Ryby do oczka wodnego

Jako ryby do oczka wodnego wybiera się zazwyczaj gatunki, które dość dobrze radzą sobie w naszym klimacie i znoszą spadki temperatury, a także nie wymagają zbyt troskliwej opieki. Ponieważ w oczku wodnym na ryby patrzymy zazwyczaj tylko od góry, powinny być też dobrze zauważalnym, barwnym akcentem. Zobacz jakie ryby do oczka wodnego wybierane są najczęściej oraz na co zwrócić uwagę przed wybraniem rybek.

ryby do oczka wodnego
Ryby do oczka wodnego

Jak kupować ryby do oczka wodnego

Przede wszystkim, zanim wybierzesz się do sklepu, zdecyduj ile i jakie gatunki ryb chcesz mieć w oczku wodnym. Opisy poszczególnych gatunków znajdziesz poniżej. Decyzję, jakie ryby do oczka wodnego kupić, warto podjąć wcześniej aby nie ulec chwilowej namowie sprzedawcy i nie wydać pieniędzy na coś, czego potem będziemy żałować. Przy wyborze gatunków ryb do oczka wodnego warto się kierować nie tylko ich wyglądem ale też wymaganiami co do pielęgnacji. Wybierz przede wszystkim takie ryby do oczka wodnego, którym będziesz w stanie zapewnić dobre warunki.

Będąc już w sklepie, zanim kupisz ryby do oczka wodnego, upewnij się, że są one zdrowe. Sprzedawca powinien umożliwić Ci przyjrzenie się rybom z boku (np. w szklanym akwarium). Patrząc z góry, nie wykryjesz obecności pasożytów, objawów martwicy płetw czy też chorób grzybowych. Przyjrzyj się, czy błona śluzowa ryby nie jest pokaleczona i czy płetwy nie są postrzępione. Oczy zdrowych ryb są błyszczące. Zdrowe ryby oddychają wolno i rytmicznie, w akwarium ustawiają się przodem w kierunku prądu wodnego.

Uwaga! Gdy przywieziesz nowo kupione ryby do swojego ogrodu, nie wpuszczaj ich od razu do oczka wodnego! Najpierw zamknięty worek, w którym przewożone były ryby, połóż na powierzchni wody na około 15 do 20 minut aby temperatura wody w worku zrównała się z temperaturą wody w oczku wodnym. W przeciwnym razem ryby wpuszczane do wody o innej temperaturze mogą doznać szoku termicznego.

Jakie ryby do oczka wodnego wybrać

Poniżej przedstawiam gatunki, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ryby do oczka wodnego. Zaczynam od ryb rodzimych, które uchodzą za najmniej wymagające i przystosowane do naszego klimatu. Kończę zaś na tych wymagających więcej troski ale za to najpiękniejszych.

ryby do oczka wodnego - różanka
Ryby do oczka wodnego - Różanka (Rhodeus sericeus amarus)

Różanka (Rhodeus sericeus amarus) - gatunek rodzimy, należący do rodziny karpiowatych. Są to doskonałe ryby do oczka wodnego, które dość dobrze czują się nawet w dość niewielkich ogrodowcyh stawkach. Rybki te osiągają nie więcej niż 8 cm długości. Są dość ładnie ubarwione (szczególnie samce w okresie godowym). Odżywiają się głównie glonami, których poszukują na dnie oczka wodnego. Chętnie spożywają też pokarm dla ryb ozdobnych. Aby ryby te mogły się rozmnażać w oczku wodnym, niezbędna jest obecność małży - szczeżui (potrzebne do złożenia jajeczek).

ryby do oczka wodnego - słonecznica
Ryby do oczka wodnego - Słonecznica (Leucaspius delineatus)

Słonecznica (Leucaspius delineatus) - kolejny gatunek rodzimy, który dobrze sprawdza się jako ryby do oczka wodnego. Są to srebrzystoszare rybki osiągające długość od 8 do 10 cm. Są bardzo żywotne, przebywają chętnie w strefie brzegowej, w górnych warstwach wody, dzięki czemu w ogrodowym stawku dość łatwo można je obserwować. Preferują wody bogato obsadzone roślinami i strefy kamieniste. Konieczna jest hodowla większej liczby tych ryb, gdyż najlepiej czują się w ławicy. Żywią się małymi zwierzątkami wodnymi, larwami owadów, cząstkami roślin i glonami.

ryby do oczka wodnego - strzebla potokowa
Ryby do oczka wodnego - Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus)

Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus)- ryba żyjąca w ławicy tuż pod powierzchnią wody. Występuje naturalnie w naszym kraju. Pięknie ubarwione są szczególnie samce w okresie tarła. Osiąga długość około 8 cm. Wymaga stale chłodnej wody (do 23°C) obfitującej w tlen. Bardzo źle reaguje na nagłe zmiany warunków panujących w ogrodowej sadzawce oraz zanieczyszczenie wody. Możę natomiast przebywać w oczkach wodnych, w których woda jest w ruchu, gdyż w naturze występuje w wodach szybko płynących. Żywi się małymi bezkręgowcami, larwami owadów, czasem również resztkami roślinnymi. Można dokarmiać pokarmem dla ryb ozdobnych.

ryby do oczka wodnego - złote rybki
Ryby do oczka wodnego - złote rybki

Złote Rybki - to jedne z najczęściej spotykanych ryb, nie tylko w ogrodowych sadzawkach ale także i domowych akwariach. Złota Rybka to ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych jednego z podgatunków karasia chińskiego (Carassius auratus auratus), popularnie zwanego karasiem ozdobnym lub welonem (ta ostatnia nazwa odnosi się jednak tylko do odmian o długich płetwach).

