Stihl Cash Back

Rdest ptasi - występowanie, właściwości, zwalczanie

Rdest ptasi jest niewielką rośliną, rozrastającą się promieniście za pomocą ścielących się po ziemi pędów. Występowanie rdestu ptasiego w ogrodzie może być powodem do zmartwień. Ten uciążliwy chwast radzi sobie w skrajnie trudnych warunkach i niechętnie ustępuje. Może się jednak przydać jako surowiec zielarski. Poznaj lecznicze właściwości rdestu ptasiego i sposoby jego stosowania. Podpowiadamy jak wyglądać powinno zwalczanie rdestu w ogrodzie oraz polecamy najlepsze opryski na rdest ptasi!

Rdest ptasia
Rdest ptasi - Polygonum aviculare
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Rdest ptasi - występowanie

Rdest ptasi (Polygonum aviculare) to roślina powszechnie występująca na terenie całej Europy oraz innych krajów, z wyjątkiem strefy tropikalnej. Rośnie dziko na łąkach, w lasach, nad brzegami rzek, przy zabudowaniach i drogach. Rdest ptasi masowo występuje w miejscach piaszczystych, silnie nasłonecznionych, ruderalnych, suchych oraz wilgotnych. Jest odporny na zadeptywanie i suszę.

Rdest ptasi zachwaszcza trawniki, pola uprawne i warzywniki, a nawet szczeliny w chodnikach. Często spotykany jest na ugorach i ścierniskach, gdzie tworzy często wielkobszarowe, zielone kobierce. Duże zdolności adaptacyjne rdestu ptasiego sprawiają, ze doskonale radzi sobie w każdym środowisku i na każdej glebie. Najczęściej jednak pojawia się na glebach lekkich i często udeptywanych. Występuje zarówno na terenach wiejskich, jak i w dużych aglomeracjach miejskich.

Rdest ptasi - właściwości

Zanim zaczniemy zwalczać rdest ptasi w ogrodzie, warto się zastanowić czy nie wyzbierać go ręcznie i wykorzystać jako surowiec zielarski. Właściwości lecznicze rdestu ptasiegu wykorzystywane były dawniej w medycynie ludowej, a obecnie wchodzi on w skład leków homeopatycznych i stosowany jest w ziołolecznictwie.

Ziele rdestu ptasiego jest cennym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki, a także zawiera duże ilości flawonoidów, garbników oraz glikozyd - awikularynę. Poza tym jest bogate w sole mineralne, witaminy i cukry. W jego skład wchodzą też kwasy fenolowe, olejki eteryczne, substancje śluzowe i żywiczne.

Krzemionka z rdestu ptasiego odmładzająco działa na komórki. Ma również wpływ na naczynia krwionośne. Umacnia ściany naczyń, tym samym zmniejszając ich łamliwość i przepuszczalność. Ponadto zapobiega demineralizacji kości, dlatego lecznicze preparaty zawierające rdest ptasi polecane są osobom chorującym na osteoporozę.

Rdest ptasi
Rdest ptasi zachwaszcza trawniki
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Flawonoidy, obecne w zielu rdestu, opóźniają procesy starzenia się komórek oraz działają przeciwnowotworowo. Hamują dalszy rozwój nowotworu płuc i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i piersi. Działanie prozdrowotne mają też kwasy fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające, blokujące komórki nowotworowe, odkażające i przeciwzapalne.

Cenne właściwości zdrowotne wykazują znajdujące się w rdeście ptasim garbniki. Mają one działanie bakteriobójcze, ściągające i wzmacniające układ odpornościowy. Działają leczniczo w stanach zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego, wzdęciach i zmniejszonym łaknieniu.

Suszone ziele rdestu ptasiego stosuje się na przewlekłe schorzenia układu moczowego. Działa też pomocniczo przy kamicy nerkowej i dnie moczanowej. Zawarte w nim substancje sprzyjają wydalaniu z organizmu toksyn i działają przeciwzapalne w drogach moczowych. Rdest ptasi ma działanie moczopędne i pomaga usuwać z organizmu nadmiar mocznika, soli potasu i sodu.

Jak pozbyć się chwastów bez chemii? 3 naturalne sposoby na chwasty!Jak pozbyć się chwastów bez chemii? 3 naturalne sposoby na chwasty!
Aby pozbyć się chwastów konieczne jest pracochłonne pielenie lub wykonanie oprysków herbicydami. Te ostatnie są jednak szkodliwe dla środowiska. A jak pozbyć się chwastów bez chemii? Czy są na nie jakieś domowe sposoby i preparaty, które sami możemy przygotować? Oczywiście, że tak! Więcej...

Ziele rdestu ptasiego stosuje się w postaci naparów. Ich picie działa pozytywnie na przemianę materii i pomaga w oczyszczaniu przewodu pokarmowego ze złogów i toksyn.

