Sadzenie topinamburu. Jak i kiedy sadzić topinambur?

Sadzenie topinamburu, inaczej zwanego słonecznikiem bulwiastym, nie jest u nas zbyt popularne, choć jest to roślina zarówno dekoracyjna jak i pożyteczna. Topinambur wytwarza jadalne bulwy, które kiedyś uchodziły za wspaniały przysmak. Dzięki sadzeniu topinamburu przyciągniemy do naszego ogrodu motyle (wabi je zapach kwiatów tej rośliny) oraz ptaki śpiewające (np. zięby, które uwielbiają nasiona słonecznika bulwiastego). Zobacz jak i kiedy sadzić topinambur aby uzyskać duży plon smacznych bulw!

Bulwy topinamburu do sadzenia
Bulwy topinamburu do sadzenia

Gdzie sadzić topinambur?

Sadzenie topinamburu nie wymaga specjalnych warunków klimatycznych, jest to roślina bardzo tolerancyjna. Słonecznik bulwiasty jest w stanie wytrzymać mrozy do ok. -14°C. Przy wyborze odpowiedniego stanowiska do posadzenia topinamburu warto zapoznać się z kilkoma wymaganiami tej rośliny. Preferuje ona stanowisko nasłonecznione ale dobrze się czuje również w lekkim półcieniu. Lubi gleby przewiewne, zasobne w składniki pokarmowe i wilgotne. Topinambur dobrze znosi suszę, jednak jeśli zależy nam na wyższym plonie bulw, warto dodatkowo nawadniać roślinę. Stanowisko sadzenia topinamburu należy zmieniać co 3-4 lata, zaś bardzo dobrym przedplonem jest kukurydza.

Warto wiedzieć! Sadząc topinambur w ogrodzie należy wziąć pod uwagę, iż jest to roślina szybko rosnąca, ekspansywna i dosyć żarłoczna. Dlatego nie sadźmy topinamburu zbyt dużo i nie w bezpośrednim sąsiedztwie innych warzyw, które topinambur może zagłuszyć.

Jak sadzić topinambur?

Topinambur jest rozmnażany tylko wegetatywnie, zaś materiał nasadzeniowy stanowią jego bulwy. Aby wyrosła nam zdrowa i silna roślina, bulwy do sadzenia muszą mieć masę ok. 40-60g. Bulwy topinamburu należy sadzić na głębokości 10-15 cm, w rozstawie 50-60 cm w rzędzie i 70-100 cm między rzędami.

Kiedy sadzić topinambur?

Najlepszym terminem sadzenia topinamburu jest jesień lub wczesna wiosna (marzec-kwiecień). Wiosną bulwy topinamburu sadzimy płytko, tj. na głębokość 10 cm. Przy sadzeniu jesiennym umieszczamy je natomiast nieco głębiej - ok. 15 cm pod ziemią.

Pielęgnacja topinamburu po posadzeniu

Kiedy już posadzimy topinambur należy regularnie odchwaszczać ziemię wokół nasadzeń oraz podpierać wysokie łodygi. Gdy chcemy uniknąć podpierania, w środku lata możemy przyciąć roślinę do ok. 1,5m wysokości.

Topinambur ma dwa terminy zbioru, jesienny i wiosenny. Części nadziemne ścina się w październiku a bulwy wykopuje się od razu lub zostawia w ziemi do marca. Jeśli decydujemy się na zbiór wiosenny, wtedy ściętymi częściami nadziemnymi należy przykryć ziemię, w której będą zimować bulwy. Topinambur zebrany jesienią ma większe wartości odżywcze (nawet dwa razy więcej witaminy C i fruktanów), natomiast bulwy zebrane na wiosnę (w marcu) są bardziej słodkie w wyniku przechłodzenia podczas zimy.

Katarzyna Marcinkowska

Przeczytaj również:

Topinambur, słonecznik bulwiasty - uprawa, właściwości, przepisy
Topinambur, inaczej słonecznik bulwiasty, może być traktowany zarówno jako roślina uprawna jak i ozdobna. W naszym klimacie topinambur bardzo dobrze rośnie. Wytwarza pożywne bulwy podziemne, które są nie tylko smaczne ale i zdrowe. Oto jak wygląda uprawa topinamburu w Polsce oraz właściwości, zastosowanie i przepisy na dania z topinamburu. Więcej...

Jak przyrządzić topinamburJak przyrządzić topinambur? 3 najlepsze sposoby!
Topinambur jest popularnym składnikiem wielu dań, choć ostatnio wydaje się być nieco zapomniany. Tymczasem sposobów na przyrządzanie topinamburu jest mnóstwo. Można go dodawać jako surowy składnik do sałatek lub gotować i robić z niego puree. Zobacz jak przyrządzić Topinambur aby dania te zachwyciły Twoje podniebienie, a także były pełne wartości odżywczych! Więcej...

Sałatka z topinamburemSałatka z topinamburem. 3 sprawdzone przepisy!
Topinambur jest świetnym składnikiem na sałatki. Częścią jadalną topinamburu są jego podziemne bulwy, które mają lekko słodkawy smak, nieco orzechowy. Bulwy topinamburu zawierają bardzo dużo błonnika (inuliny) oraz cennych składników mineralnych. Zachęcamy do stosowania tego warzywa w domowej diecie, a poniżej przedstawiamy 3 sprawdzone przepisy na sałatkę z topinamburem. Więcej...