Sadzonki zdrewniałe - jak pobierać i ukorzeniać

Sadzonki zdrewniałe to jedna z najprostszych metod rozmnażania drzew i krzewów zrzucających liście na zimę. Sadzonki takie są znacznie mniej narażone na utratę wody i więdnięcie niż sadzonki zielne i sadzonki półzdrewniałe, jednak znacznie więcej czasu potrzebują na ukorzenienie się. Sadzonki takie możemy pobierać późną jesienią, w okresie kiedy rośliny kończą wegetację - od września do listopada. W przypadku drzew i krzewów zrzucających liście na zimę, sadzonki zdrewniałe pobieramy dopiero, gdy rośliny zrzucą liście.

sadzonki zdrewniałe
Sadzonki zdrwewniałe przygotowane do sadzenia w ogrodzie

Jakie rośliny rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe?

Drzewa rozmnażane przez sadzonki zdrewniałe:
katalpa, morwa, platan, topola, wierzba

Krzewy rozmnażane przez sadzonki zdrewniałe:
budleja Dawida, dereń, forsycja, hortensja bukietowa i hortensja krzewiasta, jaśminowiec wonny, krzewuszka, liguster, pęcherznica kalinolistna, pięciornik, porzeczka, tamaryszek, tawuła, złotlin, żylistek,

Pnącza rozmnażane przez sadzonki zdrewniałe:
kiwi - aktinidia, rdest Auberta, wiciokrzew, winobluszcz,

Jak pobierać sadzonki zdrewniałe

Sadzonki zdrewniałe tnie się ze zdrowych, tegorocznych pędów, które zakończyły już swój przyrost. Sekatorem lub ostrym nożem (nóż jest lepszy gdyż sekator może zmiażdżyć pęd) odetnij pęd od rośliny blisko przewodnika (na pograniczu zeszłorocznego i tegorocznego drewna). Następnie pęd przytnij tuż poniżej pąka u jego nasady i tuż powyżej pąka wierzchołkowego. Prawidłowo przycięta sadzonka powinna mieć grubość ołówka i dł. od 15 do 20 cm, oraz co najmniej dwie pary dobrze rozwiniętych pąków (rys. 1). Jeżeli pobierasz sadzonki z drzew lub krzewów zrzucających liście na zimę, zabieg ten powinieneś przeprowadzić gdy na pędach nie ma już liści. Jeżeli pobierasz sadzonki z krzewów zimozielonych - usuń wszystkie liście z dolnej części sadzonki (do 2/3 jej długości).

Jak ukorzeniać sadzonki zdrewniałe

Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu, trzeba je pobudzić do ukorzenienia się. W tym celu zetnij ostrym nożykiem cienki skrawek kory u nasady sadzonki, a następnie zanurz nasadę sadzonki w ukorzeniaczu.

Tak przygotowane sadzonki zdrewniałe włóż pionowo do doniczek lub skrzynek wypełnionych wilgotnym piaskiem (pod ziemią powinno się znaleźć od 1/2 do 2/3 długości sadzonki) i przechowaj je zabezpieczone przed mrozem (w temp. 0 do 5°C) aż do wiosny. Doniczki z sadzonkami możesz umieścić np. w piwnicy. Cały czas dbaj aby podłoże w którym umieściłeś sadzonki było stale lekko wilgotne.

Uwaga! Jeżeli przygotowujesz sadzonki zdrewniałe różnych roślin - nie zapomnij ich zaetykietować (nazwa gatunku i odmiany).

jak ukorzeniać sadzonki zdrewniałe
1) prawidłowo przycięta sadzonka,
2) głębokość umieszczenia w podłożu,
3) sadzonka ukorzeniona

Kiedy posadzić sadzonki zdrewniałe

Gdy nadejdzie wiosna i rozmarznie ziemia, możesz posadzić sadzonki zdrewniałe do doniczek z ziemią lub przenieść na zagon. Nie zapomnij jednak aby najpierw stopniowo je hartować. Dobrze jest także jeżeli w pierwszym okresie sadzonki na zagonie przebywają pod tunelem. W glebie na zagonie wykonaj pionowe, dość głębokie otwory i umieść w nich sadzonki, tak aby nad powierzchnię wystawały jedynie krótkie, kilkucentymetrowe odcinki (nad ziemię ma wystawać tylko fragment z najwyższym pąkiem - rys. 2). Ziemię wokół sadzonek dokładnie ubij (najlepiej delikatnie ugnieć ręką). Ważne jest, abyś w czasie przesadzania sadzonek na zagon nie uszkodził dolnej części pędów, gdyż mogą tam znajdować się już ledwo widoczne zaczątki korzeni (dlatego nie wolno "wbijać" sadzonek w ziemię - należy je umieszczać we wcześniej przygotowanych otworach). Po kilku lub kilkunastu tygodniach powinny pojawić się listki - wtedy możesz mieć pewność, że sadzonka już się ukorzeniła i przyjęła (rys. 3). Ukorzenione sadzonki zdrewniałe możesz wysadzać na miejsce docelowe jesienią.

Przeczytaj również:

Ukorzeniacz - pomocnik w produkcji sadzonek
Ukorzeniacze to preparaty ułatwiające ukorzenianie się sadzonek. Zastosowanie odpowiedniego ukorzeniacza pozwala zwiększyć odsetek ukorzenionych sadzonek, poprawić jakość systemu korzeniowego oraz wzrost sadzonek po ukorzenieniu. Poszczególne rodzaje ukorzeniaczy różnią się jednak składem i przeznaczeniem. Który zatem ukorzeniacz wybrać? Jaki jest najlepszy? Oto, co się kryje w różnych ukorzeniaczach. Więcej...

rozmnażanie iglakówRozmnażanie iglaków
Rozmnażanie iglaków może być wykonane na 3 sposoby - z nasion, poprzez sadzonkowanie, odkłady oraz szczepienie. W ten sposób możemy samodzielnie powiększyć kolekcję iglaków w naszym ogrodzie. Dowiedz się która metoda rozmnażania iglaków jest najlepsza, która najłatwiejsza i która daje najlepsze efekty w uprawie amatorskiej. Oto sprawdzone sposoby na rozmnażanie iglaków. Więcej...

szczepienie drzew owocowychSzczepienie drzew owocowych - sposoby, terminy, podkładki
Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej zazwyczaj dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność i mrozoodporność drzewa lub pozwalającą regulować siłę jego wzrostu. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych. Oto jak prawidłowo wykonać zabieg szczepienia drzew owocowych. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, MUZA SA, Warszawa 1994, s. 85-86; Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 818 - 819.