Rdza jałowca. Opryski i zwalczanie rdzy na jałowcu

Rdza jałowca to choroba wywoływana przez różne gatunki grzybów z rodzaju Gymnosporangium. Objawy rdzy na jałowcu to zgrubienia i galaretowate pomarańczowe wyrośla na pędach jałowca. Choroba ta jest bardzo groźna, gdyż z jałowców łatwo przenosi się na inne rośliny, takie jak grusza, głóg czy jarzębina. Dlatego też bezwzględnie wymaga zwalczania. Zobacz jak prowadzić zwalczanie rdzy na jałowcu oraz jakie są zalecane opryski na rdzę jałowca.

rdza jałowca
Rdza jałowca - galaretowate wyrośla na pędzie
Zdjęcie udostęnione przez naszego Czytelnika, Pana Lecha. Dziękujemy!

Rdza jałowca - objawy

Rozpoznanie objawów rdzy jałowca jest stosunkowo łatwe, gdyż są one bardzo charakterystyczne. Wiosną na pędach jałowca, często na odcinkach długości nawet do 25 cm, pojawia się biały nalot grzybni. Na jego powierzchni można zaobserwować liczne żółtawe skupienia rdzy, które z czasem brązowieją. W dalszym etapie rozwoju choroby miejsce porażenia rdzą jałowca zaczyna przypominać galaretowate pomarańczowe wyrośla, które wyglądają jak nacieki na pędzie, co dobrze widać na zdjęciach z objawami rdzy jałowca.

Części pędów jałowca powyżej miejsca porażenia szarzeją i przestają rosnąć. Latem zwykle zamierają. Taki pęd jest nie do uratowania. Nieraz jednak proces trwa wiele lat. Grzybnia w postaci zgrubienia na pędzie jałowca zimuje i co roku wytwarza zarodniki porażające inne rośliny.

Z pomarańczowych, galaretowatych wyrośli widocznych na pędach jałowca uwalniają się zarodniki grzybni, które są przenoszone na takie rośliny jak jarzębina, głóg, irga, pigwa czy grusza.

rdza jałowca
Takie pomarańczowe języki wyrastające z pędów jałowca, to również objaw rdzy
Fot. depositphotos.com

Na liściach porażanych roślin liściastych powstają najpierw żółte, później czerwone plamy z czarnymi punktami w środku. Wkrótce potem na dolnej stronie porażonych liści pojawiają się żółtobrunatne lub brunatne szorstkie plamy, a z czasem od spodu liścia pojawiają się pomarańczowe lub czerwone wyrośla. Najwięcej zmartwienia dla ogrodników i działkowców choroba ta przysparza w uprawie gruszy, u której powoduje dobrze znaną chorobę, zwaną rdzą gruszy.

rdza jałowca
Kolejne zdjęcie objawów rdzy jałowca
Fot. segars, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Biorąc pod uwagę dwudomowy charakter rdzy (do pełnego rozwoju wymaga dwóch różnych roślin - żywicieli) oraz powszechne występowanie na gruszach uprawianych w ogrodach, choroba bywa też określana jako rdza gruszy i jałowca, rdza jałowcowo-gruszowa lub rdza jałowca i różowatych.

rdza gruszyRdza gruszy - zwalczanie, opryski, zapobieganie
Rdza gruszy jest chorobą coraz częściej atakującą drzewka w ogrodach. Uszkadza głównie liście grusz ale może też porażać owoce. W przypadku corocznego pojawiania się rdzy gruszy w naszym ogrodzie należy podjąć działania mające na celu zwalczanie rdzy gruszy. Więcej...

