Stihl Cash Back

Sadzenie roślin cebulowych

Podczas urządzania ogrodu, koniecznie uwzględnijmy rabatę z roślinami cebulowymi. Pod pojęciem roślin cebulowych kryją się nie tylko rośliny, których częścią podziemną jest cebula, ale też rośliny posiadające bulwy korzeniowe i kłącza. Wybór rozmaitych odmian i gatunków jest tu bardzo duży i do każdego typu ogrodu, znajdzie się coś odpowiedniego. Zobacz jak wykonać sadzenie roślin cebulowych i kiedy należy sadzić cebulki.

Sadzenie roślin cebulowych
Sadzenie roślin cebulowych

Kiedy sadzić rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe kwitnące latem sadzimy od początku do połowy wiosny (zazwyczaj od połowy kwietnia do maja). Są to głównie gatunki zbyt wrażliwe na niskie temperatury (dlatego na zimę nie mogą pozostać w gruncie). W tym terminie sadzi się m.in. dalie (georginie) i mieczyki (gladiole). Aby przyspieszyć termin kwitnienia, cebule niektórych gatunków można też sadzić już w marcu do doniczek w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, a od drugiej połowy maja wysadzać na zewnątrz. W ten sposób uprawia się np. begonie.

Od sierpnia do września sadzi się rośliny cebulowe kwitnące późną jesienią, takie jak zimowit jesienny, szafran (krokus jesienny), czy merendera.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzi się od września do października, choć niektóre z nich, jak np. narcyzy czy korona cesarska, mogą być sadzone już pod koniec sierpnia.

Suche cebule, czyli takie które kupujemy w stanie spoczynku, należy posadzić jak najszybciej po ich kupieniu. Chociaż większość cebul przechowuje się na sucho, istnieją wyjątki - niektóre gatunki lubiące miejsca zacienione i wilgotne, przechowuje się w lekko wilgotnej korze lub w torfie. Przy zakupie cebul należy wykazać ostrożność - kupujmy tylko cebulki ze sprawdzonych źródeł. Unikajmy cebul miękkich, z plamami lub przebarwieniami, cebul pozbawionych łusek okrywających, a także zwiędniętych lub wyschniętych.

Gdy samodzielnie wybieramy cebule w sklepie ogrodniczym, z łatwością możemy im się przyjrzeć i sprawdzić czy nie posiadają w/w mankamentów. Co jednak, gdy decydujemy się na zamówienie cebul kwiatowych przez internet? Wówczas wybierajmy sprawdzonego, renomowanego sprzedawcę, posiadającego dobrą opinię. Z pewnością można skorzystać z oferty sklepów, które już od kilku lat współpracują z redakcją naszego poradnika.

Rośliny, których handlowcy nie sprzedali w stadium spoczynku, są często sadzone do doniczek. Jeśli kupimy rośliny w doniczkach, możemy je wysadzać od razu po kupieniu, przez cały sezon, lub też przetrzymać je w doniczce, dopóki część naziemna nie zaschnie, a następnie potraktować jak cebule w stanie suchym. Mankamentem kupowania roślin cebulowych w doniczkach jest ich, z reguły wyższa, cena.

sadzenie kwiatów cebulowych
Rabata obsadzona kwiatami cebulowymi

Przygotowanie ziemi do sadzenia roślin cebulowych

Przed posadzeniem roślin cebulowych, należy usunąć chwasty, zwłaszcza te trwałe, jak ostrożeń czy perz. Chwasty niszczymy mechanicznie lub środkami chwastobójczymi (herbicydami). Koniecznym zabiegiem jest też przekopanie, a potem wyrównanie gleby.

Podłoże, do którego posadzimy cebule, powinno mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy, być niezbyt zwięzłe, piaszczysto-gliniaste, zasobne w próchnicę. Jeżeli stwierdzimy, że gleba jest zbyt ciężka i gliniasta - należy dodać torfu, rozdrobnionej kory, węgla brunatnego lub piasku. Z kolei glebę zbyt lekką, piaszczystą, powinniśmy przede wszystkim wzbogacić w próchnicę używając odkwaszony torf ogrodniczy lub kompost. Przed sadzeniem cebul, z ziemią należy wymieszać mineralny nawóz wieloskładnikowy, taki jak np. Azofoska.

