Róże rabatowe, wielokwiatowe - odmiany, pielęgnacja

Róże rabatowe wielokwiatowe to obecnie jedna z najliczniejszych grup róż. Przeznaczone są do obsadzania rabat i kwietników, gdzie najlepszy efekt uzyskuje się sadząc je w dużych grupach. Ze względu na długie i obfite kwitnienie dają złudzenie kolorowych plam. Zobacz jakie są polecane odmiany róż rabatowych oraz jak wygląda ich pielęgnacja w ogrodzie.

Róża rabatowa Bonica82
Róża "Bonica 82" kwitnie obficie od lata do jesieni. Kwiaty pełne, ciemno różowe w środku, jaśniejsze w kierunku brzegu, lekko pachnące. Odmiana bardzo odporna i tolerancyjna na niesprzyjające warunki i gleby. Wyróżniona wieloma odznaczeniami!

Róże rabatowe - odmiany

Róże rabatowe występują praktycznie w każdym kolorze, a ich barwy są zwykle bardzo wyraziste. Ustępują niestety innym grupom pod względem zapachu - pachną przeważnie słabo, ale obecnie producenci wprowadzają nowsze odmiany, które mają bardziej intensywny zapach. Są za to o wiele bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, choroby oraz na mróz. Osiągają wysokość do 80cm, choć zdarzają się wyjątki, które rosną nieco wyżej.

Wszystkie róże rabatowe można podzielić na kilka grup:

  1. Rosa polyantha oraz Rosa polyantha hybrida - cechują się drobnymi kwiatami zebranymi w duże grona)
  2. Rosa floribunda oraz Rosa floribunda grandiflora - to tzw. róże bukietowe powstałe ze zmieszania odmian R. polyantha oraz mieszańców herbatnich (róż wielkokwiatowych). Efektem są nieco wyższe róże o dużych kwiatach zebranych w obfite grona. Ich pokrój jest bardziej wzniosły.
  3. Róże wielokwiatowe karłowe - niewielkie róże (20-40cm) o maleńkich kwiatach zebranych w obfite grona. Wiele z nich nadaje się do sadzenia w pojemnikach.
  4. Róże miniaturowe - bardzo nisko rosnące róże o miniaturowych kwiatach kształtem przypominające kwiaty róż wielkokwiatowych.

Przykłady odmian róż rabatowych szczególnie polecanych przez hodowców: Bonica 82, Duftwolke, Friesia, Gebrüder Grimm, Cherry Parfait, Mariatheresia, Schackenborg, Margo Koster, Amber Queen, Berleburg, Grüss an Aachen, Olympisches Feuer, The Fairy. Sadząc jedną z tych odmian z pewnością będziemy zadowoleni z kwitnienia oraz wzrostu i zdrowotności różanego krzewu w ogrodzie.

Róża rabatowa Friesia
Odmiana "Friesia" to tzw. floribunda (róża bukietowa). Szczególnie ceniona za barwę kwiatów oraz długie i obfite kwitnienie. Kwiaty wydzielają lekki zapach

róża rabatowa Margo Koster
Róża "Margo Koster" to róża okrywowa typu polyantha, traktowana jednak częściej jako róża rabatowa. Kwiaty pełne, łososiowo różowe, o średnicy 3-4 cm. Kwitnie od czerwca, powtarzając kwitnienie aż do jesieni

róża rabatowa Schackenborg
Róża rabatowa to odmiana mało wymagająca, długo i obficie kwitnąca, bardzo żywotna. Kwiaty cielisto koralowe, co ciekawe - blaknące w czasie upałów

Ciekawostką jest, że choć róże rabatowe należą do nowej grupy róż pochodzących z okresu XX wieku, to za jedną z pierwszych róż rabatowych z grupy R. polyantha uważa się odmianę "Gloire des Polyantha" z 1887 roku.

Róże rabatowe - pielęgnacja

Róże rabatowe wymagania glebowe mają bardzo niskie. Odmiany róż rabatowych rosną praktycznie w każdej glebie. Najlepsze są gleby gliniasto-piaszczyste, przewiewne z dużą zawartością próchnicy, o odczynie pH 6-7. Najważniejsza jednak uwaga co do gleby - nie mogą być to gleby podmokłe. Ze względu na obfite kwitnienie, grupa ta wymaga regularnego obcinania przekwitłych kwiatów. Jest to bardzo ważny zabieg w pielęgnacji róż rabatowych. Wiosną warto krzewy przyciąć. Wykonując cięcie róż rabatowych pamiętajmy aby na każdym pędzie zostawić przynajmniej 6 do 7 pąków, zaś liczba pędów tworzących krzew powinna wynosić od 5 do 10.

Przemysław Martyniak

Przeczytaj również:

Pielęgnacja róż wiosną
Wiosna to okres wielu prac w ogrodzie różanym. W tym okresie odkrywamy rośliny zabezpieczone na zimę, sprawdzamy ich stan, rozpoczynamy nawożenie i przycinamy krzewy. Można też w ogrodzie posadzić nowe róże. Wybór ciekawych odmian ogrodowych jest ogromny. Oto dokładny opis poszczególnych zabiegów, związanych z pielęgnacją róż wiosną. Więcej...

przycinanie różPrzycinanie róż. Jak i kiedy przycinać róże?
Przycinanie róż to jeden z podstawowych zabiegów w uprawie tych krzewów. Zasady cięcia nie są bardzo skomplikowane ale różnią się dla różnych grup róż. Zobacz jak i kiedy przycinać róże aby zdrowo rosły i obficie kwitły! Więcej...

róże ogrodoweRóże ogrodowe - odmiany, uprawa, jak pielęgnować
Róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz blisko 20 tys. odmian szlachetnych. Co sprawia, że jedne róże wspaniale kwitną i bujnie rosną, a inne niedomagają i łatwo zapadają na choroby? Poznaj sekrety uprawy róż oraz odmiany najlepsze do uprawy w ogrodzie. Więcej...