Staw kąpielowy - co to jest, rodzaje, jak zbudować

Artykuł udostępniony przez

Staw kąpielowy, lub inaczej ekobasen, to połączenie oczka wodnego i basenu. W odróżnieniu od tradycyjnego basenu, staw kąpielowy w ogrodzie wygląda naturalnie i nie wymaga użycia środków chemicznych do utrzymania czystości wody. Ale to tylko niektóre jego zalety. Zobacz dokładnie co to jest staw kąpielowy, jakie są rodzaje stawów kąpielowych oraz jak zbudować staw kąpielowy we własnym ogrodzie.

staw kąielowy
Staw kąpielowy, ekobasen - wygląda naturalnie i zapewnia krystalicznie czystą wodę, dając poczucie bliskiego obcowania z przyrodą

Staw kąpielowy - co to jest i jak wygląda?

Staw kąpielowy (ekobasen) to sztucznie wytworzony zbiornik wodny pełniący dwie funkcje - kąpieliska i oczka wodnego. To idealne rozwiązanie dla pasjonatów kąpieli wodnych, których nie satysfakcjonuje korzystanie ze standardowych basenów. Zwykłe baseny nie dość, że nie wyglądają atrakcyjnie, to jeszcze wymagają używania chemicznych środków, np. chloru, a to wszystko w sposób znaczący odbiera radość z kąpieli, szczególnie alergikom.

Staw kąpielowy w ogrodzie to także świetna alternatywa dla miłośników ekologii, którzy planując otaczającą zieleń, chcą zachować z przyrodą pełną symbiozę. Ta symbioza to nie tylko efekt wizualny, charakteryzujący się spójną aranżacją roślin i naturalnych materiałów z otoczeniem. To także koncepcja utrzymania takiego zbiornika w czystości, bez używania do tego celu środków chemicznych i innych szkodliwych związków.

Główną ideą pomysłodawcy stawu kąpielowego było stworzenie w sposób sztuczny, możliwie najbardziej naturalnego kąpieliska. Odpowiedni dobór roślinności, uwzględnienie w niej naturalnych filtrów (tzw. złóż bagiennych), a także prawidłowa struktura stawu sprawiają, że w wodzie samoistnie przebiega proces oczyszczania, który nie wymaga wspomagania środkami chemicznymi. Jedyną ludzką ingerencją może tu być wykorzystanie prostych urządzeń mechanicznych (np. podbieraków, siatek ochronnych) oraz sporadyczne stosowanie produktów biologicznych (np. stabilizatorów tlenu czy preparatów witaminowych).

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodęRośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę
To bez wątpienia najbardziej naturalna, skuteczna i tania metoda oczyszczania wody, idealna do ogrodowych sadzawek. Oto 5 najlepszych roślin oczyszczających wodę, które z łatwością możesz wprowadzić do oczka wodnego w Twoim ogrodzie. Wypróbuj je, a przekonasz się, że utrzymanie czystej wody w oczku jeszcze nigdy nie było takie proste! Więcej...

Staw kąpielowy zbudowany jest z dwóch części: kąpielowej, a także regeneracyjnej. Pierwsza służy do użytku rekreacyjnego. Druga część jest w większości zagospodarowana liczną roślinnością i to ona wpływa na cyrkulację i oczyszczanie wody w zbiorniku.

Prawidłowo zaprojektowany i wykonany staw kąielowy swoim wyglądem oczarowuje. Jest idealnie wpasowany w otaczającą go zieleń, obfituje w piękną roślinność, ma piaszczyste lub kamieniste dno i patrząc na niego ma się wrażenie, że stworzyła go matka natura. A ponieważ powstaje on na podstawie indywidualnego projektu, jego wielkość, kształt czy charakter mogą być dostosowane np. do okolicznej zabudowy albo wyobrażeń właściciela ogrodu. Ze względu na swoją atrakcyjność, stawy kąpielowe stają się popularne nie tylko wśród indywidualnych klientów, ale również wśród wielu ośrodków wypoczynkowych, które dzięki takim kąpieliskom przyciągają turystów.

staw kąielowy
Staw kąpielowy pełni funcke dekoracyjne i praktyczne, będąc doskonałym miejscem do letniego wypoczynku. Jego wielkość, kształt czy charakter mogą być dostosowane do okolicznej zabudowy i oczekiwań właściciela ogrodu.

Jaki rodzaj stawu kąpielowego wybrać?

Staw kąpielowy buduje się z dala od środowiska hydrologicznego, dlatego też można go stworzyć prawie w każdym miejscu. Zarówno właściciele rozległych obszarów, jak i przeciętnych ogródków mogą pozwolić sobie na własne kąpielisko. Możliwe jest też przebudowanie istniejącego zbiornika wodnego i nadanie mu całkiem nowego charakteru i wyglądu. Ograniczeniem nie jest również rzeźba terenu, a wręcz przeciwnie - im bardziej zróżnicowane ukształtowanie powierzchni, tym ciekawszy może powstać akwen. I rzeźba terenu, i jego otoczenie sprawiają, że projektanci stawów kąpielowych mogą w niemal nieograniczony sposób dać się ponieść wyobraźni i stworzyć za każdym razem niepowtarzalny ekobasen, będący uroczą ozdobą posesji.

Algi w basenie. Jak pozbyć się glonów z basenu?Algi w basenie. Jak pozbyć się glonów z basenu?
Pojawienie się śliskiego nalotu na ścianach i podłodze basenu, zmętnienie wody oraz zabarwienie jej na zielono to ewidentne oznaki, że mamy algi w basenie. Oprócz niekorzystnego wyglądu, ich obecność może też powodować nadmierne zużycie chloru i obniżenie pH wody. A zatem jak pozbyć się glonów z basenu? Poznaj sprawdzone sposoby na algi w basenie! Więcej...