Oczywiście wymagania glebowe poszczególnych gatunków są zróżnicowane. I tak np. tulipany wymagają gleby żyznej, głęboko uprawionej, o odczynie obojętnym. Przed sadzeniem zaleca się zastosować nawozy fosforowe (5-8 dag/m²).

Z kolei lilie sadzimy do gleby żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Większość gatunków wymaga podłoża o kwaśnym odczynie pH 5,5-6,5. Warto zatem, przed przekopaniem rabaty, dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego.

Przy wyborze miejsca do uprawy kwiatów cebulowych, warto tez zwrócić uwagę, aby co roku sadzić je w innych miejscach ogrodu. Postępowanie takie znacznie zmniejszy ryzyko porażenia cebul przez choroby lub szkodniki atakujące tę grupę roślin.

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...

Sadzenie roślin cebulowych do gruntu

Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości. Cebule sadzimy z reguły na głębokości równej 2 - 3 ich wysokościom (na glebach bardzo lekkich nieco głębiej). Odstępy pomiędzy cebulami powinny wynosić około 2 - 3 szerokości cebul. Zaleca się sadzenie cebul po kilka do większego dołu wykopanego szpadlem. Nie wyznacza się powierzchni obsadzonej cebulami, ani nie sadzi się ich symetrycznie, gdyż wyglądałoby to nienaturalnie. Po usunięciu ziemi na żądaną głębokość, dobrze jest wkopać nieco mączki kostnej, a następnie dopiero umieścić cebule. Jeżeli nie potrafimy odróżnić gdzie jest część górna cebuli, a gdzie dolna, wtedy najlepiej posadzić ją na boku. Następnie cebule przykrywamy ziemią, rozbijając jej grudy i lekko ugniatając, aby usunąć wolne przestrzenie z powietrzem wokół cebul. W ogrodzie skalnym, przed posadzeniem cebul należy usunąć wierzchnią warstwę żwiru, a następnie ponownie rozsypać żwir po ukończeniu sadzenia.

Aby zabezpieczyć cebule przed wykopaniem przez nornice i inne gryzonie, można uprawiać je w plastikowych ażurowych koszykach lub skrzynkach, zakopywanych w ziemi. Gdy przyjdzie pora wykopywania cebul z gruntu, przy takim postępowaniu będziemy też mieli pewność, że wszystkie cebulki wykopaliśmy.

Po posadzeniu roślin glebę przykrywamy torfem lub rozdrobnioną korą. Taka ściółka zabezpieczy glebę przed utratą wilgoci i ograniczy wzrost chwastów. Dodatkowo, w przypadku cebul sadzonych jesienią, grubsza warstwa ściółki ograniczy przemarzanie gleby.

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone wiosną
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną stanowią doskonałą ozdobę ogrodu przez całe lato, aż do jesieni. Większość z tych roślin posiada niezwykle bajeczne, przepiękne, wielobarwne kwiatostany, świadczące o ich tropikalnym rodowodzie. To dzięki nim w naszym ogrodzie zapanuje nastrój ciepłego lata, dopełnionego nutką egzotyki. Zobacz jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną i jak przeprowadzić sadzenie, aby rośliny te zachwycały nas aż do jesieni. Więcej...

Sadzenie roślin cebulowych do doniczek pod osłonami

Uprawa większości roślin cebulowych w doniczkach pod osłonami jest dosyć łatwa, gdyż warunki wzrostu można dokładnie dopasować do potrzeb roślin. Cebule możemy posadzić zarówno do doniczek glinianych jak i plastykowych. Doniczki gliniane są bardziej odpowiednie dla roślin, które nie znoszą nadmiaru wilgoci, gdyż podłoże po podlaniu przesycha w nich szybciej, niż w doniczkach plastykowych. Doniczki plastykowe są obecnie szeroko stosowane - są idealne dla gatunków wymagających więcej wilgoci, a w przypadku roślin źle znoszących nadmiar wilgoci, również się sprawdzą, o ile napełnimy je bardzo przepuszczalnym podłożem i będziemy rzadziej podlewać.

