawnika jest zabiegiem często polecanym w celu poprawy jakości trawy, pozbycia się chwastów i mchu. Zabieg ten może jednak okazać się szkodliwy, jeżeli wykonamy go niepoprawnie lub w niewłaściwym terminie. Dlatego warto wiedzieć po co w ogóle wykonuje się wapnowanie trawnika i kiedy jest to konieczne, czym i jak wapnować trawnik aby uzyskać maksimum korzyści dla naszej darni oraz jakie są zalecane terminy wapnowania. Więcej...

Renowacja trawnika po zimie

Jeżeli na naszym trawniku pojawiły się mocno uszkodzone fragmenty, łyse place uschniętej trawy lub nawet dziury całkowicie ogołocone z darni, w ramach renowacji trawnika po zimie, konieczne będzie dosiewanie trawy na istniejącym trawniku lub uzupełnianie tych fragmentów wycinkami darni z innych miejsc trawnika.

Dosiew trawnika po zimie stosuje się głównie przy ubytkach na większej powierzchni. Glebę w tych miejscach należy powierzchniowo spulchnić i wysiać taka samą mieszankę (lub jak najbardziej podobną) trawy jaka była użyta do założenia trawnika. Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą gleby lub piasku i podlewamy. Pierwsze koszenie dosianych fragmentów trawnika wykonuje się znacznie później niż pozostałej części murawy, tj. dopiero gdy trawy osiągną przynajmniej 10 cm wysokości.

Małe ubytki w trawniku po zimie lepiej jest pokryć fragmentami darni pobranymi z innych miejsc na trawniku (np. obrzeży trawnika ukrytych pod krzewami). W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w to miejsce umieszczamy płat darni pobrany z innego miejsca. Następnie płat dociskamy grzbietem grabi lub dłońmi i podlewamy. Takie miejsce podlewamy regularnie aby nie przesychało i przy pierwszych koszeniach omijamy aby nie oderwać darni od podłoża (przycina się je wyłącznie nożycami).

Podejmując decyzję o renowacji trawnika po zimie, warto zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku gdy większość jego powierzchni ma ubytki i jest pokryta mchem lub chwastami, korzystniejsze może okazać się całkowite usunięcie darni i wysianie trawnika od nowa.

Te produkty pomogą Ci w pielęgnacji trawnika

Przeczytaj również:

Pielęgnacja trawnika na wiosnę
Kiedy stopnieje śnieg, zazwyczaj stan naszego trawnika pozostawia wiele do życzenia. Co roku wiosną ogrodnicy zastanawiają się, jak przywrócić blask murawie oraz jak zaplanować prace porządkowe? Eksperci GARDENA podpowiadają, jak wybrać najlepsze narzędzia i w jakiej kolejności wykonywać prace w ogrodzie aby stan murawy szybko wrócił do normy. Więcej...

Jak przygotować ziemię pod trawnik
To jak przygotować ziemię pod trawnik jest kluczową sprawą jeżeli chcemy uzyskać równe wschody wysianej trawy, a w przyszłości ładną darń. Niezależnie czy jest to powiększenie obecnego trawnika czy tworzenie od podstaw nowego trawnika zawsze należy zacząć od odpowiedniego przygotowania ziemi. Oto jak przygotować ziemię pod trawnik w sposób prawidłowy i gwarantujący sukces. Więcej...

Jak szybko i skutecznie przywrócić piękny wygląd trawnika?
Twój trawnik żółknie, przerzedza się i zasycha? Sen z powiek spędzają Ci ubytki na trawniku? Robisz dosiewy ale trawa nijak nie chce rosnąć? Specjalista od pielęgnacji trawnika polecał Ci zakup drogiego sprzętu, tzw. aeratora lub nawet założenie trawnika od nowa? Ale przecież to zbyt drogo, już kosiarka kosztowała fortunę, a teraz znowu taki wydatek! Dlatego lepiej poznaj inny, zaskakująco tani i skuteczny sposób na przywrócenie doskonałego wyglądu trawnika. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, MUZA SA, Warszawa 1994, s. 285 - 290; R. Dembek, Od spoczynku zimowego do pierwszego koszenia, Działkowiec, Nr 3/2004, s. 18 - 19.