Rdest ptasi wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych stosowanych w przypadku miażdżycy, reumatyzmu, chorób płuc i uszkodzeń wątroby. Napary z rdestu ptasiego można stosować wspomagająco przy farmakologicznym leczeniu wirusowego zapalenia wątroby.

Wyciągi z rdestu ptasiego mogą być stosowane zewnętrznie do okładów na stłuczenia i trudno gojące się, a nawet krwawiące rany. Stosuje się je również do płukanek, irygacji i przemywań. Mają działanie ściągające, przeciwzapalne i bakteriostatyczne.

Z właściwości zdrowotnych rdestu ptasiego mogą korzystać osoby po zawałach, z tendencją do tycia, z zapaleniem żył oraz z wrażliwością na słońce.

Rdest ptasi
Tak rozrasta się rdest ptasi
Fot. Javier Martin, Public Domain, Wikimedia Commons

Rdest ptasi - zwalczanie

Rdest ptasi, ze względu na jego inwazyjność i zagrożenie dla wczesnych faz rozwojowych roślin uprawnych, warto systematycznie niszczyć. W zwalczaniu rdestu ptasiego pomaga:

  • regularne usuwanie rdestu z grządek, chodników, pryzm kompostowych i innych miejsc, w których się pojawia, zanim dojdzie do wysiania nasion,
  • wczesny wysiew nasion roślin uprawnych, tak aby wykiełkowały przed rdestem. Siewki rdestu najliczniej pokazują się dopiero w maju i czerwcu.
  • nawożenie upraw dobrze rozłożonym obornikiem, gdyż rdest najłatwiej wypiera rośliny uprawne na glebach ubogich i mało żyznych
  • przy silnym występowaniu rdestu na dużych obszarach konieczne jest sięgnięcie po opryski herbicydami.

Uwaga!
Rdest ptasi w jest klasyfikowany jako gatunek średnio wrażliwy lub odporny na działanie wielu herbicydów, dlatego powinien być zwalczany w jak najwcześniejszej fazie rozwojowej. Gdy się pojawi, nie ma na co czekać. Do zwalczenia rdestu ptasiego poza trawnikami stosuje się środki, które zawierają glifosat, takie jak Roundup, Sprinter 350SL i Avans RTU. Są najskuteczniejsze. Na trawnikach zaś rdest ptasi zwalczamy środkiem Chwastox Trio 540SL lub Mniszek 540SL. Oprysk najlepiej przeprowadzać w bezwietrzny i słoneczny dzień. Zabieg należy powtórzyć 2-3 razy, co 10-14 dni.

W/w preparaty do zwalczania rdestu ptasiego można zamówić w sklepie naszego poradnika. Gwarantujemy wysoką jakoś produktów, sprawną obsługę i szybką wysyłkę. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej :-)



Zobacz również:

Oprysk na chwasty w trawie
Mniszek lekarski, powoje, skrzyp polny, pokrzywy - to tylko niektóre z chwastów, które jak co roku atakują nasze trawniki. Rozrastają się w bardzo szybkim tempie zagłuszając wzrost trawy. Walka z chwastami trwa przez niemal cały sezon, ale obecnie są one w fazie aktywnego wzrostu, więc to najlepszy moment by je zwalczyć. Jak to zrobić skutecznie? Więcej...

Co zamiast Roundup? Oto najlepszy zamiennik!
Choć Roundup działa skutecznie, to jednak w swoim składzie zawiera wzbudzający wiele kontrowersji glifosat. Ogrodnicy dbający o własne zdrowie i otaczające środowisko szukają zatem lepszych rozwiązań. Poznaj najlepszy zamiennik Roundupu, dzięki któremu pozbędziesz się chwastów w zaledwie jeden dzień, a ziemia pozostanie czysta i bezpieczna dla dalszych upraw! Więcej...

Domowe sposoby na chwastyDomowe sposoby na chwasty
Domowe sposoby na chwasty są rozwiązaniem dla tych z nas, którzy unikają stosowania herbicydów. Ze składników znajdujących się w każdym domu w prosty sposób możemy przygotować skuteczne domowe preparaty na chwasty lub ekologiczne ściółki. Oto 5 domowych sposobów na chwasty, które warto zastosować w ogrodzie! Więcej...

Opracowano na podstawie: T. Czubiński, A. Paradowski, Atlas chwastów dla praktyków, PWR, Poznań 2014 , str. 83; G. Hołubowicz-Kliza, Rolniczy atlas chwastów, IUNG-PIB, Puławy 2011, str. 224; B. Kuźnicka, M. Dziak, Zioła i ich stosowanie, PZWL, Warszawa 1979 , str. 127-128; A. Paradowski, Atlas chwastów, Kraków 2013 r., str. 156-157