Rajska jabłoń ozdobna - odmiany, uprawa, cięcie

Jabłonie, powszechnie uprawiane jako rośliny sadownicze, posiadają też atrakcyjne odmiany ozdobne. Rajska jabłoń ozdobna wydaje śliczne barwne kwiaty oraz niewielkie, kolorowe owoce, zwane rajskimi jabłuszkami. Drzewa te mogą być z powodzeniem sadzone w ogrodach przydomowych i w zieleni miejskiej. Zobacz jak wygląda uprawa rajskich jabłoni, które ozdobne odmiany rajskiej jabłoni warto wybrać do ogrodu, a także jak wygląda poprawne cięcie jabłoni ozdobnych.

rajska jabłoń ozdobna
Jabłoń kwiecista (Malus floribunda)

Jak wygląda rajska jabłoń ozdobna?

Jabłoń rajska posiada liczne walory dekoracyjne, predysponujące je do nasadzeń ozdobnych. W wyniku rozmaitych prac hodowlanych, związanych z uzyskaniem jak najpiękniejszych i jak najbardziej wartościowych form, uzyskano aż kilkaset odmian mieszańcowych jabłoni ozdobnej. Mogą się one różnić barwą, kształtem i wielkością kwiatów i owoców, barwą liści, pokrojem, a także podatnością na choroby. Najczęściej są to rośliny sprzedawane w formie piennej (szczepione na pniu), mogące osiągać do kilku metrów wysokości, o koronach początkowo kulistych, z czasem coraz bardziej rozłożystych i nieregularnych.

Wiosną, zazwyczaj w maju, ozdobę rajskich jabłoni stanowią kwiaty, mogące przybierać barwę białą, różową do ciemnokarminowej. Atrakcyjne są też liście tych roślin (szczególnie u odmian kwitnących na różowo lub karminowo), które na początku sezonu są ciemnopurpurowe, latem ciemnozielone lub mniej intensywnie purpurowe, a jesienią mogą przebarwiać się na pomarańczowo. Jednak podstawową atrakcją rajskich jabłoni są ich niewielkie, zazwyczaj kuliste owoce, czyli rajskie jabłuszka. Dojrzewają od września do października i nieraz mogą utrzymywać się na drzewach jeszcze długo po opadnięciu liści. Jabłonie ozdobne te warto sadzić jako solitery, np. przy chodniku czy ogrodowych ścieżkach. Sprawdzają się również w zestawieniach z niższymi krzewami liściastymi.

rajska jabłoń ozdobna
Rajskie jabłuszka stanowią dodatkową atrakcję jabłoni ozdobnej

Rajska jabłoń ozdobna - odmiany

Przy wyborze odmiany rajskiej jabłoni do ogrodu warto zwrócić uwagę na walory ozdobne drzew oraz przydatność owoców na przetwory. Małe rajskie jabłuszka są cenione nie tylko ze względu na ich smak ale i wygląd, doskonale prezentują się zanurzone w syropach czy kompotach. Jeżeli jednak roślinę będziemy sadzić przy drodze, ścieżce czy chodniku, trzeba zdawać sobie sprawę, że owoce licznie opadające późną jesienią będą też niestety zaśmiecać przejście (problem często występujący w zieleni miejskiej). W takich sytuacja wartościowe mogą się okazać odmiany jabłoni ozdobnej bardzo słabo lub w ogóle nie owocujące, jak np. odmiana 'Spring Snow'. Wiele odmian doskonale znosi warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza, co ma znaczenie dla posiadaczy ogrodów przydomowych w miastach.

rajska jabłoń ozdobna
Jabłoń ozdobną 'Royalty' zdobią purpurowoczerwone liście

Najważniejszym jednak czynnikiem, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest odporność wybieranej odmiany jabłoni na choroby, takie jak parch jabłoni, mączniak czy zaraza ogniowa. Ze względu na powszechne występowanie tych chorób na terenie naszego kraju, duża podatność na nie wyklucza możliwość uprawy niektórych odmian jabłoni ozdobnych.

Spośród odmian rajskiej jabłoni odpornych na choroby, o pokroju wyprostowanym, można wybrać 'Dolgo' (kwitnie na biało, owoce czerwone) oraz 'Golden Hornet' (kwiaty jasnoróżowe, owoce żółte). Bardziej rozłożyste korony tworzą odmiany: 'Ola' (polecana polska odmiana, kwiaty różowe, owoce purpurowoczerwone), 'Professor Sprenger' (kwiaty różowawe, owoce pomarańczowoczerwone) czy 'Red Sentinel' (kwiaty jasnoróżowe, owoce czerwone), tworząca koronę kulistą. Szukając roślin o słabym wzroście warto zwrócić uwagę na odmianę Malus toringo 'Tina' o czerwonych kwiatach i owocach.

rajska jabłoń ozdobna
Jabłoń ozdobna 'Golden Hornet' rodzi owoce barwy żółtej

Warto też zauważyć, że swoje sukcesy w uzyskiwaniu nowych odmian jabłoni ozdobnych mają też polscy hodowcy. Oprócz wcześniej wymienionej odmiany 'Ola', wartościowe są też ' Kobendza' (kwiaty purpurowo-karminowe, owoce czerwone) i 'Makowiecki' (kwiaty różowoczerwone, owoce purpurowoczerwone). Omijajmy natomiast bardzo podatną na parcha, a niestety czasem oferowaną w sprzedaży, odmianę jabłoni ozdobnej 'Fryderyk Chopin'.