Staw kąpielowy ekstensywny
Jego budowa wymaga wygospodarowania większego terenu (od 200m). Strefa rekreacyjna zajmuje 30% obszaru całego akwenu, reszta jest zagospodarowana bogatą roślinnością. Ten rodzaj stawu swoim charakterem przypomina naturalny zbiornik, w którym przyroda samodzielnie odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego wodnego środowiska. Dzięki temu, kąpielisko nie potrzebuje zaawansowanej techniki, bo całą pracę wykonuje tutaj naturalna flora i fauna, która intensywnie się rozwija.

Staw kąpielowy intensywny
W przypadku tego rodzaju zbiornika, nie ma ograniczeń powierzchniowych. Ten staw można zbudować nawet na niewielkim terenie. Charakterystyczna dla niego jest większa część rekreacyjna, stanowiąca około 60% powierzchni całego akwenu. Jednak, by staw prawidłowo funkcjonował, wymaga się zastosowania w jego budowie zaawansowanej techniki. Zaliczamy do niej m.in. budowę filtru biologicznego, uszczelnienie dna, wyłożenie niecki naturalnym materiałem oraz rozdział stawu na dwie części: płytką i głęboką.

staw kąielowy
Staw kąpielowy - poprawny projekt i budowa to gwarancja, że akwen będzie prawidłowo funkcjonował i zawsze cieszył swoich właścicieli. Dlatego stworzenie stawu kąpielowego warto zlecić specjalistom.

Staw kąpielowy - zalety

Moda na budowanie stawów kąpielowych dotarła do nas wraz z upowszechniającym się trendem życia w zgodzie z ekologią. Ekobaseny wyglądają naturalnie, zapewniają krystalicznie czystą wodę i dlatego każdemu, kto korzysta z ich dobrodziejstw stwarzają poczucie bliskiego obcowania z przyrodą. Dzięki temu, że nie stosuje się w nich środków chemicznych, są przyjazne środowisku.

Posiadanie stawu kąpielowego w ogrodzie ma wiele zalet niemal o każdej porze roku. To interesujący obiekt obserwacji, zmieniający swój wygląd każdego miesiąca. W lecie cieszy możliwością wodnych igraszek, stwarza warunki do nurkowania, daje upragniony chłód. Gdy nastaje zima, zamienia się w fascynujące lodowisko.

Za atrakcyjnością stawów kąpielowych przemawiają również względy ekonomiczne. Wyliczono, że koszty związane ze stworzeniem takiego zbiornika są niższe od nakładów finansowych, jakie pochłania budowa tradycyjnego basenu o podobnej tafli wody. Utrzymanie stawu kąpielowego w czystości to wydatek stanowiący połowę kosztów związanych z eksploatacją basenu, o oszczędności czasu nie wspominając.

staw kąielowy
Staw kąpielowy - warto skorzystać z usług pracowni projektowej Gordo Studio, która usługę wykona kompleksowo - od projektu, przez sprzedaż odpowiedniego sprzętu i akcesoriów, aż po wykonanie i pielęgnację.

Jak zbudować staw kąpielowy?

Jeżeli chcemy zbudować staw ogrodowy na terenie własnej posesji, wykonanie projektu i jego realizację, warto zlecić specjalistom. Trzeba pamiętać, że poprawny projekt i budowa to gwarancja, że akwen będzie prawidłowo funkcjonował i zawsze cieszył swoich właścicieli.

W Polsce stawy kąpielowe oferuje nowoczesna pracownia projektowa Gordo Studio. Firma kompleksowo obsługuje wszelkie inwestycje z zakresy architektury krajobrazu, od projektu, przez sprzedaż odpowiedniego sprzętu i akcesoriów, aż po usługę wykonania i pielęgnacji. Gordo Studio to znany zespół specjalistów od budowy stawów kąpielowych. W oparciu o wieloletnie doświadczenie, firma w swej działalności stosuje najlepsze i najnowsze światowe technologie. Gwarantuje najwyższą jakość i czystość wody w wybudowanych zbiornikach przez długie lata i obecnie jest niekwestionowanym liderem w budowie tego typu akwenów.

Przeczytaj również:

Oczko wodne, a prawo budowlane - przepisy, pozwolenie na budowęOczko wodne, a prawo budowlane - przepisy, pozwolenie na budowę
Oczko wodne w ogrodzie może dostarczyć wiele radości ale i zmartwień, jeśli okaże się, że wybudowaliśmy je niezgodnie z prawem. Poznaj bliżej przepisy dotyczące budowy oczek wodnych, dowiedz się kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę oczka wodnego i ściągnij wzory wymaganych dokumentów. Więcej...

budowa oczka wodnego z foliiBudowa oczka wodnego z folii - krok po kroku
Budowa oczka wodnego z folii to najpopularniejszy sposób na samodzielne wykonanie zbiornika wodnego we własnym ogrodzie. Aby oczko wodne wyglądało estetycznie, a folia uszczelniająca dno spełniała swoją funkcję przez wiele lat, wszystkie prace należy wykonać bardzo starannie i w odpowiedni sposób. Zobacz jak zbudować oczko wodne z folii krok po kroku wg naszej prostej instrukcji. Więcej...

Czysta woda w basenie ogrodowymCzysta woda w basenie ogrodowym - sprawdzone sposoby
Baseny ogrodowe stanowią doskonałą przestrzeń do aktywnej zabawy i wypoczynku. Jednak na ich wygląd i bezpieczeństwo kąpieli wpływa wiele czynników, dlatego też musimy dbać o nie w szczególny sposób. Szczególnie ważne jest utrzymanie czystej wody w basenie. Więcej...