Te ryby do oczka wodnego barwę od złocistożółtej do ciemnoczerwonej, a ich łuski ładnie połyskują w promieniach słońca. Istnieją również rozmaite formy czerwono-białe, plamiste, z płetwami o różnej wielkości. Mogą osiągać 20 do 30 cm długości, trzeba to więc uwzględnić przy urządzaniu sadzawki. Choć są z reguły odporne na zimno, to jednak nie wszystkie gatunki złotych rybek mogą zimować w ogrodowym stawie. Dlatego też przed zakupem, zapytaj sprzedawcy, czy wybranych przez Ciebie rybek na zimę nie trzeba przenosić do akwarium (zabranie mieszkańców ogrodu wodnego na okres zimy do domu i urządzenie akwarium może być też fajnym pomysłem - sam kiedyś byłem zapalonym akwarystą!). Są one wszystkożerne i nieprzerwanie buszują po dnie zbiornika w poszukiwaniu pokarmu, mogą zatem powodować zmętnienie wody.

ryby do oczka wodnego - koi
Ryby do oczka wodnego - Karpie Koi (Cyprinus carpio)

Karpie Koi (Cyprinus carpio)- pochodzą z Japonii, gdzie są uważane za symbol szczęścia i powodzenia, męstwa i długowieczności. Z tego względu są częstym podarkiem wręczanym przy rozmaitych okazjach. Ryby te mogą żyć rzeczywiście bardzo długo, bo nawet do 70 lat (choć z reguły żyją 20 do 30 lat), osiągając nawet do 100 cm długości. Nadają się zatem jedynie do odpowiednio dużych zbiorników, tym bardziej iż lubią nurkować. Oczko wodne dla Koi musi być zatem odpowiednio głęboki (zaleca się minimalnie 1,5 metra głębokości).

Te wyjątkowo barwne ryby do oczka wodnego występują w różnych wersjach kolorystycznych, najbardziej cenione są te w kolorze bialo-czarno-czerwonym oraz białe z czerwoną łatą na głowie. Są wszystkożerne, ale dla zachowania dobrej kondycji (błyszczącego zabarwienia i szczupłej sylwetki) potrzebują specjalnej karmy dla ryb Koi. Jedzą dość dużo i niezbędny jest odpowiedni system filtrowania wody aby zachować czystość w ogrodowej sadzawce. Ryby te są dość drogie, ale też i niezwykłe! Do ich szczególnej popularności przyczyniła się ufność jaką obdarzają ludzi - przyzwyczajają się do właścicieli, biorą pokarm z ręki, mogą ssać palec i dają się nawet pogłaskać.

Przeczytaj również:

ryby w oczku wodnymRyby w oczku wodnym
Ryby w oczku wodnym to doskonały pomysł aby urozmaicić życie w ogrodowej sadzawce. Aby mogły tam zamieszkać trzeba jednak stworzyć dla nich odpowiednie warunki. Oto najważniejsze elementy, które trzeba wziąć pod uwagę, przy tworzeniu oczka wodnego przystosowanego do hodowlii ryb. Jakie oczko wodne będzie odpowiednie dla ryb i jak dbać o ryby w oczku wodnym? Więcej...

Rośliny do oczka wodnegoRośliny do oczka wodnego
Odpowiednio dobrane rośliny do oczka wodnego w dużej mierze stanowią o wyglądzie całej sadzawki, mają wpływa na czystość wody oraz stworzenie warunków do zamieszkania stawu przez ryby i różne drobne stworzenia wodne. Zobacz jak wybrać rośliny do oczka wodnego, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz jak sadzić nowo zakupione rośliny wodne. Więcej...

Oczko wodne jesienią. Przygotowanie oczka wodnego do zimyOczko wodne jesienią. Przygotowanie oczka wodnego do zimy
Oczko wodne jesienią wymaga szeregu prac związanych z utrzymaniem wody w oczku w dobrym stanie. W tym okresie musimy usuwać liście opadające z drzew, które rozkładając się zanieczyszczają wodę w oczku. Trzeba też wykonać prace porządkowe w oczku wodnym i zdecydować jak przygotować oczko wodne do zimy. Sposób zabezpieczenia oczka wodnego na zimę zależy od wielkości i głębokości zbiornika. Więcej...

Opracowano na podstawie: T. Helberg, Ogrody Wodne, Delta W-Z, s. 205 - 208. Fot. freeimages.com oraz Eugene van der Pijll (różanka), Karelj (słonecznica, strzebla potokowa), zdjęcia dostęne jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.