Wybierając się na zakupy, zapytajmy też o podkładkę na jakiej roślina jest zaszczepiona, bo od niej zależy siła wzrostu drzewka. Do małych ogrodów należy wybierać rośliny szczepione na podkładkach karłowych i półkarłowych, pamiętając jednak, że są one mniej żywotne od roślin szczepionych na podkładkach silnie rosnących i musimy im zapewnić lepsze warunki glebowe.

Rajska jabłoń ozdobna - uprawa

Większość odmian jabłoni ozdobnych, spotykanych w sprzedaży w naszym kraju, jest wystarczająco mrozoodporna. Rośliny te wymagają stanowisk dobrze nasłonecznionych, co wpływa na prawidłowe kwitnienie i owocowanie. Na stanowiskach ocienionych rośliny będą częściej chorować, a także przedwcześnie gubić liście i owoce. Wymagania glebowe nie są zbyt wygórowane, a większość odmian łatwo adoptuje się do różnych warunków glebowych. Jeżeli jednak chcemy dla rajskiej jabłoni zapewnić jak najlepsze warunki wzrostu, zadbajmy aby gleba była żyzna, piaszczysto-gliniasta lub ilasta (preferowane są raczej gleby ciężkie), kwaśna (pH 5-6,5) i umiarkowanie wilgotna.

Rajska jabłoń ozdobna - cięcie

Wiele jabłoni ozdobnych samodzielnie formuje ładne, kształtne korony i nie wymaga cięcia. Ewentualne cięcie jabłoni ozdobnych powinno ograniczać się do usuwania długopędów wyrastających pionowo (czyli tzw. wilków) i pędów wyrastających z podkładki. Można też rozluźniać wnętrze korony lub korygować nadmierny wzrost. Cięcie jabłoni ozdobnych powinno się przeprowadzać wiosną, nie później niż na początku czerwca, gdyż potem drzewa zawiązują pączki na przyszły rok i cięcie w późniejszym terminie osłabia kwitnienie w następnym roku.

Nabierz pewności w przycinaniu roślin owocowych

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia 2” poświęcona przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

Jest to druga część bestsellerowej książki „Szkoła cięcia”, w której Autorki Lucyna i Alicja Grabowskie w prosty i jasny sposób wyjaśniały tajniki cięcia roślin ozdobnych. Pierwszą książkę "Szkoła cięcia" za prosty język i wyraźne, dokładne rysunki pokochali posiadacze ogrodów w całej Polsce. Książka szybko stała się bestsellerem - 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

„Szkoła Cięcia 2” sprawi, że nabierzesz pewności w przycinaniu drzew i krzewów owocowych i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz obficie owocowały. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia 2

Opracowano na podstawie: P. Banaszczak, Rajskie jabłonie, Działkowiec, Nr 9/2012, s. 10-11; Jabłoń 'Ola', Mój Piękny Ogród, Nr 11/2012, s. 23; A. Marosz, Wartość dekoracyjna, użytkowa i przydatność do nasadzeń miejskich odmian jabłoni ozdobnych, Zeszyty naukowe ISK im. Szczepana Pieniążka, TOM 17/2009. Autorami fotografii są: 4028mdk09 (Malus floribunda - pokrój), Jan Mehlich (Malus floribunda - owoce), Jerzy Opioła (jabłoń 'Royalty') oraz Sten (jabłoń 'Golden Hornet'), zdjęcia publikowane w oparciu o licencję CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Przeczytaj również:

Krzewy ozdobne szczepione na pniuKrzewy ozdobne szczepione na pniu
Krzewy ozdobne szczepione na pniu to ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które chcą aby ich ogród zachwycał niezwykłymi kształtami i formami roślin. Pozwalają uzyskać ciekawy efekt miniaturowych drzewek, które możemy uprawiać nawet na niewielkiej powierzchni małego ogródka przydomowego, tarasu czy balkonu. Przy tym uroczym wyglądzie ich pielęgnacja zazwyczaj jest bardzo łatwa. Oto najlepsze odmiany krzewów szczepionych na pniu! Więcej...

Drzewa ozdobne do małego ogroduDrzewa ozdobne do małego ogrodu
Wybierając drzewa ozdobne do małego ogrodu zwracamy uwagę na ich walory estetyczne, takie jak: interesujący pokrój, barwy i kształty kwiatów oraz liści. Bardzo ważny jest także rozmiar drzew, które nie powinny być zbyt duże i rozłożyste. Oto 7 wspaniałych drzew, które ozdobią mały ogród! Więcej...

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...