Stihl Cash Back

Kontrastowe rośliny. Jak łączyć rośliny o kontrastujących barwach?

Monotonia nie jest wskazana w żadnym ogrodzie. By ją przełamać warto wprowadzić na rabaty kilka, ciekawych, kontrastowych zestawień roślin. Zgodnie z regułą mówiącą, że przeciwieństwa się przyciągają można niewielkim trudem wykonać nasadzenia, których nie powstydziłby się nawet najlepszy projektant terenów zielonych. Zobacz jak ak łączyć w ogrodzie rośliny o kontrastujących barwach!

kontrastowe rośliny
Kontrasdtowe rośliny - udane zestawienie barwy żółtej i fioletu

Decydując się na kontrastowe połączenia roślin w ogrodzie, musimy jednak pamiętać, że nieumiejętnie łącząc ze sobą rośliny możemy też szybko zburzyć harmonię ogrodu, wprowadzić zamęt i sprawić, że nawet starannie pielęgnowany ogród, będzie wyglądał jakby ciągle był tu bałagan. Dlatego, czerpiąc z wieloletnich doświadczeń ogrodników, pamiętajmy o podstawowych zasadach dotyczących łączenia kontrastowych barw. I tak na przykład najsilniejszy efekt uzyskać można przez zestawienie ze sobą kolorów czerwonego z zielonym, błękitu z żółtym, granatu z pomarańczowym. Te połączenia w ogrodach zawsze wyglądają atrakcyjnie.

Możemy łączyć ze sobą nie tylko rośliny o odmiennych kolorach kwiatów, ale także o różnym kształcie, ubarwieniu oraz strukturze powierzchni liści i pędów. Delikatne, koronkowe ulistnienie paproci ogrodowych zostanie pięknie wyeksponowane na tle sinoniebieskich liści funkii lub na tle dużych głazów, natomiast szare, poryte drobnymi włoskami blaszki liściowe perełkowca będą ciekawie kontrastować z mocno pociętymi listkami aksamitek o pomarańczowych kwiatach.

Warto eksperymentować na własną rękę, tworząc co roku nowe kompozycje roślin o zupełnie odmiennym pokroju oraz zróżnicowanych barwach kwiatów i liści. Warto także tworzyć w ogrodzie zestawienia kontrastów zakrojone na większą skalę. Można w tym celu użyć nasadzeń z niskich, obficie kwitnących w pastelowych kolorach roślin rabatowych posadzonych w dużej ilości przed ciemnozieloną ścianą wysokiego żywopłotu. Niebanalne zestawienia kolorystyczne wniosą do każdego, nawet najmniejszego ogrodu, powiew świeżości i nowe spojrzenie na otaczającą nas przyrodę.

Przez umiejętny dobór kształtów oraz barwy tła można znakomicie wyeksponować niewielkie skalne gatunki roślin, które w innych okolicznościach zniknęły by w tłumie tych większych sąsiadów na mieszanej rabacie.

kontrastowe rośliny
Kontrastowe zestawienia roślin to nie tylko intensywne barwy kwiatów. Grę kontrastów możemy wprowadzić sadząc choćby same rośliny iglaste o różnym pokroju i kontrastowym ubarwieniu igieł

Inaczej zupełnie, niż w przypadku roślin skalnych, większość bylin oraz roślin cebulowych prezentuje się najlepiej w wielogatunkowych nasadzeniach skomponowanych na zasadzie kontrastowego zestawienia wielkości i barwy kwiatów jak i zróżnicowanego ulistnienia pędów.

Znakomitym przykładem mogą tutaj być kwitnące wielkimi kielichami lilie podsadzone przy kępie gipsówki wiechowatej lub wielkokwiatowe tulipany o intensywnej pomarańczowej barwie kwiatów rosnące w towarzystwie różowej serduszki okazałej. Ciekawie też prezentują się strzeliste kwiatostany błękitnych ostróżek ogrodowych w towarzystwie obficie kwitnących pełnych różowych piwonii. Także jednogatunkowe rabaty złożone z różnych odmian stanowią bardzo interesujący przykład na zastosowanie kontrastowych barw kwiatów oraz liści w ogrodzie. Tutaj inspiracją mogą być wielkopowierzchniowe nasadzenia liliowców kwitnących na biało i czerwono oraz kilka odmian żurawek ogrodowych zestawionych pod kątem odmiennego koloru liści.

Jednym z najciekawszych kontrastowych zestawień może być duża kępa błękitnych irysów syberyjskich o soczyście zielonych mieczowatych liściach posadzona na tle purpurowolistnej odmiany perukowca podolskiego, którego ciemno zabarwione blaszki liściowe mają owalny kształt.

Tak jak w każdej dziedzinie życia, także podczas projektowania i urządzania ogrodu warto opierać się na sprawdzonych pomysłach, ale nie można zapomnieć także o samodzielnym eksperymentowaniu z łączeniem różnych barw, kształtów czy faktur. Każdy ogród będzie jedyny w swoim rodzaju jeśli tylko pozwolimy od czasu do czasu ponieść się fantazji tworząc zestawienia jakich nie sposób szukać gdzie indziej.

Przeczytaj również:

Niebieskie kwiaty wiosenneNiebieskie kwiaty wiosenne
ie znam nikogo, komu nie podobał by się piękny lazur sierpniowego nieba. Ale żeby go zobaczyć wcale nie trzeba czekać aż do pełni lata. Wystarczy jeśli w ogrodzie posadzimy niebieskie kwiaty wiosenne, których barwy będą nam przypominały odbicie letniego nieba. Poznaj gatunki roślin nadające się doskonale do urozmaicenia palety barw w ogrodzie, a przy tym niezbyt wymagające jeśli chodzi warunki uprawy. Więcej...

rabata kwiatowaProjektowanie rabat kwiatowych
Samodzielne projektowanie rabat kwiatowych to, wbrew pozorom, trudne zadanie, do którego trzeba podejść z pełnym zaangażowaniem by później nie rozczarowały nas efekty. Zwłaszcza, że niejednokrotnie musimy zainwestować w takie ogrodowe przemeblowanie nasz czas, pracę oraz fundusze. Jak zatem podejść do projektowania kwiatowych rabat w ogrodach przydomowych i działkowych? Więcej...

Rośliny ozdobne jesienią. Jesienne kwiaty, liście i owoce!Rośliny ozdobne jesienią. Jesienne kwiaty, liście i owoce!
Nic tak nie ozdobi ogrodu jak kwitnąca w ostatnich promieniach słońca rabata rudbekii, astrów i dostojnych rozchodników olbrzymich w asyście kęp wysokich traw. Drzewa i krzewy o żółtych liściach pozwolą zatrzymać kawałek słońca w ogrodzie, a wspomnienie przebarwiających się na karminowo i czerwono liści, pomoże przetrwać do następnej wiosny. Oto najciekawsze rośliny ozdobne jesienią. Więcej...