Stihl Cash Back

Róże rabatowe, wielokwiatowe - odmiany, pielęgnacja

Róże rabatowe wielokwiatowe to obecnie jedna z najliczniejszych grup róż. Przeznaczone są do obsadzania rabat i kwietników, gdzie najlepszy efekt uzyskuje się sadząc je w dużych grupach. Ze względu na długie i obfite kwitnienie dają złudzenie kolorowych plam. Zobacz jakie są polecane odmiany róż rabatowych oraz jak wygląda ich pielęgnacja w ogrodzie.

Róża rabatowa Bonica82
Róża rabatowa "Bonica 82" kwitnie obficie od lata do jesieni

Róże rabatowe - odmiany

Róże rabatowe występują praktycznie w każdym kolorze, a ich barwy są zwykle bardzo wyraziste. Ustępują niestety innym grupom pod względem zapachu - pachną przeważnie słabo, ale obecnie producenci wprowadzają nowsze odmiany, które mają bardziej intensywny zapach. Są za to o wiele bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, choroby oraz na mróz. Róże z grupy rabatowych osiągają wysokość do 80 cm, choć zdarzają się wyjątki, które rosną nieco wyżej.

Wszystkie róże rabatowe można podzielić na kilka grup:

  1. Rosa polyantha oraz Rosa polyantha hybrida - cechują się drobnymi kwiatami zebranymi w duże grona)
  2. Rosa floribunda oraz Rosa floribunda grandiflora - to tzw. róże bukietowe powstałe ze zmieszania odmian R. polyantha oraz mieszańców herbatnich (róż wielkokwiatowych). Efektem są nieco wyższe róże o dużych kwiatach zebranych w obfite grona. Ich pokrój jest bardziej wzniosły.
  3. Róże wielokwiatowe karłowe - niewielkie róże (20-40cm) o maleńkich kwiatach zebranych w obfite grona. Wiele z nich nadaje się do sadzenia w pojemnikach.
  4. Róże miniaturowe - bardzo nisko rosnące róże o miniaturowych kwiatach kształtem przypominające kwiaty róż wielkokwiatowych.

Róża rabatowa Friesia
Odmiana "Friesia" to tzw. floribunda (róża bukietowa). Ceniona za barwę kwiatów oraz długie i obfite kwitnienie

Przykłady odmian róż rabatowych szczególnie polecanych przez hodowców: Bonica 82, Duftwolke, Friesia, Gebrüder Grimm, Cherry Parfait, Mariatheresia, Schackenborg, Margo Koster, Amber Queen, Berleburg, Grüss an Aachen, Olympisches Feuer, The Fairy. Sadząc jedną z tych odmian z pewnością będziemy zadowoleni z kwitnienia oraz wzrostu i zdrowotności różanego krzewu w ogrodzie.

róża rabatowa Margo Koster
Róża "Margo Koster" to róża okrywowa typu polyantha, traktowana jednak częściej jako róża rabatowa

Ciekawostką jest, że choć róże rabatowe należą do nowej grupy róż pochodzących z okresu XX wieku, to za jedną z pierwszych róż rabatowych z grupy R. polyantha uważa się odmianę "Gloire des Polyantha" z 1887 roku.

róża rabatowa Schackenborg
Róża rabatowa 'Schackenborg' to odmiana mało wymagająca, długo i obficie kwitnąca, bardzo żywotna

Róże rabatowe - pielęgnacja

Róże rabatowe wymagania glebowe mają bardzo niskie. Odmiany róż rabatowych rosną praktycznie w każdej glebie. Najlepsze są gleby gliniasto-piaszczyste, przewiewne z dużą zawartością próchnicy, o odczynie pH 6-7. Najważniejsza jednak uwaga co do gleby - nie mogą być to gleby podmokłe. Ze względu na obfite kwitnienie, grupa ta wymaga regularnego obcinania przekwitłych kwiatów. Jest to bardzo ważny zabieg w pielęgnacji róż rabatowych. Wiosną warto krzewy przyciąć. Wykonując cięcie róż rabatowych pamiętajmy aby na każdym pędzie zostawić przynajmniej 6 do 7 pąków, zaś liczba pędów tworzących krzew powinna wynosić od 5 do 10.

Przeczytaj również:

  • Pielęgnacja róż wiosną
  • Dlaczego róża nie kwitnie?
  • Przycinanie róż. Jak i kiedy przycinać róże?
  • Zabezpieczenie róż na zimę - okrywanie, kopczykowanie, przycinanie