Protea królewska w doniczce. Idealna roślina na cmentarz!
Protea królewska, to jedna z piękniejszych roślin ozdobnych, popularna na całym świecie. Wyróżniają ją spektakularne, duże kwiaty tworzące artystyczne kompozycje w odcieniach różu, czerwieni, fioletu i bieli. Ostatnio coraz częściej jest polecana na cmentarze jako alternatywa dla popularnych astrów i chryzantem. Sprawdź, czy protea królewska w doniczce to dobra propozycja na cmentarz i jak powinna wyglądać uprawa tej rośliny w naszym klimacie.
Protea królewska - Protea cynaroides
Fot. depositphotos
Jak wygląda protea królewska?
Protea królewska (Protea cynaroides), nazywana kwiatem Prometeusza lub srebrnikiem, należy do rodziny srebrnikowatych (Proteaceae) i w naturze jest krzewem występującym w Afryce Południowej. Protea uprawiana w doniczce dorasta do kilkudziesięciu cm wysokości i odznacza się zwartym i gęstym pokrojem. Masywne łodygi są porośnięte przez skórzaste, wydłużone liście pokryte srebrzystym meszkiem - stąd nazwa rośliny - srebrnik.
Protea królewska - kiedy kwitnie
Protea królewska kwitnie prawie cały rok, od jesieni do wiosny, a jej kwiatostany utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Należy przy tym pamiętać, że dopiero 4-5 letnie okazy wydają kwiaty.
To właśnie kwiatostany są największą ozdobą tej rośliny. Najpierw pojawiają się efektowne pąki przypominające szyszki, które rozwijają się w duże, miseczkowate kwiatostany w odcieniach czerwieni, kremowego, różu i zieleni. Imponujących rozmiarów kwiatostany mogą osiągnąć nawet 30 cm średnicy. Wyjątkowo miododajne kwiaty protei królewskiej są bogatym źródłem nektaru dla motyli, trzmieli, pszczół i innych pożytecznych owadów.
Protea królewska - Protea cynaroides
Fot. pixabay
Protea królewska - zastosowanie
Protea królewska to roślina o szerokim zastosowaniu. Może zdobić ogrody, balkony i tarasy, cmentarze, nadaje się na kwiaty cięte i do suchych bukietów.
Ostatnie lata pokazały, że to nie aster, ale protea królewska staje się idealną rośliną na cmentarz. Jej oryginalny, egzotyczny wygląd, odporność na upał, niedobór wody oraz niewielkie przymrozki sprawiają, że jest coraz częstszym wyborem dla osób ceniących niebanalny wygląd oraz małe wymagania roślin. Przy tym protea królewska symbolizuje siłę, odwagę, godność i wieczność, a w niektórych kulturach także odrodzenie. Dlatego świetnie się nadaje aby oddać hołd zmarłym osobom.
Protea królewska - Protea cynaroides
Fot. pixabay
Protea uprawiana w doniczce może stanowić także niebanalną ozdobę tarasu lub balkonu. Doskonale wygląda samodzielnie, ale również świetnie komponuje się z innymi roślinami. Do sadzenia razem z proteą królewską polecane są: sukulenty, lawenda oraz miniaturowe iglaki, jak np. żywotnik olbrzymi 'Whipcord' czy sosna bośniacka 'Smidtii'. Dzięki swojej niepowtarzalnej kolorystyce, protea harmonijnie współgra z tymi roślinami, tworząc estetyczną i spójną kompozycję.
Także floryści docenili proteę wykorzystując ją zwłaszcza do tworzenia eleganckich kompozycji na śluby czy uroczyste gale.
Protea królewska - Protea cynaroides
Fot. pixabay
Protea królewska - uprawa w doniczce
Protea potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła, aby kwitnąć, dlatego warto ją posadzić w miejscu, gdzie będzie miała dostęp do pełnego słońca przez co najmniej 6 godzin dziennie.
W naszych warunkach klimatycznych protea królewska nie jest w stanie przetrwać zimy w gruncie, dlatego jest uprawiana w doniczkach. Latem lubi wysokie temperatury, zimą znosi niewielkie krótkotrwałe przymrozki nawet do -5°C. Dlatego przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do jesieni, roślina powinna być na wolnym powietrzu.
Protea królewska 'Arctic Ice'
Fot. Daderot, CC0, Wikimedia Commons
Prote królewska - zimowanie
Dopiero przed nadejściem zimy należy ją przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia o temperaturze 10-15°C. Zimowanie protei królewskiej w takich warunkach powinno trwać do wiosny.
Protea królewska - jaka ziemia
Protea królewska preferuje podłoże kwaśne (pH 5,5-6,5), dobrze przepuszczalne i niezbyt żyzne. Konieczny jest dobry drenaż, ponieważ roślina bardzo źle reaguje na stagnującą wodę.
Do uprawy protei królewskiej można stosować mieszanki piasku i torfu z dodatkiem gliny. Zamiast torfu możemy użyć włókno kokosowe, gdyż ma ono podobne właściwości i równie dobrze poprawi przepuszczalność podłoża.
Protea królewska - podlewanie
Protea królewska jest odporna zarówno na wysokie temperatury jak i na okresowe niedobory wody. Podlewamy ją dopiero w czasie upałów, najlepiej deszczówką lub odstałą wodą pozbawianą wapnia. Należy podlewać ją umiarkowanie, pozwalając glebie wyschnąć między podlewaniami.
Protea królewska 'Arctic Ice'
Fot. Stickpen, Public domain, Wikimedia Commons
Protea królewska - nawożenie
Protea nie wymaga intensywnego nawożenia, ale dobrze reaguje na podany 2-3 krotnie w sezonie nawóz bogaty w potas, zaś ubogi w azot i fosfor.
Protea królewska - przycinanie
Protea królewska nie wymaga przycinania, ale żeby pobudzić ją do kwitnienia warto usuwać na bieżąco przekwitłe kwiatostany.
Protea królewska - rozmnażanie
Jeżeli chcemy samodzielnie wyhodować proteę, jej nasiona powinniśmy wysiać jesienią lub zimą do pojedynczych doniczek. Podłoże do kiełkowania powinno być lekkie i stale wilgotne a nasion nie należy przykrywać, ponieważ kiełkują w świetle. Nasiona protei zaczynają kiełkować po 4-12 tygodniach w temperaturze 20-25°C i wysokiej wilgotności. Żeby uzyskać takie warunki, można doniczki przykryć folią lub szkłem.
Przeczytaj również:
Opracowano na podstawie:
1. A. Pacyna, Jeszcze o srebrnikowatych w 7-9/2014, s. 171-178;
2. K. Pruchniewicz, Jej wysokość barwna protea w Mój Piękny Ogród 7/2015, s. 18-19.