Rdza jałowca - zwalczanie

Rozprzestrzenianiu rdzy jałowca sprzyjamy sadząc ozdobne jałowce (głównie chodzi o odmiany jałowca sabińskiego) w pobliżu pozostałych roślin żywicielskich, czyli jarzębiny, głogu i przede wszystkim grusz. Należy zatem unikać nasadzeń jałowców w pobliżu upraw gruszy, jarzębiny i głogu, pamiętając jednak, że unikanie takiego zestawienia w obrębie naszego własnego ogrodu, czy nawet ogródków sąsiedzkich, niewiele daje, gdyż rdza potrafi przenosić się z wiatrem na bardzo duże odległości (do kilkuset metrów). Unikanie uprawy jałowców w pobliżu grusz zmniejsza zatem ryzyko zakażenia chorobą ale nie eliminuje go całkowicie.

rdza jałowca
Rdza jałowca
Fot. mirko100, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Pędy jałowca, na których występują pomarańczowe zgrubienia i wyrośla, należy wycinać poniżej obserwowanych zmian chorobowych. Taki pęd i tak z czasem będzie skazany na obumarcie. Wycięte części roślin najlepiej spalić aby całkowicie zniszczyć ognisko choroby. Jeżeli obowiązuje nas zakaz spalania, chory fragment pędu zakopmy jak najgłębiej w ziemi.

Miejsce cięcia na roślinie warto zabezpieczyć poprzez zasmarowanie maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego.

rdza jałowca
Wycięty pęd jałowca z naroślami sygnalizującymi rdzę
Fot. depositphotos.com

Usuwać należy także pędy i liście z objawami rdzy u innych roślin żywicielskich, co w przypadku naszych ogrodów najczęściej będzie dotyczyło grusz (zarodniki grzyba uwalniane z liści gruszy ponownie atakują jałowce). U wszystkich porażonych roślin należy także wykonywać opryski przeciwko rdzy.

Rdza jałowca - opryski

Po wycięciu pędów jałowca z widocznymi objawami rdzy należy wykonać opryski. Do wykonania oprysku przeciwko rdzy na jałowcu polecane są takie preparaty jak: Saprol Hobby długo działający oraz Scorpion 325 SC. Należy dokładnie opryskać całą roślinę, wykonując 2-3 opryski w odstępach co 2 tygodnie.

Scorpion 325 SC

Oprysk jałowca przeciwko rdzy zapobiegawczo należy co roku powtarzać na wiosnę, gdy tylko temperatura otoczenia przekroczy 18°C.

Grusze porażone rdzą opryskujemy zaś preparatem Magnicur Gold (dawniej preparat występował pod nazwą Zato 50 WG). Opryski przeciwko rdzy gruszy prowadzi się od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji (okresu od oprysku do terminu zbioru owoców).

Magnicur Gold

Dodatkowo, zarówno grusze, jak i jałowce, możemy opryskiwać naturalnym preparatem Biosept Active, który wzmacnia rośliny i uodparnia je na choroby. Opryski Bioseptem wykonujemy na zmianę z w/w środkami grzybobójczymi, a dodatkowo możemy je kontynuować przez cały sezon wegetacyjny, powtarzając co 2 tygodnie.

Przeczytaj również:

Jałowiec pospolity - zastosowanie, odmiany, uprawa, chorobyJałowiec pospolity - zastosowanie, odmiany, uprawa, choroby
Jałowiec pospolity jest popularnym krzewem iglastym występującym w wielu ciekawych odmianach. Zastosowanie może znaleźć w ogrodzie wrzosowiskowym, na skarpach i w miejscach trudnych do zagospodarowania. Zobacz jak wygląda uprawa jałowca pospolitego i wybierz najciekawsze odmiany. Więcej...

Jałowiec płożący - odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanieJałowiec płożący - odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanie
Jałowiec płożący przoduje wśród iglastych krzewów sadzonych jako rośliny okrywowe, na skarpach, skalniakach i w rozmaitych kompozycjach rabatowych. Cechuje go duży wybór płożących odmian i niewielkie wymagania. Zobacz jak sadzić jałowce płożące, które odmiany wybrać do ogrodu i jak o nie dbać. Więcej...

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa. Objawy i zwalczanieRdza wejmutkowo-porzeczkowa. Objawy i zwalczanie
Rdza wejmutkowo-porzeczkowa jest chorobą grzybową atakującą sosny pięcioigielne oraz krzewy porzeczek i agrestu. Jest chorobą groźną, wymagającą zwalczania opryskami. Zobacz jak rozpoznać objawy rdzy wejmutkowo-porzeczkowej oraz jak prowadzić zwalczanie rdzy na sosnach i porzeczce. Więcej...