Ryby w oczku wodnym

Ryby w oczku wodnym to doskonały pomysł aby urozmaicić życie w ogrodowej sadzawce. Aby mogły tam zamieszkać trzeba jednak stworzyć dla nich odpowiednie warunki. Oto najważniejsze elementy, które trzeba wziąć pod uwagę, przy tworzeniu oczka wodnego przystosowanego do hodowlii ryb. Jakie oczko wodne będzie odpowiednie dla ryb i jak dbać o ryby w oczku wodnym?

ryby w oczku wodnym
Ryby w oczku wodnym

Zanim jednak poświęcimy uwagę rybom - dodam, że ryby w oczku wodnym nie są koniecznością. Jest wiele innych stworzeń, takich jak ważki, żaby, ślimaki, motyle, których obserwacja może być bardzo interesująca. Jeżeli zatem stworzenie warunków odpowiednich do hodowli ryb w Twoim oczku wodnym nie będzie możliwe, nie przejmuj się - można podziwiać liczne stworzenia nadwodne.

Jakie oczko wodne dla ryb?

Aby w ogrodowym stawku można było hodować ryby, musi on być przede wszystkim odpowiednio duży, gdyż ryby w oczku wodnym potrzebują dużo miejsca do pływania. Szczególne znaczenie ma tu głębokość zbiornika wodnego. Minimalna dopuszczalna głębokość oczka wodnego dla ryb to 80 cm, choć niektóre gatunki wymagają głębokości jeszcze większej - co najmniej 100 cm. Ponieważ nasze ogrodowe sadzawki bywają raczej małe, to ogólna zasada brzmi: im głębiej tym lepiej. Nawet jeśli sadzawka ogrodowa będzie miała dużą powierzchnię, to będzie ciężko utrzymać stabilne warunki, gdy woda będzie zbyt płytka. Latem woda w płytkich jeziorkach ulega szybkiemu nagrzewaniu od promieni słonecznych, a zimą zamarza nawet do samego dna. Rybom w takim oczku wodnym może zabraknąć tlenu, a woda szybko ulega zabrudzeniu w czasie opadów deszczu. Ogólnie rzecz ujmując - warunki panujące w płytkim jeziorku są bardzo niestabilne. Jeżeli chcesz aby Twoje ryby zimowały w ogrodowym stawie to obowiązkowo głębokość musi być ponad metr.

Ryby w oczku wodnym, a czysta woda

Wybierając ryby do swojego oczka wodnego, zwróć uwagę czy nie są to gatunki ryjące w podłożu. Takie ryby ryją w szlamie na dnie oczka, mącą przy tym wodę. Aby uniknąć mącenia wody, dno w strefie głębokiej musi być pozbawione substratu, a w strefach płytszych - grubo pokryte żwirem.

Kolejna sprawa to zapewnienie odpowiedniej jakości wody dla ryb w oczku wodnym. Świeżo nalana woda wodociągowa może zawierać wiele szkodliwych substancji, m. in. chlor i metale ciężkie. Błędem zatem będzie wpuszczenie ryb od razu po założeniu oczka wodnego i nalaniu wody. Musisz odczekać pewien czas aby warunki w sadzawce się ustabilizowały (czasem nawet kilka tygodni). Przed wpuszczeniem ryb do oczka wodnego, warto sprawdzić jakość wody (pH, twardość, zawartość azotynów i azotanów). Sprawdzenie jakości wody jest możliwe dzięki rozmaitym testerom, dostępnym w sklepach z akcesoriami do oczek wodnych. Jakość wody można poprawić dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów. Aby w oczkach wodnych z rybami utrzymać odpowiednią czystość i natlenienie wody, zaleca się zastosowanie filtrów z lampami UV-C oraz urządzeń napowietrzających.

Utrzymanie właściwych warunków bytowych dla ryb w oczku wodnym będzie łatwiejsze, jeżeli ryb nie będzie zbyt dużo. Szacując właściwą ilość ryb, jaką możesz hodować w Twoim ogrodowym stawku, nie zapominaj, że kupowane ryby jeszcze urosną. Ostatecznie można posłużyć się taką regułą: na 1000 litrów wody w oczku nie powinno przypadać więcej niż 80 cm długości ryb (np. 8 ryb po 10 cm).

karmienie ryb w oczku wodnym
Karmienie ryb w oczku wodnym

Karmienie ryb w oczku wodnym

Do karmienia ryb wybieraj tylko specjalne pokarmy dla ryb i nie przesadzaj z dawkami pokarmu. Przekarmianie ryb w oczku wodnym wpływa na zły stan zdrowia ryb, ale przede wszystkim na potężne zanieczyszczenie wody w oczku. Nadmiar pokarmu opada na dno, zanieczyszcza oczko wodne i przyczynia się do rozwoju glonów. Karmienie ryb w oczku wodnym można zredukować latem, gdy ryby będą miały sporo naturalnych źródeł pokarmu (owady, drobne żyjątka wodne), a także w okresie zimowym (gdy temp. spada poniżej 12°C przerwij karmienie, gdyż ryby przestają trawić a nie zjedzony pokarm opada na dno i zanieczyszcza zbiornik wodny).

Jeżeli już zdarzyło Ci się przekarmić ryby i doprowadzić do zmętnienia wody i zanieczyszczenia jej glonami, zastosuj biopreparat Trigger-3, dzięki któremu w Twoim oczku wodnym szybko ustali się równowaga biologiczna, potrzebna do jego dobrego wyglądu. Trigger-3 to preparat, który efekt czystości pozwala uzyskać na drodze biologicznej. Zawiera on wyselekcjonowane bakterie i enzymy. Dzięki temu preparat ten jest bezpieczny dla ryb i innych stworzeń zamieszkujących oczko wodne!

Przeczytaj również:

ryby do oczka wodnegoRyby do oczka wodnego
Jako ryby do oczka wodnego wybiera się zazwyczaj gatunki, które dość dobrze radzą sobie w naszym klimacie i znoszą spadki temperatury, a także nie wymagają zbyt troskliwej opieki. Ponieważ w oczku wodnym na ryby patrzymy zazwyczaj tylko od góry, powinny być też dobrze zauważalnym, barwnym akcentem. Zobacz jakie ryby do oczka wodnego wybierane są najczęściej oraz na co zwrócić uwagę przed wybraniem rybek. Więcej...

Rośliny do oczka wodnegoRośliny do oczka wodnego
Odpowiednio dobrane rośliny do oczka wodnego w dużej mierze stanowią o wyglądzie całej sadzawki, mają wpływa na czystość wody oraz stworzenie warunków do zamieszkania stawu przez ryby i różne drobne stworzenia wodne. Zobacz jak wybrać rośliny do oczka wodnego, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz jak sadzić nowo zakupione rośliny wodne. Więcej...

Opracowano na podstawie: T. Helberg, Ogrody Wodne, Delta W-Z, s. 205 - 208. Fot. freeimages.com