Metoda sadzenia cebul w doniczkach jest identyczna, jak sadzenia w gruncie. Cebule sadzi się w doniczkach na podobnej głębokości, a jeżeli w przypadku większych cebul okaże się to niemożliwe, musimy zapewnić im pod spodem warstwę wilgotnego podłożą o grubości co najmniej 3 cm. Po włożeniu do doniczki, cebule przykrywamy ziemią, którą dobrze dociskamy. Posypanie ziemi żwirem pomoże utrzymać wilgoć i poprawi wygląd doniczki. Podlewanie nie jest koniecznie, dopóki podłoże nie przeschnie. Wznowienie podlewania jest konieczne, gdy rozpocznie się wzrost korzeni.

Doniczki ze świeżo posadzonymi cebulami trzymamy w zimnym inspekcie bądź w zimnej szklarni. Ponieważ cebule w doniczkach są bardziej narażone na mróz niż te w gruncie, doniczki należy zabezpieczyć dołując je na zagonie z grubym piaskiem lub żwirem, zmieszanym z torfem. Latem konieczne jest dołowanie cebul w doniczkach glinianych, aby zapobiec przesychaniu gleby. Korzystne będzie również dla cebul w doniczkach plastykowych, gdyż zabezpieczy je przed przegrzewaniem się.

Sadzenie roślin cebulowych do pojemników na balkony i tarasy

Cebule możemy również sadzić w rynienki, koryta, donice ceramiczne, czy inne pojemniki. Tak posadzone, mogą stanowić wspaniałą ozdobę balkonów, tarasów, czy schodów prowadzących do domu. Konieczne jest aby pojemniki miały na dole otwór umożliwiający odpływ wody. Na dnie pojemnika umieścić należy 3-centymetrową warstwę drenażową, a sam pojemnik ustawić na cegłach lub specjalnych nóżkach, co zapobiegnie gromadzeniu się wody i ochroni pojemniki ceramiczne przed uszkodzeniem przez mróz. Aby cebule nie gniły, podłoże musi być odpowiednio przepuszczalne.

kwiaty cebulowe w doniczkachKwiaty cebulowe w doniczkach
Jesień to doskonała pora na sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną. Rośliny te mogą zdobić nie tylko ogrodowe rabaty. Posadzone do pojemników lub donic staną się wiosenną ozdobą balkonów i tarasów. Co ciekawe, uprawa w doniczkach ma pewne zalety, które mogą wykorzystać również posiadacze ogrodów. Zobacz jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach i jak o nie dbać. Więcej...

Pędzenie roślin cebulowych

Wiele cebul można sadzić do mis i trzymać je w ciemności aby spowodować wcześniejsze ich kwitnienie. Najlepszą metodą pędzenia roślin cebulowych jest posadzenie ich w ozdobnych misach i wniesienie do mieszkania, gdy zaczynają już kwitnąć. Najbardziej okazale będą one kwitły w pomieszczeniu chłodnym, o temperaturze niewiele wyższej od temperatury panującej w szklarni czy inspekcie. Zbyt wysokie temperatury spowodują, że łodygi będą rosły bardzo szybko, a ich wygląd będzie nienaturalny. Kwiaty będą mniej trwałe. Po przekwitnięciu, rośliny należy wynieść z powrotem do inspektu lub szklarni.

pędzienie roślin cebulowychPędzenie roślin cebulowych
Wiele cebul można sadzić do mis i trzymać je w ciemności aby spowodować wcześniejsze ich kwitnienie. Najlepszą metodą pędzenia roślin cebulowych jest posadzenie ich w ozdobnych misach i wniesienie do mieszkania, gdy zaczynają już kwitnąć. Oto jak wykonać pędzienie roślin cebulowych, w jakim terminie i jakie cebulki nadają się do pędzienia. Więcej...

Tekst napisano na podstawie: Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 228 - 233, oraz Kwiaty, nr 3/2002, s. 13 i Działkowiec, nr 8/2003, s. 68.