Róże pnące - odmiany, sadzenie, uprawa, cięcie

Róże pnące to odmiany róż charakteryzujące się długimi pędami przypominającymi pnącza. Wyglądają bardzo uroczo prowadzone przy rozmaitych podporach, kratkach i pergolach. Z racji na swój pnący charakter ich uprawa wygląda jednak nieco inaczej niż w przypadku innych róż. Zobacz jak wykonać sadzenie i cięcie róż pnących oraz które odmiany róż pnących uchodzą za najpiękniejsze.

róże pnące
Róże pnące charakteryzują się długimi pędami, przypominającymi pnącza. Są doskonałe do obsadzania ścianek altan, pergoli czy płotów

Róże pnące, mimo swojej nazwy, nie są to jednak rośliny o charakterze pnączy, stąd powinny być nazywane raczej różami czepnymi. Do podpór należy je przywiązywać, choć mogą się też czepiać ich samodzielnie za pomocą swoich kolców. Wszystkie odmiany należące do tej grupy dzielą się na:

1) Róże o pędach wiotkich, tzw. Climbers - bardzo często przed nazwą odmiany jest dopisywany skrót "Clg.", co oznacza, że róża została naturalnie wykształcona z róż krzaczastych,

2) Róże o pędach sztywnych, tzw. Ramblers - charakteryzujące się mniejszymi kwiatami, ale z reguły są to krzewy obficie kwitnące.

Oba rodzaje możemy dodatkowo podzielić na róże powtarzające kwitnienie oraz kwitnące raz w sezonie.

Róże pnące - sadzenie, uprawa

Róże pnące należą do grupy róż, którym trzeba poświęcić więcej czasu i cierpliwości. Aby doczekać się efektu w postaci kwitnącej ściany niekiedy trzeba czekać 3-4 lata, a nawet dłużej. Tym niemniej to bardzo lubiane pnącza na pergole, a potrafią się wspinać nawet po pniu drzewa, czepiając się kolcami. Często jednak wymagają pomocy w postaci przywiązywania pędów do podpory pod pnącza.

Kwiaty róż pnących są zwykle mniejsze niż róż wielkokwiatowych, ale nowsze odmiany róż pnących charakteryzują się również i większymi kwiatami. Kwiaty te są także pełniejsze niż u odmian wyhodowanych dawniej. Kolorystyka kwiatów wśród starszych sióstr jest uboższa i są to zwykle barwy białe, żółte i czerwone. Nowe odmiany są bardziej zróżnicowane i obecnie występują prawie w każdym kolorze.

róża pnąca Alchymist
'Alchymist' to róża pnąca typu Climber, o wspaniałych wielobarwnych kwiatach, intensywnie pachnących

Róże pnące mają mniejsze wymagania dotyczące gleby, ale bardziej są narażone na szkodniki żerujące na liściach i pędach. Są za to bardziej odporne na mróz, szczególnie w przypadku odmian typu Ramblers. Sadzenie róż pnących najlepiej przeprowadzić już przy istniejącej podporze, typu kratka, pergola trejaż. Mogą być też sadzone do drewnianej donicy z kratką, w której będą się prezentować znakomicie.

Róże pnące - cięcie

Bardzo ważną rzeczą, jaką należy pamiętać, jest cięcie róż pnących. Wykonuje się je inaczej w przypadku róż kwitnących raz w sezonie. Takie cięcie powinniśmy wykonać dopiero po przekwitnięciu pędów.

róża pnąca New Dawn
'New Dawn' to róża powtarzająca kwitnienie. Kwitnie obficie na bladoróżowo. Uchodzi za odporną na choroby, dzięki czemu jest chętnie sadzona w ogrodach

Róże pnące typu Ramblers tnie się silnie co roku, usuwając przekwitnięte pędy oraz całą masę cienkich długich gałązek wyrastających u podstawy krzewu. Dla pobudzenia rozkrzewiania się możemy część pędów dwuletnich jedynie skrócić o połowę, co spowoduje zapełnienie luki po pozostałych wyciętych pędach. Silne cięcie w dolnych partiach jest konieczne w przypadku niektórych odmian (np. 'Dorothy Perkins') ponieważ niecięte łatwo atakuje je mączniak prawdziwy - choroba róż, która rozwija się gdy liście pozostają przez dłuższy czas wilgotne.

Odmiany róż pnących powtarzające kwitnienie nie wymagają aż tak silnego cięcia. Wystarczy co 2 lub 3 lata usunąć najstarsze lub zbyt cienkie pędy nadmiernie zagęszczające krzew. Pędy przemarznięte lub zaatakowane przez choroby róż warto jednak usuwać każdej wiosny. Dbamy w ten sposób o dobrą zdrowotność roślin.

róża pnąca Sumpathie
'Sympathie' to climber o intensywnie czerwonych kwiatach, które można podziwiać przez całe lato i jesień

Róże pnące - najpiękniejsze odmiany

Obecnie wśród róż pnących znajdziemy wiele odmian godnych polecenia. Oto niektóre z nich, które uważam za najpiękniejsze:

  • Róże kwitnące raz w sezonie: Alchymist, Flammentanz, Bobbie James, Paul?s Scarlet Climber, Veilchenblau, American Pillar, Lykkefund, Francois Juranville,
  • Róże powtarzające kwitnienie: Aloha, Dortmund, Ilse Krohn Superior, Moonlight, New Dawn, Rosarium Uetersen, Santana, Sympathie.

Przemysław Martyniak

Przeczytaj również:

sadzenie różSadzenie róż
Zalecaną porą sadzenia krzewów róż jest jesień. Krzewy sadzone o tej porze roku łatwiej się ukorzeniają i łatwiej będzie nam je przyciąć. Wiosną zaleca się jedynie sadzenie róż piennych, gdyż sadzone jesienią wymagają dosyć kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem ich przed mrozami. Zobacz jak wykonać sadzenie róż w ogrodzie. Więcej...

przycinanie różPrzycinanie róż. Jak i kiedy przycinać róże?
Przycinanie róż to jeden z podstawowych zabiegów w uprawie tych krzewów. Zasady cięcia nie są bardzo skomplikowane ale różnią się dla różnych grup róż. Zobacz jak i kiedy przycinać róże aby zdrowo rosły i obficie kwitły! Więcej...

Róże pnące - pielęgnacja wiosną
Róże pnące mogą stanowić wspaniałą ozdobę pergoli, kratek i płotów. Jednak, aby bujnie rosły i wspaniale kwitły w naszych ogrodach, niezbędne jest wykonanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych wiosną, umożliwiających im szybką regenerację po zimie. Ze względu na swoją specyfikę róże pnące wymagają nieco odmiennego traktowania, niż róże rosnące w formie krzewiastej. Więcej...